مدیر جهاد کشاورزی سرخس در پاسخ به نسیم سرخس عنوان کرد: رتبه چهارم سرخس در تولید دام سبک خراسان رضوی/ فعالیت ۶ هزار و ۵۰۰ بهره بردار در بخش کشاورزی سرخس

مدیر جهاد کشاورزی سرخس اظهار کرد: شهرستان سرخس با 435 هزار راس دام سبك رتبه چهارم تولید دام سبک را در استان خراسان رضوي دارد. عليرضا عرفاني گفت: شهرستان سرخس با ۴۳۵ هزار راس دام سبك رتبه چهارم تولید دام سبک را در استان خراسان رضوي دارد. وي با اشاره به اينكه در سال گذشته دامداران شهرستان به خاطر خشكسالي و سرمازدگي متحمل خسارت شده و جيره دستي به دام مي دادند، اذعان كرد: با دعوت از دكتر ركني معاون وزير جهاد كشاورزي در شهرستان با مساعدت وي قرار شد براي حمايت و كمك به كشاورزان جو مدت دار ۶ ماه با ضمانت نامه بانكي بين كشاورزان توزيع شود. مدير جهاد كشاورزي سرخس بيان كرد: اين اتفاق باعث شد سهميه جو قابل ملاحظه اي نه تنها به شهرستان بلكه به استان خراسان رضوي واگذار شود. عرفاني خاطرنشان كرد: تاكنون ۷۹۰ تن جو مدت دار با ضمانت نامه بانكي به كشاورزان شهرستان تحويل شده است. وي در ادامه با بيان اينكه سهيمه شهرستان در هر ماه ۸۰ تن سبوس است، تصريح كرد: در ماه هاي شهريور و مهر ۳۳۴ تن سبوس در بين كشاورزان توزيع شده كه اين ميزان سبوس ۴ برابر سهميه ماهيانه شهرستان است. مدير جهاد كشاورزي سرخس اظهار كرد: به گفته كارشناسان جهاد كشاورزي توزيع نهاده هاي فوق، تاثير فوق العاده اي در تامين خوراك دام سبك شهرستان داشته و باعث رضايت مندي اغلب دامداران شده است. وي گفت: در شهرستان سرخس چه تعداد بهره بردار در بخش کشاورزی شهرستان فعالیت می کنند، گفت: در شهرستان سرخس با وجود جمعیت ۴۰ هزار نفری در روستاها، هم اکنون ۶ هزار و ۵۰۰ بهره بردار در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند.


برچسب‌ها: جهاد كشاورزي سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/09/03ساعت 10:36 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

فرمانده سپاه ناحیه سرخس خبر داد: برگزاری همایش «میقات صالحین» در سرخس+تصاویر

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه سرخس اظهار کرد: در راستای تقویت و حفظ انسجام بسیجیان و همزمان با هفته بسیج همایش «میقات صالحین»در شهرستان برگزار شد. سرهنگ پاسدار سید مرتضی شارعی مقدم گفت: همایش «میقات صالحین» با حضور ۵ حلقه صالحین سپاه ناحیه سرخس در مسجد امام رضا علیه السلام شهرستان برگزار شد. وی افزود: در این همایش یک حلقه کارمندی، یک حلقه کارگری، یک حلقه از بسیج اصناف و یک حلقه نوجوانان تشکیل شد. فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه سرخس اذعان کرد: بسیجیان شرکت کننده در این همایش در خصوص آموزه‌های دینی، تاریخی و معرفتی، بصیرتی، آسیب‌ها و خطرات ماهواره و مسائل روز به بحث و گفتگو  پرداختند. همچنین حجت الاسلام علیرضا ارژنگ امام جمعه شهرستان سرخس با حضور در همایش «میقات صالحین» از نزدیک با بسیجیان دیدار و گفتگو کرد.


برچسب‌ها: بسيج سپاه سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/09/03ساعت 1:55 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

رئيس اتحاديه صادركنندگان خراسان رضوی خبر داد: انباشت کالا در گمرک سرخس به خاطر کمبود واگن

رئيس اتحاديه صادركنندگان خراسان رضوی گفت: هر سال در فصل پاییز که اوج زمان صادرات است، مشکل کمبود واگن برای تجار و بازرگانان وجود دارد و در نتیجه ما شاهد انباشت کالاهای صادراتی یا ترانزیتی در گمرک سرخس هستیم. محمد حسين روشنك اظهار كرد: خراسان رضوی نقش به‌سزایی در صادرات کشور دارد به‌طوری‌که پایانه‌های صادراتی استان همواره رتبه‌های اول تا پنجم کشور را در زمینه ترانزيت، صادرات و واردات کسب کرده‌اند.  وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اساسی که در حال حاضر صادرکنندگان با آن مواجه هستند کمبود واگن‌های صادراتی است، عنوان كرد: خراسان رضوی کانال ارتباطی با کشورهای آسيای مرکزی است اما هر سال در فصل پاییز که اوج زمان صادرات است، مشکل کمبود واگن برای تجار و بازرگانان وجود دارد و در نتیجه ما شاهد انباشت کالاهای صادراتی یا ترانزیتی در گمرک سرخس هستیم.  رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با بیان اینکه ۵۰ درصد صادرات استان از طریق حمل و نقل ریلی انجام می‌شود، ادامه داد: اين در حالی است که در بهترين حالت سهم حمل ونقل ريلی بار در کل کشور و به تمام مقاصد به دو درصد هم نمی رسد. روشنک تاکید كرد: در سال‌های اخير برخی از مشکلات و مسائل داخلی و خارجی همچون تحريم‌ها، سياست‌های خرد و کلان کشور در حوزه ترانزيت کالا سبب شده تا حجم بسیاری از کالاهای صادراتی استان خراسان رضوی کاهش یابد.  وی با بیان اینکه تامین امکانات حمل ‌و نقل ریلی برای صادرات از وظایف و ماموریت‌های ویژه راه‌آهن است، اظهار كرد: کمبود واگن، قدرت برنامه‌ریزی را از صادرکنندگان گرفته و قطعا در بلند مدت، آثار این موضوع در کاهش میزان صادرات به کشورهای آسیای میانه نمایان می‌شود.  رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی با اعلام اينكه از حمايت های دولتی راضی نيستيم، افزود: برای حل مشکل کمبود واگن‌های صادراتی نیازمند تدبیر مسئولان دولتی هستیم و امیدوارم مسئولان راه‌آهن، خود برای تامین واگن امداد وارد کار شوند تا از این طریق هزینه‌ای مازاد بر صادرکننده تحمیل نشود. 

 

منبع: مهر


برچسب‌ها: گمرك سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/09/02ساعت 16:14 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 رکورد بی سابقه «قرنطینه سرخس» در بازرسی از واگن های حمل نهاده های دامی

رئیس شبکه دامپزشکی سرخس از بالاترین رکورد قرنطینه سرخس در بازرسی از واگن های حمل نهاده های دامی در 3 سال اخیر خبر داد. دکتر عباس باغبان نژاد گفت: در اقدامی بی سابقه واحد قرنطینه دامی این شبکه روز گذشته در طی یک روز کاری اقدام به بازرسی ارگانولپتیک و نمونه برداری از ۱۶۵ واگن نهاده خوراک دام شامل،۲۳ واگن کنجاله پنبه دانه، ۲ واگن تفاله گندم، ۳ واگن کلزا  و ۱۳۷ واگن جو کرد که از ساعات اولیه صبح تا پاسی از شب ادامه یافت. وی تصریح کرد: قرنطینه دامی شهرستان سرخس اولین سد دفاعی در کشور به منظور جلوگیری از ورود بیماری های دامی و مشترک بین انسان و دام است. رئیس شبکه دامپزشکی سرخس حاطرنشان کرد: سرعت عمل در انجام عملیات قرنطینه ای و انجام به موقع و با دقت باعث می شود که اولا  نهاده خوراک دام غیر بهداشتی وارد کشور نشود و ثانیا از خروج ارز از کشور به علت دریافت حق خواب واگن ها جلوگیری به عمل آید. باغبان نژاد در پایان گفت: در سالی که مقام معظم رهبری با عنوان اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری کرده اند تلاش داریم در خصوص پیشرفت و توسعه اقتصاد کشورمان قدم برداریم.


برچسب‌ها: شبکه دامپزشکی سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/09/02ساعت 15:16 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

با هدف توسعه و بسط مباحث قرآنی صورت گرفت: برگزاری نشست هماهنگی آموزش قرآن مددجویان زندان سرخس

با هدف توسعه و بسط مباحث قرآنی، نشست هماهنگی آموزش قرآن مددجویان زندان سرخس برگزار شد. این نشست  با هدف توسعه و بسط مباحث قرآنی با حضور حجت‌الاسلام سید کاظم سالاری رئیس اداره تبلیغات اسلامی سرخس و محمد بسکابادی رئیس اداره زندان شهرستان در محل اداره زندان شهرستان برگزار شد. حجت‌الاسلام سالاری در این جلسه گفت: با برنامه ریزی صورت گرفته ازسوی مسئولان استانی در راستای گسترش مسائل قرآنی برای مددجویان زندان ها شاهد پیشرفت در این عرصه خواهیم بود. رئیس اداره تبلیغات اسلامی سرخس اظهار کرد: باید تلاش کنیم علوم قرآنی را در تمام اقشار از جمله مددجویان زندانی گسترش دهیم. در ادامه محمد بسکابادی رئیس اداره زندان سرخس به تشریح برنامه های فرهنگی و قرآنی این اداره پرداخت و گفت: تلاش ما بر این است که وظیفه دینی و شرعی خود را در خصوص از بین بردن بزهکاری ها و بازگشت عزتمندانه مددجویان به جامعه را به نحو احسن انجام دهیم و این مهم با همکاری فعالان حوزه فرهنگی و امور قرآنی محقق می شود. در این جلسه حجت‌الاسلام قربان پور به عنوان مربی دوره آموزش صحیح خوانی مددجویان زندان سرخس معرفی شد.


برچسب‌ها: زندان سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/09/02ساعت 14:24 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

در راستای کاهش و اصلاح الگوی مصرف آب صورت گرفت: امضای تفاهم نامه همکاری مشترک شرکت آب و فاضلاب سرخس با آموزش و پرورش شهرستان تفاهم نامه همکاری های مشترک آموزشی و پژوهشی کاهش اصلاح الگوی مصرف آب، میان شرکت آب و فاضلاب سرخس و آموزش و پرورش شهرستان به امضاء رسید. در جلسه ای که با حضور مدیران و معاونان آموزش و پرورش شهرستان سرخس برگزار شد، مجتبی محمدزاده مدیر امور آبفای سرخس گفت: شرکت آب و فاضلاب استان خراسان رضوی به منظور گسترش و همفکری و همکاری های آموزشی و پژوهشی فی مابین در زمینه کاهش و اصلاح الگوی مصرف آب تلاش خود را انجام داده است و از هیچ کوششی دريغ نخواهد كرد. در ادامه حمید احمدی مدیر آموزش و پرورش سرخس با تقدير از اقدام آبفای شهری سرخس در ترویج فرهنگ استفاده بهینه و صرفه جوئی در مصرف آب آمادگی آموزش و پرورش شهرستان در اين زمينه را اعلام و همچنین در خصوص سوال رئیس جمهور از دانش آموزان نیز مطالبی بیان كرد. همچنين در این جلسه در خصوص قبوض آب بهاء مدارس نیز بحث شد كه مدیر آموزش و پرورش شهرستان قول تسریع در پرداخت قبوض مدارس را داد. در پایان تفاهم نامه همکاری های مشترک آموزشی و پژوهشی کاهش اصلاح الگوی مصرف آب، میان شرکت آب و فاضلاب سرخس و آموزش و پرورش شهرستان به امضاء رسید.


برچسب‌ها: امور آبفاي سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/09/02ساعت 13:50 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

در اطلاعیه ای اعلام شد: تغییر ساعت حرکت قطار مسافری سرخس

مدیریت پایانه ریلی سرخس در اطلاعیه ای تغییر ساعت حرکت ریلی سرخس را اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده است، ساعت حرکت قطار مسافری از  ۱ آذر ماه ۹۳ لغایت ۲۴ اسفندماه ۹۳ به شرح ذیل تغییر خواهد کرد. بر اساس این اطلاعیه حرکت قطار مسافری صبح ها از سرخس ساعت ۵ و بازگشت آن از مشهد ساعت ۱۱ و عصرها حرکت قطار مسافری از سرخس ساعت ۱۵ و بازگشت  آن از مشهد ساعت ۲۰:۳۵ دقیقه خواهد بود.


برچسب‌ها: راه آهن سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/09/02ساعت 13:31 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

نماينده مردم خبر داد:
تذکر به چند مقام اجرايي در خصوص مسائل شهرستان سرخس
خراسان رضوي - مورخ یکشنبه 1393/09/02 شماره انتشار 18840

محمودي، سرخس/ نماينده مردم سرخس و فريمان در مجلس به چند مقام اجرايي کشور تذکر کتبي داد.احمدسجادي به خراسان گفت: در راستاي وظايف قانوني نماينده که پيگير مسائل و مشکلات مردم است لازم شد پس از مدت ها به وزير آموزش و پرورش به دليل به کارگيري مديران سياسي و بازنشسته و به وزير ورزش و جوانان در خصوص بي توجهي به پروژه هاي ورزشي سرخس و انتقال بودجه هاي اين شهرستان به ساير شهرستان ها و همچنين به وزير کشور در خصوص تأمين امنيت شهر و روستاهاي سرخس تذکر کتبي داده شود. عضو کميسيون انرژي مجلس افزود: در شهرستان سرخس ۵۰ هزار بيمه شده تأمين اجتماعي داريم ولي متأسفانه نبود پزشک کافي و ساير نيازهاي اين درمانگاه سال هاست که مردم را رنج مي دهد و در اين خصوص به وزير تعاون نيز تذکر کتبي داده شد.


برچسب‌ها: نماینده مردم سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/09/02ساعت 7:12 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 تصاویر/ اختتامیه سی و هفتمین دوره مسابقات قرآن کریم اوقاف سرخس سی و هفتمین دوره مسابقات قرآن کریم اوقاف شهرستان سرخس با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد. 

عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه 1393/09/01ساعت 21:34 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 آرامگاه «بابا لقمان سرخس» در ۱۰۰ سال قبل+تصاویر سری آخر

مقبره لقمان بابا مربوط به سدهٔ ۸ ه‍.ق است و در سرخس، ۳ کیلومتری شمال شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. آرامگاه لقمان، بنایی عظیم وآجری در شهرستان سرخس در منتهی الیه شمال شرقی ایران است. این بنای آجری در فاصله بسیار کمی از مرز ایران و ترکمنستان قرار دارد. این بنا پس از هزار سال، هنوز ابهت وصلابت خود را حفظ کرده و در میان تل‌های خاکی بخش‌های مخروبهٔ ملحقات بنا گردن فرازی می‌کند. مقبرهٔ این عارف سرخسی در یک کیلومتری شمال شهر سرخس قرار دارد. شباهت بسیار زیادی بین این بنا و آرامگاه سلطان سنجر سلجوقی وجود دارد. این بنا آرامگاه منسوب به بابالقمان سرخسی، عارف مشهور سده ۴، شامل گنبدی دو پوشه آجری با ایوانی بلند است همچنین نوار کمربند مانندی قسمت مدور گنبد را از ساقه و دیواره آن که بر روی قاعده کثیرالاضلاعی قرار گرفته‌است، جدا می‌کند.در بدنه هر ضلع آن، روزنه‌ای برای روشنایی درون گنبد تعبیه شده‌است. و تزئینات گچی، گچ بری و آجرکاری آن ممتاز است. درون طاق‌ها مزین به نقوش هندسی لوزی شکل (برجسته و گود) می‌باشد. طول وعرض خارجی بقعه به ابعاد۷۰*۱۷۰و۴۰* ۲۶متر می‌باشد. ساختمان آن ازدو بخش مربع شکل متصل به هم تشکیل شده‌است.ایوان ورودی بزرگ و مرتفعی درسمت شمال و آرامگاه که در وسط چهار ضلع داخلی آن طاق نماهایی ساخته شده‌است. بقعه دارای دوطبقه و طبقهٔ دوم آن غرفه داراست. طرح چهارضلعی بنادرقسمت بالا به تعدادی تربنه به طرح هشت ضلعی تبدیل شده که حجم چشمگیری رادرنمای خارجی آن بوجودآورده‌است. و گنبد کم خیزی برروی استوانه بناگردیده‌است. نورداخل بقعه از چهارنورگیر مستطیل شکل دربدنه هشت ضلعی تامین می‌شودو طاق نماهای داخلی بنا باآجرکاری ظریف و طرحهای هندسی لوزی ساخته شده‌است. این بنای تاریخی تحت شماره ۱۶۵در شمار آثار تاریخی با ارزش ایران به ثبت رسیده‌است.

 

 


برچسب‌ها: ميراث فرهنگي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه 1393/09/01ساعت 16:31 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

کتابخانه عمومی دکترشریعتی سرخس: تصاویر/ قدیمی ترین کتابخانه عمومی سرخس کتابخانه عمومی دکترشریعتی سرخس تاریخ تاسیس آن به سال 1347 بر می گردد و بنای آن در سال 1357 ساخته شده و قدیمی ترین کتابخانه شهرستان با حدود 23 هزار جلد کتاب به حساب می آید.


برچسب‌ها: کتابخانه هاي عمومي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه 1393/08/30ساعت 16:47 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 فرمانده سپاه ناحیه سرخس عنوان کرد: افزایش ۷ برابری توان رزمی بسیج/ فعالیت ۲۵۰ هزار حلقه صالحین در کشور

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه سرخس اظهار کرد: امروز بسیج توان رزمی خود را 7 برابر افزایش داده و 2 هزار گردان رزمی امام علی (ع)، امام حسین (ع) و بیت المقدس حوزه محور آماده هر نوع عملیات و رزمایشی هستند. سرهنگ پاسدار سید مرتضی شارعی مقدم با تبریک هفته بسیج و با تاسی از بیانات رهبر معظم انقلاب که فرمودند، بسیج نماد حضور مقاومت و آگاهی ملی همراه با تحرک، معنویت و اخلاص است، در گزارشی با تشریح عملکرد یکساله بسیج گفت: یکی از برنامه های بسیج، طرح صالحین است که در کشور ۲۵۰ هزار حلقه صالحین که مهمترین برنامه تربیتی در اهداف انقلاب اسلامی است فعال بوده و در شهرستان سرخس نیز ۵۰۰ حلقه صالحین به صورت هفته ای و یا دو هفته ای تشکیل و با هدف ارتقاء سطح معرفتی بسیجیان در حال اجرا است. وی با بیان اینکه در یک سال گذشته بسیج بیش از ۱۵ هزار یادواره شهدا در کشور برگزار کرده است، تالیف و چاپ ۳۰۰ عنوان کتاب، ارائه خدمات جهادی به خانواده های مستضعف در قالب ۳ هزار گروه جهادی، تشکیل ۴۰ بیمارستان صحرایی که در طول سال خدمات رایگان به مردم ارائه می کنند را از دیگر فعالیت های بسیج در طول یک سال گذشته عنوان کرد. شارعی مقدم با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس بسیج با ۳۰۰ گردان رزمی در مهم ترین عملیات های دفاع مقدس حضور فعال و تاثیر گذار داشت، عنوان کرد: امروز بسیج توان رزمی خود را ۷ برابر افزایش داده و ۲ هزار گردان رزمی، امام علی (ع)، امام حسین (ع) و بیت المقدس حوزه محور آماده هر نوع عملیات و رزمایشی هستند. سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه سرخس پیشرفت های علمی، موشکی، ماهواره ای و سلول های بنیادی در کشور، در طول یک سال گذشته را الگو گرفته از تفکر و معنویت بسیجی عنوان کرد. فرمانده سپاه ناحیه سرخس، ساخت ۲ هزار و ۴۰۰ سوله ورزشی در ۳ سال، تشکیل ۱۲۰ واحد استعدادیابی ورزشی در ۱۴ رشته که نقش عمده ای در رشد نیرو در بسیج نسبت به سایر ارگان ها داشته است را از دیگر خدمات بسیج در یکسال گذشته بیان کرد. شارعی مقدم آموزش کشاورزان در حوزه بهره وری کشاورزی را از دیگر خدمات بسیج عنوان و اظهار کرد: در هفته بسیج شهرستان نیز تعداد ۳۰۰ نفر از بسیجیان ناحیه سرخس در قالب اردوهای یک روزه جهادی به کشاورزان نیازمند در جمع آوری محصول کمک خواهندکرد. وی در ادامه بازسازی واقعه غدیر خم در ۱۰۰ نقطه کشور را از فعالیت های بسیج در سال جاری عنوان کرد و افزود: با برنامه ریزی که صورت خواهد گرفت، در سال آینده این برنامه در شهرستان سرخس اجرا خواهد شد. فرمانده یپاه ناحیه سرخس در پایان گفت: در سال گذشته ۲۳ هزار واحد تولیدی توسط بسیج با ارائه وام های خوداشتغالی و اقتصاد مقاومتی راه اندازی شده که در سال ۹۳ این عدد به ۴۰ هزار واحد تولید خواهد رسید که امیدورایم با بهره برداری مناسب از این واحدها بتوانیم اقتصاد مقاومتی و خودکفایی را در کشور نهادینه کنیم.

 

نسیم سرخس


برچسب‌ها: بسيج سپاه سرخس
+ نوشته شده در جمعه 1393/08/30ساعت 14:10 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

امام جمعه سرخس: رسالت امروز بسیج، پیکار با توطئه های فرهنگی دشمن است

امام جمعه سرخس اظهار کرد: رسالت امروز بسیج، پیکار با توطئه های فرهنگی دشمن، روشنگری، مبارزه با هر گونه انحراف و کجروی، کسب دانش روز و تجهیز خود به سلاح علم و تقوا و مجاهدت های علمی است. حجت الاسلام علیرضا ارژنگ در خطبه های این هفته نمازجمعه سرخس با توصیه به تقوای الهی گفت: جهل و نادانی و ظلمت با تقوای الهی از وجود آدمی رخت بر می کند. وی در تداوم سلسه مباحث اخلاقی خطبه های هفته های گذشته با موضع موانع ازدواج آسان، مهریه ها و جهیزیه های سنگین منافس با سبک زندگی انسان معتقد به دین را یکی از آن علل دانست که این موضوع مشابهتی با زندگی پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) و سبک زندگی دینی و اسلامی ندارد. امام جمعه سرخس افزود: بایستی سبک ازدواج های ما با سیره ی رفتاری نبی مکرم اسلام در ازدواج امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) منطیق باشد. حجت الاسلام ارژنگ اشرافی گری، چشم و هم چشمی و مسابقه در جمع مال و جهیزیه و سخت گیری های نابجا را نوعی تفکر جاهلیت و بدعت عنوان کرد. خطیب نماز جمعه سرخس در ادامه با تبریک هفته بسیج، اذعان کرد: رسالت امروز بسیج، پیکار با توطئه های فرهنگی دشمن، روشنگری، مبارزه با هر گونه انحراف و کجروی، کسب دانش روز و تجهیز خود به سلاح علم و تقوا و مجاهدت های علمی است. وی با تبیین دیدگاه های حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری درباره بسیج و این موضوع که در کشور برخی سعی می کردند بسیج را در دفاع مقدس خلاصه کنند و اکنون اهمیت و وجود آن را غیر ضروری می دانند، تصریح کرد: امام (ره) با تشبیه بسیج به شجره طیبه این فکر خطرناک را دفع کردند. امام جمعه سرخس با بیان اینکه انکار بسیج انکار بزرگترین ضرورت و مصلحت در کشور است، خاطرنشان کرد: سازماندهی و عشق و ایمان بسیجی و فرهنگ بسیجی مبتنی بر آزادگی، قانونمندی، جهاد و خستگی ناپذیری در عرصه جهاد و خدمت مردم، توجه به معنویت و علم محوری، لازمه و نیاز اساسی کشور است. حجت الاسلام ارژنگ حذف تحریم ها را مشکل کشور در شرایط فعلی ندانست و توجه به راهبری ترین مسئله یعنی اقتصاد مقاومتی و توجه به ظرفیت های درونی نظام، کار و تلاش و توجه به تفکر بسیجی را راه برون رفت از مشکلات کشور بیان کرد. وی تصریح کرد: هیات مذاکره کننده اگر حتی تمام خواسته های طرف مقابل را قبول کنند، آن ها دست از بهانه گیری و توطئه برنخواهند داشت، چرا که مشکل آن ها و غربی ها، اسلامیت، عدالت خواهی و گفتمان اسلامی و نفی نظام سلطه ما است. خطیب نماز جمعه سرخس در پایان گفت: وظیفه امروز بسیح بسط گفتمان انقلاب اسلامی در مقابل گفتمان انسان محوری غربی است.

 

نسیم سرخس


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در جمعه 1393/08/30ساعت 13:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

در دیدار جمعی از بسیجیان سرخس با امام جمعه شهرستان عنوان شد:

امام جمعه سرخس: رسانه هایی که حادثه اسیدپاشی را به بسیج نسبت دادند جیره خور دشمن هستند/ خمودگی و بی حالی در قاموس تفکر بسیجی جایگاهی ندارد

امام جمعه سرخس با انتقاد شدید از رسانه هایی که حادثه تلخ اسید پاشی در اصفهان را به امر به معروف و بسیجیان نسبت دادند، گفت: نباید در مقابل هجمه دروغگویی این رسانه ها که جیره خور دشمن هستند عقب نشینی کنیم. حجت الاسلام علیرضا ارژنگ در آستانه فرار رسیدن هفته بسیج در دیدار صمیمی با جمعی از فرماندهان و بسیجیان حوزه حمزه سیدالشهداء سپاه ناحیه سرخس با تبریک هفته بسیج و گرامیداشت یاد و خاطره ی شهدای بسیجی اظهار کرد: بسیج به مصداق درختی است که همیشه میوه دارد و می توانیم در هر زمانی از ثمرات آن استفاده کنیم. وی اذعان کرد: امام راحل بسیج را شجره طیبه نامیدند که می شود گفت، این شجره طیبه ای که ما شاهد آن بودیم از زمان شکل گیری تا به امروز مصداق آیه «اصلها ثابت و فرعها فی السّماء» است. امام جمعه سرخس به ویژگی های شجره طیبه بسیج اشاره و بیان کرد: بسیج و بسیجی باید بالنده  و رو به رشد باشد و رکود، خمودگی و بی حالی در قاموس تفکر بسیجی جایگاهی ندارد. حجت الاسلام ارژنگ تصریح کرد: هر کسی بخواهد از این شجره طیبه بهره مند شود، بسیج ثمرات پر گهر خودش را در اختیار او می گذارد. وی خاطرنشان کرد: امروز هر جایی نظام اسلامی نیاز به حضور بسیج داشته، بسیجیان ما فعال و آگاهانه به میدان آمده اند. امام جمعه سرخس با بیان اینکه دشمنان ما هیچ ارادتی به بسیج و بسیجی ندارند، اظهار کرد: دشمن بیشترین تهاجمات را در دوران فتنه ۸۸ به بسیج داشتیم؛ چون بسیج به میدان آمد و ۹ دی را آفرید. امام جمعه سرخس ادامه داد: بسیجی به یک گروه و یک قشر خلاصه نمی شود و در تمامی خانواده حضور دارد و غالب مردم بسیجی هستند. حجت الاسلام ارژنگ بیان کرد: بسیج هر جا احساس کند ارزش های الهی مورد حمله قرار گرفته است به میدان می آید و ثمرات خود را هر زمانی احساس نیاز کند در اختیار ونظام و انقلاب اسلامی می گذارد. امام جمعه سرخس با اشاره به اینکه بسیج هیچ زمان از چارچوب و قوانین الهی عبور نکرده است، اذعان کرد: بسیج در راستای فرامین ولایت فقیه که ادامه راه انبیاء و اولیاست قدم بر می دارد و حرکت بسیجی خارج از ضابطه نیست. وی تصریح کرد: برخی اوقات شاهد آن هستیم که برخی ها به بسیج انگ می زنند، باید بگوییم آنجا نه بسیجی ما آن کار را انجام داده نه تفکر بسیجی آن کار را توصیه می کند بلکه بسیج با اذن خدا و در چارچوب دستگاه آفرینش حرکت می کند. حجت الاسلام ارژنگ تابع ولایت بودن و ولایت پذیری را از شاخصه های مهم بسیج و بسیجی عنوان کرد و افزود: بسیج و بسیجی جلوتر از خدا و رسول  و رهبر زمانش حرکت نمی کند و کسی است که جان، مال  و آبرویش را فدا می کند تا «کلمه الله هی العیا» باشد. امام جمعه سرخس با توصیه و تذکر به اینکه نباید با نگاه گرفتن خدمات وارد بسیج شد، گفت: کسانی که با این نگاه وارد شجره طیبه بسیج می شوند به خود و جامعه خود ظلم کرده است. وی ادامه داد: امروز در هر عرصه ای که نیاز به حضور بسیج باشد، بسیجیان ما با آگاهی و بصیرت و بدون هیچگونه چشم داشتی حاضر می شوند. امام جمعه سرخس اذعان کرد: حضور در عرصه عریض و طویل بسیج یک فرصت است که خودمان را نشان و در پیشگاه خداوند و حضرت ولی عصر (عج) سرفراز باشیم. وی بیان کرد: بسیج مصداق کلام امیر المومنین علیه السلام است که مومن و بسیجی مثل یک کوه استوار است و بادها و طوفان های شدید بسیجی را نمی لرزاند. امام جمعه سرخس با انتقاد شدید از رسانه هایی که حادثه تلخ اسید پاشی در اصفهان را به امر به معروف و بسیجیان ارتباط دادند، تصریح کرد: نباید در مقابل هجمه دروغگویی این رسانه ها که جیره خور دشمن هستند عقب نشینی کنیم. حجت الاسلام ارژنگ ادامه داد: بسجیانی که امام راحل فرمودند من به آن ها غبطه می خورم در راه مسیر و شریعت الهی گام برمی دارند و خلاف دستوران دین کاری انجام نمی دهند. وي بیان کرد: رسانه هایی که سم پاشی می کنند و یک کار نامشروع را به بسیج نسبت می دهند در مقابل آن ها نباید عقب نشینی کرد. وی با بیان اینکه بسیج مسئولیت آور است، اذعان کرد: کسی که لباس بسیج را به تن می کند به مراتب باید بیشتر از بقیه افراد جامعه در رعایت اصول و قوانین مسئولیت پذیر باشد. حجت الاسلام ارژنگ در پایان با بیان اینکه بسیجیان ما نباید نسبت به اجرای فریضه امر به معروف  و نهی از منکر کوتاهی کنند، گفت: بسیج و بسیجیان ما باید از تمام توان و ظرفیت خود در جهت احیای فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر در جامعه استفاده کنند.


برچسب‌ها: نماز جمعه
ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/08/29ساعت 16:14 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 رئیس اداره کتابخانه های عمومی سرخس: وجود ۳۶ هزار جلد کتاب در کتابخانه های عمومی سرخس/ فعالیت ۲ کتابخانه نهادی و ۲ کتابخانه مشارکتی در سرخس/ توسعه فرهنگ کتابخوانی نیازمند اقدامات بنیادی است

رئیس اداره کتابخانه های عمومی سرخس از وجود 36 هزار جلد کتاب در کتابخانه های عمومی سرخس خبر داد. راحله عرب قدیمی در گفتگویي گفت: هم اکنون تعداد ۳۶ هزار جلد کتاب در کتابخانه های زیرمجموعه نهاد کتابخانه ها در سرخس موجود است که در نظر داریم با جذب اعتبار مناسب، طبق نیاز سنجی که انجام خواهد شد، نسبت به خرید کتاب خصوصا کتاب های داستانی و کمک آموزشی که مورد نیاز حجم وسیعی از مراجعان است اقدام کنیم.

فعالیت ۲ کتابخانه نهادی و ۲ کتابخانه مشارکتی در سرخس    

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد ۲ باب کتابخانه نهادی درشهرستان فعال است، اذعان کرد: کتابخانه دکتر شریعتی تاریخ تاسیس آن به سال ۱۳۴۷ بر می گردد و بنای آن در سال ۵۷ ساخته شده و قدیمی ترین کتابخانه شهرستان با حدود ۲۳ هزار جلد کتاب به حساب می آید وکتابخانه شهید مطهری واقع در روستای کندکلی که در سال ۱۳۷۵ با همت مسئولان وقت ساخته شده است. رئیس اداره کتابخانه های عمومی سرخس تصریح کرد: به جرات می توان گفت کتابخانه روستای کندکلی با دارا بودن فضاهای مجزا در نوع خود یکی از بهترین کتابخانه های روستایی است که اداره تمامی امور آن به عهده نهاد کتابخانه های عمومی کشور است. عرب قدیمی در ادامه به کتابخانه های مشارکتی شهرستان اشاره و افزود: در شهرستان سرخس ۲ باب کتابخانه مشارکتی داریم که یکی در شهر مزداوند با نام شهید محمدیان و دیگری در اداره زندان سرخس فعال است، که تامین منابع آن از جمله نشریه و کتاب بر عهده نهاد کتابخانه های عمومی کشور بوده و سایر امور مربوط به موسس آن است.    

راه اندازی کتابخانه مشارکتی در تمامی روستاها و نقاط دور افتاده شهرستان   

رئیس اداره کتابخانه های عمومی سرخس درباره کتابخانه های مشارکتی اظهار کرد: کتابخانه های مشارکتی کتابخانه هایی هستند که اشخاص حقیقی و یا حقوقی می توانند با دارا بودن مکان و تجهیزات مناسب یک کتابخانه، به اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مراجعه و با مراحل اداری که به سهولت انجام می شود، اقدام به راه اندازی کتابخانه مشارکتی کنند و تلاش داریم که تمامی روستاهای سطح شهرستان و سایر نقاط دور افتاده، دسترسی به کتاب را داشته باشند. وی خاطرنشان کرد: هر فرد از هر قشر با هر سن و هر سطح سواد می تواند با مراجعه و تکمیل فرم درخواست عضویت و پرداخت مبلغی به مدت یک سال از منابع موجود درکتابخانه ها بهره مند شود.

امکان دسترسی به ۱۶۴۲۲۵۱ مقاله برای محققان و پژوهشگران    

عرب قدیمی به خدمات دیگر کتابخانه های عمومی شهرستان اشاره و اظهار کرد: به دلیل جذابیت رسانه هایی چون اینترنت، در سالهای اخیر تمامی کتابخانه ها حتی کتابخانه های روستایی در کنار مجموعه خود امکان دسترسی به اینترنت را نیز برای مراجعان خود فراهم کرده است، البته در کنار این سامانه دیگری در حال حاضر در کتابخانه های زیر مجموعه نهاد، تحت عنوان نمایه مقالات فعال است که ضمن اینکه تحت وب است امکان دسترسی به ۱۶۴۲۲۵۱ مقاله منتشره از سال ۱۳۷۵ تا سال ۱۳۹۲ را برای محققان و پژوهشگران فراهم کرده است. رئیس اداره کتابخانه های عمومی سرخس، در ادمه با بیان اینکه شبکه کتابخوانان حرفه ای به صورت آنلاین در حال برگزاری مسابقات کتابخوانی است، بیان کرد: علاقه مندان با مراجعه به  سایت شبکه کتابخوانان حرفه ای می توانند ضمن مطالعه کتاب و شرکت در مسابقات  کتابخوانی از جوایز آن نیز بهره مند شوند.    

توسعه فرهنگ کتابخوانی نیازمند اقدامات بنیادی است

وی به راهکارهای جذب افراد به سمت فرهنگ کتابخواانی اشاره و بیان کرد: در خصوص ایجاد عادت به مطالعه و راهکارهای جذب افراد به سمت فرهنگ مکتوب باید بگوییم، با یک بار و دو بار و یک روز و یک هفته این امر شدنی نیست؛ ما در سال یک هفته را به نام کتاب نامگذاری کرده ایم  هر چقدر هم توان خود را جمع کنیم در عرض یک هفته نمی توان به نتیجه مطلوب رسید و همانطور که بارها عنوان شده و حضرت آقا در بیانات خود فرمودند، کتاب را باید وارد زندگی مردم کنیم، لذا این امر بایستی بنیادی صورت گیرد. عرب قدیمی ادامه داد: وقتی یک کودک در خانه شاهد این است که والدین او هر چند دقایقی را به مطالعه اختصاص می دهند، او نیز ناخوداگاه به این سمت کشیده می شود و اگر خانواده ها به این مورد توجه داشته باشند که از همان اوان کودکی که شخصیت کودکشان در حال شکل گیری است، عادت های مطلوب و ارزشی را به او بیاموزند و یا به آن عمل کنند به هدف خود که داشتن فرزندانی آگاه و دارای ارزش های الهی خواهند بود دست می یابند و در کنار این نقش معلمان ومدیران و مدرسه به عنوان خانه دوم بسیار موثر است که اخیرا حرکتی تحت عنوان زنگ کتابخوانی در مدارس آغاز شده و اگر به مرحله اجرا درآید شاهد اتفاقات مثبت در این حوزه خواهیم بود.

توصیه به مطالعه کتب ارزشی بدون در نظر گرفتن فضا سازی امکان پذیر نیست

وی به نقش مسئولان در توسعه فرهنگ مطالعه اشاره و عنوان کرد: انجام هر کاری زمینه و بستر مناسب و خاص خود را می طلبد، امسال را مقام معظم رهبری سال اقتصاد و فرهنگ نامگذاری کرده اند واین نشان دهنده حساسیت ایشان به مقوله فرهنگ است و امروزه با وجود رسانه های مخرب که بعضا بنیان خانواده ها را تهدید می کند، باید با بها دادن به فرهنگ بومی و ایرانی و اسلامی جوانان این مرزو بوم را واکسینه کنیم.     عرب قدیمی ادامه داد: توصیه به مطالعه کتب ارزشی و در دسترس قرار دادن اینگونه کتابها بدون در نظر گرفتن فضا سازی امکان پذیر نیست، لذا با در نظر داشتن این مورد که رشد و توسعه کتابخانه ها یک برنامه ریزی و سرمایه گذاری دراز مدت است که نتایج آن در آینده به بار خواهد نشست، مسئولان می توانند با اختصاص اعتبار مناسب بستر توسعه این بخش را فراهم کنند. رئیس اداره کتابخانه های عمومی سرخس در پایان گفت: در سال جاری اهدای کتاب در حوزه کتب کمک آموزشی به ارزش ۱۶ میلیون ریال توسط اشخاص، پرداخت حق عضویت افراد کم بضاعت توسط خیران که دغدغه فرهنگ دارند را در کتابخانه ها داشته ایم و امیدواریم شاهد حضور خیرین در حوزه ساخت و تجهیز کتابخانه ها در سطح شهرستان نیز باشیم.

 

نسیم سرخس


برچسب‌ها: کتابخانه هاي عمومي سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/08/29ساعت 14:45 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

رئیس جمعیت هلال احمر سرخس: برگزاری آموزش امداد و کمک های اولیه برای ۲۰۰ نفر از روستائیان سرخس

رئیس جمعیت هلال احمر سرخس از برگزاری آموزش امداد و کمک های اولیه برای 200 نفر از روستائیان شهرستان خبر داد. حسن گودرزی گفت: جمعیت هلال احمر سرخس یک دوره آموزش امداد و کمک های اولیه  برای ۲۰۰ نفر از اهالی روستاهای یازتپه،کچولی، کلاته مره ای، قوش عظیم برگزار کرد. وی خاطرنشان کرد: در این کلاس ها آموزش های خود امدادی شامل سی پی آر، خونریزی ها، حمل مصدوم، اتل بندی، کار بادستگاه فشار خون وقند خون به روستائیان عزیز آموزش داده شد. رئیس جمعیت هلال احمر سرخس اذعان کرد: این آموزش ها در راستای شعار سازمان که (هر خانواده ایرانی یک امداد گر ) و اجرای طرح امداد یار روستا برگزار شد. گودرزی تصریح کرد: به شرکت کنندگان پس از قبولی در آزمون گواهینامه های امداد اعطا می شود و قبول شدگان در آزمون در تیم های اضطراری امداد روستا دسته بندی و در زمان حوادث بکارگیری می شوند.


برچسب‌ها: هلال احمر سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/08/29ساعت 11:58 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

با خبرنگاران
خراسان رضوي - مورخ پنج‌شنبه 1393/08/29 شماره انتشار 18838

سرخس، محمودي / کارگاه آموزشي عفاف و حجاب براي خانواده هاي مددجويان زندان سرخس برگزار شد.

* فرمانده ناحيه مقاومت بسيج سپاه سرخس از اجراي ۱۳۴ برنامه در گراميداشت هفته بسيج خبر داد.


برچسب‌ها: زندان سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/08/29ساعت 7:43 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

سخنگوي مجمع نمايندگان استان:
طرح تحقيق و تفحص از پالايشگاه شهيدهاشمي نژاد سرخس کليد خورد
خراسان رضوي - مورخ پنج‌شنبه 1393/08/29 شماره انتشار 18838

سرخس، محمودي / سخنگوي نمايندگان خراسان رضوي از کليد خوردن طرح تحقيق و تفحص از پالايشگاه شهيدهاشمي نژاد سرخس و شرکت نفت فلات شرق خبر داد.

به گزارش خراسان، احمد سجادي سرخس گفت: اين طرح با امضاي ۱۵نماينده تحويل هيئت رئيسه مجلس شد که هم اکنون به منظور بررسي و سوال از وزير مربوطه، در کميسيون انرژي در حال رسيدگي است.احمد سجادي افزود: مواردي که در اين تحقيق بررسي مي شود، شامل ميزان درآمدهاي حاصله از فروش گوگرد، بنزين، نحوه انعقاد قراردادها با شرکت هاي طرف معامله و حمل و نقل کننده، بررسي ميزان پرداخت پاداش به مديران ارشد، نحوه جذب نيروها، رسيدگي به قراردادهاي خريد، ساخت قطعات و ساير تجهيزات، شناسايي شرکت هاي طرف قرارداد در تهيه قطعات و ... است.


برچسب‌ها: نماینده مردم سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/08/29ساعت 7:42 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

رئیس اداره تعاون روستایی سرخس: توزیع ۸۰۰ هزار کیلوگرم بذور اصلاح شده بین کشاورزان سرخس

رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان سرخس از توزیع بذور اصلاح شده بین کشاورزان سرخس در سال زراعی جاری خبر داد. علی پارسا گفت: برای حمایت از کشاورزان سرخسی در سال زراعی جاری مقدار ۸۰۰ هزار کیلوگرم از انواع ارقام بذور اصلاح شده گندم و جو به ارزش ۱۰ میلیارد ریال توسط اتحادیه تعاونی روستایی سرخس بین کشاورزان متقاضی توزیع شد.


برچسب‌ها: تعاون روستایی سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/08/28ساعت 12:50 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 فرمانده هنگ مرزی سرخس خبر داد: دستگیری سارق احشام توسط مرزداران هنگ مرزی سرخس

فرمانده هنگ مرزی سرخس از دستگیری سارق احشام توسط مرزداران هنگ مرزی سرخس خبر داد. سرهنگ رضا ایزدپناه  گفت: مرزداران هنگ مرزی سرخس در پی اخبار واصله مبنی بر سرقت احشام در روستای تپه میراحمد بلافاصله موضوع را در دستور کار قرار دادند. وی افزود: ماموران این فرماندهی با مراجعه به محل سرقت دو نفر را در محل در حین سرقت دستگیر و تحویل مقامات قضایی دادند. فرمانده هنگ مرزی سرخس خاطرنشان کرد: مرزداران هنگ مرزی سرخس با تلاش های شبانه روزی خود، امنیت پایدار را در این منطقه مرزی ایجاد کرده و اجازه نخواهند داد در این امنیت خللی ایجاد شود.


برچسب‌ها: هنگ مرزي سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/08/28ساعت 10:39 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

تذکرات کتبی نماینده مردم سرخس به 6 مقام اجرایی کشور: از تذکر کتبی به رئیس جمهور درباره ابلاغ طرح منطقه آزاد سرخس تا تقدیم طرح تحقیق و تفحص از پالایشگاه گاز سرخس و شرکت نفت و گاز شرق به هیئت رئیسه مجلس

نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی از تقدیم طرح تحقیق و تفحص از پالایشگاه گاز سرخس و شرکت نفت و گاز شرق به هیئت رئیسه مجلس خبر داد. احمد سجادی  اظهار کرد: طرح تحقیق و تفحص از پالایشگاه گاز و شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق با طرح سوالات، به چه شخص و شرکت های محصولاتی از جمله گوگرد و میعانات گازی فروخته می شود؟ قراردادهای حمل و نقل، مناقصات، بنزین سوپری که تولید می شود به کجاها فروخته می شود؟ علت عدم راه اندازی مجدد باشگاه صنعت گاز سرخس و باشگاه نفت چیست؟ تامین کننده تجهیزات مورد نیاز پالایشگاه خانگیران چه شرکت هایی هستند؟ جذب نیروها، دکل های حفاری و واگذاری پیمان ها از وزیر نفت و مسئولان مربوطه پرسیده می شود. وی تصریح کرد: این طرح، نیازمند ۱۵ امضاء بوده که جمع آوری شده و به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شده است که بعد از بررسی در ۲ یا ۳ هفته به کمیسیون انرژی مجلس ابلاغ خواهد شد. نماینده سرخس در مجلس شورای اسلامی درادامه از طرح سوال خود از وزیر تعاون گفت و افزود: به وزیر تعاون درباره عدم پذیرش پزشک در درمانگاه تامین اجتماعی سرخس تذکر کتبی داده شد. سجادی بیان کرد: همچنین به وزیر کشور درباره عدم توجه کافی به امنیت مردم شهرستان سرخس و روستاهای تابعه تذکر کتبی داده شد. عضو کمیسیون انرژی مجلس از تذکرات کتبی دیگر خود به مقامات اجرایی کشور گفت و اظهار کرد: به وزیر آموزش وپرورش به علت بکارگیری مدیران استانی و شهرستانی کاملا سیاسی و بازنشسته در آموزش و پرورش تذکر کتبی داده شد. نماینده سرخس در مجلس شورای اسلامی در ادامه از تذکر کتبی خود به وزیر ورزش و جوانان با طرح سوالات، علت بی توجهی به پروژه های ورزشی سرخس چیست؟ علت انتقال بودجه های ورزشی سرخس به شهرستان های دیگر چیست؟ طبق ماده ۶ قانون بودجه اماکن ورزشی که در شهرستان به اجاره داده می شود صرفا باید بودجه آن برای ورزش همان شهرستان هزینه شود و علت انتقال این بودجه ها به شهرستان های دیگر چیست؟ خبر داد و تصریح کرد: اگر جواب قابل قبولی در این خصوص دریافت نکنم طرح تحقیق و تفحص از اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی را به مجلس تقدیم خواهم کرد. سخنگوی مجمع نمایندگان خراسان رضوی در پایان گفت: به رئیس جمهور به علت عدم اعلام و ابلاغ منطقه آزاد سرخس، با توجه به اینکه در هیئت دولت مطرح شده و ایشان قبول دارند که در منطقه شمال شرق کشور، در شهرستان سرخس تمام زیر ساخت های آن فراهم است و علت تعویق در اعلام منطقه ویژه به آزاد سرخس چیست؟ تذکر کتبی داده خواهد شد.


برچسب‌ها: نماینده مردم سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/08/28ساعت 0:37 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

در مذاکرات هسته ای، استکبار جهانی نباید احساس کند هر آنچه که دلش می خواهد می تواند بتازد؛

پدر مصطفای شهید: مذاکره کنندگان هسته ای حافظ شأن ملت ایران، خون شهدا و صنعت هسته ای باشند پدر شهید مصطفی احمدی روشن گفت: تنها خواسته ما از مذاکره کنندگان هسته ای این است که شأنیت ملت ایران را حفظ کنند، پاسدار خون شهدا باشند و صنعت هسته ای که مُفت به دست ما نیامده است را حفظ کنند. رحیم احمدی روشن پدر شهید مصطفی احمدی روشن در گفتگویي درباره مذاکرات هسته ای و در توصیه به تیم ایرانی مذاکرات گفت: توصیه ما هرچه باشد تأسی از حضرت آقاست و هر آنچه که ایشان فرمودند باید برای همه ی مسئولان و ملت بزرگوار ایران اسلامی سرمشق قرار بگیرد. پدر شهید مصطفی احمدی روشن ادامه داد: با توجه به اینکه در این صنعت و در راه پیشرفت ایران اسلامی سرمایه گذاری کرده ایم، باید این سرمایه گذاری ها بیشتر از قبل بشود و این گوشزد را به مسئولان می کنم که صنعت هسته ای با خون گرانبهای شهدای هسته ای و شهدای علم و فناوری به دست آمده است. وی تاکید کرد: مسئولان باید بدانند که سرمایه گذاری های خیلی بالایی هم از نظر مادی و هم از نظر معنوی در این راه شده است و نباید از خطوط قرمز عبور کنند و خدای ناکرده سبب نشوند که استکبار جهانی احساس کند که یک میدان به خصوصی برایش باز شده است و می تواند در این میدان هر آنچه که دلش می خواهد بتازد. پدر مصطفای شهید افزود: مسئولان ما باید برای استکبار جهانی یک ترمز محکم باشند و در مذاکرات اولاً شأنیت ملت ایران را حفظ کنند ثانیاً این صنعتی که این همه برایش سرمایه گذاری جانی و مالی شده است را حفظ نمایند و ثالثاً پاسدار خون شهدا باشند و در مقابل دشمنان کوتاه نیایند و در مقابل آنها بایستند و خدای ناکرده سبب نشوند که مسئولان خارجی به خصوص مسئولانی که دشمنان ملت ایران هستند مثل آقای اوباما، خانم شرمن و نخست وزیر انگلیس، حرف هایی را بزنند که در شأن ملت ایران نیست. وی گفت: مذاکره کنندگان هسته ای ما باید بدانند که خداوند تبارک و تعالی، رهبر معظم انقلاب و ملت بزرگوار ایران اسلامی پشت سر آنهاست و از آنها حمایت می کند و خیالشان راحت باشد که در مقابله با دشمنان تنها نخواهند بود. پدر شهید مصطفی احمدی روشن در پایان با بیان اینکه ما هیچ توقع و طلبی از جمهوری اسلامی، از مردم و از رهبری و مقامات کشور نداریم خاطرنشان کرد: تنها خواسته ما از مسئولان کشور این است که شأنیت ملت ایران را حفظ کنند، پاسدار خون شهدا باشند و این صنعت که مُفت به دست ما نیامده است را حفظ کنند.

 

نسیم سرخس


برچسب‌ها: بسيج سپاه سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/08/27ساعت 15:36 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 فرمانده سپاه ناحیه سرخس عنوان کرد: اجرای ۱۳۴ عنوان برنامه به مناسبت هفته بسیج در سرخس/ ۵ آذر، اجرای همایش «شکوه مقاومت» در سرخس

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه سرخس گفت: به مناسبت هفته بسیج، 134عنوان برنامه در سطح ناحیه، حوزه و پایگاه‌های بسیج شهرستان سرخس برگزار می‌شود. سرهنگ پاسدار سید مرتضی شارعی مقدم با تبریک سی و پنجمین سالگرد تشکیل بسیج مستضعفین، گفت: در هفته بسیج ۱۳۴ عنوان برنامه در سطح ناحیه،حوزه و پایگاه‌های مقاومت بسیج شهرستان اجرایی می‌شود. وی اظهار کرد: همایش فرماندهان پیشکسوت رده‌های بسیج، برنامه‌های مختلف ورزشی، همایش تربیتی میقات صالحین در بیش از ۴۰ حلقه صالحین، ویزیت رایگان پزشکی، برگزاری نمایشگاه عکس، افتتاح پروژه‌های عمرانی کشاورزی، افتتاح سالن ورزشی در روستای سنگر ازجمله برنامه‌های تدارک دیده‌شده برای هفته بسیج است. فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه سرخس با اشاره به دیگر برنامه‌های این هفته تصریح کرد: همایش ائمه جمعه و جماعات در روز یکشنبه در فرمانداری شهرستان برگزار خواهد شد. شارعی مقدم ادامه داد: در این هفته ۳ یادواره شهدا برنامه‌ریزی‌شده که در روستای گنبدلی توسط حوزه مالک اشتر، مسجد امام حسن مجتبی (ع) شهرک شهید رجایی توسط حوزه الزهرا (س) خواهران و یادواره شهدای دانش‌آموزی در فرهنگسرای بزرگ امام رضا علیه‌السلام به همت حوزه مقاومت بسیج شهید فهمیده دانش‌آموزی شهرستان برگزار می‌شود. وی برگزاری اردوهای یک‌روزه جهادی را از دیگر برنامه‌های هفته بسیج شهرستان عنوان کرد و افزود: این اردوها با حضور ۳۰۰ نفر از حلقه‌های صالحین با محوریت جمع‌آوری محصولات کشاورزی کشاورزان نیازمند و بهسازی مساجد و مدارس انجام می‌شود. فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه سرخس دیدار با خانواده معزز و معظم شهدا، کوه‌پیمایی خانوادگی، جلسه پرسش و پاسخ فرمانده سپاه شهرستان و همایش مشترک بسیجیان شیعه و سنی را از دیگر برنامه‌های هفته بسیج شهرستان عنوان کرد. وی در پایان گفت: در روز ۵ آذرماه مصادف با سالروز تشکیل بسیج مستضعفین نیز همایش بزرگ “شکوه مقاومت” همزمان در سراسر کشور در مسجد امام رضا علیه‌السلام شهرستان و در سه روستای سنگر، گنبدلی و بزنگان سرخس، با حضور باشکوه بسیجیان برگزار می‌شود.

 

نسیم سرخس


برچسب‌ها: بسيج سپاه سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/08/27ساعت 13:57 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

يادداشت خوانندگان
درياچه بزنگان، اروميه اي ديگر
خراسان رضوي - مورخ سه‌شنبه 1393/08/27 شماره انتشار 18836

شهر سرخس از ديرباز يکي از کانون هاي علم و دانش به شمار مي رفته و به خاطر داشتن کتابخانه و مدارس بسيار، شهرت داشته است و البته ظرفيت هاي کشاورزي و گردشگري قابل توجهي نيز دارد از جمله در سمت چپ جاده، تابلوي درياچه بزنگان خودنمايي مي کند. وصفش را شنيده بوديم، تصميم گرفتيم از اين درياچه نيز ديدن کنيم، جاده آسفالته فرعي به سمت درياچه، بعد از حدود ۱۰ دقيقه چشمان ما را مهمان منظره اي کرد بس تأسف آور. درياچه اي طبيعي اما به گل نشسته، تا حدي که جلبک هاي کف درياچه را به راحتي مي شد ديد. اين منظره اسفناک با سکوت دشت همراه شده بود، سکوتي که هزاران فرياد در گلو داشت.درياچه بزنگان (گل بي بي، پاسنگان، باسنقان) تنها درياچه طبيعي در استان خراسان رضوي است که يک اثر ملي است. آب آن از بارندگي هاي سالانه و چشمه هاي کوچک حاشيه و کف درياچه تأمين مي شود. اين درياچه مرکز پرورش ماهي قزل آلا، زيستگاه ۳۳ گونه فيتوپلانگتون جلبکي و انواع ماهي ها، جانوران و پرندگان مهاجر زمستان گذار و بهارگذار بومي و ماهي بومي درياچه يعني همان شير ماهي است.از نظر قدمت تاريخي علي بن زيد بيهقي در کتاب تاريخ بيهقي  تأليف قرن ۶ هجري از بزنگان با عنوان باسنقان ياد مي کند.سکوت مظلومانه درياچه حاکي از گفته هاي بسيار بود...

زماني که از سفر برگشتم، با وجود خاطرات خوش و ديدن تزيينات رباط شرف و کتيبه هاي تاريخي آرامگاه بابالقمان، دوباره حال درياچه بزنگان قلبم را به درد آورد. تصميم گرفتم وضعيتش را به مسئولان محيط زيست يادآور شوم که در خبرگزاري ها، در اين باره ۲ خبر مشاهده کردم.اولين خبر در تاريخ 92.7.29 با عنوان (درياچه بزنگان مقصدي براي گردشگران) و دومين خبر در تاريخ 93.5.4 با عنوان (درياچه بزنگان آخرين نفس را مي کشد) در هر ۲ خبر، از مشکلات درياچه و وعده هاي مسئولان براي بهبود شرايط آن، مطالب قابل توجهي آمده بود ولي حيف که ارزش «دو صد گفته به نيم کردار نيست» و افسوس و صد افسوس که قول ها به فعل تبديل نشده است و قلب درياچه بزنگان تنها اثر طبيعي ملي استان، از تپش افتاده است.گزارشي از سازمان گردشگري نيز در اين باره خواندم مبني بر تملک و فروش بخشي از نيزارهاي حاشيه اين اثر طبيعي ملي که بالغ بر ۷ هزار هکتار است و اين حاکي از جاي خالي حفاظت از عرصه هاي طبيعي و ملي از سوي متوليان امر است.به هر حال اينک بزنگان در محروميت و مظلوميت قرار دارد و در معرض تبديل به اروميه اي ديگر است. درياچه اي که قبل از خشکي کامل آن و صرف هزينه هاي ميلياردي، بايد براي نجاتش کاري کرد چرا که ايستادن قلب بزنگان به مثابه مرگ محيط زيست منطقه خواهد بود. اميدوارم قبل از پيوستن درياچه بزنگان به تاريخ، فکري اساسي شود در غير اين صورت در کتاب ها خواهيم خواند:

«روزگاري درياچه اي وجود داشت به نام بزنگان»!

(زمزم سادات رضوي دانشجوي ارشد رشته تاريخ و تمدن ملل اسلامي دانشگاه آزاد اسلامي)


برچسب‌ها: محيط زيست سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/08/27ساعت 7:37 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

در گفتگو با 8 تن از اعضای شورای شهر و شهرستان سرخس مطرح شد: عضو شورای اسلامی شهر سرخس: لزوم راه اندازی کتابخانه سیار و ایستگاه های مطالعه در اماکن عمومی/ نماینده سرخس در شورای اسلامی استان: تشکیل انجمن خیرین کتابخانه ساز در سرخس به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی

  سید علی شیرین کار رئیس شورای اسلامی شهرستان سرخس اظهار کرد: دین، فرهنگ و تاریخ ما اُنس و الفتی دیرینه و همیشگی با کتاب و کتابخوانی دارد و همین بس که معجزه پیامبر گرامی اسلام(ص)، کتاب انسان ساز قرآن کریم است. حضرت علی علیه السلام اولین امام شیعیان درباره کتاب می فرمایند: “کسی که با کتاب ها آرامش می یابد هرگز آسایش از او سلب نمی شود.”وی افزود: بحث کتاب و کتابخوانی از موضوع‌ها و دغدغه‌های بزرگ کشورهای در حال توسعه است و پژوهش‌های مختلف جایگاه مهم کتاب‌خوانی و اهمیت آن را برای توسعه‌ی فرهنگی و اقتصادی کشورها روشن ساخته است. شرینکار ادامه داد: ترویج کتاب‌خوانی موضوعی چند وجهی است و نیازمند توجه و برنامه‌ریزی برای جنبه‌های مختلف آن به منظور دسترسی آسان‌تر به کتاب‌های مناسب و ارزان و ایجاد انگیزه برای مطالعه دارد. رئیس شورای شهرستان سرخس اذعان کرد: شورای شهرستان معتقد است، در سطح شهرستان بایستی نیاز به کتاب و کتابخانه بصورت جامع در شهرهای سرخس و مزداوند و روستاهای شهرستان به صورت کارشناسی بررسی و سپس برنامه ریزی لازم انجام گیرد. وی ضمن تشکر از حضور پر رنگ و سرمایه گذاری قابل توجه آستان قدس رضوی در بخش فرهنگی شهرستان،  از نماینده قانونی ومدیر املاک آستان قدس رضوی در سرخس درخواست کرد، ضمن توسعه کیفی مراکز فرهنگی سطح شهر سرخس در خصوص احداث مجتمع فرهنگی در شهر مزداوند و کتابخانه های روستایی شوراهای اسلامی را یاری کنند.

در ادامه با صادق خواجه نائب ریس شورای اسلامی شهرستان سرخس به گفتگو نشستیم. وی معتقد است فرهنگ، محوری‌ترین برگ هویتی یک ملت محسوب می‌شود و یکی از راه‌های مهم توسعه فرهنگی اهمیت دادن به مساله کتاب، کتاب‌خوانی و ترویج مطالعه در جامعه، خصوصا در میان جوانان و نوجوانان است. وی افزود: از شاخص‌های مهم توسعه‌یافتگی هر جامعه سرانه مطالعه، میزان تولید و مصرف اطلاعات و کالاهای فرهنگی در آن جامعه است و بنا بر اهمیت این مساله دولت‌ها و سیاست‌گذاران برنامه‌ریزی‌هایی در این رابطه صورت داده‌اند. خواجه می گوید: ایجاد انگیزه برای رشد و توسعه فرهنگ مطالعه و نقش خانواده‌ها و معلمان در این زمینه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نائب ریس شورای اسلامی شهرستان سرخس اذعان کرد: شوراهای اسلامی نیز در شهر و روستا به عنوان متولی اصلی مشارکت های مردمی و افراد مورد اعتماد و وثوق مردم علی الخصوص در مناطق روستایی و با جمعیت کم می توانند نقش بسزایی در جهت ایجاد زمینه تولید و عرضه محصولات و کالاهای فرهنگی از جمله عرضه کتاب و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی داشته باشند، ضمن اینکه وظایف و اختیاراتی در این بخش در قوانین برای شهرداری ها و دهیاری ها پیش بینی شده است. وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سرانه مطالعه در سطح پایینی وجود دارد پیشنهاد می شود اداره کتابخانه عمومی شهرستان سرخس در جهت شناسایی عوامل موثر بر کاهش و افزایش سرانه مطالعه در سطح شهرستان نسبت به تهیه یک طرح مطالعاتی و پژوهشی اقدام  کند و این طرح می تواند مبنای خوبی برای برنامه ریزی مناسب برای تخصیص اعتبارات و اجرای طرح های احداث کتابخانه در مناطقی که دسترسی کمتری به کتاب دارند، باشد.

در ادامه تقی علیپور عضو شورای اسلامی شهر و نماینده شهرستان در شورای استان گفت: با توجه به تفاهم نامه فی مابین شورای اسلامی استان خراسان رضوی و نهاد کتابخانه های عمومی استان به زودی انجمن خیرین کتابخانه ساز با همکاری شوراهای اسلامی و این نهاد در شهرستان سرخس تشکیل می شود و انشاالله در هفته کتاب هر عضو شورای اسلامی شهر و روستا یک کتاب اهدا می کنند. وی افزود: با عنایت به منویات مقام معظم رهبری از مسئولان و ارگان های مختلف تقاضا داریم که با برنامه ریزی های شایسته، همگانی و فراگیر مشکلات ترویج و گسترش فرهنگ مطالعه را در شهرستان سرخس حل و برطرف کنند تا توجه به کتاب و کتاب خوانی افزایش یابد.

خیر الله دانایی رئیس شورای اسلامی شهر سرخس هم معتقد است، خانواده اولین بنیان تاثیرگذار در جامعه به شمار می رود. وی افزود: تشويق زنان و مردان متاهل، به كتابخواني از جمله كارهاي بسيار اساسي و مهمي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد و پدر و مادر نقش مهمی در شکل گیری عادات فرزندان خود دارند و نهادینه کردن عادت حسنه کتابخوانی از زیباترین عاداتی است که با تدبیر و آینده نگری والدین منجر به تربیت نسلی کتابخوان می شود. دانایی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش دومین نهادی است که می تواند با برنامه ریزی های هدفمند خود به نیازهای روحی دانش آموزان پاسخ دهد و انگیزه مطالعه، شناخت فضائل اخلاقی، فکر کردن و لذت خواندن را برای دانش آموزان فراهم کند.

حجت الاسلام علیرضا سیستانی عضو دیگر شورای اسلامی شهر سرخس نیز گفت: اولین سوره ای که بر پیامبر اعظم نازل شد سوره علق بود که با کلمه “اقراء” آغاز می شود و این خود نیز نشانگر اهمیت بالای کتاب و کتابخوانی و لزوم توجه بیش از پیش به این مقوله است. وی افزود: كتاب به عنوان منبعي كه حاوي معارف بشري است و اذهان آنان را براي خوب فهميدن، بهتر انديشيدن و درموضع صحيح تر قرار گرفتن آماده مي كند. سیستانی اذعان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى بايد بخش مهمى از بودجه و امكانات خود را به توليد كتاب هاى مفيد و مبتنى بر اهداف فكرى اسلامى اختصاص دهد و ميدان را براى افراد مستعدى كه توانايى توليد فكر و نوشتن كتاب دارند، باز كند. عضو شورای اسلامی سرخس تصریح کرد: متاسفانه در بازار كتاب، گاهى اوقات کتاب هایی است که افراد جامعه را به انحراف می کشاند و بدون تردید برای ذهنيت جامعه از لحاظ جنبه‌هاى مختلف اخلاقى، دينى، اعتقادى و سياسى زيان بخش است که باید تعریفی جامع از کتاب بد و خوب برای افراد جامعه تبیین شود.

محمد امینی فر عضو دیگر شورای اسلامی شهر سرخس در ادامه گفت: در مجموعه‌ كتابخانه‌ها برای اين مسئله بايد كار جدى كنند؛ در بخش هاى مختلف، براى قشرهاى مختلف، به شكل هاى مختلف، با تنوع متناسب، “سير مطالعاتى” ترتیب دهند؛ وقتى كه جوان، نوجوان، يا كسى كه تاكنون با كتاب انس زيادى نداشته است، وارد این سیر شد، حركت می کند و غالباً مسير خودش را پيدا خواهد كرد.

معصومه گلاوی عضو شورای اسلامی شهر سرخس معتقد است : از راهکارهای ترویج کتابخوانی آن است که، برنامه‌هاى مطالعاتى براى اقشار مختلف جامعه در مدارس، دانشگاه، مساجد و منازل در نظر گرفته شود تا به مدد آن بتوان جوان ها و نوجوان ها را به كتابخوانى تشويق کرد. وی افزود: راهکار دیگر قرار دادن آسان و سریع کتاب برای شهروندان و روستاییان عزیز، راه اندازی کتابخانه سیار و ایستگاه های مطالعه در اماکن عمومی است.

در ادامه حسینی رئیس شورای اسلامی شهر مزداوند شهرستان سرخس، در گزارشی در خصوص وضعیت کتاب و کتابخوانی در شهر مزداوند اظهار کرد: در شهر مزداوند از سال ۱۳۸۷ کتابخانه مشارکتی با نام شهید محمدیان تاسیس شده است که مکان آن توسط آموزش و پرورش و هزینه نگهداری آن توسط شهرداری مزداوند تامین می شود. وی افزود: تاکنون شهرداری مزداوند سهم کتابخانه ها را به معادل نیم درصد بودجه سالانه پرداخت کرده است و تقاضا داریم در جهت احداث کتابخانه عمومی در شهر مزداوند در سال ۱۳۹۴ اعتبار بودجه ای تخصیص یابد.

علیپور سرپرست شهرداری سرخس نیز در گزارشی اذعان کرد :شهرداری سرخس در سال ۱۳۹۳ تاکنون بالغ بر ۱۸۰ میلیون ریال معادل نیم درصد از درآمدهای خود در بودجه سالانه را به کتابخانه عمومی شهرستان سرخس اختصاص داده است و جدای از این اعتبار در بخش فرهنگی در سطح شهر و اماکن عمومی در راستای توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی به صورت جدی ورود پیدا کرده است. همچنین به مناسبت  هفته کتاب و کتابخوانی درجهت توسعه و ترویج فرهنگ خرید و اهدای کتاب و کتابخوانی به دعوت شورای اسلامی شهرستان سرخس جمعی متشکل از فرماندار، نماینده قانونی و مدیر املاک و اراضی آستان قدس رضوی، اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار سرخس، بخشداران مرکزی و مرزداران، اعضای شورای اسلامی شهر مزداوند و روسای شورای اسلامی بخش ها ی تابعه شهرستان سرخس از نمایشگاه کتاب واقع در شهرک شهید مهاجر سرخس بازدید و پس از خرید کتاب در کتابخانه عمومی شهرستان و کتابخانه امام رضا (ع) حضور یافته و ضمن بازدید از بخش های مختلف هر یک از مسئولان و اعضای شوراها یک جلد کتاب به کتابخانه عمومی شهرستان اهدا کردند.

 

نسیم سرخس


برچسب‌ها: شهرداري و شوراي اسلامي سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/08/27ساعت 7:36 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

به مناسبت هفته کتاب صورت گرفت: تصاویر/ بازدید مسئولان سرخس از کتابخانه های شهرستان

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی فرماندار، شورای اسلامی شهر و شهرستان سرخس از کتابخانه های امام رضا علیه السلام و دکتر علی شریعتی سرخس بازدید کردند.  عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: کتابخانه هاي عمومي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/08/26ساعت 14:0 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

در «دهه ایمنی راه‌ها و مسئولیت‌های ما» صورت گرفت: حضور پررنگ راهداران سرخسی با لباس فرم راهداری در جاده‌ها/ تبلیغات محیطی در سطح حوزه محورهای استحفاظی سرخس

رئیس اداره راه و شهرسازی سرخس اظهار کرد: در این دهه، این اداره با بسیج تمامی امكانات و نیروی انسانی و حضور پررنگ راهداران با لباس فرم راهداری و نصب بنر دهه ایمنی بر روی خودروها در جاده‌ها در خدمت هموطنان و مسافران و كاربران جاده‌ها بودند.  مهندس علیرضا الیاسی با اشاره به اهمیت ایمنی جاده‌ها و تلفات جاده‌ای که در سراسر دنیا باعث از دست رفتن سرمایه انسانی و خسارات جبران ناپذیر می‌شود، گفت: در این دهه، این اداره با بسیج تمامی امكانات و نیروی انسانی و حضور پررنگ راهداران با لباس فرم راهداری و نصب بنر دهه ایمنی بر روی خودروها در جاده‌ها در خدمت هموطنان و مسافران و كاربران جاده‌ها بودند.  رئیس اداره راه و شهرسازی سرخس، تبلیغات محیطی در سطح حوزه محورهای حوزه استحفاظی را از دیگر اقدامات این اداره در دهه ایمنی راه ها عنوان کرد و افزود: موضوع ایمنی در حمل و نقل جاده ای همواره از اهمیت خاصی برخورداربوده و افزایش میزان آگاهی مردم و توجه آنها به این موضوع ارتباط مستقیمی با کاهش تصادفات و سوانح جاده ای دارد.  الیاسی خاطرنشان کرد: در همین راستا با آغاز دهه ایمنی راه ها ضمن برگزاری رژه موتوری با مشارکت دستگاه های اجرایی از جمله پلیس راه و سازمان هلال احمر نسبت به استقرار خودرو های گشت راهداری در مبادی ورودی و خروجی راه های شهرستان  با نصب تابلوهای هشدار دهنده اقدام شده است. وی در پایان اذعان کرد: شرکت در مجالس عمومی و مساجد و آموزش اقشار مختلف مردم از دیگر اقدامات این اداره برای آگاه سازی و آموزش شهروندان در این دهه بوده  است.


برچسب‌ها: راه و شهرسازي سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/08/26ساعت 13:31 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

با صرفه جویی 40 میلیارد ریالی انجام شد؛ بازسازی برج های خنک کننده در مجتمع پالایش گاز شهید هاشمی نژاد 

سرخس- تمدن

مسئول تعمیرات مکانیک دستگاه های ثابت شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد از بازسازی برج های خنک کننده در این مجتمع گازی خبرداد. ناصر نوذری با اعلام این خبر افزود: برج خنک کننده دستگاهی است که برای خنک سازی آب مورد استفاده در فرآیندهای سردسازی سیستم های تهویه سرمایشی، نیروگاه ها، پالایشگاه ها و دیگر واحدهای صنعتی بکار می رود. وی اظهارداشت: این برج ها در انواع مختلف طراحی و ساخته می شوند که هرکدام از آنها برای موقعیت ها و بارهای حرارتی مختلفی مناسب می باشند.  نوذری ادامه داد: در ماههای پایانی سال 1392، طی بازرسی های به عمل آمده مشخص گردید با توجه به انحراف، پوسیدگی و احتمال ریزش سازه، از لحاظ ایمنی و راندمان دیگر این سازه مورد تایید نمی باشد و بایستی جهت بازسازی آن اقدام گردد. مسئول تعمیرات مکانیک دستگاه های ثابت پالایشگاه خانگیران بیان داشت: با استفاده از تست های مختلف آزمایشگاهی با استفاده از دانش فنی موجود و تایید فنی چوب ساخت داخل کشور، عملیات آماده سازی و اشباع بر روی سازه چوبی انجام گرفت. وی تاکید کرد: عملیات بازسازی کل سازه برج به همراه کلیه متعلقات آن در حالی که همواره بخشی از برج خنک کننده در سرویس قرار داشت در یک بازه سه ماهه انجام شد و در حال حاضر تجهیز مذکور با حداکثر ظرفیت، راندمان بالا، بدون لرزش غیر متعارف و با پایداری مناسب در سرویس قرار دارد.  وی همچنین گفت: بهترین دستاورد این پروژه، تقویت خودباوری و دستیابی به دانش فنی و تخصصی بود. این مقام مسئول یادآور شد: با اجرای این طرح هزینه 40 میلیارد ریالی ساخت یک کولینگ تاور جدید  صرفه جویی گردید و با اعتبار یک میلیارد و 680 میلیون ریال توسط متخصصان داخلی در پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد ساخته شد.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/08/26ساعت 12:27 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

فرماندار سرخس: من دیگر از مکاتبه با مدیرکل ارشاد خراسان رضوی خسته شدم/ به دلیل عدم معرفی رئیس اداره ارشاد اسلامی سرخس به شدت از آقای مدیرکل گله مندم

فرماندار سرخس درباره عدم معرفی رئیس برای اداره ارشاد اسلامی سرخس از حدود دو سال پیش تاکنون گفت: من دیگر از مکاتبه با مدیر کل ارشاد خراسان رضوی خسته شدم. علی محمددوست در گفتگویي درباره عدم معرفی رئیس برای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سرخس از حدود دو سال پیش تاکنون اظهار کرد: من دیگر از مکاتبه با مدیر کل ارشاد خراسان رضوی خسته شدم و مکاتبه زیادی در این زمینه داشتم اما پاسخی داده نشد. فرماندار سرخس ادامه داد: بنده به شدت از مدیرکل ارشاد خراسان رضوی گله مندم به این دلیل که دو گزینه ای که خدمت ایشان پیشنهاد شد و این دو گزینه از شخصیت های فرهنگی نیز بودند نتیجه اش به ما اعلام نشد. محمددوست اذعان کرد: اتفاقا خود آقای مدیرکل این گزینه ها را معرفی کرده بودند و ما نیز آنها را تایید کردیم و حتی امام جمعه شهرستان نیز به شدت پیگیر شدند و بنده نیز چندین بار این مسئله را از طریق نامه و تلفن پیگیری کردم. فرماندار سرخس ادامه داد: من علت کم لطفی های آقای مدیر کل را نمی دانم امیدواریم به گوش ایشان برسد و بدانند که ما برای انتصاب رئیس اداره ارشاد شهرستان سرخس با ایشان مکاتبه کم نکردیم و واقعا من هم به عنوان فرماندار شهرستان مشکل را نمی دانم و به ما هم اعلام نمی کنند. وی در پایان گفت: هفت ماه پیش گزینه ای را پیشنهاد کردیم و باز دوباره آمدند گفتند یک سری گزینه های دیگری هم هست و پیشنهاد دادند و ما هم تاییدشان کردیم و دوباره نظرمان را مکتوب اعلام کردیم و چند مرتبه نامه پیرو زدیم ولی متاسفانه هنوز پاسخی دریافت نشده است. حدود دو سال است که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سرخس به عنوان اصلی ترین نهاد فرهنگی شهرستان  مدیر ندارد و با سرپرست اداره می شود.

 

اختصاصی/ «نسیم سرخس»


برچسب‌ها: فرهنگ و ارشاد اسلامي سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/08/26ساعت 8:32 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

با خبرنگاران
خراسان رضوي - مورخ دوشنبه 1393/08/26 شماره انتشار 18835

سرخس، تمدن/ سومين نشست تخصصي کميته تدوين استانداردهاي برق به ميزباني شرکت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد و با محوريت تدوين دستورالعمل هاي تست عايقي کابل هاي برق، در اين مجتمع گازي برگزار شد.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/08/26ساعت 7:52 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

آرامگاه «بابا لقمان سرخس» در ۱۰۰ سال قبل+تصاویر

سری دوم تصاویر آرامگاه «بابا لقمان سرخسی» در 100 سال قبل برای اولین بار

آرامگاه لقمان، بنایی عظیم و آجری در شهرستان سرخس در منتهی الیه شمال شرقی ایران است. این بنای آجری در فاصله بسیار کمی از مرز ایران و ترکمنستان قرار دارد. این بنا پس از هزار سال، هنوز ابهت و صلابت خود را حفظ کرده و در میان تل‌های خاکی بخش‌های مخروبه ملحقات بنا، گردن فرازی می‌کند. مقبرهٔ این عارف سرخسی در یک کیلومتری شمال شهر سرخس قرار دارد.

"همچنين شباهت بسیار زیادی بین این بنا و آرامگاه سلطان سنجر سلجوقی در مرو، بناي شيخ ابوالفضل سرخسي در سرخس تركمنستان و بناي هارونيه در نزديكي آرامگاه فردوسي در توس مشهد وجود دارد.

ضمنا مهندس و معمار آرامگاه هاي سلطان سنجر و شيخ ابولفضل سرخسي و لقمان بابا فردي سرخسي بنام اتسز بوده است. اين نوشته در سال 1991 در تابلويي در مقابل آرامگاه سلطان سنجر به زبان فارسي نصب شده بود كه پس از استقلال تركمنستان اين تابلو برداشته شد. (از مشاهدات محمد علي تمدن مدير مسئول دوهفته نامه سرخس در چند بازديد مختلف از اين مكان ها )"


برچسب‌ها: ميراث فرهنگي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/08/25ساعت 15:51 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور: تذکر کتبی نماینده سرخس به وزیر کشور در مورد عدم توجه کافی به امنیت مردم

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور از سوی هیأت رئیسه مجلس قرائت شد. تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور امروز یکشنبه از سوی هیأت ‌رئیسه مجلس قرائت شد. در همین خصوص احمد سجادی نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی به وزیر کشور در مورد عدم توجه کافی به تأمین امنیت مردم شهرستان سرخس و روستاهای تابعه تذکر داد.


برچسب‌ها: نماینده مردم سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/08/25ساعت 15:26 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

بيان مشكلات شهري سرخس از زبان مردم

شهروندان عزيز سرخسي مي توانند با درج نظرات و پيشنهادات خود ما را در بيان و پيگيري مشكلات شهري ياري دهند.

شيوه بيان نظرات:

1- درج نظرات و سئوالات از مسئولان شهري تر جيحا در قسمت نظرات وبلاگ

2- بيان مشكلات از طريق تلفن همراه: 09155130597

3- ارسال فكس از طريق شماره: 38933339

پس از دريافت نظرات همشهريان با مسئولان شهري سرخس، گفتگو و در وبلاگ و نشريات استاني و كشوري درج خواهد شد.

+ نوشته شده در یکشنبه 1393/08/25ساعت 14:15 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

برگزاري كارگاه آموزشي عفاف و حجاب و پدافند غير عامل براي خانواده هاي مدجويان زندان سرخس

سرخس- تمدن

به منظور ترويج فرهنگ حجاب و عفاف و پدافند غير عامل اولين كارگاه آموزشي با محوريت عفاف و حجاب براي خانواده هاي مدد جويان زندان برگزار گرديد. به گزارش روابط عمومي زندان سرخس، يك دوره كار گاه آموزشي با موضوع عفاف و حجاب و پدافند غير عامل براي خانواده هاي مددجويان زندان سرخس در سالن آمفي تاتر هلال اهمر شهرستان با حضور اساتيد برتر شهرستان و مسئولان زندان برگزار شد. در اين مراسم بسكابادي رييس زندان ضمن خوش آمد گويي به خانواده هاي مدد جويان اظهار داشت: پوشش در فرهنگ اسلامي همان آرامش رواني فرد و جامعه، استحكام پيوند خانوادگي، استواري اجتماع از آسيب هاي اجتماعي و با ارزش بودن و محترم شمردن مقام زن است. در ادامه اين مراسم استاد ملاك نماينده ولي فقيه در منطقه انتظامي شهرستان تاكيد كرد: اگر مسائل فرهنگي همچون حجاب و عفاف در خانواده به درستي نهادينه شود افراد از بهداشت رواني سالمي برخوردار شده كه اين فرايند نقش بسزايي در مراقبت از سلامت خانواده خواهد داشت. اين مراسم با نوحه خواني  ايام سوگواري ابا عبد الله الحسين عليه السلام و پذيرايي از مدعوين پايان يافت.


برچسب‌ها: زندان سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/08/25ساعت 14:0 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

با حضور کارشناسان برق پالایشگاه های گاز کشور؛ برگزاری سومین نشست تخصصی کمیته تدوین استانداردهای برق در پالایشگاه خانگیران 

سرخس- تمدن

سومین نشست تخصصی کمیته تدوین استانداردهای برق به میزبانی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد و با محوریت تدوین دستور العمل های تست عایقی کابل های برق، در این مجتمع گازی برگزار شد. مدیر عملیات این شرکت در این مراسم ضمن خوش آمدگویی به مهمانان، گزارشی از فعالیت های پالایشگاه خانگیران ارائه نمود. محمد فرزانه مقدم ضمن تاکید بر اهمیت و ضرورت برگزاری و پیگیری جلسات در شرکت های پالایش گاز اظهارداشت: رعایت استانداردهای برق در حفظ تولید پایدار گاز در پالایشگاه های گاز کشور از جایگاه و اهمیت فوق العاده ویژه ای برخوردار است. وی تصریح کرد: کمیته تخصصی متشکل از کارشناسان اداره مهندسی، بازرسی فنی و تعمیرات با نظارت مدیریت و هماهنگی بر تولید شرکت ملی گاز، با جدیت و اهتمام ویژه ای در حال برگزاری و پیگیری امور می باشند. این مقام مسئول در پالایشگاه خانگیران بیان کرد: هم افزایی و مشارکت کارشناسان از کلیه پالایشگاه های کشور در تدوین و حل مشکلات مربوط به مقاومت عایقی کابل های برق و تعامل و ارتباط موثر بین همکاران در پالایشگاه گاز کشور از اهم اهداف این کمیته می باشد. فرزانه مقدم با بیان اینکه در سال های اخیر در زمینه برق فعالیت های قابل توجهی در کاهش قطع برق و مشکلات مربوط به آن داشته ایم یادآور شد: اجرای اتصال به شبکه برق سراسری و ارتقاء تجهیزات سیستم های برقی واحدهای عملیاتی از جمله فعالیت های مهم و در خور توجه پالایشگاه خانگیران می باشد. گفتنی است: این نشست به مدت دو روز در پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد برگزار شد.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/08/25ساعت 13:10 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

همزمان با هفته کتاب صورت گرفت؛ ارائه 9 هزار عنوان کتاب در دهمین نمایشگاه کتاب پالایشگاه خانگیران

سرخس- تمدن

همزمان با آغاز هفته کتاب و با حضور امام جمعه، مسئولین شهرستان سرخس و مدیران شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد، دهمین نمایشگاه بزرگ کتاب سال در محل نمایشگاه های دائمی شهرک گاز شهید مهاجر شهرستان سرخس افتتاح شد. مدیرعامل این شرکت در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: همه ساله شاهد فعالیت های مختلف صنعتی، فرهنگی و اجتماعی در این مجموعه هستیم، علی رغم اینکه فعالیت اصلی ما در حوزه تولید و تامین انرژی می باشد توجه به مسائل فرهنگی یکی از فعالیت های شاخص این مجموعه عظیم به شمار می رود. مهندس ناصر اسلامی با اشاره به وجود انواع رسانه ها و حوزه های مختلف فرهنگی که در دسترس عموم جامعه قرار گرفته است افزود: کتاب بهترین ابزار فرهنگی است که در قالب چنین نمایشگاه هایی در دسترس مردم قرار می گیرد. این مقام مسئول تصریح کرد: در نمایشگاه امسال 9 هزار عنوان کتاب در زمینه های مختلف با اعتبار یارانه ای بالغ بر 2 میلیارد و 700 میلیون ریال در دسترس کارکنان این مجموعه قرار گرفته است و عموم شهروندان سرخسی نیز می توانند از این نمایشگاه بازدید نموده و از تخفیف عمومی آن استفاده نمایند. مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد در پایان خواستار همکاری سایر نهادها و ادارات شهرستان سرخس در فعالیت های مختلف فرهنگی از جمله برگزاری نمایشگاه های کتاب در این شهرستان شد. گفتنی است: دهمین نمایشگاه بزرگ کتاب تا 30 آبان ماه امسال و از ساعت 08:30 صبح الی 11:30 و عصرها از ساعت 16 الی 21:30 در محل دائمی نمایشگاه های شهرک گاز شهید مهاجر سرخس برپا  می باشد.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/08/25ساعت 13:7 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

صبح امروز رخ داد: برخورد تریلی سواری کش با پل در جاده سرخس ۲ مجروح برجای گذاشت

صبح امروز بر اثر انحراف تریلی سواری کش و برخورد با پل در محور مشهد - سرخس دو نفر از سرنشینان آن مجروح شدند. صبح امروز تریلی سواری کشی که در حال تردد در محور مشهد – سرخس بود بر اثر انحراف در دو راهی شازده سرخس با پل کنار جاده برخورد کرد. بر اثر این برخورد یک دستگاه از ماشین‌های سواری از ترانزیت تریلی خارج و به محل استقرار راننده و سرنشین پرتاب و باعث مجروح شدن راننده و کمک آن شد. بلافاصله با اطلاع رسانی به‌موقع این حادثه به اورژانس، راننده و کمک آن از طریق بالگرد امداد ارتش جمهوری اسلامی ایران به مشهد اعزام شدند. علت این حادثه توسط کارشناسان پلیس‌راه خواب‌آلودگی راننده اعلام‌شده است.


برچسب‌ها: پليس راه سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/08/24ساعت 14:1 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

رئیس جمعیت هلال احمر سرخس در گفتگو با نسیم سرخس عنوان کرد: آموزش امداد و کمک های اولیه به معدنچیان آق دربند سرخس+تصاویر

رئیس جمعیت هلال احمر سرخس از برگزاری دوره آموزشی امداد و کمک های اولیه به معدنچیان آق دربند سرخس خبر داد. حسن گودرزی اظهار کرد: ۷۰ نفر از معدنچیان معدن زغال سنگ سرخس از دوره آموزشی امداد و کمک های اولیه بهره مند شدند. وی افزود: اين دوره آموزشی به مدت ۴ روز در معدن آق در بند برگزار شد. رئیس جمعیت هلال احمر سرخس خاطرنشان کرد: در اين دوره آموزش هاي خود امدادي شامل cpr، جلوگیری ازخونريزي ها، آتل بندي، نجات از آوار، حمل مصدوم خفگي ها و… به معدنچیان آموزش داده شد. گودرزی اذعان کرد: در پايان از شرکت کنندگان در این دوره آموزشی آزمون كتبي و عملي گرفته شد. روستای معدن آق دربند از توابع بخش مرزداران شهرستان سرخس واقع در استان خراسان رضوی است. جمعیت روستا افزون بر ۱۲۰۰ نفر و ۲۲۰ خانوار بوده و شغل اصلی ساکنان این روستا کار کردن در داخل معدن زغال سنگ است که قدمتی ۷۰ ساله دارد.


برچسب‌ها: هلال احمر سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه 1393/08/24ساعت 11:42 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

با خبرنگاران
خراسان رضوي - مورخ شنبه 1393/08/24 شماره انتشار 18833

سرخس- تمدن/ علي رضا عرفاني مدير جهاد کشاورزي سرخس گفت: کنترل قرنطينه اي ۱۷۲ هزار تن محصولات گياهي در مرز صورت گرفته است.


برچسب‌ها: جهاد كشاورزي سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/08/24ساعت 7:31 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 انتقاد امام جمعه سرخس از لجن پراکنی آمریکا علیه ملت قهرمان ایران امام جمعه سرخس

از رفتارهای خصمانه و دوگانه 1+5، خصوصا آمریکا در مذاکرات هسته ای و اشاره به پایان مذاکرات در سوم آذر، از لجن پراکنی آمریکا علیه ملت قهرمان ایران انتقاد کرد. حجت الاسلام علیرضا ارژنگ در خطبه های این هفته نمازجمعه سرخس با توصیه به تقوای الهی در ادامه مباحث اخلاقی پیرامون ازدواج آسان و موانع این امر مهم، و الهی، سخت گیری های که از طرف خانواده های طرفین می شود را یکی از موانع ازدواج جوانان برشمرد، که اسلام آن را خلاف انصاف و مروت و جدای از اخلاق انسانیت، امری غیر شرعی و جنگیدن با آمال و آرزوهای جوانان و باعث ترویج فساد و فحشا در جامعه عنوان کرد. امام جمعه سرخس، با انتقاد از سرکشی و قلدری در خانواده ها و دعواهای طایفه ای و گروهی، این روش را غیر انسانی و دور از انسانیت دانست و تصریح کرد: از دامان خانواده ها باید انسان هایی معنوی و دینی تربیت شوند که برای جامعه منشا خیرات و برکات باشند. حجت الاسلام ارژنگ اذعان کرد: انسان جزء متقین قرار نمی گیرد مگر اینکه به اعمال خودش حسابرسی کند و مشاهده کند، لباس، پوشش و طعام او چگونه بدست می آید. وی در ادامه از هیئت رزمندگان اسلام شهرستان، مسئولان و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری پخش زنده مراسم پرفیض دعای ندبه در شهرستان سرخس قدردانی کرد. خطیب نماز جمعه سرخس با اشاره به آغاز هفته کتاب و بیانات رهبر معظم انقلاب که فرمودند، امروز کتابخوانی یک وظیفه دینی و شرعی است و مطالعه باعث تعالی سطح فکری، دینی، علمی و فرهنگی جامعه می شود، از سرانه محدود مطالعه کشور خصوصا کتاب«دو دقیقه در شبانه روز» با وجود توصیه و تاکید اسلام به مطالعه و علم آموزی انتقاد کرد. حجت الاسلام ارژنگ از رفتارهای خصمانه و دوگانه ۱+۵، خصوصا آمریکا در مذاکرات هسته ای و اشاره به پایان مذاکرات در سوم آذر، از لجن پراکنی آمریکا علیه ملت قهرمان ایران، بهانه تراشی آمریکا و دروغ گویی و عدم صداقت آن ها انتقاد کرد و گفت: مطالبه مردم به تعبیر مقام معظم رهبری از فرزندان ملت این است که به هوش باشند که خواست ملت لغو تمام تحریم هاست. امام جمعه سرخس ادامه داد: دولت مزدور و دروغ گویی مثل آمریکا، از طرفی می گوید اهل مذاکره ایم و از طرف دیگر تحریم های یک طرفه علیه ملت ایران را تمدید می کند و بهانه تراشی می کند تا زیر تمام قول هایش بزند. وی با تذکر این مطلب که مقام معظم رهبری از همان ابتدا گفتند ما به این ها خوشبین نیستیم، فلسفه مذاکره را میدان دادن به دستگاه دیپلماسی برای آزمودن این مسیر و نماندن هیچ بهانه ای دانست و تاکید کرد: ملتی که پای پرچم ابا عبدالله الحسین علیه السلام سینه می زند، هرگز تن به ذلت نمی دهد. خطیب نمازجمعه سرخس در پایان اعتقاد و اعتماد به استعدادهای درخشان جوانان کشور را یکی از علت های مذاکره دانست؛ جوانانی که پهپاد آمریکایی را با حداقل خسارت به زمین نشاندند و با مهندسی معکوس مشابه و پیشرفته تر از آن را ساختند.


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در جمعه 1393/08/23ساعت 13:14 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

عَزیزٌ عَلَیَّ اَنْ اَرَی الْخَلْقَ وَلا تُری/2 تصاویر/ جمعه پر شور و شعور منتظران ظهور از شهرستان مرزی سرخس صبح جمعه را همه با دعای پر معنای ندبه می شناسند.دعایی که سخن از حقانیت، ولایت علی (ع) و آل علی (ع) در آن موج می زند و این بار منتظران مهدی فاطمه (عج) با شور و شعوری وصف ناشدنی از شمال شرقی ترین نقطه ایران اسلامی این دعای سراسر نور را زمزمه کردند و با دیدگان تَر در پیشگاه خداوند برای ظهورش اللهم عجل لولیک الفرج خواندند.  عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه 1393/08/23ساعت 10:9 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 عَزیزٌ عَلَیَّ اَنْ اَرَی الْخَلْقَ وَلا تُری/1 تصاویر/ آدینه عاشورایی مردم سرخس با ذکر ندبه”این طالب بدم المقتول بکربلا” مردم ولایت مدار سرخس امروز در آدینه ای دیگر در ماه محرم الحرام در خانه خدا گرد هم آمدند و یک دل و یک صدا و ندبه کنان منتقم خون شهید کربلا را صدا زدند.  عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه 1393/08/23ساعت 9:50 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 تصاویر/ مسجد امام رضا علیه السلام سرخس میزبان منتظران مهدی(عج)می شود

مراسم دعای پرفیض ندبه شهرستان سرخس صبح آدینه امروز با حضور عاشقان مهدی (عج) از شبکه یک سیما به روی آنتن می رود.  عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه 1393/08/23ساعت 0:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

رئیس شبکه دامپزشکی سرخس خبر داد: اتمام اجرای فاز دوم تب برفکی دام سنگین در شهرستان سرخس

رئیس شبکه دامپزشکی سرخس از اتمام اجرای فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین در شهرستان خبر داد. دکتر عباس باغبان نژاد اظهار کرد: مرحله دوم واکسیناسیون گاو و گوساله علیه بیماری تب برفکی در گاوداری های صنعتی، نیمه صنعتی و روستایی شهرستان با همکاری بخش خصوصی با موفقیت به پایان رسید. وی اذعان کرد: در فاز دوم این طرح  تعداد ۳ هزار و ۹۵۰ راس دام سنگین به صورت کاملا رایگان بر علیه بیماری تب برفکی در شهرستان سرخس واکسینانه شدند. رئیس شبکه دامپزشکی سرخس تصریح کرد: بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی و واگیردار دامی برای دام های زوج سم بوده که باعث تلفات درگوساله و لنگش و کاهش وزن و کاهش شیر در دام های بزرگ می شود و در صورت عدم پیشگیری و کنترل می تواند خسارات اقتصادی بسیاری را به دامداران و تولید کنندگان این بخش وارد سازد. باغبان نژاد با بیان اینکه یکی از راه های انتقال این بیماری از طریق ورود عامل بیماری توسط دام مبتلا است، اساسی ترین روش های کنترل این بیماری را عدم حمل و نقل و خرید و فروش بدون ضابطه و فاقد مجوز بهداشتی دامپزشکی عنوان کرد.


برچسب‌ها: شبکه دامپزشکی سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/08/22ساعت 12:35 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

سرخس- تمدن

مدير جهاد كشاورزي سرخس در گفتگويي گفت: كنترل قرنطينه اي 172 هزار تن محصولات گياهي در مرز سرخس صورت گرفته است مهندس عليرضا عرفاني افزود: اين ميزان در 7 ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل  40 درصد افزایش داشته كه بیشترین کالاهای كنترل شده ترانزیتی از مرز سرخس پنبه و مشتقات آن بوده است. وي بيان كرد: قرنطينه گياهي سرخس مهم ترین مرکز کنترل محصولات وارداتی و ترانزیتی با منشا گیاهی در شمال شرق کشور است كه از سال 1375 کار خود را همزمان با استقرار گمرک در مرز آغاز و بدلیل شرایط حمل و نقل ریلی و جاده ای بیشترین تبادلات محصولات کشاورزی در استان و استان هاي خراسان با کشورهای آسیای میانه بوده است. عرفانی هدف از استقرار و فعالیت قرنطینه گیاهی، را حراست از مرز و بوم كشور و ممانعت از ورود عوامل خارجي خسارت زا اعم از آفات، بيماري ها و علف هاي هرز زيان آور است عنوان كرد که در صورت عدم کنترل صدمات اقتصادی و حتی گاهی اجتماعی بسیار شدیدي درپی خواهد داشت. مدیر جهاد کشاورزی سرخس خاطر نشان ساخت:85  درصد ترانزیت استان از مرز سرخس انجام و بیشتر از ازبکستان، ترکمنستان و تاجیکستان به مرز سرخس وارد كه پس از كنترل هاي قرنطينه اي به کشورهای امارات، سنگاپور و ترکیه حمل می شود.


برچسب‌ها: جهاد كشاورزي سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/08/22ساعت 10:59 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

دهمين نمايشگاه کتاب سال در سرخس افتتاح شد
خراسان رضوي - مورخ پنج‌شنبه 1393/08/22 شماره انتشار 18832

سرخس، محمودي/ دهمين نمايشگاه کتاب سال دوشنبه شب در محل نمايشگاه هاي شهرک شهيد مهاجر افتتاح شد.اين مراسم با حضور مسئولان شهرستان و کارکنان پالايشگاه شهيد هاشمي نژاد برگزار شد. اين نمايشگاه با ۹۰۰۰ جلد کتاب در قالب تاريخ، فرهنگ، دين، اجتماع و کودک از ۲۱ آبان ماه به مدت ۱۰ روز ميزبان علاقه مندان خواهد بود.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/08/22ساعت 7:33 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 مدیر جهاد کشاورزی سرخس: اختصاص ۷ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی سرخس به کشت گندم و جو/ افزایش ۲ و نیم برابری کشت دانه روغنی کلزا در سرخس

مدیر جهاد کشاورزی سرخس اظهار کرد: در سال زراعی جدید 5 هزار و 700 هکتار از اراضی سرخس به کشت گندم و 1500 هکتار به کشت جو اختصاص یافته است. علیرضا عرفانی گفت: کشت پاییزه در شهرستان سرخس از مهرماه آغاز شده و اولین کشت آن دانه روغنی کلزا بوده که نسبت به سال گذشته ۲ و نیم برابر افزایش سطح زیر کشت داشته است. وی با بیان اینکه هیچ کمبودی در تامین کودکشاورزان نداریم، خاطرنشان کرد:تاکنون بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ تن کود شیمیایی و بذور گواهی جو، گندم و کلزا در اختیار کشاورزان قرار گرفته است. مدیر جهاد کشاورزی سرخس از کشاورزان خواست با توجه به اینکه کودهای فسفاته و پتاسه تاثیر بسزایی در افزایش عملکرد و مقاومت گیاه در مقابل سرما، بیماری ها و آفات دارد، حتما از کودهای فسفاته دولتی که در انبارهای تعاونی روستایی است استفاده و با مراجعه به تعاونی ها این کود را با قیمت تعاونی دریافت کنند. عرفانی با بیان اینکه ستاد کشت پاییزه توسط کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان فعال شده است، اذعان کرد: ۱۰ نفر ازکارشناسان جهاد کشاورزی با لباس فرم به صورت ۲ اکیپ گروهی به اراضی کشاورزی مراجعه و آموزش های لازم را در خصوص نحوه کاشت و برداشت به بهره برداران انتقال می دهند که با استقبال خوب کشاورزان روبرو شده است. وی ادامه داد: جهاد کشاورزی شهرستان در سال زراعی جدید به ۱۸۵۰ بهره بردار، مددکاران، دهیاران و شوراهای اسلامی در خصوص وضعیت جوی شهرستان، زمان کاشت و برداشت محصولات پیامک آموزشی ارسال کرده است. مدیر جهاد کشاورزی سرخس تصریح کرد: آمادگی داریم کشاورزانی که در کشت پاییزه نیاز به دریافت تسهیلات دارند با توجه به سطح زیر کشت و برابر دستورالعمل به بانک کشاورزی معرفی کنیم. عرفانی با اشاره به اینکه در بخش کشاورزی تا زمانی که سیستم های ادوات ما در کاشت، داشت و برداشت مکانیزه و بروز نشود نمی توانیم به خودکفایی برسیم و در مقابل تحریم ها بایستیم، خاطرنشان کرد: در سال زراعی جدید مبلغ ۱۵ میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون برای خرید تراکتور، ادوات مکانیزه و دنباله بند و ماشین آلاتی که مورد نیاز برای توسعه مرغ داری ها و گاوداری ها است به شهرستان اختصاص یافته است، افزود: متقاضیان برای دریافت تسهیلات می توانند به واحد مکانیزاسیون جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه کنند. وی ادامه داد: تاکنون ۱۵ درصد اعتبارات مکانیزاسیون جذب شده است. مدیر جهاد کشاورزی سرخس با بیان اینکه در کل استان خراسان رضوی در ۱۳ شهرستان، سایت های الگویی ترویجی داریم، گفت: در شهرستان سرخس نیز یک سایت الگویی ترویجی در منطقه جنگل شهرستان شناسایی شده و برنامه ریزی داریم تا آموزش هایی در خصوص کشت مکانیزه، بهره بری آب که موجب افزایش عملکرد در واحد سطح می شود توسط کارشناسان مجرب جهاد کشاورزی به کشاورزان خرده مالک و پیشرو که از امکانات کمتری برخوردارند بدهیم. عرفانی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت گندم آبی شهرستان ۵ هزار و ۷۰۰ هکتار است، اظهار کرد: پیش بینی می کنیم از این سطح زیر کشت ۱۷ هزار تن گندم برداشت شود. وی ادامه داد: سطح زیر کشت جو شهرستان نیز ۱۵۰۰ هکتار است که پیش بینی می کنیم در نهایت ۴ هزار و ۵۰۰ تن برداشت داشته باشیم. مدیر جهاد کشاورزی سرخس خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش سطح زیر کشت ۲ و نیم برابری دانه روغنی کلزا در شهرستان پیش بینی می کنیم، ۴۲۰ تن در پایان، برداشت این محصول را داشته باشیم.


برچسب‌ها: جهاد كشاورزي سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/08/22ساعت 7:2 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

همزمان با روز اربعین حسینی: اجتماع بزرگ لبیک یا حسین(ع) در سرخس برگزار می شود

ریس اداره تبلیغات اسلامی سرخس از برگزاری اجتماع بزرگ لبیک یا حسین علیه السلام در شهرستان خبر داد.  حجت الاسلام سید کاظم سالاری گفت: همزمان با روز اربعین سید و سالار شهیدان اجتماع بزرگ «لبیک یا حسین(ع)» در شهرستان سرخس برگزار خواهد شد. وی خواستار همکاری روحانیون شهرستان در هر چه باشکوه تر برگزار شدن این مراسم شد و تاکید کرد: همان طور که امام حسین علیه السلام در سال ۶۱ هجری قمری فریاد هیهات من الذله علیه یزدیان سر دادند مردم ولایت مدار شهرستان سرخس نیز فریاد برائت جستن از استکبار جهانی خصوصا آمریکا و اسرائیل را در روز اربعین حسینی سر خواهند داد.


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/08/21ساعت 14:27 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

اعلام برنامه های هفته کتاب در شهرستان سرخس

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی سرخس برنامه‌های هفته کتاب شهرستان راتشریح کرد. راحله عرب قدیمی با بیان اینکه هفته کتاب فرصت مناسب برای آشتی با کتاب است، گفت: نواختن زنگ کتابخوانی در اولین روز از هفته کتاب در مدارس شهرستان به صورت همزمان انجام می شود. رئیس اداره کتابخانه های عمومی سرخس بازدید دانش آموزان و دانشجویان از کتابخانه های عمومی شهرستان، برگزاری مسابقه کتابخوانی و برگزاری مسابقه نقاشی در مهد کودکها را از جمله برنامه های هفته کتاب شهرستان عنوان کرد. وی اذعان کرد: تقدیر از کتابخوانان برتر عضو کتابخانه های عمومی، تقدیر از نویسندگان و شاعران برتر و برگزاری نمایشگاه کتاب در مدارس از دیگر برنامه هایی است که در هفته کتاب شهرستان اجرایی می شود. عرب قدیمی با بیان اینکه والدین بایستی مطالعه کتاب را در برنامه روزانه فرزندانشان قرار دهند، خاطرنشان کرد: علاقه مندان به کتاب می توانند در هفته کتاب با مراجعه به کتابخانه های عمومی شهرستان از عضویت رایگان بهره مند شوند. رئیس اداره کتابخانه های عمومی سرخس ادامه داد: با وجود رسانه های جذابی مانند اینترنت و تلویزیون نه تنها از ارزش کتاب کم نشده، بلکه به گفته محققان مطالب معتبر علمی را در کتابها می توان جستجو کرد و تشخیص مطالب صحیح و ناصحیح در اینترنت کاری دشوار است. وی در پایان با قدردانی از همکاری فرمانداری و شهرداری شهرستان در خصوص اعتبارات اختصاص یافته به مجموعه کتابخانه های عمومی در سال جاری، این اقدام را گامی به سوی تجهیز و پیشرفت کتابخانه ها دانست و بیان کرد: با جذب به موقع اعتبارات، توانستیم نسبت به خرید تعداد ۳۰ عدد قفسه کتاب، میز و صندلی، کولر گازی، آبسردکن، تعویض پیشخوان، سیستم شوفاژ، تجهیز کتابخانه دکتر علی شریعتی به دوربین مدار بسته و تجهیز بخش کودک کتابخانه ها اقدام کنیم.


برچسب‌ها: کتابخانه هاي عمومي سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/08/21ساعت 6:45 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

سرپرست گروه فرهنگی هنری جوانان بنی هاشم مشهد خبر داد: برگزاری مراسم تعزیه خوانی سید و سالار شهیدان در سرخس  سرپرست گروه جوانان بنی هاشم مشهد مقدس اظهار کرد: مراسم تعزیه خوانی سید و سالار شهیدان یکشنبه 25 آبان ماه به مدت 2 روز در مجتمع گازی خانگیران سرخس برگزار می شود. سید محمد کاظمی گفت: مراسم تعزیه خوانی شهادت حضرت علی اکبر (ع)، تعزیه ورود اسرای کربلا به شام و شهادت حضرت رقیه(س) به دعوت مسئولان پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس در محل آمفی تئاتر مجتمع گازی خانگیران برگزار می شود. وی خاطرنشان کرد: این مراسم از روز یکشنبه ۲۵ آبان ماه به مدت ۲ روز بعد از نماز مغرب با اجرای گروه فرهنگی هنری جوانان بنی هاشم شهرستان مشهد مقدس در این مجتمع گازی با حضور علاقه مندان برگزار خواهد شد.

لغو مراسم:     

با سلام و خسته نباشید خدمت مدیر محترم وبلاگ. مایلم به استحضار برسانم متاسفانه با خلف وعده میزبان و علیرغم هماهنگی های بعمل آمده توسط گروه جوانان بنی هاشم و آمادگی جهت حضور و اجرای تعزیه در شهرستان سرخس٬این مراسم بدلیل نامعلومی از طرف میزبان لغو گردید! درهر حال از پوشش خبری خوب شما سپاسگزارم.در صورت صلاحدید لغو مراسم را وبلاگ اعلام کنید تا مخاطبین شما با مراجعه به محل اجرا سردرگم نشوند.  توسط:سیدمحمد کاظمی  شنبه 24 آبان  1393  ساعت: 23:15


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/08/21ساعت 0:2 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

سخنگوی مجمع نمایندگان خراسان رضوی در گفتگو با نسیم سرخس: معرفی منتسبان به فتنه ۸۸ برای وزارت علوم لجبازی دولت با مجلس است

سخنگوی مجمع نمایندگان خراسان رضوی اظهار کرد: معرفی منتسبان به فتنه 88 برای وزارت علوم لجبازی دولت با مجلس است. احمد سجادی در گفتگو يي درباره معرفی فخرالدین احمدی دانش آشتیانی به مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ما از دولت تدبیر و امید انتظار داشتیم بعد از تدابیر لازم فردی که به دور از حاشیه های سیاسی باشد برای وزارت علوم معرفی کند. وی با بیان اینکه وزیر جدید پیشنهادی علوم از مرتبطین فتنه ۸۸ است و مطمئنا تفکرات مصطفی معین را در وزارت علوم اجرا می کند، اذعان کرد: قطعا خط قرمز مجلس شورای اسلامی فتنه ۸۸ است و دولت با معرفی ایشان به وزارت علوم توهین کرده است. نماینده سرخس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه افراد توانمند و ارزشی در وزارت علوم برای معرفی به عنوان گزینه پیشنهادی وجود دارند، تصریح کرد: معرفی منتسبان به فتنه ۸۸ برای وزارت علوم لجبازی دولت با مجلس است. سجادی بیان کرد: متاسفانه کسانی در پشت پرده حضور دارند که به خاطر حفظ منافع شان در دانشگاه ها و وزارت علوم مشاوره نادرست به رئیس جمهور در خصوص وزاری پیشنهادی می دهند. سخنگوی مجمع نمایندگان خراسان رضوی با بیان اینکه رای و فضای اکثریت مجلس به وزیر پیشنهادی جدید علوم رای مخالف است، یادآور شد: مجلس شورای اسلامی بارها موضع خود در قبال فتنه ۸۸ را  به دولت اعلام کرده است. وی در پایان با بیان اینکه احتمالا دولت دوست ندارد فردی بی حاشیه را به مجلس معرفی کند،گفت: خط قرمز مجلس شورای اسلامی فتنه ۸۸ است و اگر بارها دولت چنین افراد مسئله داری را به مجلس معرفی کند، مجلس شورای اسلامی به آن رای اعتماد نخواهد داد.


برچسب‌ها: نماینده مردم سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/08/20ساعت 14:23 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

بهرمندی مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان سرخس از معافیت های قانونی

به گزارش روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان سرخس 

مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان سرخس گفت: بهرمندی 11 نفر از فرزندان مددجویان تحت حمایت کمیته امداد از معافیت سربازی، بهرمندی مددجویان از 108 مورد معافیت دیگر از قبیل امتیازات، آب، برق، گاز به صورت رایگان. علیرضا دادمحمدی اظهار داشت: خدمات این نهاد فراگیر بوده و محدود به نژاد و مذهب خاصی نیست و همه برادران شیعه و سنی از آن بهرمند هستند، و این نهاد مردمی را نمادی از وحدت وانسجام ملی برای خدمت به محرومین اعلام کرد، و مشارکت مردم و بسیج اجتماعی را برای یاری رساندن به محرومین ضروری دانست. وی تصریح کرد: طی هفت ماه گذشته از سال جاری 11 مورد فرزند ذکور از فرزندان مددجویان تحت حمایت به جهت فوت سرپرست وبرای حمایت از خانواده از خدمت سربازی معاف گردیده اند، علاوه بر آن طبق توافقات انجام شده بین سازمانهای آب، برق، و گاز، کلیه مددجویانی که نیاز به دریافت  این امتیازات را داشته باشند با معرفی این نهاد خدمات و امتیازات به صورت رایگان دریافت می نمایند که طی هفت ماه گذشته 108 مورد تاکنون معرفی و خدمات دریافت کرده اند که جای تقدیر وتشکر از این سازمان ها را به جهت همکاری و همیاری محرومین با کمیته امداد  را دارد.


برچسب‌ها: كميته امداد سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/08/19ساعت 14:43 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

گاو قدرنشناس دکتر دامپزشک را مصدوم کرد /مصدومیت دامپزشک سرخسی توسط بیمارش

دکتر دامپزشک سرخسی با اصابت میله آهنی به صورتش ناشی از ضربه شدید لگد گاو قدرنشناس، دچار مصدومیت شدید شکستگی دندان و پارگی لب و پوشش داخلی دهان شد. وارد شدن آسیب‌های فیزیکی به کارکنان دامپزشکی از طرف گاو،گوسفند، بز، اسب و سگ و دیگر حیوانات، از قبیل لگدزدن، شاخ زدن، گاز گرفتن و … یکی از صدها مخاطره پیش روی این خدمتگزاران عرصه‌ بهداشت است که علیرغم رعایت اصول ایمنی کار، به وجود می‌آید. اخیراً آقای دکتر صادق نژاد از همکاران بخش خصوصی دامپزشکی سرخس که اشتغال به امور درمانی دام و طیور دارد در حال انجام درمان یک رأس گاو در مجتمع گاوداری روستای مرزی سنگر در نزدیکی سد دوستی شهرستان سرخس، با اصابت میله‌ آهنی به صورتش ناشی از ضربه شدید لگد گاو قدرنشناس، دچار مصدومیت شدید شکستگی دندان و پارگی لب و پوشش داخلی دهان شد. این دکتر دامپزشک پس از طی شدن دوره بستری و درمان، در حال حاضر دوباره مشغول ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به دامداران منطقه است و ناسپاسی گاو تحت درمان، خللی در انجام تعهدات ایشان وارد نکرده است.


نسيم سرخس


برچسب‌ها: شبکه دامپزشکی سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/08/19ساعت 11:49 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

طی حکمی از سوی کوروش صبوریان؛ حسنعلی باوندی به عنوان سرپرست اداره ورزش و جوانان سرخس منصوب شد  

طی حکمی از سوی کوروش صبوریان حسنعلی باوندی به عنوان سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان سرخس منصوب شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل ورزش و جونان خراسان رضوی، طی حکمی از طرف کوروش صبوریان حسنعلی باوندی به عنوان سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان سرخس منصوب شد. در این حکم آمده است: با امعان نظر به تجربیات ارزنده جناب‌عالی در زمینه تربیت‌بدنی و امور جوانان به موجب این ابلاغ به عنوان سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان سرخس منصوب می‌شوید. امید است با اتکال به خداوند منان و بهره‌گیری از اخلاص، تلاش و همراهی کارکنان و تعامل با هیأت‌های ورزشی و سازمانهای مردم نهاد و هماهنگی با مسوولین محترم در راستای تحقق اهداف سازمانی تا رشد و توسعه ورزش همگانی و قهرمانی و رسیدگی به امور جوانان در آن شهرستان موفق و پیروز باشید


برچسب‌ها: ورزش و جوانان سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/08/19ساعت 9:8 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

در يک نشست خبري مطرح شد
۱۶۰ باشگاه رزمي متخلف در آستانه پلمب
خراسان رضوي - مورخ دوشنبه 1393/08/19 شماره انتشار 18829
نويسنده: بهروز

* اسحاق مير (رئيس هيئت رزمي سرخس) هم گفت: برخلاف ايده رئيس هيئت استان که معتقد است استعداديابي در هنگام برگزاري مسابقات بايد انجام شود، من معتقدم اين کار بايد در بدو ورود ورزشکار به باشگاه انجام شود.


برچسب‌ها: ورزش و جوانان سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/08/19ساعت 7:24 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

با خبرنگاران
خراسان رضوي - مورخ دوشنبه 1393/08/19 شماره انتشار 18829
سرخس، تمدن / عرفاني، مدير جهاد کشاورزي سرخس گفت: امسال مقدار 21 هزار تن ذرت علوفه اي از 600 هکتار اراضي زير کشت اين محصول برداشت شد و با وجود کاهش سطح زير کشت، کاشت به موقع اين محصول باعث افزايش رشد ۵ درصدي شده است.


برچسب‌ها: جهاد كشاورزي سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/08/19ساعت 7:21 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

در نشست شهردار و اعضای شورای شهر مزداوند با مدیر کمیته امداد سرخس: شهردار و اعضای شورای شهر مزداوند برای واگذاری زمين به كميته امداد سرخس قول مساعد دادند

شوراي اسلامی شهر و شهردار مزدواند براي همكاري بيشتر با كميته امداد سرخس برای واگذاري زمين و تاسيس مركز نيكوكاري قول مساعد دادند. عليرضا دادمحمدي مدیر کمیته امداد امام (ره) سرخس در نشست با اعضاي شوراي اسلامي و شهردار شهر مزداوند با اشاره به نام گذاري سال از سوي مقام معظم رهبري با عنوان سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي» گفت: در راستاي عملياتي شدن فرامين مقام معظم رهبري، سرمايه گذاري در ابعاد تعالي فکري و فرهنگي، برخورداري خانواده ها از استحکام و ثبات اقتصادي، توسعه مراکز نيکوکاري با محوريت مساجد، بهره مندي از سبک مديريت جهادي از راهبردهاي اجرائي براي مخاطبان اين نهاد در حال انجام است. وی  فعاليت در اين نهاد و كمك رساني به محرومان را نشات گرفته از مسائل ديني و سنت هاي علوي برشمرد و اظهار کرد: کميته امداد همه امکانات خود را براي تحقق شعار سال بسيج کرده است. مدير كميته امداد امام خميني (ره) سرخس ادامه داد: پيشتازي کميته امداد در عرصه مديريت جهادي که به همت ائمه جمعه سراسر کشور انجام شد، مسئله احياي زکات بود که در اين نهضت از کمک روحانيون بهره مند شدیم. دادمحمدی از اعضاي شوراي شهر خواست تا مددجويان را نسبت به دريافت تسهيلات خوداشتغالي تشويق كنند. در پايان این جلسه اعضاي شوراي اسلامي و شهردار شهر مزدواند با تقدیر از عملکرد و اقدامات کميته امداد در رسيدگي به خانواده هاي تحت حمايت به ويژه در زمينه کار آفريني، اشتغالزايي و ارتقاي سطح تحصيلي فرزندان تحت حمايت، قول مساعد براي واگذاري مکاني به صورت رايگان جهت بازگشائي مرکز نيکوکاري در اين شهر را دادند تا در جهت جمع آوري کمک هاي خيرين و جمع آوري زکات مساعدت هاي لازم را با کميته امداد داشته باشد.


برچسب‌ها: كميته امداد سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/08/19ساعت 0:56 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 چتر حمایتی پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد از عرصه فرهنگ و هنر؛ برگزاری دهمین نمایشگاه کتاب سال در شهرستان مرزی سرخس

سرخس- تمدن 

کارشناس انتشارات و تبلیغات شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد از برگزاری دهمین نمایشگاه بزرگ کتاب سال در شهرستان مرزی سرخس و چتر حمایتی این مجتمع گازی از عرصه فرهنگ و هنر خبرداد. هادی مهاجر با اعلام این خبر افزود:  در این نمایشگاه بیش از 9 هزار عنوان کتاب در زمینه های آموزشی، دانشگاهی، فنی و مهندسی، کودک و کمک درسی و انواع  CDهای آموزشی شامل آموزش زبان و انواع نرم افزارها، وسایل کمک آموزشی و دفاتر ایرانی اسلامی در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. وی اظهارداشت: همچنین در این نمایشگاه کتب ویژه بزرگسالان در زمینه های هنری، ادبی، تاریخی، روانشناسی والدین، جغرافیا، حقوق، رمان، مکاتب، کتب مرجع فرهنگ نامه ها، علمی، آشپزی و کامپیوتر ارائه می شود. مهاجر تصریح کرد: خرید از این نمایشگاه برای عموم آزاد است و بازدید کنندگان می توانند با تخفیف 20 درصدی کتاب های مورد علاقه خود را خریداری کنند. کارشناس انتشارات و تبلیغات شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد تاکید کرد: کارکنان رسمی تا سقف دو میلیون ریال خرید کتب و کارکنان قرارداد مستقیم و پیمانکاری تا سقف یک میلیون ریال خرید کتب از تخفیف 50 درصدی برخوردار خواهند شد و حق السهم همکاران شرکتی از حقوق آنان کسر خواهد گردید. وی بیان داشت: مجری نمایشگاه امسال از ناشران موفق در برگزاری چندین نمایشگاه است که تاکنون در پنج نمایشگاه بین المللی و بیش از 50 نمایشگاه داخلی حضور داشته است. مهاجر خاطر نشان کرد: همچنین با برگزاری این نمایشگاه، مسابقه کتابخوانی کتاب من زنداه ام اثر خانم معصومه آباد از اعضای شورای شهر تهران که در زمان جنگ تحمیلی در جبهه حضور داشته اند و خاطرات سال های دفاع مقدس را به قلم تحریر درآورده است برگزار می شود و از سوی مجری نمایشگاه به برگزیدگان هدایایی اهدا خواهد شد. گفتنی است: دهمین نمایشگاه بزرگ کتاب سال از 21 لغایت 30 آبان ماه امسال و از ساعت 08:30 صبح الی 11:30 و عصرها از ساعت 16 الی 21:30 در محل دائمی نمایشگاه های شهرک گاز شهید مهاجر سرخس برپا می باشد.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/08/18ساعت 14:30 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

مدیر امور منابع آب شهرستان سرخس خبر داد: توقیف یک دستگاه حفاری غیرمجاز در سرخس

مدیر امور منابع آب شهرستان سرخس از توقیف یک دستگاه حفاری غیرمجاز در شهرستان خبر داد.  امیر سالکی با تایید این خبر گفت: یک دستگاه حفاری غیرمجاز در اراضی تپه میراحمد شهرستان سرخس توسط اکیپ گشت و بازرسی و با دستور مقام قضایی و همکاری نیروی انتظامی توقیف و به پارکینگ اداره منتقل شد. وی اذعان کرد: دستگاه توقیف شده در حال حفاری یک حلقه چاه غیرمجاز به عمق حدود ۲۰ متر بوده  که با اخذ دستور قضایی نسبت به پر نمودن آن اقدام شد. مدیر امور آب شهرستان سرخس تصریح کرد: طبق قانون تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه کلیه دستگاه های حفاری مکلف به اخذ مجوز از شرکت آب منطقه ای است و در غیر این صورت، نیروی انتظامی نسبت به توقیف و انتقال آنها به پارکینگ اقدام می کند.


برچسب‌ها: امور منابع آب سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/08/18ساعت 11:41 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

مدیر جهاد کشاورزی سرخس به نسیم سرخس خبر داد: برداشت ۹۵ درصد ذرت علوفه ای شهرستان سرخس

مدیر جهاد کشاورزی سرخس از برداشت 95 درصد ذرت علوفه ای شهرستان خبر داد. علیرضا عرفانی گفت: امسال ۶۰۰ هکتار از زمین های زراعی سرخس زیر کشت ذرت علوفه ای رفته است. مدیر جهاد کشاورزی سرخس تصریح کرد: کاشت ذرت علوفه ای در سرخس از اوایل تیرماه آغاز و برداشت آن تا پایان آبان ماه ادامه دارد. عرفانی با بیان اینکه پیش بینی می شود به طور میانگین از هر هکتار ۳۵ تن ذرت برداشت شود اظهارکرد: این محصول برای مصارف دام شهرستان مورد استفاده قرار می گیرد و مازاد آن به شهرستان ها و شهرهای همجوار انتقال داده خواهد شد. وي یادآور شد: تمام عمليات زراعي از مرحله كاشت تا برداشت در مزارع ذرت علوفه اي شهرستان، به صورت مكانيزه و با استفاده از دستگاه چاپر انجام مي شود. مدیر جهاد کشاورزی سرخس با بیان اینکه امسال سطح زیر کشت ذرت علوفه ای در شهرستان کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: با وجود کاهش سطح زیر کشت امسال درعملکرد رشد ۵ درصدی داشتیم که در نهایت ۲۱ هزار تن ذرت علوفه ای از سطح زیر کشت شهرستان برداشت می شود. عرفانی اذعان کرد: توسعه كشت اين محصول با توجه به دامداري هاي موجود در شهرستان، علاوه بر تامين خوراك دام مراكز پرورشي، درآمد بهره برداران را به صورت قابل توجهي افزايش داده و صرفه اقتصادی بالایی دارد. وی در پایان با بیان اینکه کشت به موقع در افزایش عملکرد موثر است، تصریح کرد: تاکنون ۹۵ درصد از ذرت علوفه ای شهرستان برداشت شده است.


برچسب‌ها: جهاد كشاورزي سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/08/18ساعت 7:2 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

«دموکراسی آمریکایی» با طعم ۳ درصد!؟

یادداشت/ قاسم یعقوبی 

با تدقیق و تامل در رفتار سیاسی و گفتمان انتخاباتی ایالات متحده به وضوح می توان دریافت در حال حاضر حاکمیت 3 درصدی نظام سرمایه داری و ثروتمندان بدون توجه به مقوله هایی مانند، عدالت، اخلاق و صداقت و شفافیت، به عنوان شاخصه های دموکراسی هرگز رعایت نمی شود و همیشه حاکمیت حداقلی سرمایه دار بر سرنوشت اکثریت و تمامیت جامعه آمریکا سایه افکنده است. دموس کراتس، حکومت مردم بر مردم، به عنوان یکی از مولفه های نظام لیبرال دموکراسی غربی واژه ای پرکاربرد و پر طمطراق و وسوسه انگیز در ادبیات سیاسی و نظام بین الملل در قرون فعلی، بدون بصیرت و فهم عمیق از فلسفه، پیشینه، کاربرد و کارکرد دقیق آن، حربه ای در یَد نظام سلطه و یکی از بهانه ها و برنامه های کشورهای استعمارگر و زورگو برای سیطره و گسترش نفوذ خود در جهان خصوصا کشورهای جهان سوم و غرب آسیاست. دموکراسی، انتخابات، احترام و تکریم رای مردم در ایالات متحده آمریکا با دو قطب سیاسی و حزبی بزرگ دموکرات ها و جمهوری خواهان با تحلیل و حذف سایر احزاب و نادیده گرفتن حقوق حقه ی ایالت هایی مثل دموکرات های آلاسکا و احزاب و گروه های کمونیست و بعضا اسلام گرایان و مسلمانان و به طور کلی احزاب سوم در آمریکا، تصویری از فریب و دروغ را به جهانیان ارائه می کند. افشاگری های “برنی ساندرز”  از سناتورهای مستقل ایالت ورمونت آمریکا که گفته است، معمولا ۶۰ درصد مردم آمریکا در رفراندوم ها و انتخابات شرکت نمی کنند به نوعی اذعان به بحران مقبولیت و مشروعیت نظام دولت مبتنی بر دموکراسی غربی آمریکایی و خسته شدن مردم این کشور از بازی های نمایشی انتخاباتی و تبلیغاتی دارد آن هم انتخاباتی که معمولا مخارج هنگفت تبلیغاتی هر دو حزب مطرح آمریکا، دموکرات ها و جمهوری خواهان توسط لابی های صهیونیستی، شرکت ها و کمپانی های چندملیتی و بعضا توسط بعضی از خانواده های سرمایه دار و ثروتمند آمریکایی چون بیلیونرهای «برادران کاچ» پرداخت می شود و اگر سایر حزب ها و گروه های سیاسی بتوانند نمایندگانی در کنگره داشته باشند، زیر سایه این دو حزب حاکم قرار می گیرد و از تعداد ۴۴ رئیس جمهوری که در آمریکا کلید کاخ سفید را بدست آوردند همیشه قدرت بین نمایندگان و معرفی شدگان این دو حزب دست به دست شده است. با تدقیق و تامل در رفتار سیاسی و گفتمان انتخاباتی ایالات متحده به وضوح می توان دریافت در حال حاضر حاکمیت ۳ درصدی نظام سرمایه داری و ثروتمندان بدون توجه به مقوله هایی مانند، عدالت، اخلاق و صداقت و شفافیت، به عنوان شاخصه های دموکراسی هرگز رعایت نمی شود و همیشه حاکمیت حداقلی سرمایه دار بر سرنوشت، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آمریکا بر اکثریت و تمامیت جامعه آمریکا سایه افکنده است و همپیمانان انگلیسی آمریکایی ها که سایه ی هواپیماهای جنگی آن ها بر سر کشورهای مختلف به بهانه ی توسعه و ترویج دموکراسی همیشه سنگینی می کند هنوز در لجن زار نظام سلطنتی ملکه ای « آریستو کراس » گرفتار هستند و تفکرات فاشیستی خود را بر مردم خود و جهان اعمال و اجرا می کنند و این مدعیان دموکراسی از حامیان مخلص نظام های پادشاهی التقاطی کشورهای حوزه خلیج فارس هستند.


 پایگاه خبری تحلیلی نسیم سرخس،

+ نوشته شده در شنبه 1393/08/17ساعت 16:30 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

در هفت ماهه نخست سال جاری صورت گرفت: واکسیناسیون بیش از ۲ هزار قلاده سگ در سرخس علیه بیماری هاری

رئیس شبکه دامپزشکی سرخس گفت: در هفت ماهه نخست سال جاری بیش از 2 هزار قلاده سگ در سرخس علیه بیماری هاری به صورت کاملا رایگان واکسینه شده اند. دکتر عباس باغبان نژاد اظهار کرد: در راستای اجرای طرح واکسیناسیون هاری تعداد ۲ هزار و ۸۸۱ قلاده سگ صاحبدار بر علیه بیماری هاری توسط شبکه دامپزشکی سرخس به صورت کاملا رایگان واکسینه شده اند. وی در تشریح بیماری هاری اذعان کرد: هاری بیماری است ویروسی که در تمام حیوانات خون گرم از جمله در انسان می تواند ایجاد بیماری کند. باغبان نژاد تصریح کرد: ویروس هاری از بزاق حیوانات هار شامل گرگ، شغال، روباه، خفاش گربه و سگ و محل گاز گرفتگی وارد بدن شده و در ماهیچه ها به سمت اعصاب انتهایی می رود و شروع به تکثیر می کند. رئیس شبکه دامپزشکی سرخس ادامه داد: هاری هر ساله ۵۵ هزار نفر در جهان را می کشد که حدود ۴۰ درصد آنها زیر سن پانزده سالگی دچار گاز گرفتگی می شوند. وی افزود: مرگ در صورت ابتلا به هاری تقریبا قطعی است و کنترل بیماری در جمعیت سگ های صاحبدار معمولاً با تزریق واکسن و نشانه گذاری آنها با استفاده از قلاده انجام می شود، همچنین سگ های بیمار معدوم و سگ های مشکوک معدوم و یا قرنطینه می شوند. دکتر باغبان نژاد گفت: در صورتی که دام حلال گوشت توسط حیوان هار گزیده شود، حداکثر تا ۲۴ ساعت می توان با مراجعه به شبکه های دامپزشکی و زیر نظر ناظرین بهداشتی دام را ذبح و پس از تایید بهداشتی ناظرین و جداسازی محل گزش از گوشت آن استفاده کرد. وی در پایان در توصیه ای خاطرنشان کرد: در صورتی که توسط حیوانات گزیده شدید برای جلوگیری از ابتلا به بیماری محل گزش را به سرعت با آب و صابون و در صورت نبودن صابون با آب به خوبی بشویید همین اقدام ساده می تواند به صورت ابتدایی جلوی پیشرفت ویروس را گرفته و به شما فرصت می دهد تا در اسرع وقت(کمتر از چندین ساعت) به مراکز بهداشت مراجعه نموده وبا تزریق واکسن و سرم ضد هاری زیر نظر متخصصان از خطر ابتلا به هاری و مرگ حتمی ناشی از آن جان سالم بدر برید.


برچسب‌ها: شبکه دامپزشکی سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/08/17ساعت 10:29 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 رئیس سازمان توسعه تجارت: بايد سرخس به یک منطقه آزاد اقتصادی تبدیل شود 

سرخس- سعيد امير احمدي

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه باید سرخس به منطقه آزاد تجاری اقتصادی تبدیل شود، خاطر نشان کرد: خراسان رضوی پتانسیل بسیار زیادی برای صادرات کالاهای کشور به کشورهای همجوار دارد که باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. ولی الله افخمی راد در حاشیه بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سرخس با اشاره به اینکه بزرگراه بزرگ مشهد سرخس باید زود‌تر به بهره برداری برسد اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم از مزایای این منطقه بهره‌مند شویم باید شرایط مساعد برای استفاده از این بزرگراه را ایجاد کنیم. وی افزود: برای هر منطقه اقتصادی در کشور باید زمینه مناسب آگاهی بخشی به مردم برای سرمایه گذاری فراهم شود، برای مثال همین منطقه سرخس با وجود پالایشگاه‌های گاز می‌تواند زمینه مناسب برای توسعه در حوزه گاز کشور باشد. رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه باید سرخس به منطقه آزاد تجاری اقتصادی تبدیل شود خاطر نشان کرد: خراسان رضوی پتانسیل بسیار زیادی برای صادرات کالاهای کشور به کشورهای همجوار دارد که باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. افخمی راد گفت: یکی از مشکلاتی که در استان خراسان رضوی مشاهده می‌شود کمبود واگن‌های صادراتی برای کالاهای مورد نیاز است. وی با اشاره به اینکه افزایش حجم مبادلات در مرزهای سرخس سبب توسعه و پیشرفت خراسان رضوی می‌شود تصریح کرد: از مسئولان می‌خواهم که زمینه را برای تبدیل شدن سرخس به عنوان یک منطقه آزاد اقتصادی را انجام دهند.


برچسب‌ها: منطقه ویژه سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/08/17ساعت 9:43 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 امام جمعه موقت سرخس: حب اهل بیت (ع) رهایی بخش احیاگران مصیبت های امام حسین (ع) است

امام جمعه موقت سرخس اظهار کرد: حب اهل بیت (ع) رهایی بخش انسان ها و احیاگران مصیبت های امام حسین علیه السلام است. حجت الاسلام حسن اکبری نیا در خطبه های این هفته نمازجمعه سرخس با توصیه به تقوای الهی، نقش دعا را با اهمیت دانست و گفت: امامان معصوم و امام سجاد علیه السلام بعد از نهضت عاشورا با روش ها و شیوه های مختلف سعی و اهتمام در زنهده نگه داشتن دیاد و خاطره حسینی داشتند و اقدامات امام سجاد علیه السلام در طول عمر با برکت خود بعد از حادثه کربلا، مبارزه شدیدی علیه حکام جور بنی امیه بود. امام جمعه موقت سرخس با تشریح نهضت روشنگری و بصیرت افزایی امام سجاد علیه السلام پس از حادثه جانسوز کربلا، گریه مداوم بر امام حسین علیه السلام، یادآوری وقایع عاشورا در مناسبت ها، رتوصیه به زیارت امام حسین علیه السلام، سجده بر تربت امام حسین علیه السلام و بهره مندی از دعا به عنوان وسیله ای تربیتی، سیاسی و عقیدتی را از جمله اقدامات امام سجاد علیه السلام برشمرد که نقش مهمی در احیاء ارزش ها و یاد و خاطره ی حماسه حسینی ایفا کرد. حجت الاسلام اکبری نیا دعا را وسیله ای برای مقابله با غم و اندوه و رهایی از مشکلات و گرفتاری ها و وسیله تقرب الهی عنوان کرد که انسان باید هنگام راحتی و آسایش هم اهل دعا باشد تا خداوند وقت گرفتاری به فریاد او برسد. خطیب نمازجمعه سرخس دعای پدر و مادر در حق فرزندان، مظلوم در حق ظالم، عمره گذار تا زمانی که به وطن خود باز می گردد، دعای روزه دار در زمانی که افطار می کند را از جمله مواردی دانست که در روایات برای آن اجابت سریع آمده است و دعا را از روش های مفید و موثر امام سجاد علیه السلام و صحیفه سجادیه را از آثار بزرگ در زمینه های مختلف بیان کرد. امام جمعه موقت سرخس با تقدیر از اقدامات بزرگ مردم ولات مدار و هیئت های مذهبی سرخس در سوگواری حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام در دهه اول محرم و تسلیت عاشورای حسینی و ایام حزن آل الله، اسارت اهل بیت عصمت و طهارت، تکلیف حضرت زینب (س) و امام زین العابدین علیه السلام را بعد از وقایع و حوادث کربلا بسیار مهم قلمداد کرد و حب اهل بیت (ع) را رهایی بخش انسان ها و احیاگران مصیبت های امام حسین علیه السلام عنوان کرد. حجت الاسلام اکبری نیا در پایان خاطرنشان کرد: خطبه های کوبنده حضرت زینب (س) و امام سجاد علیه السلام خط بطلانی بود بر جبهه کفر یزیدی و دستگاه معاویه که زوایای ظلم بر اهل بیت (ع) را روشن کرد.


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در جمعه 1393/08/16ساعت 13:19 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

رئیس جمعیت هلال احمر سرخس: در دهه اول محرم با تمام توان به عزاداران حسینی خدمات رسانی کردیم

رئیس جمعیت هلال احمر سرخس اظهار کرد: در ایام دهه اول محرم جمعیت هلال احمر سرخس با تمام توان به عزاداران حسینی خدمات رسانی کرد. حسن گودرزی اظهار کرد: در دهه اول محرم جمعیت هلال احمر سرخس با تمام توان به خدمت گذاری به عزاداران حسینی پرداخت. وی ترویج فرهنگ پاک سازی محیط توسط اعضاء جوانان، شرکت اعضاء سازمان جوانان در هیات حضرت علی اکبر علیه السلام و ماشین نویسی با شعارهای مذهبی ویژه محرم را از برنامه های این جمعیت در دهه اول محرم عنوان کرد. رئیس جمعیت هلال احمر سرخس، استقرار چادر سازمان جوانان در مزار شهدا، اجرای پروژه سحاب توسط دوچرخه سواران سازمان جوانان، استقرار ایستگاه صلواتی برای پذیرایی از عموم مردم و هیات های عزاداری از شهرستان تا مزار شهدا را از خدمات جمعیت هلال احمر شهرستان در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی ذکر کرد. وی در پایان گفت: این جمعیت همچنین با استقرار اکیپ های خودرویی و موتوری در مسیر هیات های سینه زنی شهرستان در روز تاسوعا و عاشورای حسینی به عزاداران حسینی خدمات رسانی کرد.


برچسب‌ها: هلال احمر سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/08/15ساعت 15:12 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 صبح آدینه هفته آینده انجام می‌شود: پخش مستقیم دعای ندبه شهرستان سرخس از شبکه ۱ سیما

فرمانده سپاه ناحیه سرخس گفت: روز جمعه 23 آبان ماه مراسم پرفیض دعای ندبه در مسجد امام رضا علیه‌السلام سرخس، از شبکه یک سیما به صورت زنده پخش خواهد شد. سرهنگ سید مرتضی شارعی مقدم  اظهار کرد: مراسم دعای ندبه با همکاری هیئت رزمندگان اسلام، مسئولان شهرستان سرخس و صداوسیما از مسجد امام رضا علیه‌السلام، مستقیم از رسانه ملی پخش خواهد شد. وی تصریح کرد: دعای پرفیض ندبه ساعت ۶ صبح با مداحی حاج مرتضی طاهری مداح اهل‌بیت (ع) و سخنرانی حجت‌الاسلام‌ غروی برگزار می‌شود. شارعی مقدم خاطرنشان کرد: حضور گسترده آحاد مختلف مردم برای استفاده کامل از فضای معنوی و فرصت ایجادشده مستلزم اطلاع‌رسانی وسیع در سطح شهرستان است. وی تأکید کرد: برگزاری این‌گونه برنامه‌های معنوی در راستای ایجاد و تقویت احساسات دینی و مذهبی در شهرستان و به‌ویژه در نسل جوان و نوجوان از تأثیرگذاری بالای برخوردار است. فرمانده سپاه ناحیه سرخس در پایان اذعان کرد: روز یکشنبه ۱۸ آبان ماه جلسه ستاد برگزاری دعای ندبه را داریم که در خصوص اطلاع‌رسانی و هماهنگی‌های لازم تصمیمات نهایی گرفته می‌شود.


برچسب‌ها: بسيج سپاه سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/08/15ساعت 11:8 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

فرمانده هنگ مرزی سرخس خبر داد: کشف دو قبضه سلاح غیرمجاز در سرخس

فرمانده هنگ مرزی سرخس از کشف دو قبضه سلاح غیرمجاز در شهرستان خبر داد. سرهنگ رضا ایزدپناه اظهار کرد: در راستای اجرای طرح سراسری مبارزه با قاچاق کالا و باهدف انسداد مرز با هماهنگی مقام قضایی کارکنان این فرماندهی اقدام به اجرای این طرح کردند. وی اذعان کرد: مأموران هنگ مرزی سرخس با استفاده از دسته‌های اطلاعات رزم، ایست و بازرسی و سگ‌های مواد یاب طرح مبارزه با مواد مخدر را در سطح حوزه استحفاظی اجرا که در این طرح دو قبضه سلاح غیرمجاز به همراه مهمات کشف و ضبط شد. فرمانده هنگ مرزی سرخس خاطرنشان کرد: در این رابطه پرونده تشکیل و متخلفان جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی شد. ایزدپناه در پایان تأکید کرد: مرزداران هنگ مرزی سرخس در نقطه صفر مرزی با تلاش‌های شبانه‌روزی خود امنیت پایدار را در این خطه مرزی ایجاد کرده‌اند و اجازه نخواهند داد در این امنیت خللی وارد شود.


برچسب‌ها: هنگ مرزي سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/08/15ساعت 10:12 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

رئیس شبکه دامپزشکی سرخس خبر داد: تامین سلامت غذایی عزاداران سرخسی در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی

رئیس شبکه دامپزشکی سرخس اظهار کرد: شبکه دامپزشکی سرخس با تجهیز دو اکیپ ثابت و یک اکیپ سیار در روزهای عاشورا و تاسوعای حسینی اقدام به بازرسی بهداشتی بیش از 124 رأس دام سبک و 4 رأس دام سنگین کرد. دکتر عباس باغبان نژاد گفت: به‌منظور ارائه گوشت سالم و بهداشتی برای مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان، شبکه دامپزشکی سرخس با تجهیز دو اکیپ ثابت و یک اکیپ سیار در روزهای عاشورا و تاسوعای حسینی اقدام به بازرسی بهداشتی بیش از ۱۲۴ رأس دام سبک و ۴ رأس دام سنگین کرد. وی خاطرنشان کرد: در این بازرسی‌ها ۶۹ کیلوگرم فرآورده‌های غیرقابل‌مصرف از چرخه مصرف انسانی حذف شد. رئیس شبکه دامپزشکی سرخس تصریح کرد: همچنین با ارسال پیامک به دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان برای مکان‌هایی که امکان دسترسی به کشتارگاه را نداشتند، شرایط نگهداری و سالم‌سازی گوشت تشریح شد. دسترسی به گوشت سالم و بهداشتی یکی از مواردی است که می‌تواند بر سلامتی و تندرستی جامعه بیفزاید. وجود بیش از ۸۵۰ بیماری مشترک بین انسان و دام مقوله توجه به تولیدات دامی به‌خصوص گوشت قرمز را بااهمیت‌تر می کند.


برچسب‌ها: شبکه دامپزشکی سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/08/14ساعت 17:20 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

علت انباشت کالا در گمرک سرخس در دست بررسي است
خراسان رضوي - مورخ چهارشنبه 1393/08/14 شماره انتشار 18825

ايرنا- معاون توسعه بازرگاني خارجي سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي گفت: علت انباشت کالاهاي صادراتي يا ترانزيتي در گمرک سرخس واقع در مرز ايران و ترکمنستان در دست بررسي است.


برچسب‌ها: گمرك سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/08/14ساعت 7:12 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

عاشورای حسینی در سرزمین آفتاب شرقی/ بخش سوم

اقامه نماز ظهر عاشورا در سرخس+عکس

نماز جماعت ظهر عاشورا به امامت امام جمعه شهرستان سرخس در جوار مزار شهدای شهرستان برگزار شد. ظهر امروز سه شنبه با حضور عزاداران حسینی نماز ظهر عاشورا به امامت حجت الاسلام علیرضا ارژنگ امام جمعه سرخس در جوار مزار شهدای شهرستان سرخس برگزار شد.


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/08/13ساعت 14:41 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

عاشورای حسینی در سرزمین آفتاب شرقی/ بخش دوم

تصاویر/ مراسم نمادین آتش زدن خیمه ها در سرخس

مراسم نمادین آتش زدن خیمه ها در شهرستان سرخس توسط هیئت مذهبی محبان الحسین علیه السلام بعد از نماز ظهر عاشورا برگزار شد. عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/08/13ساعت 14:22 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

عاشورای حسینی در سرزمین آفتاب شرقی/ بخش اول

عزاداری مردم مرزنشین سرخس در روز عاشورای حسینی به‌ روایت تصویر

مردم ولایت مدار و مرزنشین شهرستان سرخس در روز عاشورای حسینی با شرکت در هیئت ها و دستجات عزاداری در سوگ شهادت امام حسین (ع) به عزاداری پرداختند.  عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/08/13ساعت 13:48 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 تصاویر/ اینجا صلوات یادت نره!!!

جوانان سرخسی در شب عاشورای حسینی با برپایی ایستگاه صلواتی، عشق و ارادت خود را به شهید کربلا ابراز کردند.  عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/08/12ساعت 19:55 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

مردم سرخس همچنان چشم انتظار آب سد دوستی

سرخس- مهدی علیمیرزایی

مدیر آب و فاضلاب شهری سرخس: آب سد دوستی  4 الی 5 سال دیگر به سرخس خواهد رسید!!!؟ همواره یکی از مشکلات اساسی شهروندان سرخسی نبود آب شرب سالم و گوارا می باشد و در این باره قول های فراوان و متعددی از مسولان در سال های گذشته شنیده ایم ولی تا به الان هیچ کدام از این وعده ها جامه عمل به خود نگرفته  و مردم خطه مرزی سرخس با این مشکل هم چنان دست و پنجه نرم می کنند. به لحاظ اهمیت موضوع و اینکه در این باره اگر سهل انگاری صورت بگیرد جان مردم به خطر خواهد افتاد در این مقال به این معضل می پردازیم امید است مسولان مربوطه چه در شهرستان، استان و در کشور با خواندن این مطلب تلنگری در آنان احساس شود و توجه مضاعف و بیشتری نسبت به این مایه حیاتی داشته باشند و هر چه سریع تر نسبت به رفع این مشکل اساسی و بنیادی  اقدام کنند. آب شرب سالم و کافی در هر منطقه ای حق طبیعی مردمان آن سرزمین محسوب می شود و دولت مردان موظف می باشند تا توجه کافی  نسبت به این مقوله ارزشمند و حیاتی داشته باشند و نسبت به شاخصه های اصلی این مهم حساس باشند ولی این معضل اساسی در سرخس جدی گرفته  نمی شود و به نوعی سلامت مردم به خطر خواهد افتاد و یا اینکه به قول کارشناسان بهداشت بسیاری از مریضی ها بویژه سنگ کلیه در سرخس به خاطر همین علت می باشد. مشکل آب شرب از اساسی ترین معضل شهرستان مرزی سرخس به شمار می رود و در این زمینه  باید کار شود  و متاسفانه روستاهای این شهرستان هم  از آب سالم  و کافی  برخوردار نمی باشند که می طلبد در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری  سال  «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی»  مزین گردیده  اهتمام جهاد گونه  شود تا امید  مردم این خطه مرزی بیشتر شود. به نظر مي رسد تامين آب شرب سالم و بهداشتي مي بايست اولويت نخست اجراي شاخص عدالت در سلامت براي متوليان سلامت جامعه باشد. از اين رو اجراي طرح هاي تامين و مديريت آب شرب سالم و بهداشتي از ضروریات هر منطقه به شمار می رود.  دولت در تعيين شاخص هاي عدالت در سلامت به مبحث شبکه عمومي آب سالم در کشور توجه کرده و در اين راستا بهره برداري بهينه، مديريت توليد آب، ساماندهي منابع آب و آب رساني به شهر و روستا در اولويت کميسيون زيربنايي دولت قرار گرفت. «دسترسي به شبکه عمومي آب آشاميدني» يکي از شاخص هاي ۵۲ گانه عدالت در سلامت شمرده مي شود و تامين آب شرب سالم و بهداشتي از جمله وظايف اوليه دولت ها براي تامين سلامت مردم است زيرا آب آلوده يکي از راه هاي ابتلا به انواع بيماري هاي ويروسي و ميکروبي تلقي مي شود و حتي مي تواند خطراتي را تا حد مرگ براي افرادي که آب شرب آلوده مصرف مي کنند، در پي داشته باشد. متخصصان داخلي و پزشکان عمومي بر اين باورند که بيشترين علل ابتلاي افراد به ويژه روستاييان به بيماري هاي روده اي و عفوني ناشي از آلودگي آب آشاميدني است. کارشناسان  مربوطه بر این باورند که  بيش از ۵۰ درصد بيماران از عفونت هاي داخلي رنج مي برند و بيماري بيش از ۹۰ درصد اين افراد ناشي از مصرف آب آلوده است. آنها می گویند  در ويزيت هاي دوره اي  متوجه شدیم  تقريباً تمامي کودکان زير ۸ سال مبتلا به عفونت هاي دستگاه گوارش هستند و آزمايش ها نشان مي دهد که آب آشاميدني عامل اصلي بروز اين عفونت هاست  که بيش از ۸۰ درصد بيماران از ناراحتي هاي دستگاه گوارش رنج مي برند و تمامي اين عوارض ناشي از مصرف آب شرب آلوده مي تواند باشد. اما آیا توجه و نظارت کافی به آب شرب در شهر سرخس می شود یا نه؟ چرا اکثر مردم سرخس از آب شرب شهری برای خوردن استفاده نمی کنند و به مغازه های فروش آب تصفیه روی آورده اند؟ با مردم که گفتگو می کردیم اکثرا به آب شرب شهر سرخس اعتماد ندارند و خیلی ها بر این باور بودند که آب شرب سرخس بیماری های متعددی را تولید می کند. مدیر آب و فاضلاب شهری سرخس از اجرای مراحل کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای رفع مشکلات آب شرب شهر سرخس خبر داد. محمد زاده با اشاره به برنامه  کوتاه مدت گفت اجرای اصلاح شبکه و مهندسی مجدد چاه های آب شرب از مهم ترین کارهای اجرایی کوتاه مدت می باشد. وی در باره طرح میان مدت افزود در منطقه ای بین سد دوستی و شهر سرخس 4 حلقه چاه در خواست دادیم که اگر مجوز صادر شود سریع كار را  شروع می کنیم. مدیر آب و فاضلاب شهری سرخس با اشاره به برنامه دراز مدت  خاطر نشان کرد که اگر بودجه به اندازه کافی اختصاص پیدا کند حدود 4 الی 5 سال دیگر طول خواهد کشید که آب سد دوستی به شهر سرخس برسد!!!! محمد زاده به شهروندان سرخسی توصیه کرد که به این اداره اعتماد کنند و از آب شرب فعلی استفاده کنند و مشکلی پیش نخواهد آمد چرا که اخیرا با جو سازی دارند جهره آب سرخس را مخدوش می کنند و این طور شنیده می شود که آب سرخس اصلا  قابل خوردن نیست  و از مردم خوب سرخس استدعا داریم به این شایعات توجهی نداشته باشندو از این نعمت الهی استفاده کنند. چند ماه پیش که  مهندس جانباز معاون وزیر نیرو و مدیر عامل آب و فاضلاب کشور در بازدید از سد دوستی گفت که مردم سرخس 2 سال دیگر از آب سد دوستی استفاده می کنند !!! که  هفته بعد مدیر عامل آب منطقه ای استان خراسان رضوی گفت مردم 3 سال دیگر منتظر باشند ولی تا الان پس از گذشت سه سال از کلنگ زنی  فقط 25 کیلومتر از 75 کیلومتر لوله گذاری شده و  طبق شواهدی که پیداست فعلا این پروژه به تاریخ پیوسته و هر مسولی که به شهرستان سفر می کند قول می دهد  و  امیدواریم مسولان مربوطه بیشتر به فکر باشند و این طرح استراتژیک و حیاتی را هر چه سریع تر به سرانجام برسانند. مدیر مرکز بهداشت شهرستان سرخس اظهار كرد که مرکز آب شرب شهرستان را  از چهار زاویه بررسی می کند. دکتر بیگی افزود اولین بررسی درباره بحث کلرسنجی می باشد که روزانه مورد بررسی قرار می گیرد تا  میزان کلر بیشتر یا کمتر نباشد که از این حیث آب شرب سرخس مشکلی ندارد. این مقام مسول بررسی دوم را نمونه برداری میکروبی دانست و  بیان نمود که این  بررسی ها را در آزمایشگاه  مرکز بهداشت انجام می دهیم که از این لحاظ آب شرب شهر سرخس دارای مشکلاتی هست و نا مطلوب می باشد که مسولان مربوطه باید به فکر راهکار اساسی باشند. وی بررسی سوم را نمونه برداری شیمیایی اعلام نمود و افزود: که این بررسی ها بطور ماهانه انجام می شود که آب شرب سرخس از لحاظ شیمیایی نیز نا مطلوب می باشد و باید مورد توجه جدی قرار گیرد. دکتر بیگی آخرین مرحله از بررسی را تست سنگین فلزات عنوان نمود و خاطر نشان کرد که این بررسی ها فصلی انجام می شود و از این بابت آب شرب سرخس مشکلی ندارد. مدیر مرکز بهداشت شهرستان سرخس بطور جدی از مسولان مربوطه خواست هر چه سریع تر نسبت جایگزین کردن آب شرب سرخس اقدام کنند تا  نگرانی های مردم کمتر شود  و سلامتی مردم به خطر نیفتد چرا که آب شرب سرخس نا مطلوب می باشد و هر چه سریع تر باید آب سد دوستی به شهر سرخس انتقال داده شود. به نظر می رسد برای حل اساسی معضل آب شزب شهر سرخس باید تلاش های جهاد گونه ای انجام شود که این پروژه بسیار مهم و استراتژیک را  به سرانجام برسانند.


برچسب‌ها: امور منابع آب سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/08/12ساعت 15:28 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 نشست هم‌اندیشی هیئات مذهبی در سرخس برگزار شد نشست

هم اندیشی مسئولان هیئت های مذهبی سرخس با رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان برگزار شد. نشست هم اندیشی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان با مسئولان هیئات مذهبی فعال در سرخس با محوریت برنامه های محرم برگزار شد. حجت‌الاسلام سید کاظم سالاری رئیس اداره تبلیغات اسلامی سرخس در خصوص برطرف شدن آسیب های عزاداری، نقش ویژه مسئولان هیئت های مذهبی در شکل گیری شخصیت مخاطبان به خصوص جوانان و نوجوانانی که در مراسم و مجالس عزاداری شرکت می کنند مطالبی بیان کرد و گفت: ایام محرم فرصتی است که باید نهایت استفاده را برای آشنائی نسل جوان با ابعاد شخصیتی امام حسین علیه السلام و اهداف قیام آن حضرت بکار برد. در ادامه سرهنگ سیدمرتضی شارعی مقدم فرمانده سپاه ناحیه سرخس که به عنوان مهمان ویژه به این مراسم دعوت شده بود، خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت کنونی جهان اسلام و منطقه و رویش گروهک تکفیری داعش، بصیرت افزایی باید در دستور کار هیئات مذهبی باشد. وی اذعان کرد: همه ما باید از ظرفیتی که به برکت خون پاک اباعبدالله الحسین علیه السلام ایجاد شده نهایت استفاده را در کمک به مظلومان و مستضعفان عالم ببریم.


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/08/12ساعت 12:20 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

همزمان با روز عاشورای حسینی و روز استکبار ستیزی صورت می گیرد: طنین شعار استکبارستیزانه “مرگ بر آمریکا” توسط عزاداران عاشورای حسینی در سرخس رئیس اداره تبلیغات اسلامی سرخس گفت: مراسم یوم الله 13 آبان همزمان با تجمع هیئت های مذهبی در روز عاشورای حسینی در مزار شهدای شهرستان سرخس برگزار می شود. حجت الاسلام سید کاظم سالاری  اظهار کرد: مراسم یوم الله ۱۳ آبان همزمان با تجمع هیئت های مذهبی در روز عاشورای حسینی در مزار شهدای شهرستان سرخس برگزار می شود. وی خاطرنشان کرد: از ساعت ۹ صبح فردا آماده استقبال از هیئت های مذهبی شهرستان در مزار شهدای سرخس هستیم و سخنران مراسم حجت الاسلام علیرضا ارژنگ امام جمعه شهرستان خواهد بود. رئیس اداره تبلیغات اسلامی سرخس اذعان کرد: نماز ظهر عاشورا با تجمع هیئت های مذهبی شهرستان به امامت حجت الاسلام علیرضا ارژنگ امام جمعه شهرستان در مزار شهدای سرخس برگزار می شود.


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/08/12ساعت 12:10 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

غلامرضا کاملان خبر داد: توقف ۱۳ هزار تن کالای صادراتی در مرز سرخس

معاون توسعه بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: علت انباشت کالاهای صادراتی یا ترانزیتی در گمرک سرخس واقع در مرز ایران و ترکمنستان در دست بررسی است.   غلامرضا کاملان اظهار کرد: مقداری جنس که گفته می شود شامل ۱۳ هزار تن کالای صادراتی می باشد از مهر ماه گذشته تاکنون در گمرک سرخس متوقف مانده لذا از محدوده مرزی ایران و ترکمنستان خارج نشده است. وی گفت: میزان دقیق کالای انباشتی و نوع آن در گمرک سرخس هنوز تعیین نشده لذا اعلام آن منوط به حضور در سرخس و بررسی موضوع از نزدیک است. معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به محدودیتهایی که کشور ترکمنستان برای صادرات و واردات خراسان رضوی ایجاد می کند نیز اظهارداشت: توقف کامیونهای ترانزیتی و صادراتی در گمرک سرخس محدودیتی است که از آن طرف مرز اعمال شده زیرا مسوولان ترکمنستان فقط امکان پذیرش روزانه ۲۰۰ کامیون را فراهم کرده اند که همین امر موجب انباشت کالاها در گمرک می شود. وی افزود: بطور معمول پاییز هر سال انباشت کالای صادراتی یا ترانزیتی را در گمرک سرخس داریم که این امر به دلیل افزایش حجم کامیونهای ترانزیتی و صادراتی در گمرک است. کاملان گفت: مشکلات و محدودیتهای موجود در بحث مراودات کالا با ترکمنستان ناشی از کمبود زیرساختها و فقدان امکانات لازم برای پذیرش بیشتر کالا از طریق کامیون و واگن از سوی آن کشور در مرزهای مشترک است. وی افزود: ترکمنستان برای حل مشکل صادرات خراسان رضوی درحال ایجاد زیرساختها در مرز سرخس، درگز و باجگیران برای دریافت حجم بیشتر کالا است. او گفت: در این چارچوب ترکمنستان در حال ساخت یک کنارگذر در حوالی عشق آباد است تا زیرساخت حمل و نقل در عبور کالا از مرز باجگیران در ایران به سمت عشق آباد فراهم شود.     معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: تلاش مسوولان ترکمنستان برای فراهم کردن زمینه بیشتر مبادلات کالا با ایران در نتیجه توسعه روابط با آن کشور است بطوری که اخیرا برخی از استانداران جمهوری ترکمنستان به مشهد سفر کرده و سعی در رفع مشکلات برای تبادل بیشتر کالا بین دوطرف را داشته اند. وی توضیحات بیشتر درباره رفع مشکل انباشت کالا در مرز سرخس را موکول به پنجشنبه هفته جاری و پس از سفر به سرخس و بررسی مشکل عنوان کرد. تلاش خبرنگار ایرنا برای برقراری تماس با مسوولان گمرکات خراسان رضوی در ارتباط با میزان انباشت کالا در گمرک سرخس نتیجه نداد. ترکمنستان پس از افغانستان دومین هدف صادراتی کالاهای خراسان رضوی است و همچنین محدودیتها در زمینه صدور کالا از این استان به ترکمنستان به مراتب بیشتر از افغانستان است.     خراسان رضوی پنج گمرک در مشهد، سرخس در شهرستان مرزی سرخس، لطف آباد و باجگیران در شهرستان مرزی درگز، دوغارون در شهرستان تایباد و دو بازارچه مرزی تایباد در مرز افغانستان و باجگیران در مرز ترکمنستان دارد. خراسان رضوی ۸۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشورهای افغانستان و جمهوری ترکمنستان دارد.


ایرنا


برچسب‌ها: گمرك سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/08/12ساعت 12:5 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 کشیک ویژه شبکه دامپزشکی سرخس برای ایام تاسوعا و عاشورای حسینی

کشیک ویژه شبکه دامپزشکی سرخس برای ایام عاشورا و تاسوعای حسینی به منظور تامین گوشت سالم برای تامین غذای عزاداران حسینی برقرار شد. دکتر عباس باغبان نژاد گفت: با توجه به هماهنگی انجام شده با شهرداری شهر سرخس به منظور تامین گوشت سالم برای اطعام عزاداران حسینی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی کشتارگاه شهرداری فعال است. وی اذعان کرد: در این دو روز کلیه خدمات بهداشتی ارائه شده توسط دامپزشکی به صورت کاملا رایگان است. رئیس شبکه دامپزشکی سرخس تصریح کرد: کشتار دام تحت هر شرایطی در سطح شهر ممنوع بوده و برابر ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی با متخلفان طبق قانون برخورد می شود. باغبان نژاد خاطرنشان  کرد: برای خدمات رسانی بهتر در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، دامپزشکی سرخس اقدام به تجهیز دو اکیپ ثابت در محل اداره دامپزشکی و کشتارگاه د ام شهرداری و یک اکیپ سیار در سطح شهر کرده است.     وی یادآور شد: شهروندان می توانند در صورت نیاز برای اطلاع از موارد بهداشتی و درخواست اکیپ سیار با شماره  ۳۴۵۲۲۰۳۹ شبکه دامپزشکی شهرستان تماس حاصل نمایند.


برچسب‌ها: شبکه دامپزشکی سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/08/11ساعت 15:24 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

تصاویر/ همایش بزرگ “احلی من العسل” در سرخس به همت حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی سرخس همایش بزرگ "احلی من العسل" در گرامیداشت ایثار و از خودگذشتگی نوجوان کربلا حضرت قاسم بن حسن علیه السلام با حضور 300 دانش آموز در شهرستان سرخس برگزار شد.  عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: بسيج سپاه سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/08/11ساعت 12:39 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

مدیر امور آب و فاضلاب سرخس خبر داد: رینگ شبکه آب شرب سرخس تکمیل شد

مدیر امور آب و فاضلاب سرخس گفت: با لوله گذاری خیابان ولیعصربه طول 3 کیلومتر از نوع 200 pvc رینگ شبکه آب شرب سرخس تکمیل شد.  مهندس مجتبی محمدزاده گفت: اجرای این رینگ باعث تقویت فشار شبکه آب شرب محله عباس آباد، فرهنگیان و پرستار  و همچنین افزایش قدرت مانور و زون بندی شبکه آب شرب شهر سرخس شد. وی با اشاره به اجرای ۴ کیلومتر لوله گذاری خیابان های مصلی، پاسداران و فنی و حرفه ای، از نوسازی ۲۰۰ فقره انشعاب در بافت فرسوده شهر سرخس خبر داد و بر اصلاح شبکه های فرسوده تا پایان سال تاکید کرد. مدیر امور آب و فاضلاب سرخس اذعان کرد: امور آب و فاضلاب سرخس تاکنون ۶ میلیارد ریال برای اصلاح و نوسازی شبکه های فرسوده آب سرخس هزینه کرده است.


برچسب‌ها: امور منابع آب سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/08/11ساعت 12:15 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

اجرای 31 طرح اشتغالزائی برای توانمندسازی مددجویان  تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی شهرستان سرخس 

به گزارش روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان سرخس  مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان سرخس گفت : برای توانمند سازی خانواده های 31 طرح طی 7 ماهه سال 93 با اعتباری بیش از 3 میلیاردو 700 میلیون ریال اجرا شد. علیرضا دادمحمدی بیان داشت : برای توانمندسازی خانواده ها 31 طرح اشتغال با اعتباری بیش از 3 میلیاردو 700 میلیون ریال اجرا شد و حدود 35 دار قالیبافی با اعتباری بالغ بر 87 میلیون و 500 هزار ریال که به صورت نخ در اختیار خانواده ها قرار گرفته اجرا گردیده که در مجموع در حال حاضر بالغ بر 55 طرح قالی بافی در دست اجرا می باشد وی در بازدید  اخیر آقای محسنی معاونت خودکفائی و اشتغال استان خراسان رضوی به همراه دیگر کارشناسان در حوزه خودکفائی و اشتغال استان ضمن ارائه گزارشی از خدمات کمیته امداد در شهرستان سرخس گفت: حدود 3 هزار خانوار تحت حمایت این نهاد قراردارند که ماهیانه بیش از 15 میلیار ریال فقط در غالب مستمری پرداخت می شود وکمیته امداد در توانمند سازی محرومین عملکرد بسیار خوبی داشته است . وی ایجاد اشتغال و ورود به بازار کار را بهترین اقدام در جهت کاهش فقر و رفع محرومیت از جامعه عنوان و تصریح کرد : بهترین وموثرترین کمکها به خانواده های کم بضاعت جامعه فراهم نمومدن شرایط اشتغال برای آنها است. در پایان محسنی معاونت خودکفائی و اشتغال استان ضمن تقدیر از زحمات کشیده شده توسط همکاران در شهرستان تاکید بر مشارکت همگانی در جهت توانمند سازی و ایجاد اشتغالهای پایدار تاکید کرد: خودکفائی و توانمندسازی مددجویان کمیته امداد بدون همکاری دیگر دستگاه های اجرایی و حمایت بانکها امکان پذیر نمی باشد و بانکها با پرداخت تسهیلات برای ایجاد کارگاه های تولیدی توسط مددجویان نقش اساسی در خودکفائی این قشر و رفع مشکلات آنها دارند.


برچسب‌ها: كميته امداد سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/08/11ساعت 8:50 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

6 ماهه نخست امسال صورت گرفت: واکسیناسیون ۲ هزار و ۶۰۰ قلاده سگ علیه بیماری هاری در سرخس

رئیس شبکه دامپزشکی سرخس از واکسیناسیون 2 هزار و 600 قلاده سگ علیه بیماری هاری در 6 ماهه نخست امسال خبر داد. دکتر عباس باغبان نژاد اظهار کرد: علیرغم پیشرفت چشمگیر علم پزشکی و دامپزشکی، متأسفانه هنوز بیماری هاری درمان ندارد و تنها راه مبارزه با آن، پیشگیری از طریق واکسیناسیون سگ و گربه و دیگر حیوانات در معرض خطر، اتلاف و معدوم‌سازی سگ‌های ولگرد، دور کردن زباله از محیط‌های مسکونی، مراجعه‌ سریع به پزشک و مراکز درمانی در صورت حیوان گزیدگی و آموزش فراگیر افراد در معرض خطر و … است. وی خاطرنشان کرد: به همین منظور در ۶ ماهه نخست امسال تعداد ۲ هزار و ۶۰۰  قلاده سگ علیه بیماری هاری در شهرستان واکسینه شدند که این تعداد بیشتر از تعهد سالیانه شبکه بوده است. رئیس شبکه دامپزشکی سرخس تصریح کرد: شبکه دامپزشکی شهرستان همچنان آماده ارائه خدمات بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه به‌منظور کاهش آمار حیوان گزیدگی و کاهش بیماری هاری در سطح شهرستان است. وی ضمن تأکید بر لزوم قطع و یا کاهش ارتباط حیات‌وحش با حیوانات اهلی از طریق اتلاف و معدوم‌سازی سگ‌های ولگرد به‌عنوان پل ارتباطی بین وحوش و حیوانات اهلی، که توسط شهرداری و دهیاری‌ها صورت می‌گیرد، بر لزوم آموزش افراد در معرض خطر هاری تأکید کرد.


برچسب‌ها: شبکه دامپزشکی سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/08/10ساعت 13:57 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

تجهیز گیرنده‌های دیجیتال در بخش مرزداران در اولویت قرار دارد

فرماندار سرخس: مشکل گیرنده‌های دیجیتال سرخس تا پایان امسال برطرف می شود فرماندار سرخس با اشاره به اینکه صداوسیما هم‌اکنون در حال نصب تجهیزات است، گفت: تا پایان امسال مشکل گیرنده‌های دیجیتالی در تمامی نقاط شهرستان برطرف می‌شود. علی محمددوست درباره ضعیف شدن گیرنده‌های دیجیتالی در شهرستان گفت: سال گذشته مکان‌یابی موردنظر برای نصب تجهیزات جدید تقویت گیرنده‌های دیجیتالی با همکاری صداوسیما انجام‌شده است. وی اذعان کرد: برای حل این مشکل با توجه به رایزنی که با صداوسیما داشتیم، از محل دو درصد نفت و گاز مبلغ ۴ میلیارد و ۴۹۰ میلیون ریال را برای مکان‌یابی و نصب تجهیزات در اختیار صداوسیما قرار گرفت. محمددوست تصریح کرد: با توجه به وضعیت جوی و آب‌وهوای شهرستان دونقطه برای نصب تجهیزات پیش‌بینی‌شده است که نقطه اول آن در بخش مرزداران در دستور کار قرارگرفته است و در حال انجام است و نقطه دوم شهر سرخس و حومه آن است که پوشش کلی شهرستان را در بر خواهد داشت. فرماندار سرخس مشکل گیرنده‌های دیجیتال را نبود امکانات فنی عنوان و اظهار کرد: متأسفانه این مشکل باعث شده تا در برخی روستاها خانواده‌ها به ماهواره روی بیاورند و به همین منظور نصب و تجهیز گیرنده‌های دیجیتال در بخش مرزداران را در اولویت قراردادیم که با راه‌اندازی و نصب تجهیزات تا روستای پسکمر تحت پوشش شبکه‌های دیجیتال قرار می‌گیرد. نماینده عالی دولت در شهرستان سرخس با اشاره به اینکه صداوسیما  هم‌اکنون در حال نصب تجهیزات است، خاطرنشان کرد: تا پایان امسال مشکل گیرنده‌های دیجیتالی در تمامی نقاط شهرستان برطرف می‌شود.


برچسب‌ها: فرماندار ي سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/08/10ساعت 13:27 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 دستگیری باند سارقان موتورسیکلت در سرخس

فرمانده انتظامی سرخس خبر داد: دستگیری باند سارقان موتورسیکلت در سرخس فرمانده انتظامی سرخس از دستگیری 6 سارق موتورسیکلت و منزل و کشف 15 فقره سرقت در شهرستان خبر داد. به گزارش معاونت اجتماعی پلیس شهرستان سرخس، سرهنگ محسن باقرزاده اظهار کرد: در پی چندین فقره سرقت موتورسیکلت و منزل در شهرستان، مأموران پلیس آگاهی شهرستان تحقیقات خود را در این زمینه آغاز و درنهایت موفق به شناسایی یکی از سارقان سابقه‌دار شدند. وی ادامه داد: با توجه به تحقیقات انجام‌شده مشخص شد، فرد موردنظر از سارقان سابقه‌دار شهرستان است که اقدام به سرقت موتورسیکلت و اوراق نمودن آنان می‌کند که مأموران با هماهنگی مقامات قضایی نسبت به بازرسی از منزل وی اقدام که در این بازرسی ۳ موتورسیکلت سرقتی و تعداد زیادی اموال سرقتی منزل مانند، تلویزیون رنگی، لوازم آشپزخانه، قمه، چاقو و … کشف شد. فرمانده انتظامی سرخس خاطرنشان کرد: پس از انجام بازجویی و تحقیقات از متهم، پلیس موفق به شناسایی ۴ همدست وی شده که در چندین عملیات غافلگیرانه پلیس موفق به شناسایی و دستگیری این افراد شد که در بازرسی از منزل آنان نیز تعداد ۷ موتورسیکلت کشف شد که در تحقیقات بعدی مشخص شد، سارقان اموال موتورسیکلت‌های سرقتی را روی این موتورسیکلت‌ها نصب و به فروش می‌رساندند. باقرزاده ادامه داد: از منزل ۴ متهم دیگر نیز که همگی از سارقان سابقه‌دار شهرستان هستند، تعداد زیادی اموال مسروقه منزل، قمه، شمشیر، چوب‌دستی، شوکر و … کشف شد. فرمانده انتظامی سرخس در پایان ضمن تشکر از همکاری خوب شهروندان با پلیس گفت: پرونده قضایی در این رابطه تشکیل و تحقیقات پلیس از متهمان کماکان ادامه دارد.


برچسب‌ها: فرماندهي انتظامی سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/08/10ساعت 11:18 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

صبح فردا: چهاردهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهرستان سرخس برگزار می شود

رئیس شورای اسلامی شهرستان سرخس گفت: بنا به دعوت این شورا در چهاردهمین جلسه رسمی علنی شورای اسلامی شهرستان سرخس روسای ادارات ورزش و جوانان و اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان براي بررسی مشکلات و نیازهای عمده و تبادل‌نظر و طرح پیشنهاد‌ات در این حوزه حضور می‌یابند. سید علی شیرینکار  اظهار کرد: بنا به دعوت این شورا در چهاردهمین جلسه رسمی علنی شورای اسلامی شهرستان سرخس که از ساعت ۹ لغایت ۱۳ روز یکشنبه ۱۱ آبان ماه در محل دفتر این شورا تشکیل می‌شود. روسای ادارات ورزش و جوانان و اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان جهت بررسی مشکلات و نیازهای عمده و تبادل‌نظر و طرح پیشنهادات در این حوزه حضور می‌یابند. وی اذعان کرد: به همین منظور از شوراهای اسلامی شهرهای سرخس و مزداوند و بخش‌های مرکزی و مرزداران درخواست شده موارد قابل‌طرح و پیگیری مدنظر را تا پایان وقت اداری شنبه به شورای شهرستان منعکس کنند. رئیس شورای اسلامی شهرستان سرخس تصریح کرد:

شهروندان عزیز در سطح شهرها و روستا می‌توانند نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود در این خصوص را از طریق تلفن ۳۴۵۲۹۴۸۵ و یا سامانه پیامکی ۱۰۰۰۵۱۳۴۵۲۹۴۸۵ و نیز به پست الکترونیک SHORA.SARAKHS@GMAIL.COM ارسال کنند.

شیرینکار خاطرنشان کرد: پیش‌ازاین روسای ادارات برق و منابع طبیعی شهرستان در جلسات رسمی شورای اسلامی شهرستان حضور یافتند که به‌زودی مشروح مذاکرات از همین رسانه به اطلاع شهروندان عزیز خواهد رسید.


برچسب‌ها: شوراي اسلامي شهرستان سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/08/10ساعت 9:57 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 تصاویر/ راهپیمایی حمایت از امر به معروف و نهی از منکر در سرخس

ظهر امروز همزمان با سراسر کشور، راهپیمایی تجدید میثاق با حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام بزرگ آمر به معروف و ناهی از منکر با حضور باشکوه مردم مومن و ولایتمدار سرخس از محل مصلی نماز جمعه به سمت میدان شهید چشک برگزار شد.  عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه 1393/08/09ساعت 14:24 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

تصاویر/ نمازجمعه شهرستان سرخس

نماز جمعه این هفته سرخس به امامت «حجت الاسلام علیرضا ارژنگ» امام جمعه سرخس در مصلی نمازجمعه شهرستان برگزار شد.  عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: نماز جمعه
ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه 1393/08/09ساعت 13:56 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 امام جمعه سرخس: رمز ماندگاری انقلاب اسلامی، قیام عاشورا و حادثه عظیم کربلاست

امام جمعه سرخس اظهار کرد: رمز پیروزی و ماندگاری انقلاب اسلامی قیام عاشورا و حادثه عظیم کربلا است که بسیاری از نهضت ها، با الهام گیری از قیام عاشورای اسلامی آغاز و اتمام گرفت. حجت الاسلام علیرضا ارژنگ در خطبه های این هفته نماز جمعه سرخس با توصیه به تقوای الهی گفت: همه ما موظف هستیم مقدمات ازدواج آسان را فراهم کنیم و یکی از حقوق فرزند بر پدر ازدواج است. وی اذعان کرد: مسائل اقتصادی و معیشتی و ترس از فقر یکی از موانع تشکیل خانواده است که شیطان در مسیر انسان قرار می دهد. خطیب نماز جمعه سرخس در ادامه مباحث اخلاقی نمازجمعه، ترس از فقر و ترک ازدواج را ناشی از عدم ایمان و توکل به خدا دانست و افزود: بهانه گیری های مختلف و بهانه تراشی ها، فرار از مسئولیت، توجه به رسم و رسومات بی پایه، تجمل گرایی و توقعات بیش از حد، از جمله علل عدم تشکیل خانواده و ترک ازدواج است. حجت الاسلام ارژنگ ادامه داد: مادیات، شغل، ملاک هایی است که در هیچ کجای فرمایشات ائمه معصومین علیه السلام که سنگ آن را به سینه می زنیم نیامده است و اخلاق و تقوا ملاک در ازدواج و زندگی مشترک است. امام جمعه سرخس با برشمردن ملاک های غیراساسی و واهی در زندگی های زناشویی تصریح کرد: اگر شغل، ماشین، مادیات و تجملات ملاک خوبی برای ازدواج بود امروز شاهد این همه اختلافات و صلاق ها نبودیم. وی در ادامه با بیان دیدگاه های بزرگان در مورد قیام سید وسالار شهیدان و با تسلیت تاسوعا و عاشورای حسینی و ذکر عبرت های عاشورا و تقارن این ایام با ۱۳ آبان ماه، رمزماندگاری و پیروزی انقلاب اسلامی را قیام عاشورا و حادثه عظیم کربلا دانست که بسیاری از نهضت ها، با الهام گیری از قیام عاشورای اسلامی آغاز و اتمام گرفت. حجت الاسلام ارژنگ پرداختن به فلسفه عاشورا و اهداف امام حسین علیه السلام را در کنار شور حسینی یکی ضرورت دانست و باتبیین نظریه فوکویاما در دهه ۶۰ که رمز ماندگاری انقلاب اسلامی و شیعه را دو بال سرخ حسینی قیام عاشورا و بال سبز مهدوی قیام حضرت مهدی (عج) دانسته است، درس آموزی، تعهد، ولایت مداری، ایثار، دفاع و شهادت طلبی را فلسفه هایی قلمداد کرد که نباید فراموش شوند. خطیب نماز جمعه سرخس با انتقاد از یک روزنامه داخلی که از بیت المال استفاده می کند و انتساب اسیدپاشی در اصفهان را به امر به معروف پیوند می زند، هدف قیام امام حسین علیه السلام و درس حادثه کربلا را امر به معروف و نهی از منکر دانست که همه ما موظف هستیم به آن توجه کنیم. وی اذعان کرد: منشا تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ۱۳ آبان ماه، درس عشق به خدا، نماز و معنویت برخاسته از تفکر الهی ابا عبدالله الحسین علیه السلام است. امام جمعه سرخس در پایان گفت: اگر دین، متن قرار بگیرد و در حاشیه نباشد، خیلی از مشکلات ما حل خواهد شد و وقتی آشکارا ارزش ها لگدمال می شود، مومنین نباید بی تفاوت باشند و سکوت کنند.


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در جمعه 1393/08/09ساعت 13:25 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 تصاویر/ همایش شیرخوارگان حسینی در شهرستان سرخس

همایش بزرگ شیرخوارگان حسینی به همت هیئت محبان الحسین علیه السلام شهرستان سرخس در مسجد امام حسین علیه السلام شهرستان برگزار شد. از ويژگي هاي  این مراسم  وجود پرچم متبرك گنبد معطر بارگاه حضرت ابوالفضل (ع) بود.  عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه 1393/08/09ساعت 10:16 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

سکانداری یک دهه مدیریت بسیجی و ارزشی در سازمان صدا و سیما

 یادداشت/ قاسم یعقوبی

رسانه های جمعی خصوصا صدا و سیما باید در ارائه برنامه ها، انعکاس اخبار، اطلاعات و وقایع به نقش تربیتی، هدایتی و خبری بر مبنای حقیقت و واقعیت، بر اساس رسالت دینی و قانونی خود عمل کند. رسانه های جمعی خصوصا صدا و سیما باید در ارائه برنامه ها، انعکاس اخبار، اطلاعات و وقایع به نقش تربیتی، هدایتی و خبری بر مبنای حقیقت و واقعیت بر اساس رسالت دینی و قانونی خود عمل کند. این رسانه بومی و ملی با جهت ارزشی و انقلابی خود در طول حیات طیبه جمهوری اسلامی فراهم کننده ی زمینه های استقلال، آزادی، عظمت و شوکت کشور در جنبه های مختلف خود بوده است. طبق اصل ۱۷۵ قانون اساسی کشور انتصاب و عزل ریاست سازمان صدا وسیما چمهوری اسلامی ایران با مقام معظم رهبری بوده و شورای متشکل از نمایندگان رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی هر کدام دو نفر وظیفه ی نظارت بر عملکرد سازمان صدا وسیما را بر عهده دارند. امام خمینی رضوان الله تعالی علیه از صدا و سیما به عنوان دانشگاه نام بردند و فرمودند: فاسد شدن صدا و سیما برابر با فاسد شدن کل جامعه است؛ همچنان که اصلاح آن را اصلاح جامعه می دانستند. جعبه ی جادویی که به تعبیر پیر جماران به تمام خانه های شهر و روستا رفته است و اگر محتوای برنامه های آن کاملا اسلامی نشود، به معنای آن است که اسلام در ایران اجرا نشده است. بعد از رحلت حضرت امام (ره)، نواندیشان، سکولارهای وطنی آگاهانه و یا هدایت شده از بیرون، تلاش های زایدی کردن تا این سازمان مهم را در اختیار بگیرند؛ سنگر سازی و مقاومت قانون اساسی کشور در این زمینه و منع قانونی، هوش، علاقه و اهتمام زاویه داران نظام ارزشی و انقلابی را به سمت روزنامه ها و جراید، سینما  و حتی ایجاد شبکه های صدا و سیما را در بیرون مرزها کشاند که موفقیت چندانی نداشتند. امام علی علیه السلام می فرمایند: «اَلنّاسُ بِاُمَرائِهِمْ اَشْبَهُ مِنْهُمْ بِآبائِهِمْ» مردم، به دولتمردان خود شبيه‏ترند تا به پدرانشان. رهبری دینی و مکتبی و رسانه و صدا و سیمای ارزشی و انقلابی می تواند جهت برنامه های اجتماعی، فرهنگی و خبری را در مسیر سعادت فردی و اجتماعی برای نیل به کمال و تعالی هموار کند؛ از این جهت یک دهه مدیریت بسیجی و ارزشی، مدیری مکتبی و و لایت مدار در سکانداری سازمان مهم و با گستره ی موثر و فراگیر صدا و سیما جناب عزت الله ضرغامی، با پرهیز از افراط و تفریط، خط گیری از فرامین بنیانگذار جمهوری اسلامی و طی مشی و فرامین مقام معظم رهبری فصلی از عزتمندی باشکوه و عظمت را برای نظام دینی و انقلابی ما به ارمغان آورد و کارنامه ای قابل قبول در عرصه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، معرفتی، قرآنی و سیاسی را ارائه کرد. حفظ حریم آرامش جامعه و وحدت میان مسئولان و مردم، تقویت بافت فرهنگی و مذهبی علیرغم تنوع قومیتی کشور، دلگرمی بخشی در مسیر توسعه و عدالت، پرهیز از جناح گرایی و تک صدایی، عمل به رسالت دینی و انقلابی در تبیین، تبلیغ و تقویت مبانی اسلامی در خط امام و رهبری، قرار داشتن و تقابل با غول رسانه ای و تبلیغاتی غربی و صهیونیستی در تضعیف و تخریب بنیان های فکری و اعتقادی نظام ولایی، با توسعه شبکه های برون مرزی و پدید آوردن جنبش های علمی در زمینه های سخت افزارانه و نرم افزاری از جمله اقدامات انقلابی «عزت» رسانه ملی کشور است. صدا و سیما و رسانه ی جمعی و ابزار تبلیغ گروهی به عنوان سیزدهمین اصل از اصول و ارکان وصیت نامه الهی  – سیاسی امام و به عنوان رسانه ای گرم و موثر، مشوق، متنوع و متشخص، در طول حیات طیبه ی انقلاب اسلامی می تواند برای تشریح و ایجاد سبک زندگی اسلامی ریل گذاری کند که رسانه ملی طی این ده سال زیر باران رسانه ای و سیل آسای غرب توانست با چتر اسلام، انقلاب، ماما و ولایت در برهه های خاص و حساس زمانی، خصوصا در فتنه فراگیر و پیچیده ی اسرائیلی آمریکایی ۸۸، رسالت و نقش بصیرت افزایی و معرفت بخشی خود را با محتوای غنی و سریع، بر اساس دیانت و حقانیت انجام دهد. ساخت و تولید مجموعه ها و سریال های ارزشمند و فاخری چون یوسف پیامبر (ص) و … تعامل و ارتباط و مشاوره با سایر دستگاهها و نهادهای اجرایی کشور، اصلاح رسانه و بومی سازی رسانه ای و مقابله با تبلیغات مسموم نظام سلطه و دستگاه و لابی های یهودی، اطلاع رسانی دقیق و عمیق از اتفاقات و حوادث بین المللی و منطقه ای خصوصا جنایات صهیونیست ها در غزه و فلسطین را می توان نمونه هایی از خدمات و صفحات افتخار دوران طلایی ریاست عزت الله ضرغامی بر سازمان صدا و سیما دانست.    

یادداشت: قاسم یعقوبی

با تشكر از نسیم سرخس


برچسب‌ها: بسيج سپاه سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/08/08ساعت 16:2 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 مراسم شیرخوارگان حسینی در سرخس برگزار می‏‌شود

ویژه مراسم شیرخوارگان حسینی در روز ششم محرم همزمان با سراسر کشور در مسجد امام حسین (ع) سرخس برگزار می‏‌شود.  این برنامه از ساعت ۹ صبح در مسجد امام حسین علیه السلام سرخس واقع در خیابان فلسطین به همت هیئت محبان الحسین علیه السلام آغاز می شود. سخنران این مراسم حجت الاسلام ذاکری و مداح برادر خوشنویسان از مشهد مقدس خواهند بود. همچنین شرکت کنندگان در این مراسم از وجود پرچم گنبد معطر بارگاه حضرت ابوالفضل (ع) متبرک می شوند.


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/08/08ساعت 13:36 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

موقعيت استثنايي سرخس از دست مي رود

سرخس- نصراله رضايي

اگر قانون در يک کشوري عمل نشود،کساني که مي خواهند قانون را بشکنند اينها ديکتاتوراني هستند که به صورت اسلامي پيش آمده اند     امام خمینی (قدس سره)

سرخس به جهت قرارگرفتن در حوضچه آبريز رودخانه هريرود- تجن و در همسایگی ترکمنستان و افغانستان در اولویت مطالعاتی و راهبردی قرار گرفته است، موقعیت استراتژیک همراه با توانمندی های گوناگون زیربنای و کشاورزی و اشتغال زایی این شهرستان را شایسته داشتن نقش کارساز در مقیاس منطقه ای و فرا منطقه ای می سازد، به گواهی ستون تاریخي سرخس پیش از اسلام و چه پس از اسلام از آن به عنوان کانون بازرگانی، دانش، فرهنگ وادب و در سده های سوم و چهارم هجری شهری با شکوه در مسیر راه ابریشم بوده است. موقعیت جغرافیایی و وجود رودخانه و مراتع را می توان مهم ترین عوامل سکونت در منطقه دانست هرچند از سده هفتم در پی یورش مغولان و خوانین محلی ماورالنهر و برجسته شدن مشهد، سرخس را به انزوا کشیده است.  از ویژگی های بخش پرورش دام در سرخس وجود اصیل ترین نژاد گوسفند قره كل با پوست مرغوب است هرچند از آمیزش آن با نژاد بلوچی، نژادی با گوشت بیشتر و پشم مرغوب تر بدست می آید. ولي  متاسفانه منابع طبیعی که سرمایه ملی کشور و منطقه به حساب می آیند مورد تعرض قرار گرفته و به عناوین مختلف روبه نابودی است و تخریب مراتع و جنگل ها توسط افراد سود جو و برخي نهادهای غیر مسئول و شهرنشینانی که اصلا به اهمیت و جایگاه مراتع واقف نیستند بزرگترین تهدید برای دام داری منطقه بوده است که روزگاری ده ها  گله در آن چرا می كردند. سرخس می تواند در دراز مدت نابسامانی های اقتصادی و اجتماعی را پوشش دهد. با عنایت و توجه به همه ابعاد توسعه و همکاری و هماهنگی بخش های دولتی و خصوصی و توجه به عوامل برون منطقه ای و اجرای درست برنامه ها با مدیریت و استفاده درست از امکانات وتوانمدی ها، سرخس به دليل داشتن چهار فصل و بهره مندی از آب فراوان و زمین های حاصلخیز دارای ظرفیت و پتانسیل بسیار بالایی از نظر تولید و اشتغال و سرمایه گذاری است به طوری که سرخس می تواند قطب اقتصادی و کشاورزی شود و کشاورزی هم می تواند محور استقلال باشد. نقل شده است هرگاه فقر بر شما مستولی شد به سرخس یا طبرستان بروید. سرخس دارای منابع زیر زمینی شامل نفت و گاز است اما این منابع تمام شدنی و تجدید ناپذیرند و جایگاه ویژه ای در بخش کشاورزی داشته و دارد چرا که می تواند بیشترین اشتغال زایی و تولید را دراین بخش داشته باشد. همچنين خاک آن تمام شدنی نیست و تجدید پذیر است  و می توان با مدیریت صیحیح و اصولی و استفاده از امکانات  وتسهیلات و برداشتن موانع رشد تولید را چندین برابر افزایش داد و به تبع آن اشتغال هم ایجاد خواهد شد. تغییر رویه کشت سنتی و غرق آبی به مکانیزاسیون و آبیاری قطره ای و کشت گلخانه ای و ایجاد دام داری صنعتی به جای دام داری سنتی می تواند تحول عظیم در راستاي افزایش تولید ایجاد کند که جای آن در سرخس خالی است.  خاک، آب؛ منابع طبیعی، مراتع سرمایه ملی یک کشور هستند که سرخس از بهترین های آن را دارا بوده است. متاسفانه درحال حاضر در سرخس همه آنها مورد تهدید و نابودی است و این بزرگترین ظلم وستم به نسل آیند وزیر بنای کشور است . آیا از این مصیبتی بالاتر سراغ دارید که تعداد زیادی از کشاورزان و حتی کشاورزان 6 هکتاری سرخس دست نیاز به سوی کمیته امداد دراز کنند و با صدقه زندگی شان را بعد از این همه رنج بگذراند؟!  آيا مصيبتي ازاين بالاتر كه با اين همه آب و زمين و خاك مناسب و شعار استقلال و عدم وابستگي به بيگانگان باشد آنوقت مقدار زيادي از محصولات كشاورزي را از كشورهايي كه بعضا شعار مرگ برآنها سر مي دهيم بخريم؟! آیا از این مصبتی بدتر که میانگین برداشت گندم در منطقه ما علي رغم داشتن آب و زمین مناسب 2 تن در هکتار باشد" آیا از این ننگی بدتر که بیش  80% مردم سرخس زیر خط فقر باشند و بیش ازده هزار نفر در سرخس تحت پوشش کمتیه امام داشته باشیم ؟! خودکفائی در بخش کشاورزی می تواند زمینه ساز توسعه استقلال کشور و می تواند سپر دفاع در  مقابله با تحریم ها باشد و سرخس می تواند بالاترین نقش را دراین خصوص داشته باشد. بدانید و مطمئن باشید که کلید حل تمام مشکلات سرخس اهم از فقر و بیکاري و غیره و برون رفت از طلسم  عقب ماندگی در تعیین تکلیف مالکیت مردم و دولت براراضی سرخس میسر نیست و تا حقوق مردم دراین خصوص محقق نشود هیچ گونه رشد و توسعه واشتغال در این منطقه امکان پذیر نخواهد بود و هیچ مشکلی حل نخواهد شده و اگر فرصت ها از دست برود و مشکل هم چنان تداوم داشته باشد به مصیبتی گرفتار خواهیم شد که جبران ناپذیر است. و این بزرگ ترین ظلم به مردم سرخس و نسل آینده و نظام و انقلاب و خون شهدا و جفا به امام است .

رسول گرامي اسلام حضرت محمد (ص): ملتی و امتی به قداست و طهارت و مبرا از عیب و نقص نمی رسد مگر ضعیف آنها در مقابل قوی بایستد و حق خود را مطالبه کند بدون آنکه لکنت زبان پیدا کند. 

+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/08/08ساعت 13:31 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 مراسم ارتحال حضرت آیت الله مهدوی کنی (ره) در پالایشگاه گاز سرخس برگزار شد

به مناسبت درگذشت حضرت آیت الله مهدوی کنی (ره) رئیس فقید مجلس خبرگان رهبری یار دیرین امام راحل (ره) و انقلاب اسلامی، شب گذشته مراسم بزرگداشت این عالم ربانی و مجاهد در مسجد الرضا (ع) مجتمع پالایش گاز شهید هاشمی نژاد سرخس برگزار شد. در این مراسم مداحان به ذکر مصیبت اهل بیت (ع) پرداخته و در سوگ یار صدیق و دیرین امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری مداحی کردند. کارکنان ولایت مدار، قدر شناس و همیشه در صحنه پالایشگاه خانگیران سرخس با حضور در این مراسم معنوی و قرائت قرآن، برای ایشان از درگاه خداوند متعال علو درجات را آرزو کردند و از ایثار و تلاش های آیت الله مهدوی کنی در جریان پیروزی انقلاب اسلامی و نیز همراهی مداوم با انقلاب اسلامی، امام راحل و مقام معظم رهبری قدردانی کردند. در این مراسم یاد و خاطره مجاهدت های آیت الله مهدوی کنی گرامی داشته شد. آیت الله مهدوی کنی رییس فقید مجلس خبرگان رهبری از ۱۴خرداد ماه امسال پس از شرکت در مراسم بیست و پنجمین سالگرد ارتحال امام(ره) و بعد از بازگشت به منزل، به علت حمله قلبی در بیمارستان بستری شد و روز سه شنبه هفته گذشته به ملکوت اعلی پیوست.

+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/08/08ساعت 13:10 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

با هدف تبیین فلسفه عاشورا و قیام امام حسین(ع) صورت گرفت: اعزام ۱۶ مبلّغ به مدارس شبانه روزی سرخس

رئیس اداره تبلیغات اسلامی سرخس ازاعزام ۱۶ مبلّغ ویژه دهه اول محرم به مدارس شبانه روزی شهرستان خبر داد. حجت الاسلام سید کاظم سالاری  گفت: در راستای همکاری های اداره تبلیغات اسلامی شهرستان و آموزش و پرورش در دهه اول محرم و با هدف تبیین فلسفه عاشورا و قیام امام حسین(ع) و همچنین به منظور نشر و گسترش فرهنگ اقامه نماز در بین نوجوانان و جوانان تعداد ۱۶ مبلّغ به مدارس شبانه روزی سطح شهرستان اعزام شدند. وی خاطرنشان کرد: قرار است مبلغان، با حضور مستمر، سخنرانی و برگزاری برنامه های فرهنگی متنوع به تحکیم مبانی اعتقادی و بالابردن سطح احکام دانش آموزان بپردازند.


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/08/07ساعت 13:5 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

در جلسه شورای آموزش و پرورش سرخس عنوان شد: تجهیز تمامی مدارس شهر و روستای سرخس به سیستم اتوماسیون اداری/ انتقاد از تاخیر در ساخت اردوگاه دانش آموزی در سرخس

سرخس- مهدي عليميرزايي

مدیر آموزش و پرورش شهرستان سرخس اظهار کرد: تمامي مدارس شهر و روستای شهرستان سرخس به سیستم اتوماسيون اداري تجهیز شده اند. حمید احمدي مدیر آموزش و پرورش شهرستان سرخس در این جلسه از وضعيت تامين و جذب اعتبارات و اجراي پروژه مهر در سطح شهرستان گزارشی ارائه کرد. وی در ادمه به مقايسه آمار قبولي در كنكور امسال و سال گذشته پرداخت و اظهار کرد: كليه اعتبارات تخصيصي براي نوسازي و بازسازي مدارس سطح شهرستان جذب شده است. احمدی اذعان کرد: تمامي مدارس شهر و روستای شهرستان سرخس به سیستم اتوماسيون اداري تجهیزه شده اند. در ادامه مهدی دلشاد معاون پرورشي آموزش و پرورش سرخس با بیان اینکه دو مدرسه قرآن برای دختران و پسران افتتاح شده است، خاطرنشان کرد: براي اولين بار در دولت جدید، المپياد ورزشي درون مدرسه را همزمان با سراسر کشور در شهرستان اجرا کردیم. دلشاد افزود: با توجه به برنامه ريزي هاي صورت گرفته از اين پس هر هفته دانش آموزان يكي از مدارس در نماز جمعه شركت خواهند کرد. وی در ادامه گزارشي از اجتماع دانش آموزي غدير، اردوي زائران رضوي و انتخابات دانش آموزي ارائه کرد. معاون پرروشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش سرخس در ادامه خواستار حل مشکل واگذاري زمين برای اردوگاه دانش آموزی شد و اذعان کرد: با توجه به مرزي بودن سرخس و نياز به يك اردوگاه دانش آموزي با توجه به اینکه در سنوات گذشته پیگیری هایی در این خصوص صورت گرفته اما متاسفانه هنوز زميني به اين امر اختصاص نيافته كه نيازمند اقدامات جدي از سوي مسئولان شهرستان است.


برچسب‌ها: آموزش و پرورش سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/08/07ساعت 11:54 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

گــزارشي از وضعيت ســـدهاي اطراف مشهــد
فريــاد تشنــگي
ويژه‌نامه - ويژه نامه بحران آب - مورخ چهارشنبه 1393/08/07 شماره انتشار 18821
نويسنده: مهدي پناهي

با روي کار آمدن دولت يازدهم، کاسه تمام مشکلات منابع آبي و بحران آن بر سر سدها شکسته شد و متهم رديف اول شدند، خشکسالي نيز چندين سال است که پي در پي بر پيکره سدسازي کشور ضربه مي‌زند و بسياري از سدها را همچنان خالي از آب نگه داشته‌است.

خراسان رضوي نيز ۱۴ سال با خشکسالي روبرو بوده و همواره با نوسانات بارش باران دست و پنجه نرم کرده به نحوي که امروز به اذعان کارشناسان 70 درصد ظرفيت سدهاي خراسان رضوي خالي است و 42 درصد ذخيره آب سدهاي خراسان رضوي نسبت به سال گذشته کاهش داشته‌است. آنچه در پي مي‌آيد گزارشي توصيفي از سدهاي دوستي، طرق، کارده، ارداک و زاوين در استان خراسان رضوي است، در اين گزارش تنها خالي بودن سدها را نديديم بلکه از دست رفتن منابع طبيعي به ويژه خاک و آب را از نزديک حس کرديم.

طرق؛ با کمتر از يک چهارم ظرفيت

براي رسيدن به اين سد که در فاصله 25 کيلومتري جنوب شرقي مشهد است، بايستي وارد جاده مشهد نيشابور شد و چند کيلومتري از شهر خارج نشده به جاده فرعي روستاي ده‌غيبي خواهيم رسيد، با گذر از جاده فرعي که به موازات مسير پايين دست سد طرق است و کارخانجات صنعتي و کارگاه‌هاي سنگ‌بري که جگر کوه را کنده‌اند، به سمت کوه‌هاي خلج خواهيم رفت تا به اين سد برسيم.

ورود به تاج و محوطه سد براي براي عموم مردم ممکن نيست، چند صدمتري مانده به درب ورودي منطقه که ساختمان حفاظت فيزيکي سد مستقر است، دو طرف جاده درخت‌کاري شده؛ با توجه به وجود سد و نعمت آب خدادادي، وجود اين درختان طبيعي مي‌باشد اما نکته تعجب برانگيز زرد و رنجور بودن اين درختان است.

همين شرايط تقريبا براي مسير بعد از نگهباني تا تاج سد نيز وجود دارد، درختاني که به نظر مي‌رسد اگر به دادشان نرسيم، ريشه‌هايشان به آبي نخواهند رسيد و خشک مي‌شوند.

شروع پروژه ساخت اين سد در سال 61 کليد زده شد و ظرف شش سال به اتمام و بهره‌برداري رسيد، مساحت حوزه آن نيز 165 کيلومترمربع است که بر روي رودخانه طرق شلگرد ايجاد شده‌است.

طبق برآوردهاي اوليه آب قابل تنظيم براي اين سد سالانه 19 ميليون مترمکعب در نظر گرفته شده‌ و حجم مخزن در تراز نرمال 1/33 ميليون مترمکعب و حجم مرده آن نيز 2 ميليون مترمکعب است.

وقتي بر روي تاج اين سد قرار مي‌گيري يک طرف سد قديم طرق در چند صدمتري رخ مي‌نمايد، اين سد قديمي يک اثر تاريخي با قدمت 400 سال است و به گفته مسئولين شرکت آب منطقه‌اي خراسان يک اثر باستاني بوده و در فهرست آثار تاريخي استان به ثبت رسيده‌است. در طرف ديگر پهنه نيلگون آب را مي‌بينيم که در وهله‌ اول چشم نواز است اما وقتي داغ آب‌هاي اطراف و ظرفيت سد دقت مي‌کنيم، متوجه مي‌شويم که حال و روز اين سد خوب نيست.

به علت خشکسالي‌هاي متعدد و تغيير اقليم به نحوي که بارش‌هاي زمستانه برفي به بارش‌هاي سيلابي تبديل شده و هم زمان تبخير به 85 درصد رسيده‌، آب سد طرق از سال ۷۶ سرريز نشده‌است و در حال حاضر نيز کمتر از يک چهارم ظرفيت سد آب در پشت سد جمع شده که با توجه به حجم رسوبات مي‌توان گفت در ميزان حجم مرده‌ است. لازم به توضيح است که حجم آب پشت سد را مي‌توان به سه قسمت عمده حجم مرده، حجم نرمال، حجم حداکثر تقسيم کرد. منظور از حجم مرده، آن مقدار آبيست که در ابتداي بهره‌برداري و آبگيري سد وارد آن مي‌شود و با توجه به کيفيت پايين آن حتي اگر در پايين‌ترين نقطه ديواره سد کانال براي خروج آن وجود داشته باشد، استحصال نمي‌شود. حجم بعدي تا ارتفاع سرريز را حجم نرمال گويند که برداشت اصلي مصارف مورد نظر از آن صورت مي‌گيرد و پس از آن از سرريز تا لبه تاج سد را حجم حداکثر گويند که براي مهار جريان‌هاي متلاطم سيلابي با توجه به حداکثر ميزان سيلي که در آن منطقه ممکن است رخ دهد، طراحي مي‌شود.

آب اختصاص يافته براي آب شرب مشهد از طريق خط لوله‌اي به قطر ۷۰۰ ميلي‌متر و به طول ۲۵ کيلومتر از محل بند آبگير (۴ کيلومتري پايين دست) به تصفيه‌خانه شهر مشهد انتقال مي‌يابد، البته به گفته افراد بومي و نگهبانان در حال حاضر به علت کاهش سطح آب و به تبع آن کاهش کيفيت براي شرب استفاده نمي‌شود و تنها در مواقع ضروري و بحراني به شبکه اضافه‌ مي‌شود. البته به خاطر همين راکد و کم بودن آب شاهد رشد جلبک در برخي نقاط هستيم که به گفته برخي از افراد بومي مي‌توان با رهاسازي ماهي جلوي چنين اتفاقي را گرفت، چرا که با حرکت اين جانوران، آب هم در جريان خواهد بود و از راکدي در مي‌آيد.

سدها را از لحاظ مواد سازنده مي‌توان به سه دسته بتني، خاکي و سنگريزه‌اي تقسيم کرد که سدهاي بتني با توجه به عدم نفوذپذيري بتن، هسته مرکزي ندارند و به صورت عمده وزني، قوسي و پايه‌دار ساخته مي‌شوند، ولي در صورت وجود امکان نفوذپذيري در سدهاي خاکي و سنگريزه‌اي، هسته‌اي از خاک رس فشرده در مرکز آن قرار مي‌دهند. با توجه به هزينه بالاي انتقال خاک يا سنگ جهت ساخت سدهاي خاکي و سنگريزه‌اي در مناطقي که اين مواد در نزديکي آن‌ها موجود نمي‌باشد، ساخت سدهاي بتني با توجه به استحکام بيشتر آنها مرقوم به صرفه‌تر است. منظور از سدهاي يک قوسي آن نوع از سد بوده که از يک طرف (مخزن)، ديواره آن صاف و از طرف ديگر (خروجي) به صورت منحني مي‌باشد و منظور از دو قوسي، آن شکل از ديواره مي‌باشد که از هر دو سمت آن ديواره به صورت منحني مي‌باشد؛ با اين توضيحات سد طرق نيز از نوع بتني دو قوسي مي‌باشد.

در سد طرق دو نهاد اداره منابع طبيعي و شرکت آب منطقه‌اي خراسان رضوي مشغول به فعاليت هستند، نگه‌داري و حفاظت از عرصه طبيعي سد که شامل شعاع چند کيلومتري سد مي‌شود، بر عهده اداره منابع طبيعي است.

از کارگري که در همان منطقه مشغول به کار است علت خشکي و زردي درختان مسير منتهي به سد را جويا مي‌شوم که مي‌گويد علارغم وجود موتور پمپ که آب را تا ابتداي مسير مي‌آورد اما کسي نيست که به اين درختان آب بدهد، تنها يک نفر از منابع طبيعي است که با يک موتور وظيفه حفاظت از چندين کيلومتر مربع منابع طبيعي اطراف سد را دارد، البته او هم با دغدغه و مسئوليت شخصي‌اش، با استفاده از معدود تراکتور و تانکر‌هاي آبي که هست، گاهي به اين درختان آب مي‌رساند تا نميرند.

شايد در نگاه اول مسئله تنها چندين درخت ساده باشد اما وقتي به موضوع با اهميت مثل آبخيزداري و نقش احيا مراتع مي‌رسيم، موضوعي حياتي مي‌شود. درختکاري در دامنه کوه‌ها و تپه نه تنها باعث حفظ خاک مي‌شود بلکه به تقويت سفره‌هاي زيرزميني و افزايش ميزان رطوبت خاک نيزکمک مي‌کند.

با نگاهي به اطراف سد طرق و دامنه‌هاي آن تنها معدود درختاني را مي‌بينيم که در حالت نزاري هستند، يکي از کارکنان اداره منابع طبيعي شهرستان طرقبه و شانديز که اين منطقه در حوضه استحفاظي آن‌هاست مي‌گويد، همين درختان را که مي‌بينيد را با تراکتور و تانکر آب مي‌دهيم، در شرايطي که در دامنه کوه هر لحظه امکان وقوع حادثه براي تراکتور وجود دارد.با تداوم خشکسالي‌ها و پيش‌بيني دوره جديد سي ساله خشکسالي شايد شرايط آبي همين گونه بماند، لذا مي‌طلبد که دستگاه‌هاي مختلف در زمينه حفاظت از آب وخاک همکاري بيشتري داشته باشند، حيف است در کنار يک سد، کوزه‌گر از کوزه شکسته آب بخورد و درختان که جان دارند و به جان شيرين خوش اند، بخشکند.

زاوين؛ حيات يک شهر

نوع اين سد، بتني وزني مي‌باشد که با هدف تامين آب کشاورزي، شرب و صنعتي در 95 کيلومتري مشهد احداث شده‌است و با شهر کلات نيز حدود 70 کيلومتر فاصله دارد؛ 1375 سال شروع ساخت و 1382 نيز زمان بهره‌برداري اين سد بوده‌است. در بالادست اين سد چشمه و آبشارهاي منحصر به فرد و بکري وجود دارد که همواره علاقه‌مندان به محيط‌زيست را به خود جلب مي‌کند؛ همچنين اين چشمه محل تامين آب شهر زاوين با جمعبت حدود 12 هزار نفري مي‌باشد.هرچند سد زاوين با مساحت حوزه 26 کيلومترمربع و آب قابل تنظيم 17/3 ميليون مترمکعبي در سال بر روي رودخانه زاوين ساخته شده اما همين سد کوچک حيات و زندگي به منطقه زاوين داده‌است. خوشبختانه برخلاف بسياري از سدهاي ديگر، اين سد از لحاظ داشتن آب با حجم 2.7 ميليون متر مکعب مشکلي ندارد و علت آن هم اقليم منطقه و کوچک بودن سد است. قرار بوده 15 تن ماهي قزل آلا در سال توليد کند اما در حال حاضر تنها قفس‌هاي خالي ديده مي شود که به گفته مدير سد، به زودي پيمانکار آن‌ها را جمع خواهد کرد.

کارده؛ با تجربه خشک شدن

اين سد از نوع بتني دوقوسي و با هدف مهار سيلاب و تامين آب شرب مشهد و کشاورزي بر روي رودخانه کارده در 45 کيلومتري شمال مشهد ساخته شده‌است، اين رودخانه از ارتفاعات آل و شمالي مشهد سرچشمه مي‌گيرد و به سدکارده مي ريزد. رودخانه کارده در يکي از بهترين مناطق و تفرجگاه‌هاي خوش آب وهواي مشهد قرار دارد و مناظر کوهستاني منطقه بسيار چشم نواز است، البته براي رسيدن به اين سد کمي سختي کشيديم، چرا که هيچ گونه تابلو يا نشاني در مسيرهاي منتهي به اين منطقه نبود، در ورودي اوليه اين سد نيز تابلوي شرکت آب منطقه‌اي و سد کارده قرار نداشت و تنها دست نوشته‌هايي بود که توجه رهگذران را جلب مي‌کرد.اين سد هم مطالبق بسياري از سدهاي ديگر کشور، از سال ۷۸ سرريز نشده و متعاقب آن در سال ۸۵ به علت خشکسالي کاملاً خشک شد و در حال حاضر نيز کمتر از يک چهارم آب دارد. آب اين سد از طريق خط لوله‌اي با قطر هزار و ۸۰۰ ميلي‌متر و به طول ۴۷ کيلومتر به طور مستقيم از سد به تصفيه‌خانه شماره ۱ مشهد (آب وبرق) منتقل مي‌شود. رودخانه کارده يکي از مهم‌ترين رودخانه‌هاي دائمي استان خراسان رضوي است که بخش عمده‌اي از آب شرب و کشاورزي شهر مشهد را تامين مي‌کند، اين رودخانه از دو چشمه کارستي در شمال حوضه آبريز رودخانه کارده سرچشمه مي‌گيرد و پس از عبور از روستاهاي خرکت، مارشک، جنگ، پنج منه، آل و کارده به سد مي‌ريزد. شروع ساخت اين سد در سال 61 بوده و در سال 66 نيز به بهره‌برداري رسيد، سد کارده با مساحت حوزه 547 کيلومتر بناشده است و طبق برآورد آب قابل تنظيم آن سالانه 6/31 ميليون مترمکعب مي‌باشد؛ سطح درياچه در رقوم نرمال 76/190 هکتار و حجم مرده سد نيز يک ميليون مترمکعب مي‌باشد.

ارداک؛ ويترين سدسازي خراسان رضوي

به گفته مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي خراسان، پرونده سدسازي در استان خراسان رضوي بسته شده‌است، از اين لحاظ سد ارداک در 70 کيلومتري شمال غرب مشهد و در حوالي آرامگاه فردوسي جز آخرين سدهاي ساخته شده در اين استان خواهد بود. پروژه اين سد از سال 81 آغاز شد و چهاردهم فروردين92 با حضور احمدي‌نژاد رئيس‌جمهور وقت به بهره‌برداري رسيد، البته اين حضور براي افتتاح طرح ساختمان بوده چرا که در فروردين سال بعد مدير طرح صحبت از پيشرفت فيزيکي 98 درصدي آن کرده‌است. اين سد هرچند هنوز وارد مدار بهره‌برداري شبکه آب مشهد نشده‌است اما پيش‌بيني مي‌شود تا پايان سال 93 اين اتفاق بيافتد. اين سد با هدف مهار، کنترل، ذخيره و تنظيم جريانات دايم و فصلي رودخانه ارداک در موقعيت تلاقي دو آبراهه اصلي آبقد و ميانمرغ به نام دوآبي احداث شده‌است، البته سهم ميانمرغ در آبدهي اين سد بيشتر است؛ اين رودخانه از کوه‌هاي هزارمسجد سرچشمه و از سمت چناران به اين سد مي‌آيد. سد ارداک با هدف تامين نياز آب آشاميدني و بخش صنعت شهر مشهد به ميزان 16 ميليون و 600 هزار متر مکعب و تامين آب يک هزار و 670 هکتار اراضي زراعي روستاهاي پايين دست سد و ايجاد اشتغال پايدار در بخش کشاورزي و صنعت منطقه ساخته شده‌است.

روستاهاي مزبور شامل مهدي‌آباد، ارداک، دوله، حصار، فوشال، کجخکان، طويل، پس پشته، سعدآباد و طول کل خطوط انتقال آب شبکه آبياري و زهکشي 18 هزار و 570 متر با 35 ابنيه فني هيدروليکي است.

علاوه بر آن توسعه تفريحگاه‌هاي آبي و ايجاد فرصت سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در بخش گردشگري استان با توجه به مسائل زيست‌محيطي پاياب سد، مورد توجه است.اين سد با 30 ميليون و 300هزار متر مکعب حجم آب قابل تنظيم در سال و 23 ميليون و 900هزار متر مکعب حجم مفيد مخزن، سدي خاکي با هسته رسي است، ظرفيت حداکثر اين سد نيز حدود 39 ميليون مترمکعب مي‌باشد.

الگوي کشت کشاورزي منطقه تحت پوشش اين سد نيز گندم با سهم 44 درصدي، جو 29 درصد، گوجه فرنگي 24 درصد، چغندرقند 8 درصد، يونجه دو درصد، و باغات سه درصد مي‌باشد. هزينه نهايي ساخت ساختمان و سد، شبکه آبياري و زهکشي با احتساب هزينه هاي بخش مطالعه و نظارت، حدود 500 ميليارد ريال عنوان شده‌است. مهندس حامد فاطمي، کارشناس شرکت مشاور اين پروژه در حين نمايش قسمت‌هاي مختلف اين سد درباره پيشرفت اين سد مي‌گويد: «پروژه‌هاي مختلف خارج از سد در حال انجام است، مثلا پاکسازي مخزن که بايستي درخت‌هاي بالادست را جمع کنيم، يا شبکه آبياري پايين دست و خط انتقال آب در حال اتمام است.» وي با بيان اين‌که ساخت خود بدنه سد هم دوسالي است به اتمام رسيده و آبگيري شده‌است، مي‌گويد:«در حال حاضر حدود دو ميليون مترمکعب آب دارد که به علت خشکسالي و کمبود آب است.» از اين کارشناس در مورد بيشترين حجمي که طي اين دو سال آب ذخيره شده سوال مي‌کنم که مي‌گويد: «بايد با نقشه‌هاي گرافي به طور دقيق گفت اما بيشترين ارتفاع حدود 30 متر بود، در حالي که الان شايد 12 متر باشد.»

آب‌هاي زيرزميني دشت مشهد، در شرايط بحراني است، يکي از تاثيرات سدها تزريق آب به سفره‌هاست، نمونه‌اي که در سد دوستي به وضوح ديده‌شد اما فاطمي در مورد سد ارداک مي‌گويد: «چون اين سد با هدف تامين آب شرب و مخزني است، يک کات آف بتن پلاستيک کارکرديم که روي آن هسته رسي است؛ براي همين انتقال آب به پايين دست را قطع کرديم.» قسمت ديگري که مهندس فاطمي به ما نشان مي‌دهد اتاق کنترل سد است که در بخش مانيتورينگ جريان آب و شيرآلات به صورت برقي کنترل مي‌شد، البته به گفته وي در اين سد برخلاف بسياري از سدهاي ديگر قابليت کنترل از راه دور و بي‌سيم وجود دارد. تمام تجهيزات و متخصصين اين سد از توان داخلي و تنها در قطعات ابزار دقيق از جنس خارجي استفاده شده‌است. مهندس فاطمي در ادامه ما را به قسمت‌هاي زيرين سد مي‌برد تا لوله‌هاي آبگيري را از نزديک ببينم، يعني درست زير تاج سد و با فاصله 40 متري از دهنه آبگيرها؛ وي توضيح مي‌دهد: «به منظور ايجاد امکان آبگيري از مخزن در ترازهاي ارتفاعي مختلف، سيستم تخليه کننده تحتاني، آبگير کشاورزي و شرب ايجاد گرديده‌است. تخليه کننده تختاني، لوله فولادي به قطر هزار ميليمتر و به طول 130 متر از شيرخانه مياني تا شيرخانه انتهايي با تراز ارتفاعي 1260، آبگير کشاورزي، مجراي فولادي به قطر 700 ميليمتر و به طول 250 متر منتهي به شيرخانه مياني و انتهايي با تراز ارتفاعي 1270 و آبگير شرب، مجراي فولادي به قطر 700 ميليمتر و به طول 285 ميليمتر منتهي به شيرخانه مياني و انتهايي با تراز ارتفاعي 1280 مي‌باشد.»

دوستي؛ تشنه تر از هميشه

سال 79 بود که مشکلِ آب‌رساني به مناطق شمالِ شرقي کشور به ويژه مشهد، دولت را مجاب کرد تا ديپلماسي آب را جدي گرفته و با ترکمن‌ها و افغانستاني‌ها وارد مذاکره شود، مذاکرات نتيجه داد و دو همسايه يعني ايران و ترکمنستان توافق کردند در مسير هريرود سد بسازند و به بهره‌برداري مشترک از آن بپردازند؛ سال 1384 محمد خاتمي و صفرمرادنيازف سد دوستي را رسماً افتتاح کردند.

تا قبل از اين حوالي سال 84 تا 86 شرايط تا آنجا پيش رفت که طرح جيره‌بندي آب در مشهد به ويژه در تابستان اجرا شد اما محمود احمدي نژاد بهمن 87 خط انتقال آب دوستي به مشهد را افتتاح کرد تا همه چشم اميدها به اين سد دوخته شود. شش سال بعد از آن وقتي از مردم سرخس در مورد کشاورزي و وضعيت آن در سال جاري سوال مي‌‌کنيم، بيشترشان از حال و روز بد سد دوستي مي‌گفتند، از اين که امسال سرخسي‌ها از آب اين سد بزرگ براي کشاورزي سهمي ندارند و همين موضوع باعث شده‌است تا صدها هکتار زمين مرغوب کشاورزي زير کشت نرود، البته آنان بيشتر از اين که از تشنگي زمين‌هايشان بنالند، از خشکسالي مي‌نالند و به نوعي به متوليان امر حق مي‌دهند که آب اين سد را مديريت کنند تا انسان‌ها تشنه نمانند و ميهمانان و زائران و مجاوران امام هشتم(ع) بي‌آبي نکشند. دو طرف مسير ۷۵کيلومتري سرخس تا سد دوستي را اراضي زيرکشت انواع محصولات از قبيل پنبه، گوجه فرنگي، يونجه، خربزه، هندوانه و ... تشکيل مي‌دهند، زمين‌هايي که همچون سال هاي قبل نه از سد دوستي بلکه از چاه‌هاي عميق و نيمه عميق سيراب مي شوند و البته اين چاه‌ها پرآبي خود را مديون سد دوستي هستند. در قسمت‌هايي از همين اراضي نيز کانال‌هاي بزرگ سيماني به منظور هدايت آب سد دوستي به مزارع کشاورزان احداث شده که تا همين سال‌هاي اخير پرآب بودند و دشت سرخس را آباد مي‌کردند اما امسال قطره‌اي آب از اين مسير عبور نمي‌کند. بر بلنداي تاج سد که مي‌ايستيم فرياد تشنگي اين سد بزرگ را از لب‌هاي خشکيده برخي کرانه‌ها و تپه‌هاي داخل آن به خوبي مي‌شنويم. سدي که تا سال ۸۶ پر آب بود و بارها سرريز مي‌کرد اکنون بي‌رمق‌تر از هر زمان ديگري در پهنه‌اي به طول 37 کيلومترمربع آرام به خورشيد خيره شده‌است. سدي که 1.25 ميليارد مترمکعب حجم مخزن آن است اکنون حدود ۴۸۰ميليون مترمکعب و شايد هم کمتر آب دارد، رده‌هاي آب در سال‌هاي پرآبي کاملا در قسمت‌هايي از پهنه سنگ‌ريزي شده قسمت تاج مشخص است. دريچه‌هايي که زماني آب سد از آن سرريز مي‌شد اکنون ماه‌هاست که آب به خود نديده‌اند و حتي بخش اعظمي از بستر سد در پشت اين دريچه‌ها خشک و بيشتر شبيه يک زمين خاکي فوتبال شده‌است.

تپه‌هاي کوچک و بزرگ بستر سد که در سال‌هاي نه چندان دور مجال خودنمايي نداشتند و زير آب بودند اکنون سر بر آورده و همچون جزيره‌اي کوچک در بستر سد دوستي عرض اندام کرده‌اند. بستر سد تا کيلومترها چشم نوازي مي‌کند اما حيف که اين آب عمق چنداني ندارد و به همين سبب اکوسيستم سد نيز دستخوش تغيير و تحولاتي شده‌است و از پرندگان و ساير موجوداتي که ميهمان هميشگي سد دوستي بوده‌اند، خبري نيست. خشکسالي‌هاي چند سال اخير و عواملي ديگر باعث شدند تا سد دوستي اين روزها فرياد تشنگي سر دهد و به همين دليل اجازه داده نشود تا از آب آن براي مصارف کشاورزي استفاده شود. فرماندار سرخس اين را در راستاي تصميمات شوراي عالي آب به رياست رئيس جمهور دانست. سدي که روزي چشم اميد نه تنها مشهد بلکه پهنه شرقي کشور بود، حال و روز خوبي ندارد و آن قدر مسئولين را نااميد کرده‌است که امروز صحبت از انتقال آب درياي عمان يا تاجيکستان به خراسان مي‌شود. وقتي به سد مي‌نگريم، سال‌ها قبل به ذهن مي‌آيد که شرايط امروز قابل پيش‌بيني نبود؟ نتايج احداث سلما و ناديده گرفته شدن سهم کشورافغانستان از اين سد در زمان ساخت، قابل حدس نبود؟ اگر امروز قرار است از کيلومترها دورتر و از درياي عمان آّب را انتقال دارد، نمي‌شد با مديريت بهتر مخزن، کاهش تبخير و تقويت سفره‌هاي زيرزميني و مذاکره با افغانستان، از هزينه‌هاي گزاف امروز جلوگيري کرد؟


برچسب‌ها: امور منابع آب سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/08/07ساعت 7:26 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

رئیس شورای تأمین شهرستان سرخس: دلیل اصلی درگیری‌های اخیر در سرخس تسویه‌ حساب‌های شخصی است ر

ئیس شورای تأمین شهرستان سرخس اظهار کرد: دلیل اصلی درگیری‌های اخیر در شهرستان که باعث رعب و وحشت در بین شهروندان شده، مطالبات و تسویه‌حساب‌های شخصی بوده است. علی محمددوست در جلسه شورای اداری شهرستان سرخس با گرامیداشت هفته احیای امربه‌معروف و نهی از منکر و هفته پدافند غیرعامل بر اجرای قوانین و دستورالعمل‌های پدافند غیرعامل در شهرستان تأکید کرد. فرماندار سرخس بیان کرد: نیروهای نظامی و انتظامی تلاش کنند تا در ایام محرم پشتیبانی لازم مادی و معنوی از عزاداران اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و ظرفیت‌سازی حضور گسترده مردم در مراسمات عزاداری فراهم شود. محمددوست بابیان اینکه روز عاشورا با ۱۳ آبان روز مبارزه با استکبار جهانی مصادف شده است، گفت: تصمیمات و اقدامات لازم برای روز تاسوعا و عاشورای حسینی صورت گرفته و برنامه خاصی تدوین‌شده که به‌زودی توسط اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اطلاع‌رسانی می‌شود. وی بر پیگیری و رسیدگی به نامه ها و شکایات مردمی در سفر اخیر رئیس‌جمهور و هیئت دولت به خراسان رضوی که از طریق سامانه سامد جمع‌آوری‌شده است تأکید و اظهار کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی از طریق روابط عمومی فرمانداری پیگیری لازم بعد از دریافت نامه‌ها از استان را داشته باشند تا با شیوه‌ای مناسب پاسخگوی سریع مطالبات مردمی باشیم. فرماندار سرخس در خصوص پروژه‌های عمرانی شهرستان تصریح کرد: در جذب اعتبارات و پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها مشکلی نداریم ولی در ارسال گزارشات و بازدیدها ضعف‌هایی وجود دارد. محمددوست اذعان کرد: به همین منظور برنامه‌ای تنظیم کرده‌ایم که بخشداران به همراه مدیران دستگاه‌های اجرایی در حوزه بخشداری‌ها بازدیدهای نوبه‌ای از پروژه‌ها خواهند داشت تا بتوانیم گزارشات را به‌موقع جمع‌بندی و به استان ارسال کنیم. وی به اجرای طرح سرشماری عمومی کشاورزی در شهرستان اشاره و بیان کرد: تاکنون ۵۰ درصد از این سرشماری در شهرستان انجام‌شده است که بایستی با اطلاع‌رسانی به جامعه هدف سعی شود تا در موعد مقرر این طرح  کامل اجرا شود. رئیس شورای تأمین شهرستان سرخس در ادامه بابیان اینکه درگیری‌های اخیر صورت گرفته در شهرستان امنیتی نیست، تصریح کرد: دلیل اصلی درگیری‌های اخیر در شهرستان که باعث رعب و وحشت در بین شهروندان شده، مطالبات و تسویه‌حساب‌های شخصی بوده است. محمددوست با تأکید بر اینکه وظیفه حاکمیت است که امنیت را برای مردم فراهم کند، اذعان کرد: این قول را به مردم می‌دهیم که منتظر باشند، عده‌ای از عناصر که مخل امنیت اجتماعی در شهرستان هستند به‌زودی در چارچوب قانون به اشد مجازات خواهند رسید و در آینده خبرهای خوبی در این خصوص به مردم خواهیم داد. فرماندار سرخس از اعضای شورای تأمین شهرستان، حمایت قاطع مقامات قضایی و حضور پررنگ نیروی انتظامی و بسیج در برخورد باکسانی که باعث رعب و وحشت شهروندان شده بودند تقدیر کرد.


برچسب‌ها: فرماندار ي سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/08/06ساعت 18:40 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

  امام‌جمعه سرخس: تاریخ قیام ابی‌عبدالله (ع) و عاشورا برای همه بشریت یک موزه عبرت است

امام‌جمعه سرخس اظهار کرد: تاریخ قیام ابی‌عبدالله علیه‌السلام و عاشورا برای همه بشریت یک موزه عبرت است. حجت‌الاسلام علیرضا ارژنگ در جلسه شورای اداری سرخس با تسلیت ایام عزاداری سید و سالار شهیدان گفت: یکی از مسائلی که قرآن به آن دعوت می‌کند و در فرامین اهل‌بیت علیه‌السلام به آن اشاره‌ شده است، عبرت‌آموزی از تاریخ است. وی بابیان اینکه تاریخ قیام ابی‌عبدالله و عاشورا برای همه بشریت یک موزه عبرت است، اذعان کرد: وقتی موضوعات متعددی درباره سرپیچی امت‌ها از پیامبران مطرح می‌شود، قرآن به عبرت‌آموزی از آن‌ها اشاره و تأکید می‌کند. امام‌جمعه سرخس با تشریح قیام ابی‌عبدالله الحسین (ع) و حادثه عاشورا، عنوان کرد: اگر انسان با نگاه عبرت به قیام عاشورا نگاه کند درس‌ها و پیام‌های زیادی را در آن حادثه عظیم مشاهده خواهد کرد. حجت‌الاسلام ارژنگ حب دنیا را عامل ایستادن امت آن زمان در مقابل حجت الهی بیان کرد و افزود: اگر امروز در کشور نشریاتی به‌صورت هدف‌دار اقدام به انعکاس اتفاقات می‌کنند تا نظام اسلامی را خدشه‌دار کنند، این‌ها دچار حب دنیا شده‌اند. وی بابیان اینکه در فتنه ۸۸ برخی‌ها دچار حب دنیا و مقام شدند، اظهار کرد: کسانی که در فتنه ۸۸ آن ظلم بزرگ را به مردم و نظام کردند آیا حقیقت را نمی‌دانستند؛ می‌دانستند و حب دنیا فریب شان داد و آبرویشان را برد و هنوز هم می‌گویند حرف ما حق است و غفلت خود را نمی‌پذیرند. امام جمعه سرخس بیان کرد: عبرت از آموزه‌های اولیای الهی در مشی اجتماعی و مدیریت، می‌تواند فرد مسئول را از اقدامات دنیوی دور کند. وی ادامه داد: تمام جنایت‌هایی که امروز در دنیا اتفاق می‌افتد در اثر محبت به دنیا است. حجت‌الاسلام ارژنگ با تأکید بر اجرای منویات مقام معظم رهبری در خصوص شعار سال گفت: مدیریت جهادی با حالت عادی، کار عادی و نبودن در منطقه انجام نمی‌شود بلکه نیازمند به یک کار شبانه‌روزی و داشتن روحیه‌ای جهادی است.


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/08/06ساعت 16:34 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

تصاویر/ جلسه شورای اداری شهرستان سرخس

صبح امروز جلسه شورای اداری شهرستان سرخس با حضور امام جمعه، فرماندار و مسئولان شهرستان در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.  عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: فرماندار ي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/08/06ساعت 15:14 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر