با قطع شدن آب سد دوستي به اراضي كشاورزي؛ برداشت هندوانه و خربزه در سرخس 15درصد كاهش پيدا كرده است

شهرستان‌ها  15:4:8 1393/04/09 934-8290-5 كد خبر RSS :: پرینت

  مدير جهاد كشاورزي سرخس گفت: به دليل اينكه امسال تحويل آب سد دوستي به كشاورزان قطع شده برداشت اين محصول 10 تا 15 درصد كاهش نشان مي‌دهد.  عليرضا عرفاني در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)-منطقه خراسان خاطرنشان كرد:  برداشت خربزه از سطح 700 هكتار و هندوانه از سطح 900 هكتار از اراضي جاليزي سطح شهرستان از امروز شروع شده و پيش‌بيني مي‌شود امسال 10 هزار و 500 تن خربزه و 18 هزار تن هندوانه از سطح مزارع برداشت شود.   عرفاني افزود: درجه استاندارد خربزه در شهرستان سرخس بالاست و به دليل استفاده كشاورزان از روش «اي پي ام»  كاهش سموم مصرفي در سطح جاليز در سطح 200 هكتار با بهره‌گيري از پنج ناظر گياه پزشكي، زنبورهاي تريكوگراما و بلاكان در سطح اين مزارع آزادسازي و باعث از بين بردن آفت مگس خربزه شده و از طرفي سم پاشي از هفت مرحله به يك مرحله كاهش يافته است كه ضمن كاهش هزينه 50 هزارتومان در هكتار به سلامت شهروندان كمك مي‌كند.  مدير جهاد كشاورزي سرخس ارقام استفاده شده خربزه را قصري، خاتوني، باخرمن و گرمك كه دو رقم اخيرمحلي و ويژه شهرستان سرخس است و بسيار شيرين و معطراست وي ارقام هندوانه را كريمسون، سوئيت، ساكاتا، نيوگارا، ويچر، اليت،هانيتك عنوان كرد و افزود: خربزه و هندوانه سرخسي مخصوصا خربزه  واخ ارمان (باخرمن) و گرمك از شيرين‌ترين و معطر ترين ارقام است  وي افزود: يك نوع خربزه كوچك  به اندازه يك مشت بسته است كه  دستمبو نام دارد و بسيار معطر است كه بوئيدن آن شفا بخش و براي تقويت اعصاب و بويايي مصرف مي‌شود كه  بيشتر به مصرف محلي مي‌رسد.  ایسنا _ خراسان رضوی خبرنگار: 15026 انتهاي پیام


برچسب‌ها: جهاد كشاورزي سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/04/09ساعت 15:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

چه تعداد دانش‌آموز سرخسی می توانند از پل کنکور عبور کنند؟ 

  اگر مبلغ پرداختی دولت، فقط بابت حقوق معلمان و کارکنان آموزش‌وپرورش در شهرستان سرخس را در نظر بگیریم ماهانه رقمی قریب به ۳۰ میلیارد ریال می‌شود و اگر سایر هزینه‌های چشمگیر و به این موضوع دقت کنیم که هزینه‌های تحصیلی بسیاری از رتبه‌های قابل‌توجه راه‌یافته به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در مدارس غیرانتفاعی و سایر مقاطع و مدارس از جیب مبارک خانواده‌هاست، بیت‌المال مسلمین ماهانه مبلغ حدود ۲۰۰ هزار تومان برای تحصیل هر دانش‌آموز در مقاطع مختلف فقط حقوق پرداخت می‌کند. ماشین کنکور سراسری ۹۳ در شهرستان سرخس، در رشته علوم ریاضی و فنی با سوارشدن ۹۸ نفر استارت خورد.     در ادامه در رشته هنر ۷۸ نفر، در رشته علوم تجربی ۲۹۰ نفر، علاقه‌مندان به زبان‌های خارجی ۱۸۴ نفر و در حوزه‌ی نظری و انسانی ۱۶۳ نفر و درمجموع ۸۱۳ داوطلب از پنجشنبه، ۵ تیرماه به مدت سه روز برای راه‌یابی به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در پیست کنکور مسابقه دادند و مضافاً این‌که ۱۷۳ نفر قید خوردن کیک و ساندیس سازمان سنجش را زدند. حال باید منتظر ماند و دید از مجموع مبلغ سالانه قریب به ۳۶۰ میلیارد ریال هزینه دولت فقط در بخش حقوق معلمان و کارکنان شهرستان مرزی محروم با اعلام نتایج نهایی، چه تعداد دانش‌آموز موفق می‌شوند از پل کنکور عبور کنند و عکس و رتبه قابل‌تعریف آن‌ها بر در و دیوار اداره آموزش‌وپرورش و مدارس نصب شود! گزارش: قاسم یعقوبی – نسیم سرخس 

 


برچسب‌ها: آموزش و پرورش سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/04/09ساعت 14:19 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 واکسیناسیون بیش از ۳۵۰ هزار رأس گوسفند و بز علیه بیماری آبله و شاربن در سرخس 

مدیر شبکه دامپزشکی سرخس از واکسیناسیون بیش از ۳۵۰ هزار رأس گوسفند و بز علیه بیماری آبله و شاربن در سرخس از ابتدای سال جاری خبر داد. دکتر عباس باغبان نژاد  گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان خردادماه، تعداد ۳۵۳ هزار و ۴۱۰ رأس گوسفند و بز علیه بیماری مهلک شاربن و تعداد ۳۷۴ هزار ۱۴۰  رأس گوسفند و بز نیز علیه بیماری آبله مایه‌کوبی شدند. وی افزود: بیماری شاربن که بین انسان و دام مشترک بوده و قابل‌سرایت به انسان است، در دام درصد تلفات بالایی داشته و مایه‌کوبی دام‌ها علیه این بیماری می‌تواند از طریق کاهش تلفات گله، به اقتصاد دامدار و حفظ سرمایه دامی کشور کمک قابل‌توجهی نماید. مدیر شبکه دامپزشکی شبکه دامپزشکی سرخس بیان کرد: بیماری آبله علاوه بر تلفات بالا، باعث سقط‌جنین در دام می‌شود که با ایمنی‌زایی دام‌ها از طریق واکسیناسیون منظم و دقیق توسط پرسنل دامپزشکی، از خسارات ناشی از این بیماری جلوگیری می‌شود. وی به توان‌بخش خصوصی در تسریع واکسیناسیون دام‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: استفاده از توان‌ بخش خصوصی در کنار بخش دولتی موجب روند سریع واکسیناسیون دام‌های مذکور در شهرستان سرخس شده است. دکتر باغبان نژاد در پایان گفت:  واکسیناسیون دام‌ها در شهرستان به‌صورت رایگان انجام می‌شود.  


برچسب‌ها: شبکه دامپزشکی سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/04/09ساعت 13:38 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 افزایش سقف تردد روزانه خودروهای سنگین از مرز سرخس به ۵۰۰ خودرو

  معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری خراسان رضوی از انجام مطالعات لازم درخصوص افزایش ظرفیت پایانه مرزی لطف آباد و سرخس توسط ترکمنستان و ایران تا سقف تردد ۵۰۰ خودرو به صورت روزانه خبر داد. رضا جمشیدی در جلسه شورای ساماندهی مبادی مرزی استان با بیان اینکه در سه ماه ی نخست سال جاری روزانه ۷۷۹ دستگاه خودرو از مبادی مرزی استان عبور کرده اند، گفت: در مجموع سه ماهه از تردد تعداد ۷۲ هزار و ۴۵۱ دستگاه خودرو از مبادی مرزی استان مرزهای لطف آباد ۲۷ هزار و ۶۷۷ ، سرخس ۲۴ هزار و ۹۵۵، دوغارون ۱۸ هزار و ۸۴۸ و باجگیران ۹۷۱ این تعداد خودروی عبوری را به خود اختصاص داده اند. معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری خراسان رضوی از انجام مطالعات لازم درخصوص افزایش ظرفیت پایانه مرزی لطف آباد و سرخس توسط ترکمنستان و ایران تا سقف تردد ۵۰۰ خودرو به صورت روزانه خبر داد. وی اظهار کرد: به منظور ایجاد پنجره واحد تجاری در مرز سرخس باید نمایندگانی ازدانشگاه علوم پزشکی و جهاد کشاورزی در گمرک سرخس، مستقر شوند. اتخاذ تصمیماتی در خصوص تغییر محل استقرار پلیس مهاجرت، برگزاری جلسات مشترک ساماندهی، تقویت مبادی ورودی و خروجی مرزهای استان ،از دیگر مصوبات این جلسه بود. 

 

منبع: استانداری خراسان رضوی


برچسب‌ها: فرماندار ي سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/04/09ساعت 13:1 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

آغاز برداشت معطرترين و شيرين ترين خربزه ايراني و هندوانه در سرخس

سرخس-تمدن

كار برداشت معطرترين و شيرين ترين خربزه و هندوانه در سرخس آغاز شد. مدير جهاد كشاورزي سرخس با بيان اين مطلب روز دوشنبه گفت: برداشت خربزه از سطح 700 هكتار و هندوانه از سطح 900 هكتار از اراضي جاليزي سطح شهرستان از امروز شروع شده و پيش بيني مي شود امسال 10 هزار و 500 تن خربزه و 18 هزار تن هندوانه از سطح مزارع برداشت شود كه به دليل اينكه امسال تحويل آب سد دوستي به كشاورزان قطع شده اين محصول 10 تا 15 درصد كاهش نشان مي دهد. مهندس عليرضا عرفاني افزود: درجه استاندارد خربزه در شهرستان سرخس بالاست و به دليل استفاده كشاورزان از روش اي پي ام ( كاهش سموم مصرفي در سطح جاليز) در سطح 200 هكتار با بهره گيره از 5 ناظر گياه پزشكي، زنبور هاي تريكوگراما  و  بلاكان در سطح اين مزارع آزاد سازي و باعث از بين بردن آفت مگس خربزه شده و از طرفي سم پاشي از 7 مرحله به يك مرحله كاهش يافته است كه ضمن كاهش هزينه 50 هزارتومان در هكتار به سلامت شهروندان كمك مي كند. وي ارقام استفاده شده خربزه را قصري، خاتوني، باخرمن و گرمك كه دو رقم اخيرمحلي و ويژه شهرستان سرخس است و بسيار شيرين و معطراست وي ارقام هندوانه را كريمسون، سوئيت، ساكاتا، نيوگارا، ويچر، اليت،هانيتك عنوان كرد و خاطرنشان ساخت: خربزه و هندوانه سرخسي مخصوصا خربزه  واخ ارمان (باخرمن) و گرمك  از شيرين ترين و معطر ترين ارقام است وي افزود: يك نوع خربزه كوچك  به اندازه يك مشت بسته است كه  دستمبو نام دارد و بسيار معطر است كه بوئيدن آن شفا بخش و براي تقويت اعصاب و بويايي مصرف مي شود كه  بيشتر به مصرف محلي مي رسد.


برچسب‌ها: جهاد كشاورزي سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/04/09ساعت 13:0 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

کاهش ۴۰ درصدی سرقت در خردادماه نسبت به اردیبهشت‌ماه در سرخس /لزوم کار فرهنگی در پیشگیری از وقوع نزاع در شهرستان

فرمانده انتظامی سرخس از کاهش ۴۰ درصدی سرقت در خردادماه نسبت به اردیبهشت‌ماه در سرخس خبر داد. محمدرضا روحی گفت: قرارگاه مبارزه با سرقت در شهرستان سرخس راه‌اندازی شده است و در این قرارگاه برنامه‌ریزی‌های ویژه ­ای را برای برخورد با سارقان انجام می­ دهیم. وی با اشاره به نزاع­ ها در شهرستان سرخس گفت: برای پیشگیری از نزاع­ ها که اکثراً به خاطر مسائل پیش‌پاافتاده است باید کار فرهنگی شود. وی به نقش ریش‌سفیدان در جلوگیری از رخ دادن نزاع اشاره و خاطرنشان کرد: ریش‌سفیدان و معتمدین طایفه‌ها و روستاها می‌توانند با توجه به جایگاهی که دارند از وقوع نزاع ­ها به‌خصوص نزاع های جمعی جلوگیری کنند.  فرمانده انتظامی سرخس ادامه داد: متأسفانه توان و وقت اضافی برای رفع نزاع ­ها صرف و اسراف می­شود و می توان این مسئله را با مسائل فرهنگی و برگزاری همایش برای ریش‌سفیدان و معتمدین حل کرد. روحی وجود روحانیون در روستاها را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: روحانیون روستا­ها نیز باکار فرهنگی و صحبت با ریش‌سفیدان می‌توانند از وقوع نزاع جلوگیری کنند و نقش مؤثری در این حوزه داشته باشند. وی بیان کرد: در بخش بهداشت و درمان باید در شهرستان سرخس بیشتر کار شود.


برچسب‌ها: فرماندهي انتظامی سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/04/09ساعت 12:29 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

با خبرنگاران
خراسان رضوي - مورخ دوشنبه 1393/04/09 شماره انتشار 18723

 

سرخس، تمدن/ دبير انجمن مردم نهاد ديابت شرکت پالايش گاز شهيدهاشمي نژاد از تشکيل انجمن مردم نهاد ديابت در اين شرکت در آينده نزديک خبر داد.

سرخس، تمدن/ رئيس حوزه علميه امام رضا(ع) سرخس در مراسم بزرگداشت شهيد آيت ا... بهشتي گفت: در نظام اسلامي هرکس به دنبال راه حل براي رفع مشکلات مردم باشد مطمئنا دشمنان عليه او توطئه طراحي مي کنند، همچنان که براي شهيدبهشتي اين اتفاق افتاد و ايشان به فيض شهادت نايل شدند.

* مدير کميته امداد امام خميني(ره) گفت: با توجه به محروميت منطقه، اين نهاد به توسعه طرح هاي صنايع دستي و فرش تأکيد ويژه اي دارد.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/04/09ساعت 1:13 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

دفاع جانانه از ولایت‌فقیه، شاخصه‌های شهید بهشتی بود

شهرستان‌ها  13:14:6 1393/04/08 934-5490-5 كد خبر RSS :: پرینت 

رئیس حوزه علمیه امام رضا علیه‌السلام سرخس گفت: در نظام اسلامی هر کس به دنبال ‌حل مشكلات مردم باشد مطمئناً دشمنان برای او توطئه می‌کنند، هم چنان‌که برای شهید بهشتی این اتفاق افتاد و ایشان به فیض شهادت نائل شدند.  به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)-منطقه خراسان حجت‌الاسلام حسین نادری در مراسم بزرگداشت شهید آیت‌الله بهشتی  خاطرنشان كرد: شهید بهشتی و شهید مطهری با تألیفاتی که داشتند پس از شهادت خود کمک بسیار زیادی به‌ نظام و انقلاب اسلامی کردند.   وی خاطرنشان کرد: اولین فردی که از تسخیر لانه جاسوسی حمایت کردن شهید بزرگوار بهشتی بود.  نادري دفاع محکم و جانانه از ولایت‌فقیه را از دیگر شاخصه‌های شهید بهشتی عنوان كرد و افزود: در زمان تنظیم قانون اساسی یکی از کسانی که شجاعانه از ولایت‌فقیه دفاع کرد شهید بهشتی بود.  رئیس حوزه علمیه امام رضا علیه‌السلام سرخس بیان کرد: شهادت دکتر بهشتی برای او مبارک بود که به دیدار معبود شتافت و حقانیت او را به اثبات رساند و برای ملت چهره واقعی عده‌ای مزدور را نمایان کرد.  انتهاي پیام


برچسب‌ها: حوزه علمیه امام رضا
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/04/08ساعت 13:14 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

تشکیل انجمن مردم نهاد دیابت در پالایشگاه خانگیران در آینده نزدیک

سرخس- تمدن

  دبیر انجمن مردم نهاد دیابت شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد از تشکیل انجمن مردم نهاد دیابت در این شرکت در آینده نزدیک خبرداد.  محمد نیلیانی در حاشیه برگزاری دومین نشست این انجمن افزود: این انجمن به همت تعدادی از کارکنان علاقمند پالایشگاه خانگیران تشکیل شده است. وی همچنین در خصوص بیماری دیابت اظهارداشت: دیابت عارضه ایست که به علت اختلال در متابولیسم ( سوخت و ساز)، کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتیئن ها ایجاد می شود و با کمبود ترشح یا کارآیی انسولین همراه است. نیلیانی تصریح کرد: اگر میزان قند خون کنترل نشود عوارضی مانند عوارض عروقی مغز، عوارض چشمی، عوارض قلبی و عروقی، عوارض عصبی، عوارض کلیوی بوجود می آید. وی در ادامه به اهداف تشکیل این انجمن اشاره و تصریح کرد: مهمترین هدف این انجمن، آگاهی دادن به بیماران و سایر همکاران در مواجهه با این بیماری بوده که در صورت عدم توجه، زندگی کاری و خانوادگی شان را تحت تاثیر سوء قرار خواهد داد. دبیر انجمن مردم نهاد دیابت پالایشگاه خانگیران، اطلاع رسانی به افراد بیمار مبتلا به دیابت برای پیشگیری از بروز عوارض حاد این بیماری، انتقال تجربیات افراد بیمار به سایرین در جهت بهبود، کمک و همیاری به افراد نیازمند، به روز رسانی اطلاعات و دستاوردهای پزشکی، علمی و انتقال آن از طریق پیامک، ایمیل و جلسات دوره ای به بیماران، برگزاری کلاس های آموزشی توسط متخصصین برای افراد بیمار، جذب کمک های مردمی، دولتی و کمک به تهیه داروها و لوازم پزشکی بیماران دیابتی نیازمند را از اهداف دیگر تشکیل این انجمن در شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد برشمرد. گفتنی است: 9 نفر از کارکنان مجتمع پالایش گاز شهید هاشمی نژاد به عنوان اعضای هیات موسس این انجمن انتخاب شدند.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/04/08ساعت 12:22 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

دانلود اوقات شرعی سرخس در ماه مبارک رمضان 

شما کاربر عزیز می‌توانید با مراجعه به پایگاه خبری تحلیلی نسیم سرخس، اوقات شرعی شهرستان سرخس را دریافت کنید.  برای دانلود عکس اصلی بر روی آن کلیک کنید 


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/04/08ساعت 11:59 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

ورود یک توریست آلمانی به سرخس

 مارک فرانکل توریست آلمانی روز گذشته بعد از گذر از چند شهر ایران وارد شهرستان سرخس شد و در جمعیت هلال‌احمر سرخس، اسکان داده شد.  در طول هفته گذشته این  چهارمین توریستی است که وارد شهرستان سرخس می شود و از طرف هلال‌احمر سرخس اسکان و پذیرایی می‌شود.


برچسب‌ها: هلال احمر سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/04/08ساعت 10:17 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

«بزنگان» در بزنگاه مرگ
خراسان رضوي - مورخ یکشنبه 1393/04/08 شماره انتشار 18722
عکس: ناسخ

حميدرضا ناسخ- آرام در ميان دو تپه بزرگ آرميده است، نه جوشش دارد و نه خروشي، باور نمي کني اين درياچه معروف «بزنگان» باشد، تنها درياچه طبيعي خراسان بزرگ، درياچه اي که نامش در فهرست ميراث ملي مان به ثبت رسيده است. همان درياچه اي که محلي ها به آن درياچه «گل بي بي» يا «کل بي بي» هم مي گويند چرا که سال هاست مزار پيرزن نيکوکاري به نام «کل بي بي»، همسايه اش شده و در کنار درياچه بزنگان در ۱۳۰کيلومتري شهر مشهد و ۸۰کيلومتري شهرستان سرخس آرميده است. ساحلش آرام تر از ساحل يک مرداب است، تشنگي از لب هاي شوريده اين ساحل هويداست. رگه هاي سفيد شوره زار مانند، حکايت از روزگار تلخ درياچه «بزنگان»، اين درياچه شيرين سال هاي گذشته دارد.

تا همين هفت، هشت سال پيش، آب درياچه، ديواره مزار «گل بي بي» را که در سمت چپ آن قرار دارد، نوازش مي داد، اما اکنون سال هاست که «گل بي بي» حدود ۲۰ متر با آب فاصله دارد و فقط يک چشمه آب کوچک همسايه «گل بي بي» شده است.

در شرق و غرب و جنوب درياچه تپه هاي مرتفع قرار دارند، در طرف راست، تپه يا بهتر بگوييم کوهي با سنگ هاي صخره اي و پوشش گياهي گون سال هاست تکيه گاه «بزنگان» شده است و کبک هايي که در دامنه اين تپه آواز مي خواندند و در طرف چپ تپه ديگري که ارتفاع کمتري دارد و آلاچيق هايي براي اتراق مسافران و گردشگران و ساير تأسيسات رفاهي ساخته شده است و اما در شمال درياچه حوزه آبريز آن و زمين هاي کشاورزي قرار دارد.

 

... و باز هم آتش سوزي

همين ۷روز پيش ميهمان «درياچه بزنگان» بوديم. پس از تماشاي درياچه از بلنداي تپه، نوار خاکستري رنگي را ديديم که از ساحل تا نوک تپه امتداد يافته بود، از تنها محيط بان مستقر در پايگاه محيط باني مشرف بر درياچه، حکايت آتش ساحل «بزنگان» را جويا شدم. آتشي که نيزارهاي ساحل و درختان «گز» را به تلي از خاکستر تبديل کرده بود. محيط بان مي گفت: ديروز جمعه بود و درياچه صدها ميهمان داشت، در قسمت پايين دست مشغول گشت زني بودم که ناگهان دود و آتش توجهم را جلب کرد. مسافران و گردشگران فقط تماشاگر صحنه بودند و برخي ها نيز فيلم و عکس مي گرفتند، به سرعت کپسول اطفاي حريق پايگاه را برداشتم و به سوي آتش شتافتم اما باد شديد باعث شد نتوانم آتش را مهار کنم. نيزارها در حال سوختن بود و آتش به تپه مجاور سرايت کرد. از پايگاه آتش نشاني «مزداوند» درخواست کمک کردم اما طبق قانون گويا خودروي اطفاي حريق اجازه خروج از «مزداوند» را نداشت. سرانجام در پي تماس با مسئولان محلي خودروي آتش نشاني اجازه ورود به محدوده «بزنگان» را يافت . خودرو از جاده خاکي پشت پايگاه سعي داشت خود را به محل آتش سوزي برساند اما در انتهاي درياچه و محل حوزه آبريز در باتلاق گير افتاد. پس از گذشت دقايقي که آتش در حال سرايت به ديگر نقاط بود با ۳۰۰ليتر آب فقط بخش اندکي از آتش سوزي را مهار و در نهايت چند نفر از کارکنان سپاه با بيل و کلنگ آتش را خاموش کردند.

صالحي از قول برخي گردشگران مي گفت: فردي در ميان نيزارهاي خشک آتش برافروخته و آن گاه با خودروي پيکان وانتي از محل گريخته بود اما رئيس اداره محيط زيست سرخس در گفت وگو با خبرنگار ما، اين آتش سوزي هاي سابقه دار را سهوي ذکر کرد و گفت: 7.5هکتار از نيزارها و درختچه هاي گز و ساير عرصه هاي طبيعي مجاور درياچه در آتش سوخت.

سوختن اين مقدار از عرصه طبيعي اطراف درياچه اگرچه به طور مستقيم تأثيري بر حيات آن ندارد اما هم زيبايي درياچه را تا حدودي گرفت و هم زيستگاه بسياري از حيوانات و جانوران و پرندگان را تخريب کرد. اين درياچه زيستگاه ۱۴۲گونه از پرندگان زمستان گذران، تابستان گذران مهاجر و پرندگان بومي است، پرندگاني همچون مرغابي ها، حواصيل ها، فلامينگو، عقاب دريايي دم سفيد، عقاب صحرايي، انواع زردپره ها، سسک ها، سهره ها و جانوراني مانند گربه وحشي، گربه پالاس، گربه جنگلي، روباه، گرگ، شغال، کفتار و جوندگاني همچون جرب، جربيل، خرگوش، خرگوش بايکا، سمور و گراز. برخي از اين حيوانات در لابه لاي نيزارها و درختان گز اطراف درياچه لانه داشتند و آتش سوزي، زيستگاه اين حيوانات را تخريب کرد و به اکوسيستم طبيعي درياچه آسيب جدي زد.

عليپور رئيس سازمان حفاظت محيط زيست سرخس مي گويد: اغلب آتش سوزي ها سهوي بوده و بر اثر غفلت و برپا کردن آتش توسط گردشگران رخ داده است. البته آتش سوزي عمدي نيز تاکنون چند بار توسط برخي کشاورزان در پايين دست درياچه رخ داده است چرا که آن ها با آتش زدن نيزارها سعي مي کنند زمين را شخم بزنند و آن را به زمين هاي کشاورزي خود بيفزايند.

او مي گويد: همين خرابکاري ها علاوه بر خشک شدن قسمتي از بستر درياچه به دليل خشکسالي ها سبب شده است که مساحت ۵۲هکتاري درياچه بزنگان اکنو ن به ۴۰هکتار کاهش يابد.

 

رعايت نشدن حقابه

علاوه بر آتش سوزي هاي عمدي و سهوي عوامل ديگري هم دست به دست هم داده اند تا درياچه زيباي بزنگان هم اکنون در بستر مرگ قرار گيرد، عواملي همچون خشکسالي، رعايت نشدن حقابه درياچه و جلبک هايي که گلوي درياچه را مي فشارند. اغلب سطح آب درياچه پر از جلبک است. چهره درياچه شبيه چهره کودکاني است که به بيماري «زردي» دچار شده اند.

رئيس محيط زيست سرخس اين جلبک ها را آفت زندگي درياچه بزنگان مي داند. آفتي که از سال ۸۳ به بعد سر و کله آن پيدا شد. يعني درست همزمان با کاهش تدريجي آب درياچه و بهتر بگوييم آغاز مرگ تدريجي درياچه از ۱۰ سال پيش. از ۱۰سال پيش خشکسالي ها، زندگي درياچه اي که متعلق به دوران سوم زمين شناسي است را نشانه گرفت.

به دليل کاهش بارندگي ها، ورود سيلاب ها به درياچه کاهش يافت و کشاورزان بزنگاني نيز اجازه ورود سيلاب هاي کوچک به درياچه را ندادند.

عامل ديگر افت شديد آب درياچه کاهش دبي آب «چشمه آسياب» در ارتفاعات مجاور درياچه است، چشمه اي که به گفته رئيس محيط زيست سرخس منشاء اصلي پيدايش درياچه بزنگان بوده است و تا ۱۰سال قبل چنان پرآب بوده که هم درياچه را سيراب مي کرده و هم زمين هاي کشاورزي را و آب اين چشمه در طي مسير به قول محلي ها باعث رويش «اولنگ زار» يا همان چمنزار شده بود. آب زلال چشمه پس از جريان در اين چمنزارها به صورت طبيعي تصفيه و آب شيرين وارد درياچه مي شده است و همين اولنگ زار نيز سبب پيدايش چشمه هايي در بستر درياچه بزنگان شده است که منبع ديگر تأمين آب درياچه شده اند.

به گفته عليپور اکنون «دبي» آب چشمه «سرآسياب» بسيار اندک است و اگرچه درياچه بزنگان از اين چشمه طبيعي حقابه دارد ولي حقابه آن اصلا رعايت نمي شود و حتي در صورت رعايت حقابه نيز آب آن قدر نيست که به درياچه برسد.

او اضافه مي کند: اميدي به آب «چشمه سرآسياب» نداريم چون اگر بخواهيم حقابه درياچه از اين چشمه را رعايت کنيم تبعات اجتماعي دارد و نمي توانيم مانع ورود آب براي کشاورزي مردم بشويم و بگوييم بخشي از آب حتما بايد به درياچه بريزد، اگر هم بخواهيم حقابه را رعايت کنيم نياز به کار حقوقي طولاني مدت دارد و منطقي هم نيست که اجازه ندهيم آب براي کشاورزي استفاده شود.

وي اضافه مي کند: تا چند سال پيش مازاد آب چشمه به درياچه مي ريخت ولي اکنون آبي نيست که مازاد آن به چشمه بريزد و در واقع کشاورزان اجازه چنين کاري را نمي دهند. رئيس اداره محيط زيست سرخس ادامه مي دهد: زماني قسمتي از حقابه درياچه را از «چشمه سرآسياب» منتقل مي کرديم که بعد از ۲۴ساعت تازه آب به نيزارهاي اطراف درياچه مي رسيد که ناگهان مي ديديم آب توسط کشاورزاني که حتي صاحب نسق هم نيستند قطع شده است و آن ها جريان آب را به طرف اراضي کشاورزي يا باغ خود منحرف مي کردند. وقتي هم که اعتراض مي کرديم و مي گفتيم که شما صاحب نسق نيستيد، پاسخ مي دادند از سهم برادر يا پسرعمو و يا فلان فاميل مان که صاحب نسق است، استفاده مي کنيم.

 

عمق آب حداکثر ۲متر

عليپور با اشاره به مراحل توالي درياچه ها از سرنوشت درياچه بزنگان مي گويد: مرحله اول «اتوتورف» است که کف درياچه صخره اي است و آبي زلال وارد آن مي شود ولي کم کم رسوبات وارد درياچه مي شود و گياهان دريايي رشد مي کنند و بر اثر عمل فتوسنتز و رشد گياهان جمعيت ماهي ها زياد مي شود و بعد مرحله اي ديگر که به آن «ديستروف» مي گويند. مرحله اي که بستر درياچه کاملا پوشيده از لاي مي شود و آن گاه به مرور زمان به باتلاق تبديل و درياچه خشک مي شود.

او مي گويد: درياچه بزنگان که ميليون ها سال قدمت دارد، به دليل اين که گل و لاي وارد آن نشده تا ۱۰سال پيش به اين مرحله نرسيده بود ولي در ده، بيست سال اخير به دليل ورود سيلاب ها بستر درياچه رسوب گرفته است که البته طرحي را پيشنهاد کرديم تا قبل از درياچه حوضچه آرامشي به مساحت ۶هکتار ايجاد کنيم تا گل و لاي سيلاب ها در اين حوضچه انباشته و آن گاه آب وارد درياچه شود. رئيس اداره حفاظت محيط زيست سرخس ادامه مي دهد که اگر وضع به همين گونه پيش برود، وقوع مرحله «ديستروف» در درياچه بزنگان دور از ذهن نيست زيرا درياچه اي که تا ده، پانزده سال قبل ۲۵متر عمق داشته است هم اکنون طبق اندازه گيري هاي اخير عمق آب آن در عميق ترين مکان به ۲متر رسيده است!

تمام سطح همين آب نيز پر از جلبک هايي است که به آن اشاره شد. عليپور مي گويد: جلبک ها در آب کم عمق به سرعت رشد مي کنند چرا که وقتي آب درياچه کم است نور خورشيد به سرعت در آب نفوذ مي کند و سبب افزايش عمل فتوسنتز مي شود که نتيجه آن رشد انفجاري جلبک هاست.اين جلبک ها وقتي در سطح آب قرار مي گيرند، سبب افزايش تبخير آب مي گردند، از طرفي ديگر اکسيژن موجود در آب را مصرف مي کنند که همين پديده موجب کمبود اکسيژن براي آبزيان مي گردد که نتيجه آن مرگ آبزياني همچون ماهي کپور، شيرماهي و قزل آلاي موجود در درياچه بزنگان است.

 

درياچه در حال احتضار

درياچه بزنگان امروزي در حدود ۴۰سال پيش چنان سرشار از آب بوده که کشاورزان به منظور جلوگيري از ورود آب به اراضي خود تپه هاي بزرگي را در کنار ساحل آن ايجاد کرده بودند اما اکنون برخي نيزارها را مي سوزانند تا بلکه اراضي باتلاقي ساحل را به زمين کشاورزي تبديل کنند. طي اين سال ها زخم هاي جورواجور از هر سو بر پيکر اين اثر ملي وارد شده است،زخم هايي از جانب انسان و طبيعت، زخم هايي از جانب انسان هايي که براي تفريح و تفرج ميهمان درياچه مي شوند اما چنان رسم ميهماني به جاي مي آورند که پيکر ميزبان را با آتش مي سوزانند، حتي شاخه هاي درختان و درختچه هاي اطراف درياچه را مي شکنند تا آن را هيزم اجاق هاي خود کنند.انسان هايي که دور تا دور درياچه را به زباله دان تبديل کرده اند. همان هايي که گاه در پاسخ به اعتراض تنها محيط بان حاضر، بر سرش فرياد مي کشند و ناسزا نصيبش مي کنند.

آري، درياچه بزنگان سال هاست در «بزنگاه مرگ» قرار دارد، بزنگاهي به نام قهر طبيعت و بي مهري انسان ها و مسئولاني که با دسته گل وعده ها به عيادت اين بيمار در حال احتضار مي آيند تا بلکه نگذارند درياچه بزنگان نيز در کنار «گل بي بي» براي هميشه آرام بگيرد.


برچسب‌ها: محيط زيست سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/04/08ساعت 8:56 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

پل خاتون، گذرگاه تاريخ
خراسان رضوي - مورخ یکشنبه 1393/04/08 شماره انتشار 18722
عکس: ناسخ

بهنام/ در حدود ۹۰ کيلومتري جنوب شرقي سرخس، آن گاه که جاده سرخس به طرف سد دوستي را طي مي کنيم پل تاريخي زيبايي توجه مان را به خود جلب مي کند، پل «خاتون آباد» که از آثار باستاني عهد سلجوقي است اين پل در نقطه صفر مرزي و بر روي ۲ رودخانه هريرود و «کشف رود» ساخته شده است. اين ۲ رودخانه در اين نقطه به هم مي پيوندند و رود «تجن» را تشکيل مي دهند. طول اين پل ۶۰ متر و عرض آن 20.6 متر و ارتفاع آن 50.9 متر است و شامل ۵ دهانه ناهمگون يا طاق هاي گهواره اي و جناغي مي شود. پل خاتون در واقع يکي از گذرگاه هاي مهم و استراتژيک جاده ابريشم بوده است که شهر سرخس را به «مرو» متصل مي کرده است. طبق برخي اسناد تاريخي اين پل به همت «خاتون خانم» خواهر گوهرشاد بيگم آغا همسر شاهرخ تيموري ساخته شده و اثري است که از نظر معماري تقريبا کم نظير بوده است. اطراف اين پل زيباي آجري را جنگل هاي «گز» و «پده» احاطه کرده بود که امروزه اغلب اين جنگل ها از بين رفته است ولي با اين وجود ۲ طرف پل سرسبز است و درختان «پده» و گز تقريبا بر تمامي سطح پل سايه افکنده اند. امروزه عبور و مرور در اطراف اين پل ممنوع است و اين اثر تاريخي توسط مرزبانان هنگ مرزي سرخس حفاظت مي شود.


برچسب‌ها: ميراث فرهنگي سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/04/08ساعت 8:1 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

استاندار خراسان  رضوی تاکید کرد؛ لزوم برنامه ریزی در راستای استقرار صنایع پایین دستی حوزه نفت و گاز در سرخس

سرخس- تمدن

  استاندار خراسان رضوی و هیات همراه از پالایشگاه گاز شهیدهاشمی نژاد بازدید کرد. به گزارش خبرنگار ما و به نقل از خبر امروز روابط عمومی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد، علیرضا رشیدیان در این بازدید با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر جهاد اقتصادی و توجه ویژه معظم‌له به مولفه های اقتصاد مقاومتی، عملکرد این پالایشگاه را مثبت ارزیابی کرد و افزود: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد می تواند در سند چشم انداز 1404 ایران، جایگاه ویژه و شاخصی را در گستره ملی و بین المللی به خود اختصاص دهد. وی با بيان اينكه سال جاري توسط مقام معظم رهبري به نام سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي مزين شده است اظهارداشت: تلاش در جبهه توليد و سازندگي به همراه همت بلند، اراده هاي محكم، اتكال به ذات اقدس الهي، ذهنهاي پويا و نيروهاي جوان پرشور در كنار افراد مجرب در اين شركت توانسته است مجموعه قابل افتخاري را در منطقه خراسان رضوي و سرخس بوجود آورد . مقام عالی دولت در استان تصریح کرد: استقرار صنایع پایین دستی حوزه نفت و گاز و مشتقات آن در قالب خوشه صنعتی در شهرستان سرخس، علاوه بر پایداری این مجموعه تولیدی، اشتغال قابل توجهی را نیز به دنبال خواهد داشت و در نهایت به توسعه منطقه منجر خواهد شد. رشیدیان با بیان اینکه رویکرد دولت در حوزه تقویت امنیت و ثبات در مناطق مرزی، توسعه اقتصادی این مناطق است تصریح کرد: با توجه به تاثیرگذاری مستقیم مناطق مرزی بر ابعاد مختلف اقتصادی، امنیتی و سیاسی کشور، توانمندسازی مرزنشینان از اولویت‌های اصلی مدیریت استان به شمار می رود. وی اظهار امیدواری کرد: با توجه به موقعیت و ظرفیت های توسعه ای سرخس در حوزه های مختلف، شاهد اجرای پروژه های بزرگ عمرانی و اشتغال زایی مناسب در این شهرستان باشیم که علاوه بر رونق اقتصادی، ارتقای خدمت رسانی و رضایت مندی مردم را نیز به دنبال خواهد داشت. گفتنی است: پالایشگاه خانگیران در 165کیلومتری مشهد مقدس واقع شده و گاز استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران و بخشی از استان سمنان را تامین می کند.

خبرگزاري ساريكا: استاندار روز دوشنبه دوم تير ماه از پالايشگاه بازديد كرده بود.


برچسب‌ها: فرماندار ي سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/04/07ساعت 18:38 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

نسخه جدید پایگاه خبری تحلیلی نسیم سرخس راه اندازی می شود

در ۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۱ و همزمان با سی و چهارمین سالروز بهار انقلاب اسلامی  پایگاه خبری تحلیلی نسیم سرخس، با هدف پوشش اخبار شهرستان سرخس در حوزه های مختلف فعالیت رسانه ای خود را آغاز کرنسیم سرخسد.

اکنون پس از گذشت حدود ۱۶ ماه از افتتاح این پایگاه خبری تحلیلی و لززم ارتقاء در فضای مجازی و رسانه ای  و همچنین پیشرفت در مبارزه با جنگ فرهنگی دشمن، مسئولان نسیم سرخس بر خود لازم دانستند برای خدمت رسانی بهتر به مخاطبان ارجمند  نسخه جدید این سایت را همزمان با آغاز ماه پر خیر و برکت رمضان راه اندازی کنند.

در نسخه جدید پایگاه خبری تحلیلی نسیم سرخس علاوه بر تقویت هسته مرکزی و بارگزاری سریع سایت، امکاناتی هم چون آرشیو اخبار، امکان ارسال خبر توسط مخاطبان، جستجوی خبر  و … اضافه شده است.

منتظر پیشنهادات و انتقادات شما مخاطب گرامی در هر چه پر محتواتر شدن این پایگاه خبری هستیم.

انتهای پیام/

خبرگزاري ساريكا ضمن تقدير و تشكر از زحمات مدير و كاركنان سايت نسيم سرخس آرزوي توفيق هر چه بيشتر براي اين پايگاه خبري در عرصه خبر و اطلاع رساني را داشته و تلاش هاي آنان را ارج مي نهد.

+ نوشته شده در شنبه 1393/04/07ساعت 18:28 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

دفاع محکم و جانانه از ولایت‌فقیه از شاخصه‌های شهید بهشتی بود

 رئیس حوزه علمیه امام رضا علیه‌السلام سرخس در مراسم بزرگداشت شهید آیت‌الله بهشتی گفت: در نظام اسلامی هر کس به دنبال راه‌حل باشد مشكلات مردم باشد مطمئناً دشمنان برای او توطئه می‌کنند، هم چنان‌که برای شهید بهشتی این اتفاق افتاد و ایشان به فیض شهادت نائل شدند.  حجت‌الاسلام حسین نادری ادامه داد: شهید بهشتی و شهید مطهری با تألیفاتی که داشتند پس از شهادت خود کمک بسیار زیادی به‌ نظام و انقلاب اسلامی کردند. وی خاطرنشان کرد: اولین فردی که از تسخیر لانه جاسوسی حمایت کردن شهید بزرگوار بهشتی بود.  وی دفاع محکم و جانانه از ولایت‌فقیه را از دیگر شاخصه‌های شهید بهشتی عنوان و تصریح کرد: در زمان تنظیم قانون اساسی یکی از کسانی که شجاعانه از ولایت‌فقیه دفاع کرد شهید بهشتی بود.  رئیس حوزه علمیه امام رضا علیه‌السلام سرخس بیان کرد: شهادت دکتر بهشتی برای او مبارک بود که به دیدار معبود شتافت و حقانیت او را به اثبات رساند و برای ملت چهره واقعی عده‌ای مزدور را نمایان کرد.


برچسب‌ها: حوزه علمیه امام رضا
+ نوشته شده در شنبه 1393/04/07ساعت 16:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

تأکید بر اجرای طرح‌های صنایع‌دستی و فرش در سرخس

  مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: با توجه به محرومیت منطقه، اين نهاد  به توسعه طرح‌های صنایع‌دستی و فرش تأکید ویژه‌ای دارد. علیرضا دادمحمدی در جلسه مشترک  اعضای کارگروه اشتغال شهرستان سرخس، افزود: مدیر کمیته امداد امام (ره) سرخس، با تأکید بر این‌که دام داری و دام‌پروری بعد از بافت فرش، بالاترین سهم را در طرح‌های اشتغال‌زایی در سرخس دارد، به مراتع فقیر منطقه و خسارت‌های اخیر به دام داران و دام پروران شهرستان اشاره و خاطرنشان کرد: تلاش شده است، طرح‌های دامداری و دام‌پروری به سمت پرورش دام‌های سنگین سوق داده شود. دادمحمدی ادامه داد: یکی از برنامه‌های کمیته امداد در حوزه اشتغال و خودکفائی، کاریابی برای مددجویان آماده‌به‌کار و ایجاد زمینه‌های لازم برای جذب مددجویان آموزش‌دیده در بازار کار است.  هم‌چنین اعضاء کارگروه اشتغال کمیته امداد امام (ره) شهرستان را در ایجاد اشتغال پایدار به‌عنوان دستگاه برتر انتخاب کردند.  در پایان جلسه جهاد کشاورزی، اداره فنی و حرفه‌ای و بسیج سازندگی آمادگی خود را برای آموزش اقشار جامعه به‌خصوص مددجویان کمیته امداد در خصوص پرورش مرغ بومی، امور دام، زنبورداری، آموزش کاشت گلخانه‌ای و صنعت برق اعلام کردند.


برچسب‌ها: كميته امداد سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/04/07ساعت 16:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

گردشگري
شير تپه
خراسان رضوي - مورخ شنبه 1393/04/07 شماره انتشار 18721

ناسخ / در شهرستان سرخس بيش از ۳۰ تپه باستاني وجود دارد که برخي از آن ها در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. شيرتپه نيز يکي از اين تپه هاي مربوط به دوره صدر اسلام تا افشاريه است. روستاي «شير تپه» در ۵۰ کيلومتري شهرستان سرخس قرار دارد. «روستاي شيرتپه» از روستاهايي است که در مجاورت مرز ايران و ترکمنستان قرار دارد. مي گويند در اين تپه باستاني حفاري هايي به منظور کشف آثار باستاني انجام شده است و برخي از مردم نيز به منظور يافتن گنج حفاري غيرمجاز در آن انجام داده اند. وقتي بر فراز اين تپه نسبتاً بزرگ رفتيم آثاري از سفالينه ها و خشت هاي چهارگوش در آن ديده مي شد. هم اکنون بنا به گفته برخي از اهالي بعضي ها، بخشي از مراسم عروسي خود را بر فراز اين تپه برگزار مي کنند.


برچسب‌ها: ميراث فرهنگي سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/04/07ساعت 7:12 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

چه خبر هم استاني؟
از سرخس بيشتر بنويسيد
خراسان رضوي - مورخ شنبه 1393/04/07 شماره انتشار 18721

بهنام /سندگل از شهروندان سرخسي هستم. گزارشي را که در مورد سرخس نوشته بوديد خواندم و از اين که پس از مدت ها روزنامه خراسان به طور مفصل در مورد شهرم گزارش نوشته است خوشحال شدم و تشکر مي کنم. بايد بگويم بزرگ ترين مانع براي توسعه سرخس نحوه مالکيت زمين هاي اين شهر است که باعث شده است اغلب مردم درگير آن شوند. موضوع مهم ديگر در مورد وضع ظاهري و عمران و آبادي شهر و شوراهاي آن است و بايد گفت شوراها در سرخس طايفه اي است به گونه اي که اگر يک جوان ۲۰ ساله حتي بي تجربه از يک طايفه نامزد شود براي عضويت در شوراي شهر رأي مي آورد و تا وقتي اين قبيل انتخابات طايفه اي باشد سرخس پيشرفت نخواهد کرد. از روزنامه خراسان انتظار دارم گزارش هاي بيشتري در مورد شهر مرزي سرخس منتشر کند چرا که اين شهر با دارا بودن ظرفيت هاي لازم از بسياري از جهات خيلي عقب مانده است.


برچسب‌ها: شهرداري سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/04/07ساعت 7:11 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

سرخس ، قطب اقتصادی کشور در تیررس  تصمیم دولت

سرخس- مهدي عليميرزايي

شهرستان مرزی سرخس با توجه به موقعیت استراتژیک و سوق الجبشی بعنوان یکی از مهم ترین شهرهای کشور به شمار می رود  و به خاطر این موقعیت مهم است که این منطقه قرار است بعنوان منطقه آزادتجاری  اعلام شود.

سرخس از نظر استراتژیک و ژئوپلتیک بسیار مهم بوده و به نوعی مهم‌ترین نقطه بزرگراه ابریشم، محل اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب جهان، است. مردم این منطقه مرزی که تلفیقی از شیعه و سنی هستند سالیان سال هست که با وحدت و یکپارچگی با طوایف مختلف در کنار هم زندگی کرده اند و الگو و نماد کاملی از وحدت و انسجام را در این شهرستان خلق کرده اند بطوری که  این وحدت در استان خراسان رضوی و بلکه سراسر کشور، بی نظیر و مثال زدنی می باشد و این موضوع به لحاظ ولایتمداری و دینداری مردم سرخس می باشد.

هر کجای شهرستان مرزی سرخس که پا می گذاریم صحبت از اینست که آیا این منطقه آزاد می شود یا نه؟ و یک شور و شوق عظیمی در بین مردم ایجاد شده  و مردم احساس خوشحالی می کنند که شهرشان بعنوان منطقه آزاد اعلام  خواهد شد

حساسیت این موضوع به حدیست که اکثر خرید و فروش اراضی به همین خاطر راکد شده است چرا که اگر این طرح به تصویب برسد تاثیر زیادی بر جو روانی جامعه خواهد گذاشت و شاید به زعم عده ای قیمت ها افزایش پیدا کند. و به لحاظ اهمیت به این موضوع  می پردازیم.

 تاملی بر وضعیت شهرستان

ابتدا  سوال اینجاست چرا با وجودی که این شهرستان در تولید ثروت ملی نقش بسزایی دارد و پتانسیل های عظیم و نعمات خدادادی از قبیل شرکت های پالایش گاز و نفت، راه آهن، منطقه ویژه اقتصادی، گمرک، سد دوستی، و الی ماشاالله... ثروتها ی دیگری خوابیده است و یک منطقه استراتژیک به شمار می رود  ولی نرخ بیکاری اول می باشد؟ اگر کمی تامل بفرمایید  متوجه می شویم شاید مسوولان کم توجهی نسبت به اینجا داشته اند و این شهرستان نتوانسته در دل دولت های مختلف نفوذ  کند تا به نقطه و افق طلایی برسد و انشالله امید است با حرکتی که از طرف دولت تدبیر و امید و ریاست محترم جمهوری ایران دکتر روحانی جهت پویایی و نقش آفرینی این منطقه در حال انجام می باشد روزی فرا برسد که تمام ملت ایران سرخس را بشناسند و به منطقه آزاد سرخس برای تفریح یا خرید و یا به امید اشتغال و تولید سفر کنند و شاهد افقی تازه و عصری جدید در توسعه همه جانبه این شهرستان، شهر افتاب شرقی، شهر دلیران و مرزداران غیور باشیم . امید است موقعیکه این شهرستان بعنوان آزاد اعلام میگردد بتواند به چشم اندازهای متعالی خود دست پیدا کند بطوری که بشود در کشور آن طوری بدرخشد که دیگر شاهد محرومیت و فقر در این نقطه طلایی از ایران عزیز نباشیم چرا که الان با وجودی که این شهرستان عسلویه دوم می باشد ولی متاسفانه در بیکاري  اول می باشد و خیل عظیمی از جوانان عزیز این منطقه طلایی بیکار می باشند .

اهمیت مناطق آزاد تجاری  مناطق آزاد تجاري از کليدهاي اصلي رونق صادرات و واردات هستند

امروزه كشورها براى تأمين سرمايه لازم جهت ايجاد زيرساخت هاى اساسى رشد و توسعه اقتصادى، كسب فناورى هاى نوين، ايجاد اشتغال و مواردى از اين قبيل، ناگزير از برنامه ريزى براى جلب و جذب سرمايه هاى داخلى و خارجى هستند. ايجاد مناطق آزاد و ويژه اقتصادى يكى از مهم ترين راهكارهاى كشورهاى مختلف دنيا در چند دهه اخير براى نيل به اين مهم بوده است. در مناطق آزاد  تجاری  کالاها را می‌توان بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی از این مناطق صادر کرد یا به این مناطق وارد نمود و آن‌ها را برای مدتی در انبار ذخیره و در صورت لزوم بسته بندی و مجددا صادر کرد. کالاهایی که از منطقه آزاد تجاری به کشور میزبان وارد می‌شوند، حقوق و عوارض گمرکی مقرر را می‌پردازند. مناطق پردازش صادرات علاوه بر تسهیلات فوق، ابنیه و خدمات مورد نیاز جهت تولید، تبدیل مواد خام و کالاهای واسطه‌ای وارداتی به محصولات نهایی را به هدف صدور آن‌ها و برخی اوقات جهت فروش در بازار داخلی، به شرط پرداخت حقوق و عوارض گمرکی معمول فراهم می‌نمایند. از این جهت منطقه آزاد پردازش صادرات ناحیه صنعتی ویژه‌ای است که تولیدات آن جهت گیری صادراتی دارند. تسهیلات این مناطق جهت جلب سرمایه گذاران خارجی و تسهیل استقرار آن هاست و معمولا با مشوق‌های دیگری نیز همراه است. 

ظرفیت تبدیل  منطقه ویژه اقتصادی سرخس  به منطقه آزاد تجاری با توجه به نقش حیاتی منطقه ویژه سرخس  در ایجاد اشتغال و محرومیت زدایی این منطقه  به عنوان گزینه اصلی برای ایجاد یک منطقه آزاد تجاری  در شمال شرق کشور انتخاب شده است که  امکانات این منطقه اقتصادی نسبت به سایر مناطق قابل دسترس و کامل تر است و همانند نقشی که منطقه آزاد چابهار در رونق ترانزیت و غيره  دارد منطقه آزاد سرخس نیز می تواند منابع مهمی در درآمدزایی برای کشور و سرخس داشته باشد. منطقه ویژه اقتصادی سرخس اگر به منطقه آزاد تجاری تبدیل شود  شاه کلیدی برای احیای تجارت با آسیای مرکزی، شمال قفقاز، چین و اروپا و در نهایت توسعه اقتصادی شرق کشور است و می‌تواند در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به فرموده مقام معظم رهبری نقش حیاتی ایفا کند.

این منطقه  در افزایش مبادلات تجاری و رونق صنعتی استان خراسان رضوی، نقش مهم ایفا می کند بطوری که  در سالی که به  فرموده مقام معظم رهبری به نام «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری شده است، تحولی اساسی در این نقطه از کشور را شاهد خواهیم بود . منطقه ویژه اقتصادی سرخس به دلیل موقعیت جغرافیایی خود که در کانون کشورهای عضو اکو قرار گرفته نقطه اتصالی بین آسیای مرکزی و آب‌های آزاد و کشورهای جنوب خلیج فارس است. این منطقه  همجنین نقش مهمی  در رونق ترانزیت دارد  این منطقه علاوه بر این که امکان استفاده از کریدورهای مهم بین‌المللی را دارد، به عنوان منبع مهم درآمد زا برای کشور نیز با توجه به سیاست‌های اصولی اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود. زمینه‌سازی برای ایجاد فعالیت‌های تجاری منطقه‌ای، ارتباط با کشورهای آسیایی و اروپایی و بهره‌برداری مفید از بازار کشورهای آسیای میانه، قفقاز و ماوراء قفقاز با استفاده از تسهیلات ترانزیت داخلی و خارجی از دیگر مزایای این منطقه است. امتیازات و مزیت های منطقه ویژه اقتصادی سرخس  نه تنها از 64 منطقه ویژه اقتصادی و تعدادی مناطق آزاد بلکه  از برخی مناطق ویژه اقتصادی و تجاری آزاد جهان نیز بیشتر می باشد.

هم اکنون 71 منطقه ویژه اقتصادی و آزاد  تجاری در کشور وجود دارد که 7 منطقه آزاد و بقیه ویژه می باشند. وجود بخشی از ریل عریض آسیای میانه بنام ریل دوستی در منطقه ویژه اقتصادی مزیت مهم دیگر این منطقه نسبت به دیگر مناطق ویژه و آزاد تجاری می باشد. این زمانی محقق خواهد شد که این منطقه از طرف دولت تدبیر و امید بعنوان منطقه آزاد تجاری اعلام گردد.

چه اقداماتی جهت اجرایی شدن این طرح انجام شده است؟

  نماینده سرخس در مجلس شورای اسلامی  در مصاحبه با ما با  اشاره به تبدیل سرخس به منطقه آزاد تجاری خاطر نشان کرد بزودی با سفر دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری و هییت دولت به استان خراسان رضوی شاهد کلید خوردن منطقه آزاد تجاری سرخس  خواهیم بود که تبدیل سرخس به منطقه آزاد تجاری مصوبه مهمی است که انشالله در آن سفر انجام خواهد شد و این کار مطالعاتش انجام شده و بزودی اجرایی می شود.

  احمد سجادی افزود:  مشکلات دولت با آستانقدس در باره این موضوع بطور کامل حل شده  چرا که هم دولت و هم آستان قدس نظرشان در این باره مثبت می باشد  و سرخس در آینده نزدیک که احتمالا در شهریور ماه و یا مهر ماه سال جاری  خواهد بود  به منطقه آزاد تجاری تبدیل خواهد شد. وی بیان کرد: جلساتی در استان و تهران بابت این  موضوع با مسولان داشتیم که ماحصل جلسات این بوده که همگی نسبت به منطقه آزاد تجاری سرخس توافق داشتند. 

نماینده سرخس اظهار داشت این موضوع که گفته می شود منطقه ویژه به منطقه آزاد تبدیل می شود نادرست می باشد چرا که قراراست شهرستان سرخس بعنوان منطقه آزاد تجاری اعلام گردد . این مقام مسول در باره اهمیت منطقه  آزاد تجاری هم گفت انشالله سعی بر آن هست تا حد زیادی مشکل اشتغال و تولید شهرستان با این کار حل شود  و در آمد زایی مناسبی را برای دولت در پی خواهد داشت چرا که سرمایه گذاران زیادی از داخل و خارج کشور در آنصورت به شهرستان برای سرمایه گذاری خواهند آمد  و به توسعه منطقه و کشور کمک شایانی خواهد شد.

فرماندار سرخس  نیز  در مصاحبه با ما  با اشاره به اهمیت منطقه ویژه اقتصادی سرخس خاطر نشان کرد  تنها منطقه ویژه در سراسر کشور که توجیه آزاد شدن به لحاظ استراتژیک، دارد این منطقه می باشد چرا که زیر ساختها، ظرفیتها و پتانسیل هایش  فراهم می باشد و  و مقدماتش در حال انجام می باشد و تنها بحثی که فعلا وجود دارد موضوع نرم افزاری می باشد و این موضوع در حال رایزنی با آستان قدس می باشیم. علی محمد دوست در ادامه بیان داشت که این موضوع  فعلا بصورت لایحه می باشد و باید به تصویب مجلس شورای اسلامی و یا تصویب هیئت دولت برسد . وی تصریح کرد این کار توسط استانداری و آستان قدس در حال انجام می باشد و دست ما نیست. وی افزود: عمده موضوع توافق دولت با آستان قدس درباره مالکیت می باشد که این بحث دارد پیگیری می شود و توافق که تمام بشود این موضوع  اجرایی می گردد. فرماندار سرخس خاطر نشان کرد: که این موضوع هنوز به تصویب نرسیده است و اصل موضوع اینست که منطقه ویژه به منطقه آزاد تجاری سرخس تبدیل می شود که  سرخس را هم شامل می گردد. در پایان هم امیدواریم با تبدیل سرخس به منطقه آزاد تجاری شاهد پیشرفت همه جانبه منطقه  باشیم  و از مسولان هم انتظار می رود  به سرخس بعنوان یک افق طلایی نظر بیاندازند  که سهم زیادی در تولید ثروت ملی دارد . آمین یا رب العالمین


برچسب‌ها: منطقه ویژه سرخس
+ نوشته شده در جمعه 1393/04/06ساعت 23:53 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

امام‌جمعه سرخس: روحیه یاوه‌گویی و درندگی در خون دولتمردان آمریکایی است

خطیب نماز جمعه سرخس، آمریکا را تنها ناقض حقوق بشر عنوان و اذعان کرد: مضحک است که آمریکا حرف از حقوق بشر بزند و باید بدانیم که روحیه یاوه‌گویی و درندگی در خون دولتمردان آمریکایی است. حجت‌الاسلام علیرضا ارژنگ در خطبه‌های این هفته نماز جمعه سرخس با اشاره به ماه پر خیروبرکت رمضان مهم‌ترین دستاورد این ماه را تقوا عنوان کرد و گفت: انسانی که گرفتار لغزش‌های دیگران است نباید انتظار رحمت الهی در ماه مبارک رمضان داشته باشد. امام‌جمعه سرخس افزود: انسان‌های تیره‌بخت کسانی هستند که خداوند باوجوداینکه رحمت و بخشش خود را در این ماه نصیب آن‌ها می‌کند اما هنوز گرفتار شیطان هستند. ارژنگ خاطرنشان کرد: در ماه مبارک رمضان باید حضور نوجوانان و جوانان را در مساجد و محافل قرانی فراهم کرد و مساجد باید محل تفسیر قرآن باشد. وی با اشاره به سالروز هفتم تیر شهادت آیت‌الله بهشتی اظهار کرد: هفتم تیر روزی بود که دشمن باهدف از بین بردن نخبگان کشور پرونده انقلاب را مخدوش کند ولی غافل از این‌که حیات انقلاب وابسته به شخص و افراد نیست. امام‌جمعه سرخس ادامه داد: در هفتم تیر نقاب از چهره کریه منافقین کنار زده شد و مردم با خطوط منافقین آشنا شدند. ارژنگ خاطرنشان کرد: امروز قوه قضائیه ما با تأسی از شهدای عزیز هفتم تیرماه، باقدرت و عدالت و بااقتداری که دارد خط انقلاب را به‌پیش می‌برد. خطیب نماز جمعه سرخس، آمریکا را تنها ناقض حقوق بشر عنوان و اذعان کرد: مضحک است که آمریکا حرف از حقوق بشر بزند و باید بدانیم که روحیه یاوه‌گویی و درندگی در خون دولتمردان آمریکایی است. امام‌جمعه سرخس گفت: 12تیرماه سالروز شهادت 290 انسان بی‌گناه است كه در پی آن برگی دیگر از كارنامه مدعیان دروغین حقوق بشر و دمكراسی آمریكایی ورق خورد بنابراین ادعای حقوق بشر آمریکا یک ادعای تبلیغاتی و پوچ است. ارژنگ با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر تقویت و استحکام ساخت درونی نظام با تکیه‌بر توان داخلی بیان کرد: راه و رمز برون‌رفت از مشکلات کشور نه مذاکره با آمریکایی‌ها بلکه توجه به درون و تقویت آن است.


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در جمعه 1393/04/06ساعت 14:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

سقوط تريلي به دره در محور مشهد - سرخس جان راننده را گرفت
خراسان رضوي - مورخ پنج‌شنبه 1393/04/05 شماره انتشار 18720

ناسخ / سقوط يک دستگاه تريلي در محور مشهد - سرخس جان راننده آن را گرفت. به گزارش خراسان در بامداد روز سه شنبه يک دستگاه تريلي هنگام حرکت به سمت سرخس و در نزديکي روستاي «شورلق» از جاده منحرف شد و به داخل دره سقوط کرد. اين گزارش حاکي است پس از اين حادثه موضوع از طريق ساير رانندگان به نهادهاي امدادي سرخس اطلاع داده شد که متعاقب آن امدادگران جمعيت هلال احمر سرخس در صحنه حضور يافتند و جسد راننده کاميون را از داخل کابين بيرون کشيدند. در همين باره فرماندار سرخس نيز در گفت وگو با خبرنگار ما ضمن تأييد موضوع سقوط تريلي ترانزيتي گفت: محور مشهد - سرخس يکي از پرحادثه ترين محورهاي استان است که عرض کم و پيچ هاي خطرناک دارد و همه ساله عده اي از رانندگان در اين مسير کشته يا زخمي مي شوند. محمددوست اضافه کرد: اصلاح اين محور نيازمند اعتبارات ملي است.


برچسب‌ها: فرماندار ي سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/04/05ساعت 10:51 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

«سرخس» شهري که مبلمان شهري ندارد
خراسان رضوي - مورخ پنج‌شنبه 1393/04/05 شماره انتشار 18720
نويسنده: حميدرضاناسخ info@khorasannews.com

سرخس يکي از شهرستان هاي مرزي در شمال شرق استان خراسان رضوي ۹۰ هزار نفر جمعيت دارد و وسعت آن نيز ۵ هزار و ۴۷۲ کيلومتر مربع است.

اين شهرستان با داشتن قابليت هاي فراوان، توسعه و پيشرفت مطلوبي نداشته است و فضاي داخل شهر، خيابان ها، سبک معماري و ساخت و سازها بيانگر گوشه اي از اين ضعف هاست و بهتر است بگوييم شهر سرخس فاقد مبلمان شهري است و با گشت و گذار يک روزه مان در کوچه ها، محله ها و خيابان هاي شهر دريافتيم که سرخس اگرچه به عنوان يک شهرستان از آن ياد مي شود اما سبک معماري، نحوه ساخت و سازها، وضعيت کوچه ها و خيابان هاي آن انسان را به ياد برخي از روستاها مي اندازد. ورودي شهر سرخس به بولوار امام جواد(ع) نام گذاري شده است بولواري که در دو طرف آن هنوز برخي از درختان کهنسال «پده» مشاهده مي شود و کشتزارهاي جاليزي چشم ها را مجذوب خود مي کند. کشتزارهايي که در آن انواع محصولات از قبيل خربزه، هندوانه، پنبه، يونجه و ... کاشته شده است و زنان و مردان سرخسي را مي بيني که در اين مزارع در حال فعاليت هستند، مي گويند تا ۲۰ سال پيش در دو طرف همين بولوار باغ هاي بسيار زيبا و درختان زردآلوي تنومندي وجود داشته است که به مرور زمان تخريب شده اند و ما به وضوح آثار اين تخريب ها را مشاهده کرديم. در واقع همين باغ ها به عنوان تنفس گاه طبيعي شهر سرخس بودند، شهري که اکنون از فضاي سبز کافي بي بهره است و تنها فضاي سبز آن دو پارک کوچک و درختان کاج هستند که در وسط برخي بولوارها خودنمايي مي کنند.در شهر سرخس پياده رو کارکرد اصلي خود را از دست داده و اغلب پياده روهاي اين شهر خاکي است يا برخي مکان ها که موزائيک يا سيمان شده اند، اين موزائيک ها به شدت فرسوده شده و منظره زشتي را به وجود آورده اند.در همين پياده روها، نخاله هاي ساختماني توسط شهروندان رها شده و در برخي پياده روها چندين تن نخاله و سيمان و شن و آجر تلنبار شده اند و گويا کسي نيست به اين وضعيت رسيدگي کند.در پياده روهاي خيابان امام رضاي غربي علاوه بر تپه هاي شن و خاک، تراکتور و گاوآهن و ديسک و ساير ادوات کشاورزي جا خوش کرده اند و آثار آن ها نشان مي دهد که اين ابزار آلات مدت هاست که ميهمان پياده روهاي اين خيابان هستند. حتي بسياري از شهروندان سرخسي پياده رو را به مکاني براي پارک خودروهاي خود تبديل کرده اند. در يک قسمت پياده رو نيز فروشگاه موتورسيکلتي را ديديم که ده ها دستگاه موتورسيکلت را در پياده رو پارک کرده بود و شهروندان بايد از لابه لاي موتورها از پياده رو عبور مي کردند. به اين موضوع نيز اشاره کنيم که در همين خيابان نبود درختان سرسبز احساس مي شود و درختچه هاي کوچک که به نظر مي رسد تازه کاشته شده اند، بخش مهمي از فضاي سبز خيابان را تشکيل مي دهند.

خيابان شهيد حسيني نيز اوضاعي بهتر از خيابان امام رضا(ع) غربي ندارد در اين خيابان يک طرفه دريغ از يک خط کشي، هر شهروند و صنفي در هر جاي اين خيابان به هر روشي که باب ميل اش بوده تابلوي معرفي صنف و مغازه خود را نصب کرده است پياده رو روبه روي حسينيه هيئت جوانان اين شهر نيز کاملا خاکي است و برخي از کوچه هاي همين خيابان در تاريکي مطلق به سر مي برد. در بولوار طالقاني نيز شيک ترين ساختمان يک ساختمان متعلق به يک بانک است و دريغ از وجود يک سطل زباله در اين خيابان،در انتهاي خيابان طالقاني که آسفالت آن کم از جاده خاکي ندارد، ميداني به نام ميدان لشکر ۷۷ ثامن الائمه(ع) وجود دارد که دليل اين نام گذاري و نيز احداث ميدان در انتهاي يک خيابان را که در روبه روي آن زمين هاي خالي ديده مي شود و شهر سرخس ترکمنستان مشاهده مي شود اصلا نتوانستيم درک کنيم.در بولوار بعثت نيز يک طرف خيابان آسفالت و طرف ديگر آن خاکي است که عبور خودروها باعث مي شود که انسان در ميان گرد و خاک گم شود. در خيابان امام رضا(ع) شرقي نيز گويا پياده رو معنايي ندارد و در گوشه خيابان يا بهتر بگويم همان پياده رو خودروها را مي بيني که پارک شده اند و درختان کاج بزرگ تنها زينت اين خيابان است.

در خيابان مصلي، مصلاي نماز جمعه و حوزه علميه وجود دارد، کوچه مجاور حوزه علميه بسيار باريک و ستون هاي برق تقريبا در وسط کوچه کاشته شده اند.شهرک ۹۶ دستگاه نيز در همين منطقه است. شهرکي که چند سال قبل ۹۶ دستگاه منزل ويلايي با نماي سيمان سفيد براي برخي مردم کم درآمد ساخته شده است. اهالي مي گويند اين شهرک، زماني زيبا بوده است اما پس از آن برخي ادارات، بعضي زمين هاي اين منطقه را تصاحب کردند و پس از آن نيز با ساخت و سازهاي جورواجور چهره شهرک تغيير داده شده است به گونه اي که در برخي کوچه ها يک خودرو هم نمي توانست از آن عبور کند، برخي نيز همان منازل کوچک ويلايي را تبديل به منازلي دو يا سه طبقه کرده اند و معماري آن به گونه اي است که انسان رغبتي به تماشاي آن ندارد. علاوه بر اين اغلب کوچه هاي اين شهرک خاکي است، فاضلاب در کوچه ها جاري است و هر کس هرچه دلش خواسته در داخل خيابان ها و کوچه هاي آن رها کرده است.اغلب ادارات شهر سرخس نيز در خيابان وليعصر قرار دارد.

فرمانداري، تأمين اجتماعي، تعاون روستايي، بيمارستان لقمان، شهرک فرهنگيان، اداره منابع طبيعي و... در اين خيابان است. بيشتر پياده روهاي اين خيابان نيز خاکي است و فقط ادارات دولتي جلوي در ورودي اداره را موزاييک يا آسفالت کرده اند. به عنوان مثال در يک طرف فرمانداري پياده رو خاکي و پر از زباله و آجر و پاره سنگ است.

 

نصب وسايل ورزشي در ميان خارها

حتي در يکي از خيابان هاي پشت فاز يک شهرک نفت وسايل ورزشي در پياده رو نصب شده است. اين در حالي است که در پياده روي مذکور انواع خار و خاشاک روييده است که کسي جرأت نمي کند به اين وسايل نزديک شود.

در محله عباس آباد فقط خيابان اصلي اين محله آسفالت است مي گويند عباس آباد روستايي بوده که در همين سال هاي اخير جزو بافت شهر شده است اما وقتي به داخل کوچه هاي آن مي رويم کاملاً بافت روستايي آن با کوچه هاي تنگ و تاريک و پر پيچ و خم مشهود است. فاضلاب منازل در کوچه ها جاري است و منازل گنبدي همچنان مشاهده مي شود. حتي در برخي از منازل نيز گاو و گوسفند مشاهده شد، سگ ها در کوچه ها پرسه مي زدند و ادوات کشاورزي در داخل اين کوچه هاي تنگ و تاريک جا خوش کرده بودند.در اين ميان خيابان معلم وضعيت بهتري نسبت به برخي نقاط دارد آن هم از اين نظر که برخي کوچه هاي آن وسيع و منازل تقريباً شيکي در آن ساخته شده اند.

 

زمين هاي خالي

اما آن چه بيشتر از همه در شهر مرزي سرخس نمايان بود وجود زمين هاي خالي بود. زمين هايي که بعضي از آن ها حتي حصارکشي هم نشده اند زمين هايي که به زباله داني و يا به محل انباشته شدن نخاله هاي ساختماني تبديل شده بودند که همين زمين ها سلامت مردم را در معرض تهديد قرار داده اند.موضوع مهم ديگر که گويا سال هاي سال است به آن بي توجهي شده نحوه ساخت و سازها در سرخس است به گونه اي که کمتر مغازه يا منزل و مرکز تجاري شيکي را در اين شهر ديديم، از نظر سبک معماري بايد بگوييم، هر شهروند سرخسي به هر طريقي که دلش خواسته ساختمان سازي کرده است و مردم گويا به نماي داخل ساختمان بيشتر از نماي بيروني و استحکام بنا اهميت داده اند، بي نظمي در ساخت و سازها در اين شهر مشهود است و اين ساخت و سازها چنان مناظر زشتي را به وجود آورده اند که قلم در بيان آن ناتوان است. وقتي از فرماندار شهر سرخس در مورد اين همه معضل شهري اين شهر سوال کرديم، وجود اختلاف ميان شهرداري و شوراي شهر را علت همه اين نابساماني مبلمان شهري ذکر کرد و گفت: اين اختلافات در تمام دوره ها وجود داشته است و همين موضوع آسيب جدي به شهر رسانده است.

محمددوست اضافه کرد که طي اين سال ها حتي يک کميسيون ماده ۱۰۰ در شهرداري تشکيل نشده است و سوال اين جاست که آيا هيچ خلافي در ساخت و سازهاي اين شهر صورت نگرفته است؟

* خلاصه اين که مسائل و معضلات شهر سرخس، شهري که گرماي آن تا ۴۸ درجه سانتي گراد در تابستان افزايش مي يابد و زمستان هاي سرد و نسبتاً خشکي دارد، بسيار زياد است که در گزارش هاي بعدي به اين موضوع با نگاه به وضعيت محلات اين شهر مي پردازيم.


برچسب‌ها: شهرداري سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/04/05ساعت 7:0 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

چه خبر هم استاني؟
مزداوند بانک ندارد
خراسان رضوي - مورخ پنج‌شنبه 1393/04/05 شماره انتشار 18720

احمدي از شهروندان شهر مزداوند سرخس هستم. متأسفانه در شهر ما حتي يک شعبه بانک وجود ندارد. يک شعبه بانک کشاورزي در اين شهر فعاليت داشت که آن را هم به بزنگان انتقال دادند. فقط اين شهر يک پست بانک دارد که ما مجبوريم براي انجام کارهاي بانکي يا به بزنگان سفر و يا به شهر سرخس مراجعه کنيم. موضوع ديگر آب شرب اين شهر است که پر از املاح است و مرتب قطع و وصل مي شود. اين نکته را ذکر کنم که آب شرب مان از تونلي که به منظور احداث جاده جديد مزداوند به سرخس حفر شده است تأمين مي شود چرا که از نقاط مختلف اين تونل آب مي جوشد و اين آب را براي شرب به شهر انتقال داده اند.


برچسب‌ها: بخشداري مرزداران سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/04/05ساعت 6:49 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

با خبرنگاران
خراسان رضوي - مورخ پنج‌شنبه 1393/04/05 شماره انتشار 18720

سرخس، محمودي / مهندس رضا راستي مديرکل گمرک شهرستان سرخس گفت: در ابتداي ۳ ماه امسال ۱۵۴ هزار تن کالاي صادراتي که تشريفات آن در اين گمرک انجام شده به مقصد کشورهاي آسياي ميانه ارسال شد.

سرخس، محمودي / سارق کابل هاي مخابراتي يک روستا در دام مرزداران هنگ مرزي افتاد.


برچسب‌ها: هنگ مرزي سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/04/05ساعت 6:45 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

عکس/ حاشیه جالب از سفر استاندار خراسان رضوی به سرخس

در حاشیه سفر استاندار خراسان رضوی به شهرستان سرخس و بازدید از روستای نمونه بزنگان عکسی جالب توسط عکاس نسیم سرخس شکار  شد.    


برچسب‌ها: فرماندار ي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/04/04ساعت 14:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

امام‌جمعه سابق سرخس: سن بالای ازدواج و بیکاری مهم‌ترین معضلات فرهنگی هستند

حجت‌الاسلام حسین ملکی ابرده در دومین بخش از گفتگوی تفصیلی خود با نسیم سرخس، از ازدواج‌های تجاری، تحمیلی و تجملاتی، بیکاری و مهریه‌های سنگین می‌گوید.خواندن این بخش خالی از لطف نیست.  به گزارش اختصاصی خبرنگار نسیم سرخس، سه ماه از آغاز سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی می‌گذرد و با توجه به تأکید امام خامنه‌ای (حفظه الله) به مسئله فرهنگ و مشارکت دولت و مردم در مسائل فرهنگی با حجت‌الاسلام حسین ملکی ابرده امام‌جمعه سابق شهرستان سرخس در این زمینه به گفتگو نشستیم که بخش اول آن با عنوان «رخوت و بی‌تفاوتی در فرهنگ عیان شده است/ جلوی دزدی‌گرگی‌های اقتصادی را باید گرفت» در سایت نسیم سرخس منتشر شد و در ادامه بخش دوم این مصاحبه را می‌خوانید.     نسیم سرخس: مهم‌ترین مشکل فرهنگی را در جامعه به‌خصوص شهرستان سرخس در چه می‌دانید؟   حجت‌الاسلام ملکی ابرده: یکی از معضلات مهم ما مسئله ازدواج و بیکاری است که این مسائل را دولتمردان باید با یک نگاه فرهنگی حل کنند. بیکاری و این‌که سن ازدواج برود بالا یک تهدید برای کشور است؛ تهدید بالقوه است و متأسفانه بعضاً بالفعل هم است، اگر این دو مقوله بیکاری و ازدواج حل بشود خیلی از ناهنجاری‌های اجتماعی ما حل خواهد شد.       

نسیم سرخس: پیشنهاد یا نظری درباره حل این دو معضل که می فرمائید در نظر دارید؟

 حجت‌الاسلام ملکی ابرده: برای حل مسئله ازدواج و بیکاری دولتمردان باید باهم باشند و به فکر چاره‌جویی باشند.می‌توانند برای حل این مشکل از تجربیات کشورهایی که در این زمینه موفق بوده‌اند استفاده کنند.   در مسئله ازدواج باید فرهنگ‌سازی شود و هم سن بالای ازدواج باید بافرهنگ سازی حل شود و هم در بحث مهریه‌های سنگین. آنچه که انسان را خوشبخت می‌کند اعتماد متقابل و ازدواج‌های عاقلانه است نه ازدواج‌های تجاری تحمیلی و تجملاتی. این رسم‌های عجیبی که اکنون آمده است این‌ها را باید کنار بگذاریم.ازدواج را باید بافرهنگ سازی آسان کنیم.اگر فرهنگ‌سازی باشد که دختر و پسر به یکدیگر اعتماد کنند و بدانند که ازدواج یک نیاز است بسیاری از مسائل حل می‌شود.امروزه مسائل تجاری ازدواج بر اصل ازدواج می‌چربد و به قولی شده است قراردادهای اقتصادی.مهریه سنگین که مبادا اتفاقی بیافتد کمر ازدواج را شکسته است.باید توجه دشت که دین به ما می‌گوید: ازدواج آسان. بهترین زن آن‌کسی است که در رفتار و اخلاقش سنگین باشد و مهریه‌اش سبک باشد.   امروزه برخی جاها برعکس شده است، می‌بینیم خانم سبک است و مهریه‌اش سنگین و بسیار بالا.این‌که خانم سبک باشد . مهریه‌اش سنگین مانند این است که به یک میوه کال و نارس پول بدهیم، این‌گونه ازدواجی مناسب نیست.

   پایان‌ بخش دوم   ادامه دارد...


برچسب‌ها: نماز جمعه
ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/04/04ساعت 13:40 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

سقوط کامیون به دره و مرگ راننده آن در جاده سرخس - مشهد+تصاویر

 ساعت 2 بامداد امروز یک دستگاه کامیون براثر خواب‌آلودگی راننده به دره‌ای در جاده سرخس - مشهد سقوط و راننده آن فوت کرد.  ساعت 2 بامداد امروز یک دستگاه کامیون به علت خواب‌آلودگی راننده واژگون و به داخل دره‌ای در نزدیکی روستای شورلق سرخس سقوط کرد و راننده آن جان باخت. مأموران امداد جمعیت هلال‌احمر سرخس با حضور درصحنه حادثه توانستند جسد این راننده را از کامیون خارج و به سردخانه انتقال دهند. فرماندار سرخس خبر را تاييد كرد.

 

سرخس- عكس و خبر/ شهركي


برچسب‌ها: هلال احمر سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/04/03ساعت 19:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

استاندار خراسان رضوي: به زودي خبر تبديل منطقه ويژه سرخس به آزاد اعلام مي‌شود

شهرستان‌ها  14:7:16 1393/04/03 934-2390-5 كد خبر RSS :: پرینت 

استاندار خراسان رضوي گفت: به زودي خبر رسمي تبديل منطقه ويژه اقتصادي سرخس به آزاد اعلام مي‌شود.   به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)-منطقه خراسان در سفربه سرخس خاطرنشان كرد اين موضوع توسط دولت تاييد شده و فقط كارهاي اجرايي و اداري آن باقي مانده و به زودي خبر تبديل منطقه ويژه به آزاد اعلام خواهد شد.  در اين سفر از پالايشگاه شهيد هاشمي‌نژاد سرخس، پايانه مرزي گمرك و منطقه ويژه بازديد شد و سپس در جلسه شوراي اداري شهرستان طرح‌هاي نيمه تمام را توسط مديران كل و شهرستان مورد بررسي قرار داده و بر تكميل آن تاكيد كرد.  رشيديان خاطرنشان كرد: سرخس داراي توانمندي بالقوه در زمينه‌هاي گازي نفتي ترانزيت و كشاورزي است هرچه اين شهرستان در رونق اقتصادي فعالتر باشد بر رشد و شكوفايي استان و كشور مي‌افزايد زيرا اين منطقه توانايي بالايي به عنوان يك ركن اقتصادي دارد.  استاندار خراسان رضوي تصريح كرد: اميدواريم پروژه‌هايي كه در حوزه توسعه چرخه اقتصادي با اهميت است به ويژه پروژه‌هاي اشتغالزايي هرچه سريع‌تر راه‌اندازي شود تا شاهد فعال‌تر شدن رشد اقتصادي و اجتماعي باشيم .  وي سپس در شهرستان جديد بزنگان شهرداري آن را افتتاح كرد.  انتهاي پیام


برچسب‌ها: فرماندار ي سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/04/03ساعت 14:7 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

توانمندسازی مرزنشینان از اولویت‌های اصلی مدیریت استان خراسان رضوی است

استاندار خراسان رضوی گفت: با توجه به تأثیرگذاری مستقیم مناطق مرزی بر ابعاد مختلف اقتصادی، امنیتی و سیاسی کشور، توانمندسازی مرزنشینان از اولویت‌های اصلی مدیریت استان به شمار می‌رود. علیرضا رشیدیان در بازدید از پالایشگاه گاز سرخس، با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر جهاد اقتصادی و توجه ویژه معظم له به مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی، عملکرد این پالایشگاه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد می‌تواند در سند چشم‌انداز 1404 ایران، جایگاه ویژه و شاخصی را در گستره ملی و بین‌المللی به خود اختصاص دهد. وی افزود: استقرار صنایع پایین‌دستی حوزه نفت و گاز و مشتقات آن در قالب خوشه صنعتی در شهرستان سرخس، علاوه بر پایداری این مجموعه تولیدی، اشتغال قابل‌توجهی را نیز به دنبال خواهد داشت و درنهایت به توسعه منطقه منجر می‌شود. استاندار خراسان رضوی بابیان اینکه رویکرد دولت در حوزه تقویت امنیت و ثبات در مناطق مرزی، توسعه اقتصادی این مناطق است، اظهار داشت: با توجه به تأثیرگذاری مستقیم مناطق مرزی بر ابعاد مختلف اقتصادی، امنیتی و سیاسی کشور، توانمندسازی مرزنشینان از اولویت‌های اصلی مدیریت استان به شمار می‌رود. رشیدیان اظهار امیدواری کرد: با توجه به موقعیت و ظرفیت‌های توسعه‌ای سرخس در حوزه‌های مختلف، شاهد اجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی و اشتغال‌زایی مناسب در این شهرستان باشیم که علاوه بر رونق اقتصادی، ارتقای خدمت‌رسانی و رضایت‌مندی مردم را نیز به دنبال خواهد داشت.


برچسب‌ها: فرماندار ي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/04/03ساعت 14:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

سفر استاندار خراسان رضوی به شهرستان سرخس (2)  

استاندار خراسان رضوی در سفر یک روزه خود به شهرستان سرخس، از واحد های مختلف پالایشگاه گاز سرخس و گمرک شهرستان دیدن کرد. 

عکس: مهدی ریحانی 


برچسب‌ها: فرماندار ي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/04/03ساعت 14:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

سفر استاندار خراسان رضوی به شهرستان سرخس (1) 

استاندار خراسان رضوی در سفر یک روزه خود به شهرستان سرخس، پس از حضور در مزار شهدای سرخس در جلسه شورای اداری شهرستان شرکت کرد. 

عکس: مهدی ریحانی  


برچسب‌ها: فرماندار ي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/04/03ساعت 14:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان:  اولین دوره کلاس مربیگری والیبال برگزار می‌شود 

رییس اداره ورزش و جوانان سرخس از آغاز اولین دوره کلاس مربیگری والیبال درجه 3 بانوان این شهرستان خبر داد.  رضا محمدیان گفت: کلاس مربیگری والیبال درجه 3 ویژه بانوان در بخش عملی از روز گذشته 2 خرداد در محل سالن شهید دهقانزاده در حال برگزاری است. وی افزود: این مسابقات با همکاری هیأت والیبال شهرستان و با حضور 30 نفر شرکت‌کننده برگزار می‌شود.  گفتنی است بخش تئوری این کلاسها ویژه آقایان و بانوان از روز 25 تا 31 خرداد با شرکت 35 نفر برگزار شده است.


برچسب‌ها: ورزش و جوانان سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/04/03ساعت 12:38 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

آژير
خراسان رضوي - مورخ سه‌شنبه 1393/04/03 شماره انتشار 18718
باند سارقان زورگير متلاشي شد

سرخس، محمودي / سارقان زورگير حرفه اي در دام مأموران هنگ مرزي سرخس گرفتار شدند.

فرمانده هنگ مرزي شهرستان سرخس گفت: بر اساس تماس تلفني مبني بر اعلام سرقت موتورسيکلت در يکي از روستاهاي اين شهرستان مأموران بلافاصله در محل حاضر شدند و با انجام بررسي هاي اوليه و اظهارات ۶ شاکي که مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند، مشخص شد سارقان زورگير ۳ دستگاه موتورسيکلت و ۲ گوشي تلفن همراه شاکيان را به سرقت بردند. سرهنگ «ايزدپناه» افزود: با توجه به تحقيقات انجام شده هر ۷ عضو اين باند دستگير شدند و اموال مسروقه پس از تنظيم صورتجلسه به مالباختگان تحويل شد. مجرمان نيز پس از تشکيل پرونده به دادسرا معرفي شدند.

 

کشف ۸ قبضه سلاح غيرمجاز در سرخس

سرخس، محمودي / فرمانده هنگ مرزي شهرستان سرخس از کشف ۸ قبضه سلاح غيرمجاز در يک روستا خبر داد. سرهنگ «رضا ايزدپناه» گفت: در اجراي طرح امنيت اجتماعي با تلاش مأموران اطلاعاتي و همکاري هاي مردمي ۸ قبضه سلاح و ۲۲ قطعه تجهيزات ماهواره کشف و ضبط شد و در اين خصوص ۲۱ متخلف دستگير شدند.


برچسب‌ها: هنگ مرزي سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/04/03ساعت 7:8 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

به زودی اعلام می شود: خبر رسمی تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد اقتصادی

 استاندار خراسان رضوی گفت: به‌زودی خبر رسمی تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد اقتصادی را اعلام می‌کنیم و سرمایه گذران و مردم شاهد فعال شدن این منطقه به منطقه آزاد اقتصادی خواهند بود. ، علیرضا رشیدیان در حاشیه بازدید از پالایشگاه گاز سرخس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شهرستان سرخس دارای توانمندی بالقوه بسیار بالایی است و به‌عنوان یک رکن اقتصادی در استان خراسان رضوی شناخته می‌شود. استاندار خراسان رضوی به ویژگی‌های منحصربه‌فرد شهرستان سرخس اشاره و تصریح کرد: شهرستان سرخس با دارا بودن پتانسیل‌های گازی و نفتی، ترانزیت، مرز فعال و توانمندی‌های بالقوه انسانی و هم‌چنین کشاورزی فعال در رونق اقتصادی استان و کشور بسیار تأثیرگذار است. رشیدیان هدف از سفر خود به شهرستان سرخس را بررسی و پیگیری طرح‌های نیمه‌کاره و ناتمام عنوان کرد و افزود: این طرح‌ها در جلسه شورای اداری شهرستان توسط مدیران مربوطه استانی موردبررسی و بر تکمیل آن تأکید شد. وی به مشکل آب استان اشاره و خاطرنشان کرد: بخش عظیمی از مشکل آب به بخش روستایی مربوط می‌شود که با بررسی که انجام دادیم، مقرر شد اعتبار ویژه‌ای برای توسعه آب روستایی اختصاص بدهیم. استاندار خراسان رضوی ابراز کرد: امیدواریم پروژه‌هایی که در حوزه توسعه چرخه اقتصادی بااهمیت هستند، به‌ویژه پروژه‌های اشتغال‌زایی هر چه سریع‌تر راه‌اندازی شود و شاهد فعال‌تر شدن فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی باشیم. رشیدیان درباره تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد اقتصادی گفت: کلیت این موضوع توسط دولت تأییدشده و فقط کارهای اجرایی و اداری آن باقی‌مانده است و به‌زودی خبر رسمی تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد اقتصادی را اعلام می‌کنیم و سرمایه گذران و مردم شاهد فعال شدن این منطقه به منطقه آزاد اقتصادی خواهند بود.


برچسب‌ها: فرماندار ي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/04/02ساعت 20:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

22 قطعه تجهیزات ماهواره‌ای در سرخس کشف شد

فرمانده هنگ مرزي شهرستان سرخس، از كشف 22 قطعه تجهيزات ماهواره ای  در سرخس خبر داد. سرهنگ رضا ايزدپناه ، اظهار کرد: در اجرای طرح جمع‌آوري مهمات و سلاح غیرمجاز با تلاش مأموران اطلاعاتي و همكاري مردمي 8 قبضه سلاح در یکی از روستاهای سرخس کشف شد. فرمانده هنگ مرزی سرخس با اشاره به اجراي طرح امنيت اجتماعي، مبارزه با قاچاق كالا و تجهيزات ماهواره‌اي بیان کرد: 22 قطعه تجهيزات ماهواره در این راستا كشف و در اين رابطه 21 نفر دستگير شدند.


برچسب‌ها: هنگ مرزي سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/04/02ساعت 18:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

لزوم تقویت اقتصاد مقاومتی درروستاها/ اثرگذاری اقتصادی تقویت و توسعه راه‌آهن چابهار به سرخس
 

استاندار خراسان رضوی در جلسه شورای اداری سرخس گفت: باید اقتصاد روستاها را بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که موردتوجه رهبر معظم انقلاب است، تقویت کنیم. علیرضا رشیدیان در جلسه شورای اداری شهرستان سرخس گفت: افتخار می‌کنیم که وحدت و یکدلی بین اقوام و مذاهب در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد. استاندار خراسان رضوی افزود: متأسفانه در کشورهای همسایه به اسم دین مسلمانان را به جان هم انداختن و تنها کسی که از این موضوع سود می‌برد و نسبت به آن خوشحال است، رژیم غاصب صهیونیستی است. رشیدیان خاطرنشان کرد: باید به خاطر وحدت و همدلی که در کشور داریم خدا را شکر کنیم و برای ساختم و خدمت‌رسانی به تمام مناطق کشور تلاش کنیم. وی گفت: در چند ماه اخیر شاهد حرکت شتاب‌دار تکمیل پروژه‌های عمرانی در استان بوده‌ایم و امیدواریم این حرکت مثبت ادامه داشته باشد. استاندار خراسان رضوی، بابیان این‌که یکی از برنامه‌های استان توسعه روستاها است، عنوان کرد: به برکت انقلاب اسلامی و جهاد جهادگران توانسته‌ایم جاده، آب، برق و تلفن را به مناطق دورافتاده ببریم و امروز افتخار می‌کنیم که حتی روستاهای 10 خانوار ما نیز به برق دسترسی پیداکرده‌اند. رشیدیان در ادامه با تأکید بر این‌که فقط بردن امکانات زیربنایی به روستاها به معنی توسعه نیست، تصریح کرد: باید اقتصاد روستاها را بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که موردتوجه رهبر معظم انقلاب است، تقویت کنیم. وی اذعان کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی فقط برای ذکر در سخنرانی نیست و اگر خود را تابع و پیرو رهبری می‌دانیم باید این سیاست‌ها را به‌عنوان چراغ راه و تکلیف دینی در حوزه کاری به کار ببندیم. استاندار خراسان رضوی، کشاورزی را یکی از امتیازهای اقتصادی جمهوری اسلامی دانست و تشریح کرد: اقتصاد درون‌زا را باید با توسعه کشاورزی و دامداری در روستاها تحقق بخشید. رشیدیان گفت: در چند روز گذشته مشکلاتی در پرداخت هزینه خرید گندم به کشاورزان داشتیم که با رفع مشکل نقدینگی ازاین‌پس هزینه خرید گندم آنان در سریع‌ترین زمان پرداخت می‌شود. وی بیان کرد: بزرگ‌ترین ثروتی که ما در خراسان رضوی هم‌چنین در سرخس داریم نیروی انسانی کارآمد است که باید از این ظرفیت برای توسعه اقتصادی استان استفاده کنیم. استاندار خراسان رضوی به حماسه سیاسی 24 خرداد اشاره و عنوان کرد: مشارکت مردم ولایت مدار سرخس در انتخابات 24 خرداد 86 درصد بوده است که بنده به‌عنوان نماینده دولت به خاطر مشارکت بالای مردم از آن‌ها تشکر می‌کنم و خدمت‌رسانی به مردم سرخس را وظیفه خود می‌دانم. رشیدیان ادامه داد: ظرفیت‌های بالقوه شهرستان سرخس و جایگاه ژئوپلتیک آن در منطقه بسیار مهم و ویژه است. وی ابراز کرد: امیدواریم با توسعه و تقویت راه‌آهن مسیر چابهار به سرخس در تقویت اقتصادی کشور تأثیرگذار باشیم. استاندار خراسان رضوی با اشاره به تبدیل منطقه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد اقتصادی، تصریح کرد: اصل و کلیت تبدیل این منطقه به منطقه آزاد اقتصادی توسط دولت پذیرفته‌شده است و تنها بخش‌های اندکی از این طرح نیازمند بررسی است که امیدواریم در آینده نزدیک با رفع این مشکلات، این طرح بزرگ اجرایی شود. رشیدیان در پایان گفت: شهرستان سرخس بعد از شهرستان مشهد بالاترین بودجه را در استان خراسان رضوی به خود اختصاص داده است.


برچسب‌ها: فرماندار ي سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/04/02ساعت 17:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

كشف 8 قبضه سلاح غير مجاز در سرخس

شهرستان‌ها  14:0:5 1393/04/02 934-1490-5 كد خبر RSS :: پرینت 

فرمانده هنگ مرزي شهرستان سرخس از كشف 8 قبضه سلاح غيرمجاز در يك روستا خبر داد.  سرهنگ رضا ايزدپناه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)-منطقه خراسان خاطرنشان كرد: در اجراي طرح امنيت اجتماعي و مبارزه با قاچاق كالا و تجهيزات ماهواره‌اي و جمع‌آوري مهمات و سلاح غير مجاز با تلاش ماموران اطلاعاتي و همكاري مردمي هشت قبضه سلاح و 22 قطعه تجهيزات ماهواره كشف و ضبط گرديد و در اين رابطه 21 نفر دستگير شدند. 

دستگيري باند سارقان زورگير در سرخس 

  سارقان زورگير حرفه‌اي كه باندي اقدام به سرقت مي‌كردند به دام ماموران هنگ مرزي سرخس گرفتار شدند.  فرمانده هنگ مرزي شهرستان سرخس گفت: براساس تماس تلفني مبني بر اعلام سرقت موتورسيكلت در يكي از روستاها بلافاصله ماموران در محل حاضر و با بررسي‌هاي اوليه واظهارات 6 نفر شاكي كه مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود مشخص شد سارقان زورگير 3 دستگاه موتور به همراه 2 گوشي همراه شاكيان را به سرقت بردند.  ايزدپناه افزود: با توجه به تحقيقات انجام شكل شده در يك فرصت مناسب پس از شناسايي مخفيگاه سارقان همه اعضاي اين باند دستگير و پس از تنظيم صورتجلسه اموال مسروقه به مالباختگان تحويل و مجرمان با تشكيل پرونده به دادسرا معرفي شدند.  انتهاي پیام


برچسب‌ها: هنگ مرزي سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/04/02ساعت 14:5 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

عدم کار عمده فرهنگی در سرخس/ حل مسائل مختلف باکار فرهنگی جمعی

امام‌جمعه سرخس گفت: متأسفانه در شهرستان سرخس کار عمده فرهنگی انجام نگرفته است و باید به این نکته توجه داشته باشیم که فرهنگ دینی اگر در جامعه نهادینه شود، بسیاری از مسائل حل خواهد شد.  حجت‌الاسلام علیرضا ارژنگ در جلسه شورای اداری شهرستان سرخس با اشاره به آیه 96 سوره اعراف، گفت: لازمه آبادانی شهرها و روستاها ایمان و تقوا به‌خصوص ایمان جمعی است. وی افزود: زمانی که ایمان جمعی وجود داشته باشد، انواع برکات آسمانی و زمینی نازل می‌شود. امام‌جمعه سرخس با اشاره به‌عنوان سال گفت: یکی از مهم‌ترین راه‌ها که باعث می‌شود به سمت آبادانی شتاب کنیم توجه به معنویت و فرهنگی دینی است. ارژنگ ادامه داد: متأسفانه در شهرستان سرخس کار عمده فرهنگی انجام نگرفته است و باید به این نکته توجه داشته باشیم که فرهنگ دینی اگر در جامعه نهادینه شود، بسیاری از مسائل حل خواهد شد.     وی بیان کرد: در حوزه کار فرهنگی مقام معظم رهبری راه‌حل را در عزم ملی و مدیریت جهادی اعلام کرده‌اند، بنابراین اگر در عرصه فرهنگ کار جمعی زیر بنائی به‌خوبی انجام شود بسیاری از مسائل اقتصادی و سیاسی حل خواهد شد. امام‌جمعه سرخس گفت: فرهنگ دینی باعث استقامت در برابر دشمنان است.


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/04/02ساعت 14:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

جلسه مشترک  اعضای کارگروه اشتغال شهرستان سرخس با کمیته امداد امام خمینی (ره)

سرخس-تمدن

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان سرخس از تعامل و همکاری مشترک اعضای کارگروه اشتغال شهرستان سرخس با کمیته امداد امام خمینی که در مورخ قید شده به همراهی کارشناس اشتغال این نهاد در سالن اداره فنی وحرفه ای برگزار شد خبر داد. علیرضا دادمحمدی در این دیدار اظهار داشت: با توجه به محرومیت منطقه و تاکیدی که بر دوام ، پایداری و درآمدزابودن مشاغل وجود دارد ، کمیته امداد امام خمینی (ره) بر کاهش توجهات به طرح های صنایع دستی و فرش تاکید ویژه ای دارد، و با تاکید بر این که دامداری و دامپروری بعد از فرش، بالاترین سهم را در طرح های اشتغالزایی ارائه شده دارد به مراتع فقیر منطقه و خسارت های وارده ناشی از آن به دامداران و دامپروران شهرستان اشاره کرده و خاطر نشان نمود سعی براین بوده که طرح های دامداری و دامپروری به سمت پرورش دام های سنگین سوق داده شود. وی در ادامه افزود: یکی از برنامه های کمیته ی امداد در حوزه ی اشتغال و خودکفائی ، کاریابی برای مددجویان آماده به کار و ایجاد زمینه های لازم برای جذب مددجویان آموزش دیده در بازار کار می باشد. در پایان در این جلسه اهم موضوعات مطروحه پیرامون آموزش قبل از اشتغال که اعضای حاضر در جلسه به بیان دیدگاه ها و نظرات چند پرداختند ، متفق القول نهاد کمیته امداد را در ایجاد شغل پایدار دستگاه برتر عنوان نمودند. و جهاد کشاورزی ، اداره فنی و حرفه ای، بسیج سازندگی آمادگی خود را جهت آموزش اقشار جامعه بخصوص مددجویان کمیته امداد در خصوص پرورش مرغ بومی، اموردام،  زنبورداری، آموزش کاشت گل خانه ای، صنعت برق و غیره نموددند


برچسب‌ها: كميته امداد سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/04/02ساعت 11:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

کشف خودروي سرقتي در سرخس
خراسان رضوي - مورخ یکشنبه 1393/04/01 شماره انتشار 18716

سرخس، محمودي/ يک دستگاه خودروي سرقتي در يکي از روستاهاي شهرستان سرخس کشف شد.

فرمانده هنگ مرزباني سرخس گفت: خودروي کشف شده که به طور کلي سوخته بود در حاشيه يکي از روستاهاي مرزي کشف شد و با استعلام شماره شاسي و مشخصات موتور آن مشخص شد اين خودرو ۲۰ خرداد از مشهد سرقت شده و ربايندگان پس از جداسازي پلاک و دست کاري شماره شاسي و موتور، آن را به آتش کشيده اند.


برچسب‌ها: هنگ مرزي سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/04/01ساعت 16:13 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

بازدید اعضای شورای اسلامی شهر سرخس از واحدهای کمیته امداد شهرستان 

اعضای شورای اسلامی شهر سرخس از واحدهای مختلف کمیته امداد امام (ره) شهرستان بازدید و از نزدیک در جریان فعالیت‌های این نهاد قرار گرفتند. در این بازدید علیرضا دادمحمدی مدیر کمیته امداد امام (ره) شهرستان در گزارشی از عملکرد این نهاد در سال 92 و سه‌ماهه اول سال 93 اظهار داشت: کمیته امداد امام خمینی (ره) در حوزه‌های تخصصی خدمت‌رسانی به محرومین درزمینه های اقتصادی، فرهنگی، اشتغال، درمان ، و غیره اهتمام کامل داشته و این نهاد مردمی دارای خانواده‌ی بسیار بزرگ فرهنگی در سطح کشور است که توانسته با انجام دادن تکالیف خود بار بزرگی را از دوش نظام و دولت بردارد. وی نقش شوراها در جهت تسهیل در روند ارائه خدمات به محرومین را نقش بسیار برجسته‌ای عنوان کرد. در ادامه خیرا... دانائی رئیس شورای اسلامی شهر سرخس در جمع کارکنان کمیته امداد امام (ره) گفت: کار امدادگری کار بسیار ارزشمند و این عمل بسیار شریف یکی از خصوصیات برجسته ائمه علیهم‌السلام است. وی افزود: کمیته امداد امام خمینی (ره) یکی از ساختارهای انقلاب اسلامی ایران است که نقش مهمی در حفظ و تداوم انقلاب اسلامی دارد.   دانایی مهم‌ترین وظیفه مسئولین نظام را خدمت‌رسانی به صاحبان اصلی انقلاب یعنی قشر مستضعف جامعه دانست و آمادگی شورا برای هرگونه همکاری با این نهاد را اعلام کرد. در پایان جلسه تفاهم‌نامه‌ای بین شورای اسلامی شهرستان و کمیته امداد به امضاء و تائید اعضا رسید، تا در جهت ارائه خدمات مطلوب‌تر به نیازمندان و محرومین شهرستان اقدام شود.


برچسب‌ها: كميته امداد سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/04/01ساعت 14:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

یک دستگاه خودروی سرقتی در سرخس کشف شد

فرمانده هنگ مرزی سرخس، از کشف يک دستگاه خودروي سرقتي در حاشیه يکي از روستاهاي مرزی شهرستان خبرداد. سرهنگ رضا ایزدپناه اظهار کرد: خودروي کشف‌شده که به طور کامل سوخته بود در حاشيه يکي از روستاهاي مرزي شهرستان کشف شد. وی افزود: بعد از بررسی ها و با استعلام شماره شاسي و مشخصات موتور آن مشخص شد اين خودرو ۲۰ خردادماه از مشهد سرقت شده و ربايندگان پس از جداسازي پلاک و دست‌کاری شماره شاسي و موتور، آن را به آتش کشیده‌اند.


برچسب‌ها: هنگ مرزي سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/04/01ساعت 14:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

قتل یک جوان در نزاع سه‌نفره در سرخس/ ضربه تبر باعث قتل شد

فرمانده انتظامی سرخس گفت: متأسفانه روز گذشته نزاع سه‌نفره در سرخس یک کشته داد.                    سرهنگ محمدرضا روحی گفت: روز گذشته در خیابان گلستان شهرستان سرخس نزاع سه‌نفره یک کشته بر جای گذاشت. فرمانده انتظامی سرخس افزود: در این نزاع براثر اصابت ضربه تبر به ناحیه سر، یکی از نزاع کنندگان به‌شدت مجروح و پس از انتقال به بیمارستان امدادی مشهد در بیمارستان جان باخت. روحی ادامه داد: نزاع کنندگان دستگیرشده‌اند و پرونده نیز جهت رسیدگی به مراجع قضایی ارسال‌شده است. وی ابراز کرد: متأسفانه اکثر نزاع‌ها در شهرستان به دلایل کم‌اهمیت اتفاق می‌افتد که ناشی از فقر فرهنگی است.  


برچسب‌ها: فرماندهي انتظامی سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/03/31ساعت 19:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

بزرگ‌ترین پروژه آبیاری تحت‌فشار به روش تیپ در سرخس افتتاح شد

 مدیر جهاد کشاورزی سرخس اظهار کرد: به مناسبت هفته جهاد کشاورزی، بزرگ‌ترین پروژه آبیاری تحت‌فشار به روش تیپ در شهرستان افتتاح شد. علیرضا عرفانی  گفت: هشت پروژه با ارزش 30 میلیارد و 250میلیون ریال ره‌آورد تلاش گران و جهادگران شهرستان سرخس در هفته جهاد کشاورزی بود که به بهره‌برداری رسید. وي افزود: عمليات آبياري تحت فشار از جمله طرح هاي اجرائي در روستاي شيرتپه سرخس است كه در سطح استان كمتر ديده مي‌شود و زمين به وسعت 577 هكتار را در بر مي‌گيرد كه توانسته براي 31 نفر به طور مستقيم اشتغالزايي كند. مديرجهادكشاورزي سرخس تصريح كرد: اجراي اين روش آبياري(قطره‌اي) موجب صرفه‌جويي قابل توجهي در مصرف آب مي‌شود و سطح زير كشت را به دو برابر روش هاي معمولي آبياري افزايش مي‌دهد.


برچسب‌ها: جهاد كشاورزي سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/03/31ساعت 17:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

رخوت و بی‌تفاوتی در فرهنگ عیان شده است/ جلوی دزدی‌گرگی‌های اقتصادی را باید گرفت

سه ماه از آغاز سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی می‌گذرد و با توجه به تأکید امام خامنه‌ای (حفظه الله) به مسئله فرهنگ و مشارکت دولت و مردم در مسائل فرهنگی با حجت‌الاسلام حسین ملکی ابرده امام‌جمعه سابق شهرستان سرخس در این زمینه به گفتگو نشستیم.  به گزارش اختصاصی خبرنگار نسیم سرخس، بخش اول این مصاحبه خواندنی در قالب پرسش و پاسخ آمده است. 

 نسیم سرخس: با توجه به این‌که شما به‌عنوان امام‌جمعه شهرستان سرخس بیش از 6 سال فعالیت داشته‌اید و به بسیاری از مسائل شهرستان به‌خصوص مسائل فرهنگی آن اشراف کافی دارید، به نظر شما وضعیت فرهنگی شهرستان چگونه است و مشارکت دولتی و مردمی را در این حوزه چگونه می‌بینید به‌خصوص در حوزه مقابله با تهاجم فرهنگی؟

 حجت‌الاسلام حسین ملکی ابرده: مسائل فرهنگی عموماً بر عهده سازمان‌های فرهنگی مانند سازمان تبلیغات اسلامی و فرهنگ و ارشاد اسلامی است که متأسفانه معمولاً این سازمان‌ها با مشکل بودجه‌ای روبرو هستند.به نظر من سازمان تبلیغات باید در مسائل فرهنگی پیشتاز باشد و ابتکار و نوآوری به خرج دهد. متأسفانه در مسائل فرهنگی یک حالت رخوت و بی‌تفاوتی ایجادشده که این کار هم کار دشمن است.دشمن فضای بی‌تفاوتی را دامن می‌زند تا با این نقشه به اهداف خود به‌راحتی دست پیدا کند. با توجه به این موضوع دولت باید قبل از آن‌که تیم اقتصادی و سیاسی باشد، باید یک تیم فرهنگی و تبلیغاتی باشد که متأسفانه این‌گونه نیست. متأسفانه سازمان‌های موازی هم در کشور فراوان است و یک‌کاسه عمل نمی‌کنند.ما معتقدیم که حتماً دولتمردان ما باید پیشتاز در مسائل فرهنگی باشند و بی‌تفاوتی فرهنگی را ریشه‌یابی و آسیب‌شناسی و سپس درمانش کنند. مردم نظام را از خودشان می‌دانند. دهه فجر مال مردم است؛ انقلاب مال مردم است. بنابراین مردم مطمئناً علاقه‌مند حضور در مسائل فرهنگی هستند مبتنی بر این‌که دولتمردان ما متحد و فرهنگی باشند. وقتی مردم ما می‌بینند فرض بفرمائید که اختلاس در کشور است؛ رشوه، ویژه خواری و رانت‌خواری در کشور است مردم دلسرد می‌شوند که باید جلوی این دزدی‌گرگی‌هایی که گاهی صورت می‌گیرد، گرفته شود و دولتمردان ما که در رأس هرم هستند پاک دست باشند و خالصانه و مخلصانه کار کنند و در خدم فرهنگ قرآن و دین باشند نه این‌که در خدمت احزاب، گروه و باند خودشان باشند.   دولتمردان باید پاک باشند و خوب عمل کنند؛ در خط ولایت و رهبری باشند و به منویات رهبری توجه کنند چراکه منویات رهبری واقعاً منویات دین، امام زمان (عج) است و باهمت و اولویت دادن به فرهنگ دیگر این مشکلات فرهنگی پیش نمی‌آید و قابل‌درمان است.    

نسیم سرخس: دولت پیش از آن‌که توجهش به مسئله فرهنگ باشد به مسائل اقتصادی به‌خصوص در حوزه سیاست خارجه توجه می‌کند، نظر شما دراین‌باره چیست؟    

حجت‌الاسلام ملکی ابرده: توجه دولت باید به تمام حوزه‌ها باشد و مطمئناً دولت در تمامی حوزه‌ها درگیر است و دشمن تلاش دارد تا از همه جهان استیلا پیدا کند ولی ما باید کار را ریشه‌ای حل کنیم. یکی از موارد پاک بودن خود دولت است.دولتمردان ما باید پاک دست، متدین، مکتبی، مردمی، معنوی و ولایی باشد.     همان‌گونه که حضرت آقا فرمودند: باید از درون قوی باشیم و روایتی نقل‌شده است که «العلم السلطان»، مفهوم این روایت یعنی باید از درون قوت بگیریم، اقتدار ما باید درون‌زا باشد. وقتی به جوامع و دولت‌های خارجی نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که دنیا پر از شیطان شده است، همه به دنبال کار خودشان هستند؛ همه به دنبال بهره‌برداری خودشان هستند هر کس سرکار می‌آید می‌نشیند و برای کشورهای اسلامی نقشه می‌کِشد.ما نباید پوچ باشیم و این در صورتی است که دولت و ملت باهم در خدمت فرهنگ باشند. پایه و اساس پیشرفت کشور ما فرهنگ است و اساساً انقلاب ما انقلاب فرهنگی بود و نباید این مسئله را فراموش کنیم. وقتی انقلاب فرهنگی شد و فرهنگ وارد شد سیاست هم درست می‌شود، اخلاق هم درست می‌شود، اقتصاد و اعتقادات هم درست می‌شود و مسائل اجتماعی هم حل می‌شود و مسائل امنیتی نیز پیشرفت می‌کند و راه‌حل همه این پیشرفت‌ها فرهنگ است.

 پایان‌ بخش اول   ادامه دارد...  


برچسب‌ها: نماز جمعه
ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه 1393/03/31ساعت 9:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

طرح به سازي پياده روها در سرخس
خراسان رضوي - مورخ شنبه 1393/03/31 شماره انتشار 18715

طرح به سازي پياده روها با کمک مردم و شهرداري سرخس آغاز شد. به گزارش خراسان شهردار سرخس گفت: به اقتضاي درآمدهاي شهرداري طرح به سازي پياده روهاي اين شهر که سال هاست مورد بي توجهي مسئولان قرار داشت با مشارکت مردمي آغاز شد و تاکنون تعدادي از خيابان ها و پياده روها سنگ فرش شده است.

«مهندس خضرالياسي» افزود: با توجه به درخواست هاي مردمي و با هدف زيباسازي مبلمان شهري تاکنون مرحله اول سنگ فرش بازار شهيد حسيني، امام رضا(ع) و سي متري کشاورزي را به پايان رسانده ايم و تلاش مي کنيم آن را به سقف ۴۰ هزار مترمربع سنگ فرش برسانيم. شهردار تصريح کرد تاکنون ۳۰۰ ميليون تومان براي اجراي اين طرح هزينه شده است و به شهروندان توصيه مي کنيم از اين طرح که ۵۰ درصد شهرداري و ۵۰درصد مردمي است استقبال کنند.


برچسب‌ها: شهرداري سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/03/31ساعت 7:28 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

يادداشت
قاليچه بافي در سرخس، ميراثي در ورطه فراموشي
خراسان رضوي - مورخ شنبه 1393/03/31 شماره انتشار 18715

سرخس- محمدعلي تمدن/ يادش به خير خاطرات مادربزرگ و نقش يک خاطره پاي دار قالي... آن روزها که قاليچه هاي دستباف به عنوان يک ميراث و سنت خانوادگي زينت بخش خانه هاي با صفاي مردمان سرخس بود، به نحوي که از روي نقش، طرح و رنگ قاليچه مي توانستي بفهمي که اين قاليچه را کدام خانواده سرخسي بافته است. قاليچه هاي «بهلولي» با نقش پرندگاني مثل کبک و طاووس در ۲ طرف قالي، نشانگر پيشينه طايفه بهلولي در پرورش مرغ و بوقلمون بود. نقش گندم و کوه و تپه در «قاليچه هاي درويشي»، ناخودآگاه مزارع سرسبز و پربرکت دهقانان اين قوم زحمتکش را تداعي مي کرد. نقش بز و آهو در «قاليچه هاي بلوچي»، ذهن را به ميان رمه ها و گله هاي پرشمار اين ايل سخت کوش مي برد که دامپروري پيشه آبا و اجدادي شان بود و «سجاده نماز» نيز با نقش درخت به مانند دست هاي گشوده شده به سمت آسمان تداعي گر حس معنوي نماز است که اين ها از ويژگي هاي بارز پشمينه بافت هاي روستاي «تام رسول» است. قاليچه هاي سرخس شناسنامه يک قوم و نمايانگر آداب و سنن اقوام و طوايف ساکن در سرخس بود. اين قاليچه ها در بازار ناياب بود و نشانش را کمتر در اين جا، که بايد در حراجي هاي پايتخت هاي اروپايي مي يافتي. وقتي قرار بود دختري به خانه  بخت برود، مادر و مادربزرگ و خواهران نوعروس پاي دار قالي مي نشستند و براي جهيزيه دخترشان قاليچه مي بافتند. قاليچه اي که نشان از اصالت آن خانواده داشت و چه بسا که راز و رمز نقش و نگارش را تنها اعضاي خود آن خانواده مي دانستند. نقش کردن نام خانواده، تاريخ و روستاي محل سکونت همراه با تک بيتي در مدح اهل بيت (ع) نيز بر اين اصالت صحه مي گذاشت که اين قاليچه راچه کسي، کجا و چه زماني بافته است. اين گونه بود که قاليچه هاي سرخسي به نوعي موزه مردم شناسي اقوام و طوايف سرخسي تبديل شده بود. تا اين که سال ها گذشت، مادرها ناتوان شدند، مادربزرگ ها رفتند و خواهرها هرکدام به زندگي خود مشغول شدند. حالا ديگر قاليچه هاي دستباف جهيزيه، جاي خود را به فرش ماشيني داده است که در مقام مقايسه، کم زحمت تر و سهل الوصول تر به نظر مي رسد. درچنين روزهايي گويا انتقال سينه به سينه چگونگي بافت اين ميراث ماندگار، در بين خانواده هاي سرخسي مغفول مانده است. چه اين که حتي در بين دختران روستا، کمتر کسي قاليبافي را از مادر خويش آموخته است. برخي نيز که در قاليبافي سررشته اي دارند، به بافت طرح ها ونقش هاي به اصطلاح سفارشي که مورد پسند بازار است مي پردازند. حالا ديگر در پاي دار قالي در «ياس تپه»، نقش ترنج مي بيني، و زنان قاليباف روستاي «سنگر» براي تو قاليچه هايي شبيه به نقش کاشان مي بافند! آنچنان که ديديم ديگر از طرح و نقش بومي سرخس خبري نيست و آنها را ديگر جز در معدود قاليچه هاي يادگاري مادربزرگ ها، در جاي ديگري نمي توان يافت. بماند که در اين ميان، برخي سودجويان و دستفروش هاي دوره گرد نيز زير عنوان پرطمطراق تعويض قالي نو با کهنه، ميراث معنوي اين خاک و ديار را در مقابل مشتي فرش ماشيني کم ارزش به تاراج برده اند. القصه، هنوز هم شايد باشند افرادي که به چگونگي بافت قاليچه هاي خانوادگي خود آگاهند. هنوز هم هستند مادربزرگ هايي که راز اين نقش و نگار را در سينه حفظ کرده اند. در بين اين مردم نجيب از هنر ماندگار، حمايت کنيم، قبل از اين که بخواهيم به چند يادگاري از مادربزرگ هايمان، در گوشه غبار گرفته خانه ها اکتفا کنيم و با افتخار از ميراثي براي فرزندان مان بگوييم که ديگر نداريم...


برچسب‌ها: ميراث فرهنگي سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/03/31ساعت 7:19 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

ابراز نگراني مديرکل از شرايط محيط زيست در خراسان رضوي
خراسان رضوي - مورخ شنبه 1393/03/31 شماره انتشار 18715

گروه جامعه/ مديرکل حفاظت محيط زيست خراسان رضوي با ابراز نگراني از شرايط محيط زيست استان گفت: از ۶هزار واحد صنعتي استان تنها 4.3 درصد شرايط حاد زيست محيطي دارد و در حال حاضر ۱۰کارخانه به سيستم آنلاين پايش آلودگي هوا مجهز شده است. «حميد صالحي» پنج شنبه گذشته در همايش مديريت سبز و تجليل از واحدهاي نمونه سبز افزود: محيط زيست خراسان رضوي در شرايط نامناسبي قرار دارد؛ به طوري که سال گذشته ۲۸هکتار از جنگل جهانباني سرخس، در آتش سوخت، از طرفي حيات وحش و تنوع زيستي در استان بسيار شکننده شده است.


برچسب‌ها: محيط زيست سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/03/31ساعت 4:28 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

امام جمعه سرخس: جنایات گروهک تکفیری داعش برای در هم شکستن بیداری اسلامی در منطقه است

 خطیب نماز جمعه سرخس با اشاره به تحرکات گروهک ترویستی داعش در عراق، با عنوان اینکه دشمنان اسلام با حمایت از تکفیری ها درصدد ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی هستند، گفت: جنایات داعش در سوریه و عراق برای در هم شکستن بیداری اسلامی در منطقه و اسلام هراسی و شیعه هراسی در دنیا است.           حجت الاسلام علیرضا ارژنگ در خطبه های این هفته نماز جمعه سرخس، پله ترقی هر انسانی را پارسایی عنوان و اظهار کرد: انسان های با تقوا با خدا معامله می کنند و عمل و کارشان برای خداست و هیچ زمان با آبروی دیگران بازی نمی کنند. وی با اشاره به این که علاقه به تعریف و تمجید دیگران نسبت به خود، موجب ضایع شدن انسان می شود، اذعان کرد: زیاد شدن تمایل به تعریف و تمجید در بین مدیران جامعه موجب به خطر افتادن نظام می شود. امام جمعه سرخس با یادآوری این مطلب که بنای نظام اسلامی اجرای عدالت، پیشرفت و توسعه در همه شهرهای کشور است، بیان داشت: با وجود این که سرخس، یکی از ثروتمندترین شهرهای کشور است اما شاهد درصد بالایی از بیکاری در شهرستان هستیم. وی بیان کرد: مسئولان شهرستان با بالا بردن روحیه جهاد و مدیریت جهادی در درون شهرستان موجبات ریشه کن شدن بیکاری در شهرستان را فراهم کنند. وی خاطرنشان کرد: دفاع مقدس یکی از مصداق های مدیریت جهادی بود که به ما نشان داد، می شود با تکیه بر درون بر مشکلات فائق آمد. خطیب نماز جمعه سرخس، با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: باید مدیریت جهادی درکشور حاکم شود و مسئولان و مدیران ما باید از روزمرگی ها دوری کنند و در این راه پیش قدم باشند. ارژنگ مدیریت جهادی را گره گشای مشکلات کشور عنوان کرد و از انگیزه بالای گروه های جهادی در رفع مشکلات مردم در مناطق محروم تقدیر کرد. وی با اشاره به تحرکات گروهک ترویستی داعش در عراق، با عنوان اینکه دشمنان اسلام با حمایت از تکفیری ها درصدد ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی هستند، گفت: جنایات داعش در سوریه و عراق برای در هم شکستن بیداری اسلامی در منطقه و اسلام هراسی و شیعه هراسی در دنیا است. وی با اشاره به این که آل سعود برا ی حفظ خود دست به جنایات دردآوری در منطقه می زند، ادامه داد: آمریکا و نوکرش آل سعود در منطقه با حمایت از گروهای تکفیری در سوریه و داعش در عراق با هدف جنگ‌افروزی بین مذاهب و قومیت‌ها و به جان هم انداختن مردم به دنبال از بین بردن دین اسلام هستند. وی با اشاره به این که گروهک تروریستی داعش از هیچ گونه حمایت مردمی برخوردار نیست، تصریح کرد: گروه تکفيري داعش ثمره خودخواهي هاي استکبار است و با وحدت و همدلی که اکنون در بین مردم شیعه و سنی عراق شاهد هستیم عمر داعش و گروه های تکفیری رو به پایان است.

 

نسیم سرخس


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در جمعه 1393/03/30ساعت 14:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

توزیع قوچ های اصلاح شده گوسفند قره گل در بین دامداران سرخسی

مدیر جهاد کشاورزی سرخس از توزیع قوچ‌های اصلاح‌شده گوسفند قره گل از 28 خردادماه سال جاری خبر داد. علیرضا عرفانی اظهار کرد: در هفته جهاد کشاورزی که با شعار کشاورزی بستر سلامت و امنیت غذایی نام‌گذاری شده است، در حمایت دامداران از نژاد گوسفند قره گل از 28 خردادماه به مدت 10 روز در ایستگاه اصلاح نژاد گوسفند قره گل نسبت به توزیع قوچ، میش و بره‌های این نژاد اصیل اقدام کرده‌ایم. وی افزود: مسئولان این ایستگاه در ادامه اهداف بلندمدت خود هرساله نسبت به پرورش و اصلاح نژاد گوسفند قره گل که بهترین نژاد پوستی دنیا بوده و با اقلیم‌های گرم و خشک سازگاری بسیاری دارد، برای جلوگیری از اختلاط ژنتیکی گله‌های گوسفند قره گل شهرستان با نژادهای دیگر اقدام به تولید و توزیع قوچ اصلاح‌شده این نژاد می‌کنند. گوسفند قره گل، دام بسيار مقاوم و پرتحرکی است. منطقه‌های پرورش اين گوسفند، دشت خشك و گرمي است كه مقدار بارندگي در آنجا كمتر از 250 میلی‌متر در سال باشد. اين گوسفندان می‌توانند در تابستان در گرماي 45 درجه سانتي گراد در مراتع چرا كنند و در زمستان هم تا 30 درجه سانتي گراد زير صفر سرما را تحمل كنند. گوسفندان قره گل می‌توانند در مراتع‌های فقير كه كم علوفه هستند، چرا كنند. منطقه پرورش قره گل سياه در ايران، در شمال شرق استان خراسان در منطقه سرخس است.


برچسب‌ها: جهاد كشاورزي سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/03/29ساعت 21:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

بازدید استاندار خراسان رضوی از سد دوستی سرخس  

سد دوستی سرخس در مرز ایران و ترکمنستان و روی رودخانه مرزی هریرود در شمال شرق خراسان رضوی احداث شده‌است. این سد از نوع خاکی با هسته رسی به ارتفاع ۷۸ متر و طول تاج ۶۵۰ متر می‌باشد. مخزن این سد دارای گنجایش ۱٬۲۵۰ میلیون مترمکعب می‌باشد.

عكس


برچسب‌ها: امور منابع آب سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/03/29ساعت 20:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

بزودی قوچهای اصلاح شده گوسفند قره گل در بین دامداران توزیع می شود.

 روابط عمومی جهاد کشاورزی سرخس - رئیس الساداتی

ایستگاه اصلاح نژاد گوسفند قره گل سرخس قوچ های اصیل خود را ازتاریخ 93/03/28 دربین دامداران توزیع می کند این ایستگاه در ادامه اهداف بلند مدت خود هرساله نسبت به پرورش واصلاح نژاد گوسفند قره گل که بهترین نژاد پوستی دنیا بوده و با اقلیم های گرم وخشک سازگاری بسیاری دارد، برای جلوگیری از اختلاط ژنتیکی گله های گوسفند قره گل شهرستان با نژاد های دیگر اقدام به تولید و توزیع قوچ اصلاح شده این  نژاد می نماید ودر تاریخ معینی آنها را بین دامداران توزیع می کند.


برچسب‌ها: جهاد كشاورزي سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/03/28ساعت 17:51 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

پیش‌آزمون ورودی مدارس نمونه دولتي در سرخس برگزار شد

 با شبیه‌سازی کامل فضای آزمون و با حضور بیش از 500 نفر از دانش آموزان، آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی در سرخس برگزار شد. با توجه به برگزاري آزمون ورودي مدارس نمونه دولتي و به جهت آمادگي هر چه بيشتر دانش آموزان ابتدايي و كاهش استرس و آشنايي هرچه بيشتر دانش آموزان، پیش‌آزمون نمونه دولتي در آموزشگاه پانزده خرداد برگزار شد. اين آزمون با شبیه‌سازی كامل فضاي آزمون و با حضور بيش از 500 نفر از متقاضيان در يك نوبت برگزار شد.  آزمون ورودی به مدارس نمونه دولتی در روز جمعه 30 خرداد ساعت 9 صبح در شهرستان سرخس برگزار می‌شود.


برچسب‌ها: آموزش و پرورش سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/03/28ساعت 11:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

حادثه در محور سرخس – مشهد سه مجروح برجای گذاشت 

حادثه رانندگی در محور سرخس – مشهد روز گذشته سه مجروح بر جای گذاشت. روز گذشته در تصادف یک دستگاه موتورسیکلت با خودروی پژوی 405 در محور سرخس – مشهد سه نفر مجروح شدند. این تصادف که در دوراهی بزنگان رخ داد، امدادگران پایگاه جاده‌ای جمعیت هلال‌احمر سرخس با حضور درصحنه حادثه با انجام اقدامات اولیه ، مجروحان حادثه را به مرکز درمانی منتقل کردند.


برچسب‌ها: هلال احمر سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/03/27ساعت 11:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان:  خانه کشتی مزداوند افتتاح شد 

    رییس اداره ورزش و جوانان سرخس از افتتاح خانه کشتی مزداوند خبر داد. رضا محمدیان اظهار کرد: خانه کشتی مزداوند با حضور رییس شورای شهر، شهردار، بخشدار، نمایندگان ادارات، فرماندهی پادگان سلمان فارس، رییس هیأت کشتی شهرستان افتتاح شد.  وی افزود ادامه داد: در این مراسم از سالن ورزشی مزداوند و استخر روباز پادگان سلمان فارسی بازدید به عمل آمد.  رضا محمدیان ادامه داد: از این پس علاقه‌مندان به کشتی در این شهرستان می‌توانند در رده‌های سنی مختلف با حضور مربی رسمی در خانه کشتی به تمرین بپردازند.  رییس اداره ورزش و جوانان سرخس گفت: ان‌شاءا... با پیگیری از طریق اداره کل به زودی شاهد تأسیس نمایندگی ورزش و جوانان مزداوند خواهیم بود.  گفتنی است در پایان مراسم یک تخته تشک از طرف اداره ورزش و جوانان شهرستان به خانه کشتی اهدا شد و خانه کشتی پادگان سلمان فارسی در اختیار اداره ورزش و جوانان سرخس قرار گرفت.


برچسب‌ها: ورزش و جوانان سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/03/27ساعت 10:46 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

ایجاد 9 پایگاه تابستانی برای اجرای برنامه‌های اوقات فراغت در سرخس

معاون امور پرورشی و تربیت‌بدنی اداره آموزش‌وپرورش شهرستان سرخس گفت: 9 پایگاه تابستانی برای برگزاری کلاس‌های آموزشی در فصل تابستان دانش‌آموزان شهرستان تشکیل‌شده تا برنامه‌های اوقات فراغت دانش‌آموزان را غنی‌سازی کند. مهدی دلشاد اظهار کرد: 3 دارالقرآن، 3 کانون فرهنگی هنری و 3 سالن ورزشی برای برگزاری کلاس‌های اوقات فراغت دانش آموزان در شهرستان مهیا شده‌اند. وی تصریح کرد: کلاس‌های برگزارشده در زمینه‌های مختلفی چون مهارتی، هنری، معارف، قرآن و ورزشی بوده و هزینه آن نیز طبق اعلام استان به ازای 20 جلسه آموزش 30 هزار تومان است. وی خاطرنشان کرد: شروع کلاس‌های اوقات فراغت دانش آموزان از 31 خردادماه است و به مدت 45 روز ادامه خواهد داشت. وی در پایان گفت: با توجه به اینکه لیست دانش‌آموزان حاضر در دوره‌ها توسط برگزارکنندگان تا زمان شروع به کار رسمی تکمیل نمی‌شود اکنون آمار دقیقی از هنرآموزان و رشته‌ها وجود ندارد.

 

نسیم سرخس


برچسب‌ها: آموزش و پرورش سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/03/27ساعت 10:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

اهتزاز پرچم متبرک به ضریح مطهر امام حسین (ع) در روستاهای سرخس

پرچم متبرک به ضریح امام حسین(ع)، در 4 روستای شهرستان مرزی سرخس به اهتزاز درآمد و بر دستان عاشقان آن حضرت چرخانده شد. پرچم متبرک به ضریح مطهر امام حسین (ع) در روستاهای کچولی، گنبدلی، الله نظر، و قطارچاه شهرستان مرزی سرخس به اهتزاز درآمد و بر دستان عاشقان آن حضرت چرخانده شد. این مراسم برای نخستین بار در سرخس برگزار شد و به مدت 2 روز پرچم متبرک به ضریح مطهر امام حسین (ع) میهمان دل‌های پاک و عاشق مردم ولایت مدار سرخس بود.


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/03/27ساعت 10:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

بررسی راهکارهای توسعه مشارکت شهروندان در مسائل اجتماعی و فرهنگی در سرخس

 با حضور شوراهای اسلامی و شهرداران 8 شهر استان خراسان رضوی، راهکارهای توسعه مشارکت شهروندان در مسائل اجتماعی و فرهنگی در سرخس موردبررسی قرار گرفت. کارگاه آموزشی شوراهای اسلامی و شهرداران 8 شهر سرخس، فریمان، رضویه، ملک‌آباد، قلندرآباد، مزداوند، سفید سنگ، فرهاد گرد، به مدت یک روز در فرهنگسرای بزرگ امام رضا (ع) سرخس با حضور 110 نفر برگزار شد. در این کارگاه یک‌روزه راهکارهای توسعه مشارکت شهروندان در مسائل اجتماعی و فرهنگی و وظایف اعضاء شوراهای اسلامی شهر موردبررسی قرار گرفت. مدرس این کارگاه آموزشی، دکتر حنیف پور کارشناس آموزش و پژوهش استانداری خراسان رضوی بود که در خصوص توسعه مشارکت شهروندان در مسائل اجتماعی و فرهنگی مطالبی بیان کرد.


برچسب‌ها: شهرداري سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/03/27ساعت 9:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

رئیس اداره ورزش و جوانان سرخس از افتتاح خانه کشتی شهرمزداوند خبر داد.

سرخس- علیمیرزایی

رضا محمدیان در مصاحبه با واحد مرکزی خبر خاطر نشان کرد؛  خانه کشتی شهر مزداوند سرخس  با اعتباری بالغ بر 230 میلیون ریال و با خانه اهدایی پادگان مزداوند سرخس با حضور مسولان شهر مزداوند افتتاح گردید. وی بیان داشت:  در این مراسم از سالن ورزشی مزداوند و استخر روباز پادگان سلمان فارسی بازدید به عمل آمد. رضا محمدیان افزود: علاقه‌مندان به کشتی در شهرستان می‌توانند در رده‌های سنی مختلف با حضور مربی رسمی در خانه کشتی تمرین کنند. رییس اداره ورزش و جوانان سرخس گفت:  امیدواریم با پیگیری از طریق اداره کل ورزش و جوانان استان، به‌زودی شاهد تأسیس نمایندگی ورزش و جوانان مزداوند باشیم. وی در پایان از رسانه ها و خبرنگاران سرخس در خواست داشت اخبار و گزارشهای ورزشی  سرخس در رسانه ها انعکاس داشته باشد تا شاهد تحول عظیم با همکاری این قشر در ورزش باشیم.


برچسب‌ها: ورزش و جوانان سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/03/26ساعت 14:55 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

گزارش: روستایی که در سرخس خانه بهداشت ندارد/ مردم شورقلعه سه سال دیگر منتظر باشند  

روستای شورقلعه سرخس، با وجود جمعیت 650 نفری، خانه بهداشت ندارد. حدود 80 کیلومتر به جنوب شرق شهر سرخس می‌رویم و پس از گذر از جاده‌ای نامناسب و کوهستانی به روستای محروم و دورافتاده کلاته صاحب داد یا همان شور قلعه می‌رسیم . جایی که مردمان غیور و زحمتکش این روستای واقعاً محروم همگی سخت مشغول کار و تلاش صادقانه در راستای دامداری و امورات کشاورزی هستند. با مردم که شروع به صحبت شدیم درد دل‌های زیادی از کمبودهای روستا داشتند که در این گزارش به نبود خانه بهداشت در این روستا می‌پردازیم. براهویی رئیس شورای اسلامی روستای شورقلعه  اظهار داشت: علی‌رغم این که این روستا حدود 650 نفر جمعیت دارد ولی خانه بهداشت نداریم و باید مسیر 4 کیلومتری تا روستای پسکمر را همیشه طی کنیم. وی در ادامه بیان داشت: تاکنون چندین بار با شبکه بهداشت و بخشداری مرزداران مکاتبه انجام دادیم ولی هنوز جوابی نشنیدیم و از مسئولان می‌خواهیم به خواسته به‌حق مردم این روستا رسیدگی کنند.     سرفرازی دهیار روستای شورقلعه با اشاره به محرومیت روستا خاطرنشان کرد: از مسئولان عاجزانه می‌خواهیم جهت رفع محرومیت از این منطقه همت کنند. در ادامه مولوی این روستا به خبرنگار ما گفت: چندی پیش با حضور فرماندار و سرپرست بخشداری لیستی از مشکلات این روستا به‌ویژه خانه بهداشت نوشته شد و به مسئولان ارائه گردید تا مشکلات بررسی و در پی حل آن باشند. وی در ادامه بیان داشت: زنان این روستا فرزندانشان را به آغوش می‌گیرند و در هوای بسیار گرم و طاقت‌فرسای تابستان و سرد زمستان فاصله چند کیلومتری تا روستای پسکمر را با پای پیاده طی می‌کنند و واقعاً سخت است. خانمی از اهل روستا که برای کنترل درمانی فرزندش رهسپار روستای پسکمر شده بود با انتقاد از نبود مرکز بهداشتی و درمانی در روستایشان ابراز داشت : هر هفته‌ چند بار به پسکمر می‌رویم و گاها اصلاً آنجا پرسنل درمانی حضور ندارند و مجبوریم این مسیر را برگردیم. خانم دیگری که با فرزند چهل‌روزه‌اش در هوای بسیار گرم مسیر را طی می‌کرد که به خاطر گرمای بالای هوا به‌سختی سخن می‌گفت، بیان کرد: از مسئولان عاجزانه می‌خواهیم به فکر ما باشند چراکه طی کردن مسیر چهار کیلومتری تا پسکمر در هوای داغ واقعاً سخت است و ما فقط داریم به خاطر سلامتی فرزندانمان تحمل می‌کنیم. در ادامه و پیگیری گزارش سراغ دکتر بیگی رئیس مرکز بهداشت شهرستان سرخس رفتیم که با آغوش باز از ما پذیرایی کرد و بیان داشت: ما در سطح شهرستان 42 مرکز بهداشت روستایی اصلی داریم . همچنین 12 روستا قمر هستند که این 12 روستای قمر از خانه‌های بهداشت اصلی تغذیه می‌شوند. دکتر بیگی ادامه داد: ما در سطح شهرستان 24 روستای تیم سیار داریم که بافاصله یک ماه پزشک و تیم سیار به آنجا می‌روند و کارهای درمانی را انجام می‌دهند. وی درباره نبود خانه بهداشت در روستای شورقلعه هم گفت: این روستا چون بالای 500 نفر جمعیت دارد و بالای 500 نفر باید خانه بهداشت داشته باشد ولی چون در طرح گسترش هر 10 سال افزایش خانه بهداشت داریم و سال 86 طرح گسترش انجام‌شده است مردم این روستا باید 3 سال دیگر منتظر باشند. وی در پاسخ به سؤالمان که چطور می‌شود 3 سال دیگر طول بکشد درصورتی‌که جمعیت به حدنصاب رسیده و برای مردم بسیار سخت است و اگر امکان دارد هر چه سریع‌تر این امر محقق گردد خاطرنشان کرد: اگر بودجه‌ای از طرف دانشگاه علوم پزشکی مشهد به این روستا اختصاص بدهند حتماً ما این کار را در اسرع وقت انجام می‌دهیم. و در آخر هم به مسئولان توصیه داریم برای رفع محرومیت از روستاهای سرخس کمر همت ببندند و دلسوزانه به مردمی که در تمام صحنه‌های انقلاب انصافاً حضوری فعال دارند خدمت صادقانه داشته باشند.

 

     گزارش: مهدی علیمیرزائی


برچسب‌ها: شبكه بهداشت سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/03/26ساعت 13:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

1500 تن گندم از کشاورزان سرخسی خریداری شده است 

 رئیس اداره تعاون روستایی سرخس با اشاره به آغاز فصل خرید گندم از کشاورزان اظهار کرد: تاکنون 1500 تن گندم از کشاورزان سرخسی خریداری شده است. علی پارسا  درباره خرید گندم از کشاورزان و واریز وجه به آن‌ها اظهار کرد: تاکنون 1500 تن گندم از کشاورزان سرخسی خریداری کردیم که حدود 50 درصد از وجه آن‌ها توسط بانک عامل به کشاورزان پرداخت‌شده است. رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان سرخس ادامه داد: پرداخت وجه کشاورزان وظیفه تعاون روستایی نیست بلکه تأمین اعتبار برای پرداخت وجه وظیفه اداره غله استان‌ها است که پس از تأمین اعتبار مبلغ، به بانک سپه به‌عنوان بانک عامل واریز می‌شود و بانک سپه وظیفه دارد تا مبلغ گندم خریداری‌شده را به کشاورزان واریز کند. پارسا اذعان کرد: اداره تعاون روستایی، تنها به‌عنوان مباشر خرید وظیفه خرید گندم از کشاورزان را دارد و پس از خرید گندم اطلاعات را به بانک عامل جهت واریز وجه ارسال می‌کنیم. وی افزود: معمولآ واریز وجه به کشاورزان حدود یک هفته طول می‌کشد که انتظار داریم وجه موردنظر روز بعد واریز شود. رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان سرخس بیان کرد: متأسفانه در سال زراعی پیش در کشاورزی دیم حدود 80 درصد و در کشاورزی آبی حدود 50 درصد خسارت داشتیم که این موضوع خرید گندم را تحت تأثیر قرار داده است.

 

نسیم سرخس


برچسب‌ها: تعاون روستایی سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/03/26ساعت 13:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

کارگاه آموزشی شوراهای اسلامی و شهرداران  8 شهر در سرخس

کارگاه آموزشی شوراهای اسلامی و شهرداران 8 شهر سرخس، فریمان، رضویه، ملک آباد، قلندر آباد، مزداوند، سفید سنگ، فرهاد گرد، به مدت یک روز در فرهنگسرای امام رضا (ع) سرخس با حضور 110 نفر  برگزار شد. خیرالله دانایی مسوول برگزاری این کارگاه در مصاحبه با واحد مرکزی خبر گفت: هدف از برگزاری این کارگاه یک روزه آشنایی اعضا شورا و شهرداران نسبت به وظایفی که به آنان محول شده است می باشد.

 

مهدي علیمیرزایی


برچسب‌ها: شهرداري سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/03/26ساعت 12:59 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

رئیس شورای اسلامی شهر سرخس تاکید کرد؛  پالایشگاه خانگیران باعث عزت و سربلندی سرخس است/ضرورت توسعه صنایع تبدیلی  

سرخس- تمدن

رئیس شورای اسلامی شهر سرخس گفت: با توجه به وجود صنایع نفت و گاز در شهرستان مرزی سرخس، وجود صنایع تبدیلی در این شهرستان یک ضرورت است. خیرا... دانایی در دیدار اعضا شورای اسلامی شهرستان سرخس با مدیران ارشد این شرکت با بیان مطلب فوق افزود: از زمان شروع بکار پالایشگاه گاز خانگیران در منطقه سرخس، شاهد امن ترین فضا بوده ایم به نحوی که مردم کمتر دغدغه معیشت روزمره خود را دارند. وی با بیان اینکه پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد مایه افتخار مردم سرخس است اظهارداشت: نقش مهم این مجتمع پالایشی در تولید گاز و گاز رسانی به شش استان کشور که در دورترین نقاط کشور گاز آن به مصرف می رسد برای شهرستان یک افتخار به حساب می آید و مایه عزت و سربلندی است. دانایی بحث اشتغال در مجموعه پالایشگاه خانگیران را نقطه قوت شهرستان برشمرد و گفت: توسعه زندگی مردم و اشتغال جوانان منطقه بخاطر وجود پالایشگاه در شرقی ترین نقطه کشور است. رئیس شورای اسلامی شهر سرخس با بیان اینکه مجتمع پالایش گاز شهید هاشمی نژاد بزرگترین منبع انرژی در شهرستان سرخس به شمار می رود تاکید کرد: پتانسیلی که این مجتمع پالایشی دارد فضا را برای توسعه صنایع تبدیلی فراهم می کند. وی در ادامه به همکاری شورای اسلامی شهر سرخس با پالایشگاه خانگیران اشاره و تصریح کرد: وجود نیروهای متخصص در پالایشگاه و وجود مراکز آموزشی در شهرستان زمینه ایی برای همکاری بیشتر مجموعه شورای اسلامی و پالایشگاه در توسعه شهرستان در تمامی زمینه ها می باشد. دانایی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به نام سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی اضافه کرد: با توجه به فرمایشات رهبری سعی داریم با عزم ملی و استفاده از توان نیروهای متخصص گامی موثر در پیشرفت شهرستان برداریم.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/03/26ساعت 12:0 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

توجه پالايشگاه خانگیران به آموزش، باعث بوجود آمدن انقلاب آموزشي در سرخس شده است

سرخس- تمدن

مديرآموزش و پرورش شهرستان سرخس گفت: توجه پالايشگاه خانگيران به بحث کيفيت بخشي آموزش و مفاهيم پرورشي، باعث بوجود آمدن انقلاب آموزشي در سطح شهرستان شده است. حميد احمدي در بازديد از پالايشگاه خانگيران سرخس اظهار کرد: مديران ارشد اين مجتمع پالايشي در کنار حوزه توليد گاز در کشور، توجه ويژه اي به نظام آموزشي دارند که در اين راستا مدارس غيرانتفاعي شهيد مهاجر و شهيد محبوب در سطح شهرستان را تحت پوشش دارند. وي اظهارداشت: اين انقلاب آموزشي، ورود دانش آموزان بعد از اتمام دوره دبيرستان به موسسات آموزش عالي کشور را در پي دارد به طوري که باعث کيفيت آموزشي، مسائل اخلاقي و ديني شده است. وی تصريح کرد: سرمايه گذاري شرکت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد در حوزه آموزشي، باعث ارتقا سطح علمي شهرستان شده است و اين سرمايه گذاري در آينده، تامين نيروي انساني در اين مجتمع پالايشي، تامين نيازهاي علمي و فني و همچنين مسائل اقتصادي شهرستان سرخس را بدنبال خواهد داشت. احمدي ادامه داد: در همين راستا بايد اعلام کنم شرکت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد نگاه تک بعدي ندارد بلکه در کنار مسئله اقتصاد و اشتغال، بحث فرهنگ و استفاده از بهترين اساتيد و مشاوران در مدارس غيرانتفاعي وابسته به خود را در نظر گرفته و در حقيقت اين بازخورد، باعث کيفيت آموزش در شهرستان سرخس شده است. مديرآموزش و پرورش شهرستان سرخس با بيان اينکه آموزش و پرورش متولي نظام آموزش در سطح کشور است بيان کرد: سعي ما بر اينست دبيراني که در مدارس غيرانتفاعي شهيد مهاجر و شهيد محبوب وابسته به شرکت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد در حال فعاليت هستند و به نوعي با تدريس ارتباط دارند در حالي که نيروي رسمي نباشند در کلاس هاي ضمن خدمت شرکت دهيم و در پايان به اين افراد گواهينامه هاي معتبر را اعطا کنيم. وي همچنين به پيشرفت دانش آموزان شهرستان سرخس در کسب رتبه هاي تک رقمي، دو رقمي و سه رقمي کنکور در سال گذشته اشاره کرد و افزود: در سال گذشته 33 دانش آموز از مجموعه مدارس شهرستان موفق به کسب رتبه هاي برتر در کنکور شدند که بخشي از آنها در مدارس دخترانه و پسرانه شهيد محبوب و مهاجر سرخس مشغول به تحصيل بودند. احمدي تاکيد کرد: اين دانش آموزان با کسب رتبه هاي برتر در دانشگاه هاي روزانه دولتي و در رشته هاي مهندسي مکانيک، شيمي، نفت، عمران و برق پذيرفته شدند. وی همچنين به بحث نظام پيشنهادات در اين مجتمع پالايشي اشاره کرد و يادآور شد: مهمترين دستاورد اين نظام خلاقيت و ابداع است که بحث اشتغال و کيفي نمودن کارها و مشارکت افراد در فعاليت هاي پالايشگاه گاز شهيد هاشمي نژاد را بدنبال دارد.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/03/26ساعت 11:19 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

بازديد مدير عامل شركت پالايشگاه شهيد هاشمي نژاد از روستاي اسلام قلعه
به گزارس خبرنگار ساريكا ،مهندس ناصر اسلامي مدير عامل شركت پالايشگاه شهيد هاشمي نژاد وجمعي از مسئولان اين شركت بمناسبت اعياد شعبانيه و بررسي وارائه راهكارهاي مناسب در جهت كمك به اين روستا در مسجد روستاي اسلام قلعه حضور يافتند و پس از اقامه نماز ظهر و عصر پاي درد دل مردم و شوراي اسلامي اين روستا نشست.مهندس جهانگير عليميرزايي عضو شورا اسلام قلعه به خبرنگار ما گفت واقعاً " ما شوراهاي اسلامي و مردم از اين ديدار صميمي غافلگير شديم و نهايت قدرداني را داريم انشاء ا.. همه دست انداركاران ومسئولان از اين روستا كه روزگاري محل بازديد شهيد رجايي نخست وزير محترم قرار گرفته بازديد و پاي صحبت هاي مردم محروم بنشينند.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/03/26ساعت 8:38 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

دریاچه بزنگان سرخس، آرام و بی صدا به خوابی عمیق فرو می رود

      کد خبر : 15847-890      دسته: اخبار شهرستان سرخس      25 خرداد 1393 در ساعت 11:03   دریاچه یزنگان سرخس، یک دریاچه ملی است و قدمت آن به دوره سوم زمین‌شناسی باز می گردد و در حال حاضر مدتی است که به عللی حجم آب این دریاچه روند نزولی خود را طی می کند و به اعتقاد کارشناسان در درازمدت این دریاچه رویایی با خطر جدی خشکسالی روبرو خواهد شد. 

 سطح آب دریاچه پایین آمده است 

 این دریاچه ملی که در 110 کیلومتری مشهد و80 کیلومتری شهرستان سرخس قرار دارد در سال 86 به عنوان یک دریاچه ملی به ثبت رسیده و از سال 51 مورد حفاظت سازمان محیط ‌زیست بوده و مطابق گفته کارشناسان خشکسالی و کمبود ورودی آب؛ زیستگاه این دریاچه را تغییر داده و سطح آب پایین آمده است.     محیط ‌بان دریاچه بزنگان به مهر گفت: بزنگان در اثر فعالیت های کوه زایی دوران گذشته و عقب نشینی دریاهای قدیم باقی مانده و این دریاچه دارای قدمتی تاریخی بوده و طی سالهای اخیر به عللی گوناگون آب آن کاهش یافته است. حسین ساعدی بیان کرد: آب دریاچه بزنگان از سال 83 تاکنون 20 متر پایین رفته است و اگر این روند ادامه داشته باشد احتمال خشک شدن این دریاچه وجود دارد

 برف و باران در افزایش سطح آب دریاچه بزنگان تاثیری ندارد

 وی با بی اثر دانستن بارش برف و باران، بیان کرد: بی تردید برف و باران در افزایش سطح آب دریاچه تاثیری ندارد و برای افزایش سطح آب بزنگان به سیلاب نیاز است.ساعدی تاکید کرد: طی سالیان گذشته کشاورزان آب اضافی زمین‌ها را به دریاچه می ریختند اما اکنون این دریاچه حوضه آبریزی ندارد و همین امر در کاهش شدید آب این دریاچه تاثیرگذار است. وی با اعلام اینکه محیط زیست هیچ گاه نباید مورد غفلت واقع شود، عنوان کرد: محیط زیست به ویژه دریاچه ها جزء ثروت های ما هستند و نباید به سادگی سبب نابودی و خشک شدن آنها شد. 

تفرجگاه و منطقه نمونه گردشگری

 این محیط بان بیان کرد: دریاچه تاریخی بزنگان به عنوان منطقه نمونه گردشگری یکی از تفرجگاههای خراسان رضوی محسوب می شود و این امر ضرورت احیا این دریاچه طبیعی را دوچندان می کند.     کارشناس محیط طبیعی اداره کل محیط زیست خراسان رضوی نیز به مهر گفت: بزنگان بزرگترین دریاچه طبیعی شمال شرق کشور است و احیا این دریاچه در گرو همت و برنامه ریزی مسئولان استانی است. فاطمه ظفر قاسم پور تصریح کرد: این دریاچه به خاطر سوء مدیریتها دچار کاهش تدریجی آب شده و این امر حتی بر قهر پرندگان مهاجر نیز تاثیرگذار بوده است. وی یادآور شد: افت آب این دریاچه یک خطر زیست محیطی است و به نظر می رسد در این روزها بارشهای فصلی وسیلابها نمی توانند به افزایش آب دریاچه کمک کنند. 

افت آب دریاچه بزنگان یکی از عوامل شوری و تهدید زیست بوم است

این کارشناس محیط طبیعی اداره کل محیط زیست خراسان رضوی بیان کرد: افت آب دریاچه بزنگان یکی از عوامل شوری و تهدید زیست بوم است و باید در نظر داشت که این مکان محیط مناسبی برای زیستگاه حداقل 130 گونه از پرندگان آبزی و کنارآبزی بومی و مهاجر است و اکنون به دلیل افت آب دریاچه شاهد قهر این پرندگان هستیم.  

500 میلیون تومان بودجه برای حفظ و نگهداری بزنگان نیاز است

رئیس اداره حفاظت محیط ‌زیست شهرستان سرخس با اعلام اینکه 6 سال است که حجم آب دریاچه روند نزولی را طی می کند، به مهر گفت: به طور تقریبی طی سالیان گذشته اعتبارات محدود و اندکی به محیط زیست اختصاص یافته و این امر در حالی است که حفظ و نگهداری دریاچه ملی بزنگان حداقل 500 میلیون تومان بودجه نیاز دارد. 

محمد جواد علیپور عنوان کرد: آب دریاچه طبیعی بزنگان طی دهه‌های گذشته دارای افت و خیز فراوانی بوده طوری که در دهه 40 آب این دریاچه خشک شده است.     وی با بیان اینکه خشکسالی‌ سالهای اخیر روند افت آب دریاچه را تسریع کرده است، اظهار کرد: در حال حاضر با خشک شدن سطح آبهای زیرزمینی و چشمه‌ها منبعی برای تامین آب این دریاچه وجود ندارد.

 ارائه طرح انتقال آب از بند شازده برای نجات دریاچه

رئیس اداره حفاظت محیط ‌زیست شهرستان سرخس تاکید کرد: طرحی برای نجات آب این دریاچه ارائه شده و بر این اساس قرار است طرح انتقال آب بند شازده به دریاچه انجام شود و از این طریق آب از بند شازده به دریاچه بزنگان انتقال می‌یابد. علیپور ادامه داد: اکنون این طرح نیز به دلیل مسائل کمبود اعتبارات تنها در حد حرف مطرح شده و تا زمانی که مشکلات اعتباری حل نشود نمی توان برای نجات این دریاچه کاری کرد.    

بزنگان؛ اثری طبیعی و ملی 

وی اظهار کرد: مرگ تدریجی بزنگان در حالی اتفاق می افتد که این دریاچه یک اثرطبیعی و ملی بوده و باید مورد مراقبت و حفاظت جدی مسئولان محیط زیست قرار گیرد. رئیس اداره حفاظت محیط ‌زیست شهرستان سرخس عنوان کرد: طی سالیان گذشته عمق دریاچه در گودترین قسمت بیش از 20متر بود اما اکنون در بهترین وضع، کمتر از 12متر است و این امر فاجعه ای برای این دریاچه است. وی با اعلام اینکه پیش از این آب دریاچه بزنگان از طریق آب چشمه ها تامین می شده است، اظهار کرد: در حال حاضر به علت توسعه کشاورزی، آبهای چشمه ها کمتر وارد این دریاچه می شود و از سویی دیگر نمی توان آبهای بارندگی را نیز که همراه با گل و لای است وارد دریاچه کرد زیرا این امر ممکن است به محیط زیست خسارت و آسیب وارد کند.

 مسائل اعتباری بزرگترین مشکل

وی ادامه داد: اجرای طرحی برای ته نشین شدن گل ولای و خروج کود و مواد شیمیایی از آبها برای انتقال آن به دریاچه بزنگان هم نیازمند تعریف طرح واختصاص بودجه است و باید در نظر داشت که بزرگترین مشکل ما در این بخش مسئله اعتباری است. به گفته وی امروز باید برای جلوگیری ازهدر رفت آبهای سطحی به مرمت وتقویت بند خاکی به منظور هدایت روان آبهای سطحی اقدام کرد. 

 "بزنگان" آرام و بی صدا به خوابی عمیق فرو رفته و شاید اگر اقدامی جدی از سوی متولیان محیط زیست صورت نگیرد، در آینده ای نزدیک باید شاهد خشک شدن عظیم ترین دریاچه شمال شرق کشور بود. 

 

منبع: مهر


برچسب‌ها: محيط زيست سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/03/25ساعت 11:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

اهتزاز پرجم  متبرک به ضریح مطهر امام حسین (ع) در روستاهای سرخس

سرخس_ علیمیرزایی

همزمان با عید نیمه شعبان پرجم  متبرک به ضریح مطهر امام حسین (ع) در روستاهای  گنبدلی، الله نظر، و قطارچاه شهرستان مرزی سرخس به اهتزاز در آمد و مورد استقبال مردم این شهرستان قرار گرفت. آذرکیش  مسوول حوزه سپاه مالک اشتر  گنبدلی بیان کرد هدف از این کار جذب کمکهای مردمی خشت طلا  برای عتبات و عالیات بود .     


برچسب‌ها: بسيج سپاه سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/03/25ساعت 10:25 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

تجليل از 32 عروس و دامادي كه مجلس عروسي بدون گناه برگزار كردند

سرخس_ علیمیرزایی

در مراسمی از 32 عروس و داماد که مجلس عروسی شان بدون گناه انجام شده و یا بجای عروسی ماه عسل و یا سفر کربلا رفتند در  دفتر امام جمعه سرخس تجلیل شد. امام جمعه سابق سرخس  حجت الاسلام حسين ملکی ابرده اظهار داشت:  این سنت را بخاطر تشویق جوانان برای ازدواج آسان و عروسی بدون گناه انجام می گيرد و هدایا از طرف خیران تهیه شده است .


برچسب‌ها: نماز جمعه
ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/03/25ساعت 10:20 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

کارکنان پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد میلاد منجی عالم بشریت را جشن گرفتند

سرخس- تمدن

   همزمان با سراسر کشور، جشن باشکوه میلاد امام عصر(عج) با حضور پرشور کارکنان شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد و خانواده های آنان در شهرک گاز شهید مهاجر سرخس برگزار شد.  به مناسبت فرارسیدن نیمه شعبان سالروز ولادت با سعادت امام زمان (عج) مردم شهرستان سرخس بویژه کارکنان پالایشگاه خانگیران با برپایی جشن های متعدد، عشق و ارادت خود را به امام عصر(عج) نشان دادند. این خبر حاکیست: مردم مهمان نواز شهرستان سرخس در شب میلاد امام زمان (عج) در قالب جشن های مردمی و با پخش شربت و شیرینی در سطح شهر به آستان مقدس منجی عالم بشربت ابراز ارادت کردند. کارکنان شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد در شرقی ترین نقطه کشور (شهرستان سرخس)، از روزهای قبل در این شهرستان با آذین بندی درب منازل و معابر شهرک های مسکونی شهید مهاجر و شهید ترشیزی به استقبال نیمه شعبال رفتند و این شور و نشاط در شب میلاد امام زمان (عج) به اوج رسید و شور و شعف دیگری را بر این دیار حاکم کرد. در این جشن باشکوه، مداحان اهل بیت (ع) عصمت و طهارت در وصف امام زمان(ع) مداحی و حاضران برای تعجیل فرج مولا حضرت مهدی(عج) دعا کردند. حجت الاسلام و المسلمین کسمایی سخنران ویژه این جشن با شکوه بود و در پایان، مراسم نورافشانی به مدت 20 دقیقه آسمان شهر سرخس را ستاره باران کرد.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/03/25ساعت 10:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

آژير
خراسان رضوي - مورخ یکشنبه 1393/03/25 شماره انتشار 18710
درگيري ۲ برادر بر سر موتورسيکلت منجر به قتل شد

درگيري ۲ برادر به خاطر موتورسيکلت در سرخس منجر به قتل يکي از آنان شد. فرمانده انتظامي سرخس گفت: در پي خبري مبني بر وقوع يک فقره قتل در سرخس بلافاصله ماموران آگاهي در محل حاضر شدند و مشاهده کردند فردي ۲۱ ساله بر اثر ضربات چاقو به قتل رسيده است. سرهنگ روحي گفت: تحقيقات حاکي از آن بود که مقتول با برادرش در حضور پدر و مادرشان به خاطر موتورسيکلت درگير شده است. دراين درگيري ابتدا مقتول با ليوان به سر برادرش مي زند که منجر به شکستن سر وي مي شود در اين لحظه برادر وي کنترل خود را از دست مي دهد و با چاقو او را مجروح مي کند که متاسفانه تا زمان انتقال مجروح به بيمارستان، وي بر اثر شدت خونريزي فوت مي کند.


برچسب‌ها: فرماندهي انتظامی سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/03/25ساعت 7:7 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

براي اطلاع مسئولان
خراسان رضوي - مورخ یکشنبه 1393/03/25 شماره انتشار 18710

بيش از ۱۰روز است که گندم به سيلوي سرخس تحويل داده ايم ولي از پول خبري نيست.


برچسب‌ها: جهاد كشاورزي سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/03/25ساعت 7:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

20 میلیارد تومان برای ساخت بیمارستان گاز سرخس هزینه شد

تاکنون 20 میلیارد تومان برای ساخت بیمارستان سرخس توسط شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد سرخس هزینه شده و برای تکمیل این پروژه حدود 10 میلیارد تومان اعتبار نیاز است. مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد سرخس گفت: ساخت این بیمارستان در ردیف بودجه های شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد تعریف شده است و موظف به تامین اعتبارهای آن هستیم. ناصر اسلامی ادامه داد: اینکه وزارت نفت خود را مکلف می داند عمران و آبادانی مناطق محروم را در هرجا که طرح های صنعتی و توسعه ای است، مورد توجه قرار دهد، ارزشمند است، اما نباید این تصور تداعی شود که کارکنان صنعت در اولویت های بعدی دریافت خدمات قرار دارند و این مراکز نباید تبدیل به بخش های درمانی غیرانتفاعی برای تامین هزینه ها شود.   وی با تاکید بر لزوم ارائه خدمات درمانی جامع تر به کارکنان شاغل در مناطق عملیاتی محروم ادامه داد: ماندگاری کارکنان و خانواده های آنان در مناطق عملیاتی در گرو رضایت مندی آنهاست. اسلامی با اشاره به تولید سالانه بیش از هشت میلیارد دلار ثروت در پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد گفت: این میزان تولید ثروت، مرهون تلاش های نیروی انسانی و توجه به این بخش حیاتی اجتناب ناپذیر است.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در شنبه 1393/03/24ساعت 19:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

مراسم استقبال از حجت‌الاسلام علیرضا ارژنگ امام‌جمعه جدید شهرستان سرخس

مراسم استقبال ازحجت‌الاسلام علیرضا ارژنگ امام‌جمعه جدید شهرستان سرخس روز گذشته با حضور فرماندار، جمعی از مسئولان و خانواده‌های معزز شهدا در مزار شهدای شهرستان برگزار شد.

 

عکس: مهدی ریحانی    


برچسب‌ها: نماز جمعه
ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه 1393/03/24ساعت 18:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

مراسم تجلیل از جانبازان و ایثارگران پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد برگزار شد

سرخس- تمدن

  مراسم تجلیل از جانبازان و ایثارگران شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد در شهرک گاز شهید مهاجر سرخس برگزار شد. مسئول امور ایثارگران این شرکت در این خصوص گفت: این مراسم طبق سنوات گذشته به جهت پاسداشت جانبازان، حمایت از ایثارگران و جانبازان این شرکت برگزار شد. علیرضا بیاتی اظهارداشت: اگر نظام اسلامی ما برخوردار از امنیت، پیشرفت، عزت و استقلال است مدیون ایثارگری ها و جانفشانی های همه شهدا، جانبازان و ایثارگران است. این مقام مسئول دو شاخصه مهم جانبازان را صبر و انجام به موقع وظیفه و تعهد دانست و بیان کرد: جانبازان و ایثارگران هر جا که احساس کردند نظام اسلامی به حضورشان نیازمند است پا به عرصه نهادند و تکلیف خود را ادا نمودند. بیاتی تاکید کرد: این شرکت در طول هشت سال جنگ تحمیلی هفت شهید را تقدیم انقلاب نموده است و در حال حاضر 56 جانباز و 200 رزمنده بسیجی در این شرکت مشغول به فعالیت در عرصه صنعت نفت و گاز هستند. وی خاطر نشان کرد: این پالایشگاه با داشتن بیشترین ایثارگر در سطح پالایشگاه های نمونه کشور به شمار می رود.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در شنبه 1393/03/24ساعت 12:0 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

بخش دندانپزشکی درمانگاه تامین اجتماعی سرخس فعال می‌شود

شهرستان‌ها  16:7:42 1393/03/23 933-15590-5 كد خبر  

سرپرست درمانگاه تامین اجتماعی سرخس اظهار کرد: با ابراز تمایل یکی از همکاران دندانپزشک در شهرستان به‌زودی بخش دندانپزشکی درمانگاه فعال می‌شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)-منطقه خراسان دکتر علی مینوچهر از تشکیل کمیسیون تامین اجتماعی در سرخس خبر داد.  وی افزود: با توجه به تشکیل این کمیسیون در درمانگاه تامین اجتماعی متقاضیان بیمه‌های اختیاری و مشاغل آزاد و بعضی بیمه‌های خاص که ناچار بودند برای تکمیل کار خود به کمیسیون مشهد مراجعه کنند نیازی به رفت‌وآمد ندارند.  وی خاطرنشان کرد: این کمیسیون با همکاری شعبه تامین اجتماعی و با همکاری متخصصان جراحی و داخلی تشکیل‌شده و از سفر غیرضروری 70 تا 100 نفر متقاضی جلوگیری می‌شود.  وی در خصوص غیرفعال بودن بخش دندان‌پزشکی در درمانگاه تامین اجتماعی شهرستان یادآور شد: با ابراز تمایل یکی از همکاران دندانپزشک مدارک وی به مدیریت درمان ارسال‌شده و به‌زودی بخش دندانپزشکی درمانگاه فعال می‌شود.


برچسب‌ها: تامين اجتماعي سرخس
+ نوشته شده در جمعه 1393/03/23ساعت 16:7 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

امام جمعه جدید سرخس: ویژگی‌ انسان منتظر سازش نکردن با جبّاران و مفسدان است

شهرستان‌ها  15:26:44 1393/03/23 933-15290-5 كد خبر 

امام جمعه جدید سرخس گفت: یکی از ویژگی‌های انسان منتظر سازش نکردن با جبّاران و مفسدان عالم است.  به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)-منطقه خراسان حجت‌الاسلام علیرضا ارژنگ در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با توصیه به رعایت الهی اظهار کرد: انسانی که گرفتار لقب استاد باشد رشدی نخواهد داشت و انسانی که در راه تقوا باشد از شهرت فرار کرده و خودش را گرفتار شهوت دنیوی و غفلت‌ها نمی‌کند.  امام‌جمعه جدید سرخس در ادامه با تبریک ولادت باسعادت امام زمان (عج)، گفت: پیروزی درنهایت با حق است و عدالت و صلح بر باطل و ظلم غالب خواهد شد.  وی اندیشه گسترش عدالت در جهان و ظهور ولی‌عصر (عج) را اندیشه همه مسلمانان عالم برشمرد و افزود: اندیشه ظهور منجی بشریت در همه مکاتب آمده است و فقط به شیعیان اختصاص ندارد.  وی بی‌توجهی به امر به ‌معروف و نهی از منکر در جامعه را از موانع امر فرج عنوان کرد و بیان داشت: انتظار زمانی تحقق می‌یابد که در آن حرکت باشد و آگاه باشیم که وعده‌های الهی محقق خواهد شد.  حجت‌الاسلام ارژنگ با اشاره به اتفاقات عراق عنوان کرد: امروز کسانی که در عراق به جان مردم افتاده‌اند، فریب شیطان بزرگ یعنی آمریکا را خورده‌اند و دستانشان در دست شیطان است.  امام‌جمعه سرخس ادامه داد: امروز آمریکا تنها مجری دسیسه‌ها و توطئه‌ها و اختلاف‌افکنی‌ها در خاورمیانه و در کشورهای مسلمان است.  وی گروهک تروریستی داعش را زاییده تزویر و ساخته دست آمریکا و عربستان عنوان کرد و افزود: پرورش این گروه‌ها توسط آمریکا برای جلوگیری از پیشرفت اسلام ناب محمدی (ص) است.  وی خاطرنشان کرد: اگر مسلمانان به وعده‌های الهی توجه داشته باشند، این دسیسه‌ها به خود آمریکا بر خواهد گشت.  خبرنگار: 15104 انتهاي پیام


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در جمعه 1393/03/23ساعت 15:26 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

اقامه نماز جمعه شهرستان سرخس

اقامه نماز جمعه امروز سرخس، به امامت حجت الاسلام علیرضا ارژنگ امام جمعه جدید شهرستان و با حضور گسترده مردم ولایت مدار سرخس در مصلی نماز جمعه شهرستان برگزار شد. همچنین نماز عصر توسط امام جمعه سابق شهرستان حجت الاسلام حسین ملکی ابرده اقامه شد. 

عکس: مصطفی نیکخو    


برچسب‌ها: نماز جمعه
ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه 1393/03/23ساعت 15:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

امام‌جمعه سرخس: یکی از موانع امر فرج بی‌توجهی به فریضه امربه‌معروف و نهی از منکر در جامعه است

امام‌جمعه جدید شهرستان سرخس، بی‌توجهی به امربه‌معروف و نهی از منکر در جامعه را از موانع امر فرج عنوان کرد و بیان داشت: انتظار زمانی تحقق می‌یابد که در آن حرکت باشد و آگاه باشیم که وعده‌های الهی محقق خواهد شد.

  حجت‌الاسلام علیرضا ارژنگ در خطبه‌های این هفته نماز جمعه سرخس با توصیه به رعایت الهی اظهار کرد: انسانی که گرفتار لقب استاد باشد رشدی نخواهد داشت و انسانی که درراه تقوا باشد از شهرت فرار کرده و خودش را گرفتار شهوت دنیوی و غفلت‌ها نمی‌کند.

امام‌جمعه جدید سرخس در ادامه با تبریک ولادت باسعادت امام زمان (عج)، پیروزی درنهایت با حق است و عدالت و صلح بر باطل و ظلم غالب خواهد شد.

وی اندیشه گسترش عدالت در جهان و ظهور ولی‌عصر (عج) را اندیشه همه مسلمانان عالم برشمرد و افزود: اندیشه ظهور منجی بشریت در همه مکاتب آمده است و فقط به شیعیان اختصاص ندارد.

وی بی‌توجهی به امربه‌معروف و نهی از منکر در جامعه را از موانع امر فرج عنوان کرد و بیان داشت: انتظار زمانی تحقق می‌یابد که در آن حرکت باشد و آگاه باشیم که وعده‌های الهی محقق خواهد شد.

ارژنگ انتظار فرج را امید به وعدهای الهی و نه به وعده‌های شیطانی برشمرد.

وی با اشاره به اتفاقات عراق اذعان کرد: امروز کسای که در عراق به جان مردم افتاده‌اند، فریب شیطان بزرگ یعنی آمریکا را خورده‌اند و دستانشان در دست شیطان است.

امام‌جمعه سرخس ادامه داد: امروز آمریکا تنها مجری دسیسه‌ها و توطئه‌ها و اختلاف‌افکنی‌ها در خاورمیانه و در کشورهای مسلمان است.

ارژنگ گروهک تروریستی داعش را زاییده تزویر و ساخته دست آمریکا و عربستان عنوان کرد و افزود: پرورش این گروه‌ها توسط آمریکا برای جلوگیری از پیشرفت اسلام ناب محمدی (ص) است.

وی خاطرنشان کرد: اگر مسلمانان به وعده‌های الهی توجه داشته باشند، این دسیسه‌ها به خود آمریکا بر خواهد گشت.

ارژنگ یکی از ویژگی‌های انسان منتظر را سازش نکردن با جبّاران و مفسدان عالم عنوان کرد و افزود: این کلام اهل‌بیت (ع) است که سازش با دشمنان امری امکان‌ناپذیر است.

 

 نسيم سرخس


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در جمعه 1393/03/23ساعت 14:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

به مناسبت میلاد امام زمان(عج)؛ نمایشگاه نقاشی آثار هنرمندان معاصر خراسان در سرخس برپا شد 

سرخس- تمدن

  به مناسبت میلاد امام زمان(عج)، نمایشگاه نقاشی آثار هنرمندان معاصر خراسان در محل دائمی نمایشگاه های شهرک گاز شهید مهاجر سرخس برپا شد.  مسئول برپایی این نمایشگاه در این خصوص گفت: هنرمندان به طور معمول در کلانشهر ها نمایشگاه های هنری را برگزار می کنند اما با توجه به وضعیت منطقه سرخس، ما سعی کرده ایم برگزاری چنین نمایشگاه هایی را به سمت شهرستان های استان خراسان رضوی سوق دهیم. رضا چمانیاز افزود: در این نمایشگاه تعداد 100 عدد تابلو نقاشی در ابعاد 30 در 40، 50 در 70، 60 در 80، 80 در 120 و دو و نیم متر در یک متر و 70 با تکنیک رنگ روغن و سبک رئالیسم ایرانی به نمایش در آمده است. وی تصریح کرد: در این نمایشگاه آثاری از هنرمندان معاصر خراسان رضوی من جمله حسین دریابین، سید رضا پرهیز، سید رضا میرمصطفایی، رضا چمانیاز ، محسن افکاری، علی جامی و عباس معتمدی به نمایش درآمده است. چمانیاز تاکید کرد: این نمایشگاه صبح ها از ساعت 9 الی 12 و بعدازظهرها از ساعت 17 الی 22 برای بازدید عموم دایر است. شایان ذکر است: همزمان با بازدید شهروندان از این رویداد فرهنگی کارگاه آموزش نقاشی ویژه دانش آموزان نیز برگزار می گردد. گفتنی است: این نمایشگاه از 20 خردادماه 93 به مدت 10 روز در مجموعه نمایشگاه دائمی شهرک گاز شهید مهاجر سرخس دایر می باشد.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/03/22ساعت 16:37 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

انجام تکلیف، یکی از شرایط بسیار مهم و حیاتی برای منتظران ظهور است

مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه سرخس اظهار کرد: یکی از شرایط بسیار مهم و حیاتی که وظیفه منتظران ظهور است، انجام تکلیف است که همه شیعیان و مسلمانان بدانند به آنچه مکلف هستند چیست و به همان عمل نمایند. حجت‌الاسلام سید حسن هاشمی نسب گفت: یکی از شرایط بسیار مهم و حیاتی که وظیفه منتظران ظهور است، انجام تکلیف است که همه شیعیان و مسلمانان بدانند به آنچه مکلف هستند چیست و به همان عمل نمایند. وی بیان داشت: اگر ما به دنبال تکلیف باشیم نه نتیجه، بسیاری از موانع برداشته می‌شود. هاشمی نسب با تشریح تکلیف منتظران در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تصریح کرد: در حوزه فرهنگ، تکلیف همه مسلمانان تربیت دینی و رعایت فرهنگ اسلامی است؛اگر خانواده‌ای یا جامعه‌ای می‌خواهد امام زمانی باشد باید فرهنگ امام زمانی و اسلامی داشته باشد نه تقلید کورکورانه از غرب و غرق شدن در منجلاب کثیف اروپایی و فرهنگ‌های ضد دینی و اسلامی که متأسفانه برخی به دنبال آن هستند. وی ادامه داد: در حوزه اقتصاد، اقتصاد یک خانواده و یک جامعه اسلامی باید بر اساس تعالیم قرآنی و اهل‌بیت باشد.اگر در اقتصاد انحراف ایجاد شود و برخی به دنبال فرصت‌طلبی و ویژه خواری باشند یقیناً در دولت امام زمان (عج) جایی ندارند و اصلاً منتظر امام زمان (عج) نیستند. هاشمی نسب با اشاره به این‌که اکثر مشکلات و گرفتاری‌های جوامع بشری در بی‌عدالتی است بیان داشت: بر همه آحاد جامعه و مسئولان است که عدالت در جامعه رعایت شود و کسی که نمی‌خواهد و نمی‌تواند عدالت را رعایت کند، چه در خانواده و چه در اجتماع ، چه طور می‌تواند درخواست فرج کند درصورتی‌که رفتارش مغایر با احکام اسلام و اندیشه امام زمان (عج) است. مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه سرخس اظهار داشت: یکی از برکات نظام اسلامی این بود که زمینه ظهور حضرت صاحب (عج) را آماده کرد و به‌هرحال زمانی که امام زمان (عج) متجلی گردد نیروهای با اخلاص ، مؤثر، انقلابی و ایثارگر می‌خواهد و به همین دلیل قبل از ظهور باید آزمایش انجام گیرد، تا مشخص شود آیا جهان امروز آماده پذیرش منجی بشریت است یا خیر؟ هاشمی نسب در پایان خاطرنشان کرد: مردم انقلابی ایران در این آزمایش سربلند بیرون آمدند و نشان دادند که با حرکت انقلابی خود آماده پذیرایی از مهدی فاطمه(س) هستند و هر کس که در این انقلاب و نظام تلاش کندو پایبند به‌نظام و رهبری انقلاب بماند، یقیناً از آزمایش الهی سربلند بیرون آمده و جا دارد در زمره یاران واقعی حضرت صاحب(عج) قرار گیرد.

 

نسیم سرخس


برچسب‌ها: بسيج سپاه سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/03/22ساعت 13:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 اعزام سید قاسم به‌شرط شفاعت هم‌رزمش + تصاویر 

بالاخره با این شرط که اگر سید قاسم شهید شد مرا هم شفاعت کند رضایت دادم که ایشان اعزام شود وایشان هم این شرط را قبول کردند و ما یکدیگر را در آغوش گرفتیم وخدا حافظی کردیم و او رفت و به آرزویش رسید و اما من...   به گزارش اختصاصی خبرنگار نسیم سرخس، شهید سید قاسم سید کابلی درسال1342در خانواده‌ای مذهبی و متدین که از اسلام پاک حضرت رسول(ص) بود چشم به دنیا گشود و در دامان پدر و مادری مؤمن ایام کودکی را پشت سر نهاد.ایشان تحصیلات خود را تا مقطع دبیرستان سوم نظری ادامه داد.در قرائت قرآن صوتی زیبا ودلنشین داشت ویکی از اعضای فعال بسیج بود به‌طوری‌که بیشتر وقت خود را در بسیج به سر می‌برد.ایشان در انتشارات بسیج هم فعال بود.با اولین اعزام به جبهه از ادامه تحصیل بازماند و به‌فرمان روح خدا که فرموده بود:جوانان جبهه‌ها را پر کنند، به کمک دیگر  نیروها شتافت.

  سید قاسم از ابتدای سال 61 به جبهه اعزام شد و در لشکر عملیاتی 5 نصر، تیپ 18 جوادالائمه وگردان جند الله مشغول خدمت شد و در عملیات‌های (والفجر مقدماتی و والفجر یک) شرکت نمود و3 مرحله از ناحیه سر و دست مجروح شد.

     یکی از هم‌رزمان شهید که هم‌اکنون ساکن شهرستان سرخس است، خاطره‌ای شیرین از این شهید بزرگوار نقل کرده‌اند که در ادامه می خوانید:   در بهمن‌ماه سال 62 پیامی از منطقه 4 مشهد مقدس به سرخس مخابره شد که در آن خواسته‌شده بود که یک نفر از پاسداران سپاه سرخس جهت اعزام به جبهه آماده شود، از طرفی با توجه به اینکه زمزمه‌های عملیاتی جدید به گوش می‌رسید، نیروهای مردمی همه به جبهه اعزام‌شده بودند من هم دوست داشتم اعزام شوم قبل از اعزام متوجه شدم که شهید سید کابلی نیز آماده اعزام است.ما دو نفر باهم صحبت کردیم که کدام‌یک اعزام شود من گفتم:من باید اعزام شوم و شهید گفت:نه من باید بروم.   بالاخره با این شرط که اگر سید قاسم شهید شد مرا هم شفاعت کند رضایت دادم که ایشان اعزام شود وایشان هم این شرط را قبول کردند و ما یکدیگر را در آغوش گرفتیم وخدا حافظی کردیم و او رفت و به آرزویش رسید و اما من:   رفتم که خار از پاکشم محمل ز چشمم دور شد                                   یک‌لحظه من غافل شدم صدسال راهم دور شد     هم رزمان شهید سید قاسم سید کابلی 

  نحوه شهادت

   شهید در جبهه‌ها در سمت تخریبچی مشغول خدمت بود در تاریخ 62/12/3 که عملیات خیبر با رمز مقدس (یا رسول‌الله) آغاز شد به مدت 6 شبانه‌روز مشغول معبرسازی در میدان مین بود.روز شهادت که مطابق با 62/12/9  بود ایشان و تعدادی از هم‌رزمانش سوار قایق بودند و در همین حین یک خمپاره در کنار قایق منفجر شد و روح سید قاسم از کالبد جسمش رهاشده و به دوستان شهیدش پیوست.   این شهید بزرگوار به نمازش اهمیت زیادی می‌داد و شب‌ها نماز شبش را داخل یک قبر می‌خواند و باخدای خود راز و نیاز می‌کرد.   یکی از هم‌رزمان شهید گفت: یک‌شب سید قاسم را تعقیب کردم وقتی بالای قبر رسیدم صدای زمزمه (الهی شرمنده‌ام ) را شنیدم. 

  این سلاله پاک حضرت زهرا(س) احترام خاصی به پدر و مادر خویش می‌گذاشت.مادر شهید می‌گفت:آقا سید رضا پدر سید قاسم ناراحتی قلبی داشت و تازه از بیمارستان مرخص شده بودند یک روز سید قاسم روی پنجه پا راه می‌رفت وقتی علت را جویا شدم گفت:پدرم تازه خوابیده ونمی خواهم با صدای پای من بیدار شوند.   مادر شهید دربیان ساده زیستی و قناعت فرزند عزیزش می گفت: شب‌های قدر که می‌شد سید قاسم هر طور که شده مرا مجبور می‌کرد نان جو تهیه کنم.وقتی از او پرسیدم مادر جان چرا نان جو؟گفت: امشب جدم با نان جو افطار می‌کند. من هم برایش نان جو آماده می کردم.   کرامتی از شهید   سال گذشته مادر بزرگوار ایشان مریض می‌شود و یک‌شب در عالم رؤیا می‌بیند فرزند شهیدش سید قاسم به همراه پدر بزرگوارش آقا سید رضا نزد او آمدند ویک پارچه سبزی را روی دوش ایشان می‌اندازند.سید قاسم در خواب به مادر می‌گوید: مادر بلند شو از جدم برایت شفا گرفتم.

   مادر شهید می‌گوید وقتی از خواب بلند شدم خبری از پارچه نبود ولی کاملاً خوب شده بودم.   مشخص نمودن محل دفن قبل شهادت   مادر شهید می‌گوید: قبل از آخرین اعزام فرزندم به جبهه به همراه او تا بهشت نبی سرخس رفتیم و سید قاسم کنار قبر شهید حسن برخوردار را علامت گذاشت و گفت مرا اینجا دفن کنید وقتی فرزندم را به خاک سپردیم دیدم همان‌جایی است که قبلاً به من گفته بود.

    وصیتنامه شهید   بسم رب الشهدا و الصدیقین     یا ایتها نفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیة مرضیة فادخلی فی عبادی و دخلی جنتی 

    با درود به رهبر کبیر انقلاب اسلامی و با سلام به ارواح طیبه شهدا، چند نکته ای را به عنوان وصیت متذکر می شوم اولین نصیحت به دوستان و آشنایانم می باشد که ای دوستان تقوی پیشه کنید و از شهوترانی های دنیوی دوری کنید. جبهه را ترک نکنید، امام را دعا کنید. ای برادران با تشکیل دادن جلسات مذهبی و اسلامی ایمان خود را محکم کنید و تقوی پیشه کنیدو این سخن حضرت علی (ع) را که می گوید ای مسلمان تقوی را پیشه خود کنید چون که سلاح تقوی سلاح محکمی در مقابل هوای نفسانی و وسوسه های شیطانی است. همیشه به یاد خدا باشید و از خدای خود غافل نشوید. برادران ما می رویم تا با خون خویش پیروزی همیشگی مستضعفین را در طول تاریخ بیمه نماییم. پیام ما به مردم ایران همان پیام شهیدان است که در صف الله آگاهانه متحد شوید و قیام کنید و در راه او جهاد کنید. خوشا به حال آنانکه زندگیشان برای خدا است مرگشان در راه خدا خوشا به حال آنانکه جز راه خدا راهی ندارند و جز ذکر خدا یادی.  و وصیت دوم به پدر و مادرم که مادر، من هم مانند بقیه شهدا به آرزویم رسیدم، گریه برای من نکنید که برای شهید گریه نیست و ضمنا با هر وضع که بودم با لباس خونی به خاکم بسپارید تا در پیشگاه خداوند و در برابر امام حسین (ع) گفته باشم: حسین جان لبیک لبیک.


برچسب‌ها: بنياد شهيد و امور ايثارگران سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/03/22ساعت 10:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

نیمه شعبان در سرخس هیئت کجا برویم؟   

همزمان با فرا رسیدن سالروز میلاد حضرت صاحب الزمان (عج) مشخصات هیئت هایی که در این مناسبت در شهرستان سرخس، مراسم جشن دارند، در جدول زیر می توانید مشاهده کنید.  همزمان با فرا رسیدن سالروز میلاد حضرت صاحب الزمان (عج) مشخصات هیئت هایی که در این مناسبت در شهرستان سرخس، مراسم جشن دارند، در جدول زیر می توانید مشاهده کنید.

    هیئت       سخنران       مداح       توضیحات 

رزمندگان اسلام و   آستان قدس رضوی حجت الاسلام شجاع  برادر میثمی  مسجد امام رضا علیه السلام  پنجشنبه بعد از نماز مغرب 

مهدیه سرخس _حجت الاسلام روح الله رضایی _ برادر معامله گر _ مهدیه سرخس  پنجشنبه بعد از نماز مغرب 

جوانان قمر بنی هاشم (ع) حجت الاسلام مقصودی برادرمختاری-جعفری نژاد  میدان شهید چشک – بیت العباس (ع)  پنجشنبه بعد از نماز مغرب

 

نسیم سرخس  


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/03/21ساعت 18:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

پیگیری/ به‌زودی بخش دندانپزشکی درمانگاه تامین اجتماعی سرخس فعال می‌شود 

سرپرست درمانگاه تامین اجتماعی سرخس اظهار کرد: با ابراز تمایل یکی از همکاران دندان‌پزشک در شهرستان مدارک وی به مدیریت درمان ارسال‌شده و به‌زودی بخش دندانپزشکی درمانگاه فعال می‌شود. دکتر علی مینوچهر  از تشکیل کمیسیون تامین اجتماعی در سرخس خبر داد. وی افزود: با توجه به تشکیل این کمیسیون در درمانگاه تامین اجتماعی متقاضیان بیمه‌های اختیاری و مشاغل آزاد و بعضی بیمه‌های خاص که ناچار بودند برای تکمیل کار خود به کمیسیون مشهد مراجعه کنند نیازی به رفت‌وآمد نخواهند داشت.      وی خاطرنشان کرد: این کمیسیون با همکاری شعبه تامین اجتماعی و با همکاری متخصصین جراحی و داخلی تشکیل‌شده و از سفر غیرضروری 70 تا 100 نفر متقاضی جلوگیری خواهد شد. وی در خصوص غیر فعال بودن بخش دندان‌پزشکی در درمانگاه تامین اجتماعی شهرستان یادآور شد: با ابراز تمایل یکی از همکاران دندان‌پزشک مدارک وی به مدیریت درمان ارسال‌شده و به‌زودی بخش دندانپزشکی درمانگاه فعال می‌شود.

 

نسیم سرخس


برچسب‌ها: تامين اجتماعي سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/03/21ساعت 17:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

اعزام کاروان سلامت هلال‌احمر سرخس به مناطق محروم شهرستان + تصاویر

  رئیس جمعیت هلال‌احمر سرخس اظهار کرد: به مناسبت هفته جوان و اعیاد شعبانیه این جمعیت کاروان سلامت خود را به مناطق محروم و آسیب‌پذیر شهرستان برای انجام خدمات امدادی اعزام کرد. حسن گودرزی  گفت: به مناسبت هفته جوان و اعیاد شعبانیه این جمعیت کاروان سلامت خود را به مناطق محروم و آسیب‌پذیر سرخس برای انجام خدمات امدادی اعزام کرد. وی افزود: این کاروان به روستاهای قلعه قصاب و یازتپه شهرستان اعزام و خدمات امدادی از قبیل فشارخون ،تست خون و توزیع بسته‌های آموزشی برای اهالی این روستاها صورت پذیرفت.  

 

گزارش- شهركي


برچسب‌ها: هلال احمر سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/03/21ساعت 16:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

حال و هوای سرخس در آستانه نیمه شعبان 

منتظران و محبان امام زمان (عج) این روزها، ساعات پرکاری را سپری می‌کنند. قشرهای مختلف مردم و به‌ویژه جوانان و نوجوانان در شهرستان سرخس، با آذین‌بندی کوچه و خیابان خود را برای حماسه‌ای معنوی آماده می‌کنند.

  عکس: مهدی ریحانی  


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/03/21ساعت 14:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا: مسوولان پالایشگاه خانگیران به وضعیت روستاهای منطقه رسیدگی کنند

شهرستان‌ها  13:7:46 1393/03/21 933-14190-5 كد خبر

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در بازدید از پالایشگاه خانگیران گفت: مسوولان پالایشگاه خانگیران سرخس به وضعیت مردم روستاهای منطقه رسیدگی کنید.  به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)-منطقه خراسان  سردار سرلشكر سید یحیی رحيم صفوي در بازدید از مجتمع پالایش گاز شهید هاشمی نژاد با بیان مطلب فوق افزود: با توجه به وضعیت منطقه عملیاتی خانگیران و حجم عظیم واحدهای فرآورش گاز و وجود روستاهای متعدد در اطراف این پالایشگاه، ضرورت دارد تا نسبت به توسعه و آبادانی روستاها و رفاه هر چه بیشتر آنها و اشتغال جوانان گامهای موثری برداشته شود.  وی همچنین در رابطه با افزایش ظرفیت تولید گاز در این مجتمع گازی اظهارداشت: کارکنان این مجتمع عظیم پالایشی باید در رقابت با سایر پالایشگاه‌ها برنامه مدونی را در دستور کار قرار دهند تا وضعیت تولید گاز تا پنج سال دیگر و در برنامه ششم توسعه کشور و همچنین جایگاه پالایشگاه خانگیران در مقایسه با سایر پالایشگاه‌های گازی کشور مشخص شود.  رحیم صفوی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در حوزه رقابتهای خارجی شاهد حضور دو رقیب بزرگ در حوزه نفت و گاز است تصریح کرد: قطر و ترکمنستان به عنوان دو رقیب بزرگ ایران در حوزه صنعت گاز به شمار می‌روند به طوری که کشور ترکمنستان بعد از روسیه، سالانه 180 میلیارد متر مکعب گاز تولید می‌کند بنابراین ضرورت دارد از ظرفیتهایی که در اختیار داریم به بهترین نحو ممکن بهره‌برداری کنیم.  دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در پایان کشف و اکتشاف در حوزه‌های آب، نفت و گاز را از ضروریات دیگر حوزه‌های انرژی کشور عنوان کرد.  خبرنگار: 15104 انتهاي پیام


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/03/21ساعت 13:37 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

بازدید امام‌جمعه و دادستان شهرستان از زندان سرخس

 در آستانه فرارسیدن جشن نیمه شعبان، امام‌جمعه و دادستان سرخس، از زندان شهرستان بازدید کردند. به مناسبت فرارسیدن جشن نیمه شعبان و برگزاری جشن برای زندانیان، حجت‌الاسلام حسین ملکی ابرده و محمدتقی تمنانلو دادستان سرخس از زندان شهرستان بازدید کردند. در ابتدای این بازدید مرتضی فرشته مقدم رئیس اداره زندان سرخس گزارشی در خصوص فعالیت‌های اصلاحی و تربیتی در زندان و امور قرآنی و ورزشی ارائه کرد.   در ادامه امام‌جمعه شهرستان ضمن تشکر از زحمات کارکنان زندان بر اقامه نماز در بین زندانیان و اهمیت دادن به آن تأکید کرد. همچنین دادستان شهرستان مدت سه روز مرخصی به زندانیان دارای تأمین اعطاء نمود.

 

نسیم سرخس


برچسب‌ها: زندان سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/03/21ساعت 9:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 به همت كميته امداد سرخس؛ براي نو عروسان كلاس‌هاي آموزشي برگزار شد

شهرستان‌ها  17:37:51 1393/03/20 933-13890-5 كد خبر

   مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره)  گفت: به مناسبت هفته جوان براي نو عروسان تحت پوشش كميته امداد كلاس‌هاي آموزشي برگزار شد.  به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)-منطقه خراسان علیرضا دادمحمدی افزود: به منظور ارتقای علمی نوعروسان در زمینه‌های مورد نیازشان در زندگی مشترک از جمله بهداشت روانی، مهارتهای زندگی، احکام بانوان، تحکیم بنیان خانواده یک دوره کلاس سه روزه ویژه نوعروسان با حضور اساتید مجرب برگزار شد.  دادمحمدی در حوزه بهداشت روانی جوانان گفت: زندگی جوانان امروزی نسبت به نسلهای پیشین تغییرات و تفاوتهای چشمگیری کرده است و  باید توجه داشت برخی خصایص درجوانان همه ادوار و فرهنگها مشابه هستند.چنانکه از شاخصه های این دوران که مزیت نیز به شمار می آید سلامت جسمی و قوای بدنی است. و شاخصه دیگر عاطفی بودن و احساسی بودن آنهاست.  وي در پایان افزود: فعالیتهای مشاوره‌ای نیز قبل از آموزش به دو شیوه گروهی و فردی انجام شده است که افراد شرکت کننده از خدمات تشویقی از جمله پرداخت جهیزیه و هدیه ازدواج بهرمند شدند

  ترویج سبک زندگی اسلامی راهگشای رفع مشکلات است

   مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) اظهار کرد: ترویج سبک زندگی اسلامی را راهگشای رفع مشکلات کنونی کشور دانست.  وي با اشاره به توصیه دین و بزرگان دینی برای گسترش این فرهنگ در جامعه گفت: برای رفع مشکلات باید این فرهنگ اسلامی احیا شود.  وی تلاش برای احیای سبک وسیاق زندگی اسلامی را در کشور خواستار شد وافزود: همه به ویژه رسانه‌ها برای احیای این موضوع نقش دارند.  دادمحدي ادامه داد: ترویج و در پیش گرفتن سبک زندگی اسلامی را بهترین الگوی برای مردم و جوانان در شرایط فعلی دانست و اضافه کرد: توجه به این سبک سعادت دنیا و آخرت را در پی دارد.  درپایان امام جمعه سرخس اظهار داشت:کارآفرینی با عنوان( تکیه بر بهبود کسب وکار) به کارنامه درخشان حوزه اشتغال کمیته امداد در کشور و شهرستان و اثرگذاری این نوع از اشتغالهای ایجاد شده در سطح جامعه اشاره کرد حجت‌الاسلام حسین ملکی ابرده گفت: حرکت امداد در ایجاد مشاغل خرد و خانگی در دولت گذشته وکنونی به عنوان یک اقدام موثر شناخته شده است که این امر نتیجه تلاش تمامی امداد گران بوده است و سبک زندگی اسلامی در زندگی فردی و اجتماعی انسان اثرگذار است و اگر رفتار فردی ما اصلاح شود رفتار اجتماعی ما نیز اصلاح خواهدشد وجامعه برخوردار از خانواده‌های دارای سبک زندگی اسلام، پیشرفته و مترقی خواهد بود.  خبرنگار: 15104 انتهاي پیام


برچسب‌ها: كميته امداد سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/03/20ساعت 17:37 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در بازدید از پالایشگاه خانگیران؛ به وضعیت مردم روستاهای منطقه عملیاتی خانگیران رسیدگی کنید

سرخس- تمدن

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا خطاب به مسئولین ارشد شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد گفت: با وجود صنعت گاز در منطقه خانگیران، به وضعیت مردم روستاهای منطقه عملیاتی خانگیران رسیدگی کنید.  سردار سرلشكر سید یحیی رحيم صفوي در بازدید از مجتمع پالایش گاز شهید هاشمی نژاد با بیان مطلب فوق افزود: با توجه به وضعیت منطقه عملیاتی خانگیران و حجم عظیم واحدهای فرآورش گاز و وجود روستاهای متعدد در اطراف این پالایشگاه، ضرورت دارد تا نسبت به توسعه و آبادانی روستاها و رفاه هر چه بیشتر آنها و اشتغال جوانان گام های موثری برداشته شود. وی همچنین در رابطه با افزایش ظرفیت تولید گاز در این مجتمع گازی اظهارداشت: کارکنان این مجتمع عظیم پالایشی باید در رقابت با سایر پالایشگاه ها برنامه مدونی را در دستور کار قرار دهند تا وضعیت تولید گاز تا پنج سال دیگر و در برنامه ششم توسعه کشور و همچنین جایگاه پالایشگاه خانگیران در مقایسه با سایر پالایشگاه های گازی کشور مشخص گردد. رحیم صفوی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در حوزه رقابت های خارجی شاهد حضور دو رقیب بزرگ در حوزه نفت و گاز می باشد تصریح کرد: قطر و ترکمنستان به عنوان دو رقیب بزرگ ایران در حوزه صنعت گاز به شمار می روند به طوری که کشور ترکمنستان بعد از روسیه، سالانه 180 میلیارد متر مکعب گاز تولید می کند بنابراین ضرورت دارد از ظرفیت هایی که در اختیار داریم به بهترین نحو ممکن بهره برداری کنیم. دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در پایان کشف و اکتشاف در حوزه های آب، نفت و گاز را از ضروریات دیگر حوزه های انرژی کشور عنوان کرد.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/03/20ساعت 12:0 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

برگزاری کلاس های آموزشی برای 30 نفر از نوعروسان تحت پوشش کمیته امداد شهرستان سرخس

سرخس- تمدن

  به مناسبت سالروز ولادت حضرت علی اکبر(ع)  مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره)  گفت : در آموزه های دینی بر آموزش جوانان بیشتر تاکید شده است . علیرضا دادمحمدی افزود: به منظور ارتقای علمی نوعروسان در زمینه های مورد نیاز شان در زندگی مشترک از جمله بهداشت روانی، مهارت های زندگی، احکام بانوان، تحکیم بنیان خانواده یک دوره کلاس سه روزه ویژه نوعروسان با حضور اساتید مجرب برگزار شد. دادمحمدی در حوزه بهداشت روانی جوانان گفت : زندگی جوانان امروزی نسبت به نسلهای پیشین تغییرات و تفاوتهای چشمگیری کرده است و  باید توجه داشت برخی خصایص درجوانان همه ادوار و فرهنگها مشابه هستند.چنانکه از شاخصه های این دوران که مزیت نیز به شمار می آیدسلامت جسمی و قوای بدنی است. و شاخصه دیگر عاطفی بودن و احساسی بودن آنهاست. در پایان افزود: فعالیتهای مشاوره ای نیز قبل از اموزش به دو شیوه گروهی و فردی انجام شده است که افراد شرکت کننده از خدمات تشویقی از جمله پرداخت جهیزیه و هدیه ازدواج بهرمند شدند


برچسب‌ها: كميته امداد سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/03/20ساعت 10:22 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

ترویج سبک زندگی اسلامی راهگشای رفع مشکلات است 

 سرخس- تمدن

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) اظهار کرد: ترویج سبک زندگی اسلامی را راهگشای رفع مشکلات کنونی کشور دانست. عليرضا دادمحمدی در همایش توانمند سازی خانواده های تحت پوشش کمیته امداد که در سالن اجتماعات سازمان تبلیغات اسلامی با حضور امام جمعه محترم ، ریاست محترم تامین اجتماعی و تنی چند از مسئولین  برگزار شد با اشاره به توصیه دین و بزرگان دینی برای گسترش این فرهنگ در جامعه گفت : برای رفع مشکلات باید این فرهنگ اسلامی احیا شود. وی تلاش برای احیای سبک وسیاق زندگی اسلامی را در کشور خواستار شئوافزود همه به ویژ رسانه ها برای احیای این موضوع نقش دارند. در ادامه اعلام داشت : ترویج و در پیش گرفتن سبک زندگی اسلامی را بهترین الگوی برای مردم و جوانان در شرایط فعلی دانست و اضافه کرد: توجه به این سبک سعادت دنیا و آخرت را در پی دارد.  درپایان امام جمعه سرخس  اظهار داشت: :کارآفرینی با عنوان( تکیه بر بهبود کسب وکار) به کارنامه درخشان حوزه اشتغال کمیته امداد در کشور و شهرستان و اثر گذاری این نوع از اشتغالهای ایجاد شده در سطح جامعه اشاره کرد حجت الاسلام حسین ملکی ابرده گفت: حرکت امداد در ایجاد مشاغل خرد و خانگی در دولت گذشته وکنونی به عنوان یک اقدام موثر شناخته شده است که این امر نتیجه تلاش تمامی امداد گران بوده است. و سبک زندگی اسلامی در زندگی فردی و اجتماعی انسان اثرگذار است و اگر رفتار فردی ما اصلاح شود رفتار اجتماعی ما نیز اصلاح خواهدشد وجامعه برخوردار از خانواده های دارای سبک زندگی اسلام ، پیشرفته و مترقی خواهد بود.


برچسب‌ها: كميته امداد سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/03/20ساعت 10:17 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

با هدف ترویج فرهنگ حیاتی اهدا خون انجام شد؛ اهدای خون کارکنان پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد به بیماران نیازمند

سرخس- تمدن

جمعی از كاركنان شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد در راستای كمك‌رسانی به بیماران نیازمند و قدم برداشتن در راه ترویج فرهنگ حیاتی اهدای خون در جامعه، خون خود را اهدا كردند.  رئیس واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست این شرکت با اعلام این خبر افزود: در راستای اهداف استراتژیک و مسئولیت های اجتماعی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد و اعلام آمادگی قبلی برای اهدای خون توسط کارکنان این مجتمع پالایشی گاز، تیم سیار انتقال خون خراسان رضوی در منطقه خانگیران حضور یافت. سید اسماعیل قادری اظهارداشت: طی دو روز حضور تیم سیار انتقال خون در پالایشگاه خانگیران و شهرک گاز شهید مهاجر سرخس، در مجموع 144 نفر در پالایشگاه و 153 نفر در شهرک گاز شهید مهاجر موفق به اهدای خون شدند. وی تصریح کرد: به علت وجود داوطلبانی که به دلیل محدودیت زمانی موفق به اهدای خون نشدند مقرر گردید مجددا تا پایان سال جاری، گروه سیار انتقال خون در منطقه عملیاتی خانگیران و سرخس حضور یابند. رئیس واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد خاطر نشان کرد: اهدا خون به عنوان یکی از شاخص‌های مهم همدلی، احساس مسئولیت و پیوند با همنوع در جامعه کنونی از اهمیت فراوان برخوردار است و استقبال پرشور کارکنان پالایشگاه خانگیران در اهدای خون نشان از نوع حس نوعدوستی است.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/03/20ساعت 8:56 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

فرماندار سرخس: مراکز خرید گندم شهرستان آماده دریافت محصول کشاورزان است

فرماندار شهرستان سرخس، با اشاره به این‌که امسال میزان برداشت گندم در شهرستان کم شده و از طرفی دولت مراکز لازم برای خرید گندم کشاوران در شهرستان را ایجاد کرده است، بر همکاری پلیس‌راه در جهت تسریع در حمل‌ونقل داخلی گندم شهرستان تأکید کرد. علی محمددوست صبح امروز در جلسه شورای اداری شهرستان سرخس ایجاد و احساس امنیت را از مهم‌ترین نیازهای اساسی در جامعه اسلامی عنوان کرد.     وی افزود: برای ما که در نظامی اسلامی زندگی می‌کنیم و خون‌های زیادی شهدای ما برای بقای آن داده‌اند تا این انقلاب به ثمر برسد، امنیت، نیازی ضروری و مهم است. وی با اشاره به این‌که شهرستان سرخس در شاهراه حیاتی کشورهای آسیای میانه حضور دارد و یکی از محورهای مهم اتصال شرق به غرب است، خواستار برنامه‌ريزي دقيق به‌منظور ارتقاي چشمگير شهرستان در عرصه‌های اقتصادي، اجتماعي و عمراني شد. وی در ادامه با اشاره به این‌که بخشداران به‌عنوان مدیران مجموعه‌های روستایی مسئولیت هدایت و نظارت و عملکرد دستگاه‌ها در محدوده مجموعه‌های روستایی را دارند، خواستار همکاری و تعامل و ارتباط دوطرفه دهیاران با بخشداران شهرستان شد. فرماندار سرخس از حضور کمرنگ برخی مدیران شهرستان در برنامه‌های فرهنگی و مذهبی شهرستان انتقاد کرد. وی در پایان با اشاره به این‌که امسال میزان برداشت گندم در شهرستان کم شده و از طرفی دولت مراکز لازم برای خرید گندم کشاورزان در شهرستان را ایجاد کرده است، بر همکاری پلیس‌راه در جهت تسریع در حمل‌ونقل داخلی گندم شهرستان تأکید کرد.

 

نسیم سرخس


برچسب‌ها: فرماندار ي سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/03/19ساعت 16:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

امام جمعه سرخس: یکی از بلاهای کنونی کشور چاپلوسی‌ها و تظاهرهای بی‌جا است

 امام جمعه سرخس، یکی از بلاهای کنونی کشور را چاپلوسی‌ها و تظاهرهای بی‌جا عنوان کرد و گفت: انقلاب منهای اخلاق و معنویت از سیاست‌های دشمن و فاجعه‌ای در جنگ نرم است که باید مواظب باشیم در آن گرفتار نشویم. حجت‌الاسلام حسین ملکی ابرده صبح امروز در جلسه شورای اداری شهرستان سرخس با تبریک اعیاد شعبانیه و ولادت حضرت علی‌اکبر(ع) و تبریک فرارسیدن میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) با اشاره به این‌که عبادت یک امر لاینقطع است، اظهار کرد: جوانی که در خط بصیرت و عبادت باشد خداوند به او افتخار می‌کند. وی جوانی را حساس‌ترین زمان عمر هر انسانی عنوان کرد و با حدیثی از پیامبر اعظم (ص) گفت: خداوند متعال به جوان عابد پرهیزکار در مقابل ملائکه مباهات می‌کند و می‌گوید:نظر افکنید به بنده‌ی من که به خاطر من شهوت خود را ترک کرده و به عبادت من مشغول شده است. ملکی تصریح کرد: رمز و راز عزت و سعادت ملت ایران در خط ولایت و در خط بصیرت و عبادت ماندن است. وی در ادامه با تشریح شرط‌های ظهور حضرت مهدی (عج)، گفت: مردم باید حُسن فعلی و لیاقت‌ها و شایستگی‌های لازم برای ظهور را داشته و در هرلحظه از عمر خود برای ظهور آمادگی فکری، عقیدتی و پیوند اعتقادی و عاطفی با امام زمان (عج) داشته باشند. وی در ادامه عنوان کرد: کسی که می‌خواهد در خط امام زمان (عج) باشد، باید مخلص بوده و از گناه و رفتارهای شبهه‌ناک فرار کند و تن به عصیان و بی‌بندوباری ندهد. ملکی یکی از بلاهای کنونی کشور را چاپلوسی‌ها و تظاهرهای بی‌جا عنوان کرد و افزود: انقلاب منهای اخلاق و معنویت از سیاست‌های دشمن و فاجعه‌ای در جنگ نرم است که باید مواظب باشیم در آن گرفتار نشویم. امام‌جمعه سرخس در ادامه با انتقاد از سکوت مجامع بین‌المللی در کشتار مردم بی‌گناه سوریه به دست تروریست‌های تکفیری اذعان کرد: انتخابات اخیر در سوریه بار دیگر قدرت مقاومت در جهان را نشان داد و اثبات کرد که ملتی که در برابر امپریالیسم بایستد همیشه پیروز است.

 

نسیم سرخس،


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/03/19ساعت 14:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

جلسه شورای اداری شهرستان سرخس

جلسه شورای اداری شهرستان سرخس، با حضور امام جمعه، فرماندار و مسئولان شهرستان صبح امروز در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: فرماندار ي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/03/19ساعت 14:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

از قرآن‌آموزان برتر مؤسسه نور ملکوت شهرستان سرخس تجلیل شد  

مدیر مؤسسه قرآن و عترت نور ملکوت شهرستان سرخس از مراسم تجلیل قرآن‌آموزان برتر این موسسه خبر داد. مهدی دلشاد گفت: مراسم تجلیل از قرآن‌آموزان برتر مؤسسه قرآن و عترت نور ملکوت شهرستان سرخس که در مسابقات قرآن و معارف اسلامی آموزش و پرورش استان خراسان رضوی موفق به کسب رتبه برتر شدند، یکشنبه، 18 خرداد برگزار شد. وی اظهار کرد: سی و دومین دوره مسابقات قرآن و معارف اسلامی دانش‌آموزان استان خراسان رضوی، نیمه دوم اردیبهشت‌ماه برگزار شد و پس از برگزاری این مسابقه، 17 نفر از قرآن‌آموزان شهرستان سرخس موفق به کسب رتبه برتر شدند. دلشاد عنوان کرد: سجاد رستمی، مرتضی پوریحیی و مهدی میش‌مست در رشته اذان و علیرضا مردانی، محمدمهدی سالارزئی و علیرضا علیزاده در رشته حفظ، ملیحه عرب، محمدابراهیم فرخنده، مسعود سلیمان‌زائی و سارا شفیعی در رشته احکام و فرهاد قاسمی در رشته انشاء نماز موفق به کسب رتبه‌های برتر این دوره از مسابقات شدند. وی تصریح کرد: همچنین محمدحسین توانگر و فیروزه دولتی به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم در رشته نهج‌البلاغه را از آن خود کردند و فاطمه ترابی‌پوده، بنیامین شجاعی‌فر، مهدی محمدحسینی و محمد محمدحسینی به ترتیب موفق به کسب رتبه‌های دوم و سوم این مسابقات در رشته قرائت قرآن شدند.

 

نسيم سرخس

 


برچسب‌ها: مؤسسه قرآن و عترت نور ملكوت سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/03/19ساعت 12:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

نماینده سرخس خواستار تسریع در اجرای پروژه بهبود کیفیت آب شرب سرخس شد

نماینده سرخس در مجلس شورای اسلامی در بازدید از پروژه آبرسانی سد دوستی به سرخس خواستارتسریع در اجرای پروژه و بهره مندی هرچه سریعتر مردم شهرستان سرخس از آب شرب با کیفیت شد. رئیس هیئت مدیره، مدیر عامل و معاون برنامه ریزی شرکت مهندسی آب وفاضلاب کشور و مدیران عامل شرکت های آبفای شهری، آبفار و آب منطقه ای استان خراسان رضوی و نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی از پروژه آبرسانی سد دوستی به سرخس بازدید کردند. دراین بازدید مدیران عامل شرکت های آب وفاضلاب ، آبفار و آب منطقه ای استان خراسان رضوی گزارشی از پیشرفت و چالش های پروژه ارائه کردند. در ادامه در جلسه ای مهندس محمد طاهری مدیر عامل آبفای خراسان رضوی گزارشی از اقدامات آبفا در جهت بهبود کیفیت آب شرب سرخس ارائه کرد. سپس احمد سجادی نماینده سرخس در مجلس شورای اسلامی، خواستار تسریع در اجرای پروژه و بهره مندی هرچه سریعتر مردم شهرستان سرخس از آب شرب با کیفیت شد. در پایان مهندس حمیدرضا جانباز درباره اقدامات شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشوردر خصوص افزایش اعتبارات استان ها مطالبی بیان کرد و ازهمه دست اندرکاران پروژه آبرسانی به سرخس خواست تا آبرسانی به روستاها را نیزدراین پروژه ببینند. درپایان لوح تقدیر از طرف نماینده سرخس واعضاء شورای اسلامی شهرستان به منظور اقدامات ارزشمند مهندس حمیدرضا جانباز درجهت ارتقاء خدمات آبرسانی و رضایت مردم مومن و ولایتمدار سرخس اهدا شد.  

 

نسیم سرخس

 

 


برچسب‌ها: نماینده مردم سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/03/19ساعت 8:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

سرخس خاستگاه پسته و گوسفند قره گل
خراسان رضوي - مورخ دوشنبه 1393/03/19 شماره انتشار 18705

سرخس، تمدن / مدير جهاد کشاورزي سرخس شاخص هاي کشاورزي سرخس را معرفي کرد و افزود: مهم ترين ويژگي کشاورزي شهرستان اين است که سرخس خاستگاه پسته در دنيا است که بسيار کم به اين موضوع پرداخته شده است و بيشتر مردم از اين موضوع بي اطلاع اند و شهرستان دامغان را موطن پسته مي دانند. وي يکي از امتيازات شهرستان سرخس را جنگل هاي پسته 3 هزارساله منطقه شورلق عنوان کرد و افزود: دستگاه هاي فرهنگي، اجتماعي و رسانه ها بايد اهتمام ويژه اي براي انعکاس اين موضوع داشته باشند. مدير جهاد کشاورزي سرخس ويژگي دوم اين شهرستان را پرورش نژاد گوسفند قره گل عنوان کرد و افزود: قره گل، نژادي وابسته به مرتع و يک نژاد پوستي منحصربه فرد در دنياست. وي يکي از ويژگي هاي گوسفند قره گل را مقاوم بودن در شرايط محيطي نامناسب و تحمل زياد برشمرد. عرفاني افزود: سرخس تنها ايستگاه اصلاح نژاد گوسفند قره گل در کشور است که همه ساله پذيراي دانشجويان و محققان براي گذراندن دوره هاي تحصيلات تکميلي است. عرفاني اذعان کرد: از نظر پرورش ماهيان گرمابي (کپور، آمور، فيتوفاک) سرخس به عنوان يک شهر غير ساحلي در شمال شرق کشور بي نظير است و 8 درصد ماهي استان را با ظرفيت 300 تن توليد و به کشورهاي همسايه نيز صادر مي کند.


برچسب‌ها: جهاد كشاورزي سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/03/19ساعت 7:10 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر