رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان سرخس: مسابقات طناب‌کشی ویژه نیروهای مسلح گرامیداشت هفته دفاع مقدس برگزار می‌شود  

رییس اداره ورزش و جوانان سرخس از برگزاری مسابقات طناب‌کشی نیروهای مسلح گرامیداشت هفته دفاع مقدس خبر داد.  رضا محمدیان اظهار کرد: مسابقات طناب‌کشی ویژه نیروهای مسلح به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس در روز پنجشنبه 3 مهر ماه در محل سالن شهید دهقان‌نژاد این شهرستان برگزار می‌شود. وی افزود: در این مسابقات تیم‌های هنگ مرزی، نیروی انتظامی، سپاه، پادگان سلمان، نیروی مقامت بسیج و پلیس راه حضور دارند. محمدیان ادامه داد: مسابقات شنا و دو و میدانی نیز به همین مناسبت در روز دوشنبه 31 شهریور ماه با حضور ادارات، دستگاه‌های دولتی و عموم مردم در استخر وحدت برگزار خواهد شد


برچسب‌ها: ورزش و جوانان سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/06/29ساعت 8:24 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

امام جمعه سرخس: نمونه کامل اقتصاد مقاومتی را در دوران «دفاع مقدس» درک کردیم

امام جمعه سرخس اظهار کرد: لحظه به لحظه جنگ برای ما دستاورد داشت و در این دوران نمونه کامل اقتصاد مقاومتی را درک کردیم که می تواند اکنون برای ما الگو باشد. به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، حجت الاسلام علیرضا ارژنگ در خطبه های این هفته نماز جمعه سرخس با توصیه به تقوای الهی و ایمان به پیامبر مکرم اسلام (ص) با تبیین آیات روح بخش قرآن تقوا را باعث رحمت مضاعف الهی و مشخص شدن راه و مسیر هدایت برای مومنان دانست. امام جمعه سرخس افزود: در اثر تقوا و اطاعت خداوند نوری در وجود مومنان توسط خدا قرار می گیرد که توسط این نور حرکت می کند و هرگز مشکلات و ظلمت ها نمی تواند سد راه او شود. وی با بیان این که سیره ی علما این است که زیاد به قبرستان می رفتند خاطرنشان کرد: یکی از آثار یاد مرگ و قیامت بی رغبتی به دنیا و کم شدن آرزوهای طولانی در انسان است و اینجاست که انسان قناعت پیشه می کند و خودش را بیهوده به زحمت نمی اندازد. حجت الاسلام ارژنگ با بیان حدیث «یاد مرگ و قیامت در هم کوبنده ی لذات و خواهش های نفسانی است» متذکر شد: انسان عاقل برای توقف کوتاه در این دنیای محل گذر قصر نمی سازد، زاهد و قانع و شکرگزار نعمت های بی انتهای الهی است و از این نعمت ها در جهت رضای الهی استفاده می کند. خطیب نماز جمعه سرخس با مبارک خواندن تقارن هفته دفاع مقدس با آغاز سال تحصیلی جدید و گرامیداشت یاد و خاطره ی شهدای جنگ تحمیلی و تشریح بعضی از زوایای جنگ نابرابر تحمیلی ادامه داد: ما باید از این تقارن نهایت استفاده را ببریم؛ فرهنگیان، فرهیختگان و علما می توانند از این فرصت برای تبیین ارزش های دفاع مقدس و الگودهی برای نسل سوم و کسانی که جنگ را درک نکرده اند به خصوص برای مصونیت بخشی جوانان و نوجوانان در تهاجم فرهنگی استفاده کنند و امروز بیان زوایای پنهان جنگ تحمیلی یک ضرورت است. وی اذعان کرد: سراسر این دفاع مقدس درس و معنویت است و اگر مقام معظم رهبری سبک زندگی اسلامی را مطرح می کنند، بهترین روش و سبک زندگی در دوران دفاع مقدس تبلور یافت. حجت الاسلام ارژنگ تصریح کرد: عزم و اراده ملی، ایثار و از خود گذشتگی، ساده زیستی و قناعت، عشق و علاقه، نوع دوستی از باید های سبک زندگی اسلامی است که در اخلاق و رفتار مجاهدان دفاع مقدس شاهد آن بودیم. امام جمعه سرخس جنگ نابرابر تحمیلی را الگوی مناسبی برای جبهه ی مقاومت دانست که باعث کارآمدی نظام دینی در مقابل جبهه ی استکبار شد. وی با اشاره به دستاوردهای دفاع مقدس بیان کرد: لحظه به لحظه جنگ برای ما دستاورد داشت و در این دوران نمونه کامل اقتصاد مقاومتی را درک کردیم که می تواند اکنون برای ما الگو باشد. خطیب نماز جمعه سرخس آمریکا را پرورش دهنده گروه های تروریستی و داعش عنوان کرد که فتوای مراجع باعث به زانو درآوردن این گروه های تروریستی در عراق شد. حجت الاسلام ارژنگ در پایان اظهار کرد: پیروزی در جنگ تحمیلی را مدیون جوانانی هستیم که معتقد واقعی به ولایت فقیه بودند.


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در جمعه 1393/06/28ساعت 14:23 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 سيد علي شيرين كار رئیس جدید شورای اسلامی شهرستان سرخس شد

هیئت رئیسه جدید «شورای اسلامی شهرستان سرخس» انتخاب شدند هیئت رئیسه جديد شورای اسلامی شهرستان سرخس با برگزاری انتخابات داخلی انتخاب شدند. به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، انتخابات هیئت رئیسه شورای اسلامی شهرستان در دفتر این شورا واقع در ساختمان فرمانداری سرخس برگزار شد. در این انتخابات به اتفاق آراء سید علی شیرین کار به عنوان رئیس، صادق خواجه به عنوان نائب رئیس، عبدالله پاسیاران و فیروز رسولخانی به عنوان منشی اول و دوم انتخاب شدند. در این جلسه از زحمات فیروز رسولخانی رئیس سابق شورای اسلامی شهرستان در یک سال گذشته توسط اعضاء قدردانی شد. صادق خواجه که در یک سال گذشته نیز نائب رئیس شورای اسلامی شهرستان بود با بیان مطالبی قبل از رای گیری گفت: ما به عنوان عضو شورا ی شهرستان در قبال تمام شهروندان عزیز شهرستان سرخس، از شهری و روستایی مسئولیم و این مسئولیت در قبال انتخاب هیئت رئیسه شورا پررنگ تر می شود و لذا رئیس شورا بایستی دارای برنامه کاری بوده و در پایان یک سال پاسخگو باشد. تقی علیپور نماینده این شورا در شورای اسلامی استان وعضو شورای اسلامی شهرستان نیز اظهار کرد: با توجه به جایگاه شورای شهرستان به عنوان شورای فرا دستی حفظ این جایگاه و حمایت از شوراهای بخش ها و شهرها مهم و ضروری است. عبدالله پاسیاران نیز به هماهنگی بیشتر و تقسیم کار بین اعضاء جهت پیگیری اموردردستگاههای دولتی اشاره کرد. سید علی شیرین کار رئیس جدید شورای اسلامی شهرستان با توجه به رویکرد شورا در این دوره، ارتباط گسترده‌تر با شوراهای روستاها، بخش ها و شهرها، توزیع مسئولیت‌ها و وظایف شورا در میان اعضاء، ارتباط، همکاری و تعامل بیشتر با فرمانداری، استفاده از ظرفیت موجود شهرستان و دعوت از مسئولان ادارات و نهادهای دولتی و پیگیری بیشتر برای حل مشکلات مردم از سوی آنان را به عنوان رئوس برنامه‌های خود مطرحکرد. شیرین کار سابقه عضویت و رئیس دوره های دوم و سوم شورای اسلامی شهر مزداوند وعضویت دوره سوم شورای اسلامی شهرستان را در کارنامه شورایی خود دارد.


برچسب‌ها: شهرداري و شوراي اسلامي مزداوند
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/06/27ساعت 20:54 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

در هفته «دفاع مقدس» صورت می گیرد: آشنایی دانش آموزان سرخس با ارزش های دفاع مقدس

مدیر آموزش‌وپرورش سرخس گفت: تلاش ما بر اين است در هفته دفاع مقدس دانش آموزان را بیش‌ازپیش با ارزش‌های دفاع مقدس آشنا کنیم.  به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، حمید احمدی در چهارمین جلسه پروژه مهر شهرستان سرخس گفت: باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که روز اول مهر دانش آموزان و همکاران ما با طیب خاطر و بدون دغدغه در کلاس‌های درس حاضر شوند. مدیر آموزش‌وپرورش سرخس افزود: با توجه به تأکید وزارت آموزش‌وپرورش تلاش می‌کنیم اول مهری متفاوت‌تر از گذشته داشته باشیم. احمدی در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای ۸ سال دفاع مقدس گفت: تلاش ما بر این است در هفته دفاع مقدس دانش آموزان را بیش‌ازپیش با ارزش‌های دفاع مقدس آشنا کنیم.


برچسب‌ها: آموزش و پرورش سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/06/27ساعت 8:13 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 با حکم مدیرکل زندان های خراسان رضوی: محمد بسکابادی به عنوان رئیس جدید زندان سرخس معرفی شد

با حکم مدیرکل زندان های خراسان رضوی، محمد بسکابادی به عنوان رئیس جدید زندان سرخس معرفی شد.  به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، با حکم مدیرکل زندان های خراسان رضوی، محمد بسکابادی به عنوان رئیس جدید زندان سرخس معرفی شد. مراسم تودیع و معارفه رئیس زندان سرخس با حضور مسئولان شهرستان سرخس برگزار و رئیس جدید زندان سرخس با حکم مدیرکل زندانهای خراسان رضوی منصوب شد. فرماندار سرخس در این مراسم گفت: روسای دستگاههای اجرایی شهرستان از هیچ کوششی در پیشبرد اهداف و برنامه های زندان دریغ نخواهند کرد و نهایت همکاری را خواهند داشت. وی خطاب به دستگاههای اجرایی بیان کرد: علاج واقعه قبل از وقوع است و با توجه به اینکه اغلب بزهکاریها، ریشه در بیکاری دارد تمام دستگاهها مسئول هستند زیر ساخت ها و زمینه اشتغال جوانان را فراهم تا به نوعی ورودی به زندان به حداقل برسد. محمد بسکابادی رئیس جدید زندان سرخس به بیان دیدگاههای خود پرداخت و امنیت و نظم و انضباط در داخل زندانها را جزء اولویت اصلی این اداره برشمرد.     وی افزود: در تحقق برنامه ها و سیاست سازمان زندانها خصوصاً اصلاح و تربیت مجرمان به منظور توانمند سازی و بازگشت شرافت مندانه تمام تلاش و کوشش خود را بکار خواهم بست. در پایان حکم انتصاب رئیس جدید قرائت و از خدمات مرتضی فرشته مقدم تقدیر شد. در این حکم مدیرکل زندانهای استان بر اهتمام به بهسازی و زیبا سازی محیط – توسعه فرهنگی و قرآنی و تفکیک جرائم، خاصه جرائم مواد مخدر و ایجاد زمینه های حرفه آموزی زندانیان تاکید کرد.


برچسب‌ها: زندان سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/06/27ساعت 7:30 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

انتقاد امام جمعه سرخس از آمار ۲۰ درصدي بيکاري در اين شهرستان
خراسان رضوي - مورخ پنج‌شنبه 1393/06/27 شماره انتشار 18788

سرخس، محمودي / امام جمعه سرخس در همايش تجليل از تعاوني هاي برتر از آمار ۲۰ درصدي بيکاري در سرخس انتقاد کرد. وي با اشاره به مقدس بودن کار در فرهنگ ديني گفت: فرهنگ سازي کار يکي از راه هاي پويايي اقتصاد و استقلال کشور است بر همين اساس با بخشنامه و دستور نمي توان اشتغال ايجاد کرد، بلکه با حرکت جهادي و با توجه به شعار امسال همه مسئولان بايد پاي کار بيايند.

حجت الاسلام ارژنگ با يادآوري تأکيدات مقام معظم رهبري درباره تقويت و تکيه بر اقتصاد داخلي افزود: لازم است ايجاد صنايع پايين دستي در بخش صنعت نفت و گاز و همچنين گسترش تعاوني ها به طور جد مدنظر قرار گيرد.


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/06/27ساعت 7:30 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

با خبرنگاران
خراسان رضوي - مورخ پنج‌شنبه 1393/06/27 شماره انتشار 18788
سرخس محمودي- خراسان رضوي با داشتن ۱۲هزار و ۵۰۰تعاوني در استان رتبه نخست را در زمينه آمار تعاوني ها کسب کرد.

دادمحمدي، مدير کميته امداد امام خميني (ره) شهرستان سرخس گفت: تا پايان مرداد امسال ۱۵۲ مددجو و نيازمند از تسهيلات قرض الحسنه کارگشايي و اشتغال به ارزش ۲ ميليارد و ۱۴۵ميليون ريال بهره مند شدند.


برچسب‌ها: كميته امداد سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/06/27ساعت 7:28 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: سرخس و دوغارون فعال ترین تعاونی های استان در زمینه صادرات هستند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی اظهار کرد: سرخس و دوغارون فعال ترین تعاونی‌های خراسان رضوی در زمینه صادرات هستند که امسال حدود 25 میلیون دلار صادرات داشتند. محمود احمدی در حاشیه همایش تجلیل از تعاونی‌های برتر سرخس در جمع خبرنگاران گفت:  استان خراسان رضوی با ۱۲ هزار و ۵۰۰ تعاونی تقریباً رتبه اول ایجاد تعاونی‌ها را در ۶ ماهه نخست امسال داشته است. وی افزود: تعاونی‌های برتر ما درزمینه صادرات غیرنفتی است و تعاونی‌های قابل‌تقدیر هم در همین جهت فعالیت دارند. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: سرخس و دوغارون فعال ترین تعاونی‌های خراسان رضوی در زمینه صادرات هستند که امسال حدود ۲۵ میلیون دلار صادرات داشتند. احمدی در خصوص تعاونی‌های موجود در شهرستان سرخس گفت: شهرستان سرخس باوجود ۱۶۰ تعاونی وضعیت قابل قبولی دارد، البته باید این تعاونی‌ها توانمند و چرخه بهره بری را در این تعاونی‌ها ایجاد کرد تا با بهره بری بیشتر سودآوری بهتری داشته باشند. وی در پایان در خصوص واگذاری تسهیلات به تعاونی‌ها تصریح کرد: متأسفانه سیستم‌های بانکی زیاد با بخش تولید همراهی ندارند که امیدواریم با بسته خروج از رکود دولت که به‌زودی ابلاغ می‌شود، پیش‌بینی‌های لازم در خصوص پرداخت سرانه در گردش واحدهای تولیدی صنعتی و خدماتی استان مدنظر قرار بگیرد.


برچسب‌ها: تعاون روستایی سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/06/26ساعت 10:9 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

امام جمعه سرخس: با وجود ظرفیت های بالا، تحمل بیکاری در سرخس سخت است

امام‌جمعه سرخس اظهار کرد: تحمل این مسئله سخت است که با این‌همه ظرفیت های بالا، شهرستان سرخس دارای 20 درصد بیکار باشد.  به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، حجت‌الاسلام علیرضا ارژنگ در همایش تجلیل از تعاونی‌های برتر شهرستان سرخس گفت: تبیین تقدس کار در اسلام باید در بین جوانان انجام شود. وی افزود: نباید تصور شود افرادی که به دنبال کار و اشتغال هستند، افرادی دنیاپرست هستند. امام‌جمعه سرخس بابیان اینکه تنبلی در اسلام مذموم است، خاطرنشان کرد: اشتغال مردم یک نوع عبادت است و این مسئله اگر تبیین شود شاهد گرایش بیشتر مردم به اشتغال و کارخواهیم بود. حجت‌الاسلام ارژنگ با اشاره به تأکیدات امام خامنه‌ای بر تقویت و تکیه به اقتصاد داخلی، بیان کرد: اگر اشتغال تبیین شود، هیچ قدرتی توان مقابله با این ملت را نخواهد داشت و اشتغال و فعالیت کمر دشمن را می‌شکند. وی اذعان کرد: یکی از راه‌هایی که می‌تواند اقتصاد را پویا کند، ایجاد فرهنگ کار است. امام‌جمعه سرخس تصریح کرد: زه این است که به دنیا دل نبندیم و اگر از دنیا مالی به ما رسید تأثیر در رفتار ما نداشته باشد. حجت‌الاسلام ارژنگ ادامه داد: این‌یک آسیب است که اگر کسی به دنبال آبادانی رفت به او بگوییم که دل‌بسته دنیا شده است. وی افزود: کسی که حوصله آبادانی دنیا را نداشته باشد، حوصله آبادانی آخرت را هم نخواهد داشت. امام‌جمعه سرخس بابیان اینکه سرخس بهترین آب‌وخاک را برای آبادانی دارد، گفت: تحمل این مسئله سخت است که با این‌همه ظرفیت های بالا، شهرستان سرخس دارای ۲۰ درصد بیکار باشد. وی در پایان با اشاره به اینکه با بخشنامه‌ها نمی‌شود اشتغال ایجاد کرد، اظهار کرد: اگر مسئولان جهاد گونه فعالیت کنند مردم هم پای‌کار خواهند آمد.


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/06/26ساعت 9:39 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 مدير كميته امداد امام (ره) سرخس خبر داد: اعطای ۱۵۲ فقره تسهیلات قرض الحسنه به مددجویان سرخس

سرخس- روابط عمومي كميته امداد امام خميني

مدير كميته امداد امام (ره) سرخس از اعطاي 152 فقره تسهيلات قرض الحسنه به مددجويان شهرستان در سال جاری خبر داد. علیرضا دادمحمدی ، گفت: تا پایان مرداد ماه سال جاری ۱۵۲ مددجو و نیازمند سرخس از تسهیلات قرض الحسنه کارگشایی و اشتغال با ارزش۲ میلیارد و ۱۴۵ میلیون ریال بهره مند شدند. وی اعطای این تسهیلات را به منظور رفع مشکلات معیشتی مددجویان تحت حمایت و همچنین رفع مشکلات تعدادی از اقشارآسیب پذیر که از طرف امام جمعه و فرماندار شهرستان معرفی شده بودند، عنوان کرد. مدیر کمیته امداد امام (ره) سرخس تصریح کرد: از ۱۵۲ فقره تسهیلات ارائه شده در این مدت ، ۱۰۲ فقره تسهیلات کارگشایی به مددجویان تحت پوشش با ارزش یک میلیارد و ۱۶۵ میلیون ریال، ۴۳ فقره تسهیلات کارگشایی به نیازمندان سطح شهرستان با ارزش ۷۲۰ میلیون ریال و ۷ فقره تسهیلات اشتغال با ارزش ۲۶۰ میلیون ریال اعطا ء شد. دادمحمدی، تسهیلات قرض الحسنه کارگشائی را برای رفع احتیاجات ضروری زندگی از قبیل تامین هزینه هایی مانند خرید جهیزیه، تعمیرات ساختمانی، بهداشت و درمان و هزینه های تحصیلی و دانشجویی ذکر کرد. وی ارائه تسهیلات قرض الحسنه خوداشتغالی را موجب توانمندی اقتصادی خانواده های مددجو وخروج تدریجی آنها از چرخه حمایت برشمرد.


برچسب‌ها: كميته امداد سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/06/26ساعت 8:12 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 امام‌جمعه سرخس در پاسخ به نسیم سرخس: دخالتی در برکناری شهردار سرخس نداشته‌ام

امام‌جمعه سرخس اظهار کرد: بنده هیچ‌وقت در کارهای اجرایی دخالت نمی‌کنم به این معنا که خواسته باشم، بگویم مسئولی را بردارید یا مسئولی را منصوب کنید. امام‌جمعه سرخس در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، در خصوص شایعه موافقت وی با برکناری شهردار سرخس اظهار کرد: بنده هیچ‌وقت در کارهای اجرایی دخالت نمی‌کنم به این معنا که خواسته باشم، بگویم مسئولی را بردارید یا مسئولی را منصوب کنید. وی اذعان کرد: این‌یک نکته اساسی است که بنده سیاست‌های مقام معظم رهبری و نیازهایی که در عرصه هدایت‌گری نماز جمعه است را تبیین کنم. امام‌جمعه سرخس تصریح کرد: اگر درخواست یا گلایه از ناحیه مردم باشد و یا پیشنهادی رهگشا باشد، قبل از گفتن این مسائل در خطبه‌ها این مشکلات را در جلسات خصوصی به مسئولان منعکس می‌کنیم. حجت‌الاسلام ارژنگ ادامه داد: برنامه نظام اسلامی ما دموکراتیک به معنای واقعی است، یعنی حق انتخاب شهردار و یا استیضاح شهردار به عهده شورای شهر گذاشته‌شده است. وی گفت: شورای شهر در این کار مستقل است و از شخص خاصی خط نمی‌گیرد و ارزیابی عملکرد شهردار و انتخاب شهردار به عهده شورا است. امام‌جمعه سرخس اظهار کرد: متأسفانه یکی از آفت‌هایی که جلوی پیشرفت یک شهر را می‌گیرد، شایعاتی است که مطرح می‌شود و به این‌وآن نبست داده می‌شود و این در حالی است که هیچ موضوعی در این اتفاق رخ نداده است. حجت‌الاسلام ارژنگ تصریح کرد: مطمئناً در انتخاب شهردار شاخصه‌های را مطرح خواهم کرد که شایسته‌سالاری صورت بگیرد و فردی متعهد و متخصص به روی کار بیاید اما اینکه بگوییم فلان شخص را برکنار کنید یا بگذارید، بنده روشم این نبوده و نخواهد بود و دخالتی در کارهای اجرایی نخواهم داشت.


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/06/25ساعت 12:46 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

با برنامه و اراده قوی قصد خدمت به مردم را داشتم؛ شهردار سرخس: خواسته های غیر قانونی برخی از اعضای شورای شهر مرا مجبور به استعفا کرد

شهردار سرخس اظهار کرد: با برنامه و اراده قوی قصد خدمت به مردم را داشتم، ولی با خواسته های غیر قانونی برخی از اعضای شورا مجبور به استعفا شدم. به گزارش نسیم سرخس به نقل از قدس آنلاین به دنبال بالا گرفتن اختلاف شهردار و برخی اعضای شورای شهر سرخس و پافشاری آنان مبنی بر استیضاح شهردار، الیاسی استعفای خود را به شورا تقدیم کرد. خضر الیاسی از مهرماه سال گذشته به عنوان شهردار سرخس انتخاب و مشغول کار شد. وی در گفت وگو با خبرنگار قدس در سرخس، در خصوص دلایل استعفای خود گفت: با برنامه و اراده قوی قصد خدمت به مردم را داشتم، ولی با خواسته های غیر قانونی برخی اعضای شورا و دخالتهای آنان در امور اجرایی وپرسنلی و ایجاد مشکلات مالی برای انجام برنامه ها ادامه کار با مشکلات  زیادی روبه رو شد، بنابراین برای جلوگیری از توقف روند امور شهرداری مجبور به استعفا شدم.  یادآور می‌شود الیاسی در دوره گذشته رئیس و عضو شورای شهر سرخس بود.


برچسب‌ها: شهرداري سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/06/25ساعت 12:40 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

شهردار سرخس استعفا کرد
خراسان رضوي - مورخ سه‌شنبه 1393/06/25 شماره انتشار 18786

سرخس، تمدن/ شهردار سرخس استعفا کرد. دفتر شوراي اسلامي شهر سرخس با تأييد خبر استعفاي خضر الياسي شهردار سرخس، افزود: از سوي شوراي اسلامي شهر سرخس «محمدامين عليپوربالفروش» معاون شهرداري سرخس به عنوان سرپرست شهرداري سرخس تا تعيين شهردار منصوب شد.


برچسب‌ها: شهرداري سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/06/25ساعت 7:31 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

با حضور معاونان وزیر جهاد کشاورزی صورت گرفت: بررسی تخریب جنگل ها و مراتع در سرخس

با حضور معاونان وزیر جهاد کشاورزی در سرخس، راه‌های کمک به آبخیزداری و حفظ مراتع و پیگیری‌های قانونی توسط دولت در مورد تخریب جنگل‌ها و مراتع سرخس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.  به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، خلیل آقایی معاون وزیر جهاد کشاورزی، خداکرم جلالی رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و احمد سجادی نماینده شهرستان از تخریب های صورت گرفته درمراتع خانگیران، دق چهلتو و جنگل سرخس بازدید کردند. در ادامه این بازدید جلسه ای با حضور مردم سرخس در اداره منابع طبیعی سرخس و معاونان وزیر جهاد کشاورزی برگزار و راه‌های کمک به آبخیزداری و حفظ مراتع و پیگیری‌های قانونی توسط دولت در مورد تخریب جنگل‌ها و مراتع سرخس  مورد بحث و بررسی قرار گرفت.  31 تیر ماه ۹۳ بود که نماینده سرخس از واگذاری بیش از ۱۲ هزار هکتار از منابع طبیعی سرخس با سکوت و همراهی‌های سازمان جنگل ها به یکی از بزرگترین  کارفرمایان خراسان خبر داد. احمد سجادی گفت: در سال گذشته حدود ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از جنگل‌های چند صد ساله‌ جهانبانی سرخس درحالی به یکی از بزرگترین کارفرمایان خراسان واگذار شد که دارای ارزش زیستی بسیار بالا بوده و قدمت آنها به زمان تعیین مرز میان ایران و روسیه باز می‌گشت. وی تصریح کرد: متاسفانه منابع طبیعی سرخس، در دادگاهی که برای رسیدگی به واگذاری این جنگل‌ها تشکیل شده بود سکوت و در واقع بر روی این فاجعه زیست‌محیطی چشم‌پوشی کرد. عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: علاوه بر جنگل‌های جهانبانی بیش از ۱۰هزار هکتار از مراتع مرز ایران و ترکمنستان در شمال شرق سرخس به این شرکت واگذار شد تا با باز شدن پای سرمایه‌گذاران خصوصی به منابع‌ملی،‌ این مراتع صدها ساله تغییر تخریب و از بین بروند. به گفته سجادی در حالی این شرکت به دنبال تغییر کاربری و تبدیل این ۱۰ هزار هکتار مراتع سرخس به اراضی کشاورزی و … است که به علت شرایط محیطی و بادهای شدید آن منطقه، نه تنها نمی‌توان استفاده‌ و بهره‌ای از آن برد، بلکه این مناطق به علت مجاورت و حایل بودن با ریگزارهای ایران و قره‌قوم ترکمنستان با گذشت اندکی به ریگستان تبدیل خواهند شد. وی ادامه داد: با از بین رفتن مراتع، از این پس بادهای شدید منطقه، ریگ‌ها را علاوه بر این مناطق به روستای اطراف نیز کشانده و ساکنان منطقه را به ترک مسکن خود و حاشیه‌نشینی شهرهایی مانند مشهد اجبار می‌کند. عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: این مراتع صدها سال قدمت داشتند و تمامی مراکز و چراگاه‌های دامداران منطقه را در خود جای داده بودند، اما در حال حاضر با چشم‌پوشی‌های سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی استان به زمین‌های بایر کشاورزی تبدیل می‌شوند. سجادی با بیان اینکه تاسیسات دامداری موجود در حاشیه این مراتع صدها سال قدمت دارد،‌ افزود:‌ تجاوز به این مراتع علاوه بر اینکه دامداری، اشتغال و تولید مردم را تحت تاثیر خود قرار داده ،‌ ذخایر منابع زیستی کشور را نیز از داشتن بکرترین عرصه‌ها محروم کرده است. وی گفت:‌ سازمان جنگل‌ها نتوانسته از منابع طبیعی و عرصه‌های جنگلی کشور آن طور که شایسته مردم ایران باشد،‌ حفاظت کند و به همین علت از وزیر جهاد کشاورزی در این باره طرح سوال کرده‌ام که تا زمان دریافت پاسخی روشن و قانع‌کننده از سوی وزیر،‌ پیگیر آن خواهم بود. چندی‌است که انگشت اتهام واگذاری‌ منابع طبیعی به سوی سازمان جنگل‌ها است و این بحث تا جایی ادامه یافت که مجلس‌نهم، هیئت تحقیق‌وتفحص از این سازمان را تشکیل داد. واگذاری عرصه‌های طبیعی در بسیاری از نقاط کشور دیده می‌شود که جنگل‌های جهانبانی و مراتع سرخس بخشی از آنهاست و مورد انتقاد برخی نمایندگان قرار گرفته است. به عنوان نمونه بیش از ۱۲ هزار هکتار از منابع طبیعی سرخس به یک مجموعه بزرگ در خراسان واگذار شده و سکوت سازمان جنگل‌ها هم مهر تاییدی بر این موضوع بوده است.


برچسب‌ها: جهاد كشاورزي سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/24ساعت 18:14 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز تاکید کرد؛ پایداری شبکه گاز در زمستان 93 در شمال شرق کشور

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران گفت: با راه اندازی واحد ذخیره سازی شوریجه در منطقه عملیاتی خانگیران، امیدهای بسیاری به برداشت گاز از این واحد ذخیره سازی در زمستان امسال، برای تامین گاز استان های شمال شرق کشور و پایداری شبکه گاز داریم.  مهدی جمشیدی دانا در حاشیه بازدید از واحد ذخیره سازی گاز طبیعی ( شوریجه D ) افزود: با راه اندازی این تاسیسات و برنامه ریزی های صورت گرفته برای تامین گاز در زمستان 93، امیدواریم بتوانیم از گاز ذخیره شده برای زمان اوج مصرف در منطقه شمال شرق کشور استفاده کنیم. وی اظهارداشت: تاسیسات ذخیره سازی شوریجه نقش بسیار موثری در تامین گاز در این منطقه خواهد داشت و کمک بسیاری به شبکه گاز خواهد کرد. این مقام مسئول در ادامه به تلاش متخصصان شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد در تامین قطعات مورد نیاز صنعت نفت و گاز اشاره و تصریح کرد: پالایشگاه خانگیران در زمینه خودکفایی، الگویی برای سایر پالایشگاه های گازی کشور به شمار می رود و تمامی برنامه هایی که در این مجتمع گازی نهادینه شده را به سایر پالایشگاه ها ابلاغ کرده ایم تا به مسائل خودکفایی سرعت بیشتری بدهند. جمشیدی دانا اضافه کرد: تامین بعضی از قطعات در داخل کشور مقرون به صرفه نیست اما شرکت ملی گاز ایران این اهداف را تا زمانی دنبال خواهد کرد که ساخت و تامین لوازم یدکی مورد نیاز پالایشگاه ها در داخل کشور مقرون به صرفه باشد. مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران در ادامه تهیه شناسنامه فنی قطعات در شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد را یکی از دستاوردهای این مجموعه عنوان و بیان کرد: اصلی ترین زمینه برای تحقق موضوع خودکفایی، تامین لوازم یدکی و شناسایی تجهیز، تهیه شناسنامه فنی است. وی تاکید کرد: در همین زمینه به دنبال استفاده از تخصص شرکت های داخلی هستیم تا بتوانیم تجهیزات مورد نیاز را با استفاده از توان شرکت های داخلی تامین کنیم. حمایت از شرکت های دانش بنیان جمشیدی دانا رویکرد شرکت ملی گاز ایران را حمایت از شرکت های دانش بنیان اعلام کرد و گفت: در حال حاضر با 10 شرکت دانش بنیان که در پارک های علم و فناوری به ثبت رسیده و در حال فعالیت هستند قرارداد منعقد شده تا از توانمندی آنان در پالایشگاه های پارسیان، شهید هاشمی نژاد و پارس جنوبی استفاده کنیم. Ra/1453


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/24ساعت 14:0 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

خبر نسیم سرخس تایید شد؛ «شهردار سرخس» مجبور به استعفا شد

شهردار سرخس قبل از اینکه زیر تیغ استیضاح شورای شهر سرخس برود مجبور به استعفا شد.  خضر الیاسی در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، درباره برکناری‌اش از شهرداری سرخس با تائید این خبر اظهار کرد: شنبه‌شب گذشته در جلسه‌ای سه‌ساعته با اعضای شورای شهر و با پافشاری ۵ نفر از اعضای شورای شهر مجبور به نوشتن نامه استعفا شدم. وی افزود: در مدت فعالیتم در شهرداری سعی کردم همواره خدمتگزار مردم باشم و به دنبال حاشیه‌ها نروم. شهردار سرخس اذعان کرد: باوجود این‌که اعتقاد و میل باطنی‌ام خدمت به مردم بود، اما به خاطر زیان‌هایی که در حال وارد شدن به شهر است، خود را از این سمت کنار کشیدم. الیاسی تصریح کرد: به خاطر منافع شهر و مردم استعفا دادم تا بیش از این حقوق مردم در این اختلافات ضایع نشود. با مطرح‌شدن استیضاح الیاسی توسط شورای شهرسرخس، با وساطت دو تن از حامیانش در جلسه شنبه‌شب شورای شهر سرخس و پافشاری پنج عضو دیگر شورا که گفتند حاضر به پس گرفتن استیضاح کردن شهردار سرخس نیستند، الیاسی مجبور به استعفا شد.


برچسب‌ها: شهرداري سرخس
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/24ساعت 11:28 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

  بعد از گذشت حدود یک سال فعالیت: «شهردار سرخس» برکنار شد

یعد از گذشت حدود یک سال از فعالیت شهردار سرخس، شب گذشته خضر الیاسی برکنار شد.  یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، از عزل شهردار سرخس خبر داد. وی بیان کرد: شب گذشته در جلسه شورای اسلامی شهر با شهردار سرخس، شورا رای بر برکناری خضر الیاسی داد. به گزارش نسیم سرخس، مهرماه سال ۹۲، خضر الیاسی پس از کش و قوس های فراوان و پس از حدود ۲ ماه از روی کار آمدن شورای چهارم شهر و در حکمی از سوی استاندار خراسان رضوی به عنوان شهردار و ذی حساب شهرداری سرخس منصوب شد. شب گذشته و پس از حدود یک سال از فعالیت الیاسی در شهرداری سرخس و با پافشاری برخی از اعضای شورای شهر مبنی بر استعفا یا استیضاح، وی نامه استعفای خود را تقدیم شورای شهر کرد.


برچسب‌ها: شهرداري سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/23ساعت 20:26 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

اجرای سه طرح گازی به همت متخصصان داخلی در طراحی و ساخت بزرگترین شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی کشور در سرخس  

با همت و تلاش متخصصان داخلی،تحریم های خارجی در راه اندازی مخزن ذخیره‌سازی گاز شوریجه شکسته شد. مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد سرخس  در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: قرار بود کمپرسورهای این مخزن توسط اکراینی ها،سیستم PLC یا کنترل برجهای خنک کننده توسط شرکتهای کره ای و سیستم مدیریت مشعل کوره گاز 10 درصدی توسط شرکتهای کانادایی طراحی و راه اندازی شود که به علت بدقولی آنها، همه امکانات و تاسیسات توسط کارشناسان شرکت پالایش گاز سرخس راه اندازی شد. ناصر اسلامی افزود: واحد نم زدایی ذخیره سازی با ظرفیت 10 میلیون متر مکعب ذخیره سازی در روز بصورت یکپارچه توسط کارشناسان خدوم این پالایشگاه طراحی مجدد و قطعات آن در داخل کشور ساخته و جایگزین قطعات معیوب شد. او توسعه کمی و کیفی تولیدات را از استراتژی‌های پالایشگاه هاشمی‌نژاد برشمرد و گفت:بر این اساس الحاق واحد ذخیره سازی به پالایشگاه از سال‌ها پیش مد نظر ما بوده است، زیرا با این اقدام از موازی کاری و افزایش بی‌رویه نیرو در بخشهای مالی، اداری، خدماتی، ‌عملیاتی، ‌مهندسی و HSE جلوگیری و به افزایش پایداری در عملیات و تولید منجر شد. اسلامی افزود: استراتژی این شرکت همیشه نگاه به درون، ‌افزایش بهره وری، ‌بهینه سازی مصرف انرژی، جلوگیری از هدر رفت منابع، ‌افزایش تولید و رعایت بالا‌ترین استانداردهای ایمنی بوده است. اسلامی گفت:با اینکه صنعت ذخیره سازی ، صنعت نویی در خاورمیانه است ولی بومی سازی آن ازهم اکنون با اقدامات انجام شده به ثمر نشسته است. نخستین طرح ذخیره سازی گاز در مخزن سراجه قم در سال 2012 ودومین و بزرگترین مخزن ذخیره‌سازی گاز ایران و خاورمیانه هفته گذشته در شوریجه خراسان رضوی راه اندازی شد  

مهدی علیمیرزایی


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/23ساعت 15:15 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

خبر تکرار/ مدیرعامل پالایشگاه گاز سرخس: ۱۰ سال از پروژه پژوهشی «آسفالت گوگردی» می گذرد/ لزوم دریافت کد برای «آسفالت گوگردی» مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس گفت: آسفالت گوگردی یک پروژه پژوهشی بود و ۱۰ سال است که از این پروژه می گذرد و پیگیری های زیادی در این زمینه انجام دادیم.  ناصر اسلامی  در پاسخ به سوال خبرنگار نسیم سرخس، درباره آسفالت گوگردی گفت:آسفالت گوگردی یک پروژه پژوهشی بود و ۱۰ سال است که از این پروژه می گذرد و پیگیری های زیادی در این زمینه انجام دادیم. مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس خاطرنشان کرد: این پروژه، پروژه موفقیت آمیزی بود و نهادها و سازمان های مختلف از این پروژه بازدید کردند. اسلامی اذعان کرد: قیمت قیر ۵ برابر قیمت گوگرد است و گوگرد را طی یک پروژه پژوهشی جایگزین قیر کردیم یعنی یک پنجم قیر مصرفی در آسفالت را می توانیم گوگرد بزنیم و تمام خواص و مقاومت آسفالت را در آسفالت گوگردی داشته باشیم. وی بیان کرد: از رسانه ها درخواست می کنیم فریاد و صدای ما را به سازمان ها برسانند. مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس گفت: برای این پروژه ما دنبال دریافت کد هستیم زیرا تا زمانی که در لیست فهرست بها قرار نگیرد این پروژه اجرایی نمی شود. اسلامی گفت: مجوزهای لازم را ما گرفتیم و از سازمان ها می خواهیم بیایند این پروژه را بینند و اگر واقعا مثبت بود آن را اجرایی کنند. وی عنوان کرد: چرا ما باید قیر را با ۵ برابر قیمت استفاده کنیم و از گوگردی که در کشور ما فراوان است و آن را صادر می کنیم برای آسفالت استفاده نکنیم؟


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/23ساعت 13:47 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

خبر اختصاصی/ وزیر نفت در گفتگو با «نسیم سرخس»: استفاده از «آسفالت گوگردی» نیازمند تحقیقات زیست محیطی است/ در تامین گوگرد «آسفالت گوگردی» هیچ گونه مشکلی نداریم

وزیر نفت اذعان کرد: استفاده از «آسفالت گوگردی» نیازمند انجام اقدامات تحقیقاتی توسط سازمان محیط‌زیست است. بیژن نامدار زنگنه در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، درباره تولید و کاربرد آسفالت گوگردی «برای اولین بار در سرخس» اظهار کرد: ما فقط تأمین‌کننده گوگرد هستیم و برای استفاده از این نوع آسفالت در کشور باید از سازمان محیط‌زیست مجوزهای لازم اخذ شود. وزیر نفت اذعان کرد: استفاده از «آسفالت گوگردی» نیازمند انجام اقدامات تحقیقاتی توسط سازمان محیط‌زیست است. زنگنه تأکید کرد: ما در تولید گوگرد به‌خصوص در «شهرستان سرخس» هیچ‌گونه مشکلی نداریم و گوگرد این آسفالت را به‌راحتی تأمین می‌کنیم و امیدواریم هر چه سریع‌تر مشکل دریافت مجوزهای زیست‌محیطی این نوع آسفالت حل شود.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/23ساعت 12:22 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

دردیدارمدیرعامل آبفارخراسان رضوی: وضعیت آب شرب روستاهای سرخس مورد بررسی قرار گرفت

در دیدار مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی با فرماندار سرخس، وضعیت آب شرب روستاهای شهرستان مورد بررسی قرار گرفت.  به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، مدیرعامل آبفار استان در این دیدار گزارشی از وضعیت آب شرب روستاهای استان ارائه داد. مهندس محمد دانشگر خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۵۰ هزار نفر در قالب افزون بر ۱۱ هزار مشترک آب شرب در روستاهای شهرستان سرخس از خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی برخوردارند. فرماندار سرخس نیز از تلاش های مجموعه شرکت آب و فاضلاب روستایی در تأمین آب شرب سالم و بهداشتی برای مردم روستاهای شهرستان قدردانی کرد.


برچسب‌ها: آبفار سرخس
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/23ساعت 12:14 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

نائب قهرمانی تیم کشتی فرنگی سرخس در مسابقات استان + اسامی مدال‌آوران
دبیر هیئت کشتی سرخس خبر داد: نائب قهرمانی تیم کشتی فرنگی سرخس در مسابقات استان + اسامی مدال‌آوران
دبیر هیئت کشتی سرخس گفت: تیم کشتی فرنگی سرخس نائب قهرمان مسابقات کشتي فرنگي خراسان رضوي در شهرستان فریمان شد.

سعید ایزدی در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، گفت: این مسابقات با حضور ۱۸ تیم و ۲۰۰ کشتی گیر در شهرستان فریمان برگزار شد. وی افزود: در این مسابقات تیم کشتی فرنگی سرخس با کسب ۲مدال طلا و ۲ مدال نقره در رده‌ی نوجوانان  و یک مدال طلا و ۲ نقره و ۲ مدال برنز  با ۵۶ امتیاز عنوان دوم استان در رده جوانان را به دست آورد. دبیر هیئت کشتی سرخس خاطرنشان کرد: تیم مرزداران نیز در رده‌ی نوجوانان توانست یک مدال نقره و یک برنز و در رده‌ی جوانان یک مدال نقره به دست آورد.

 رده نوجوانان:

42 کیلوگرم – محمد سالاری(طلا)

۴۲ کیلوگرم- امیرحسین بارونی – مرزداران(نقره)

۵۰ کیلوگرم – مصطفی گلاوی(طلا)

۵۰ کیلوگرم – محمدجواد گلاوی مرزداران(برنز)

۵۴ کیلوگرم – امیرمحمد یارمحمدزهی(نقره)

۱۰۰ کیلوگرم – حمیدرضا الیاسی(نقره)

رده جوانان:

50 کیلوگرم – رحمانی شاه‌محمدی(طلا)

۵۵ کیلوگرم – علی باغوش(برنز)

۶۰ کیلوگرم – علی گلاوی(نقره)

۶۶ کیلوگرم – حسین صفت گل مرزداران(نقره)

۶۶ کیلوگرم – محمد دل پیشه(برنز)

۸۶ کیلوگرم – مرتضی چوبداری(نقره)


برچسب‌ها: ورزش و جوانان سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/06/22ساعت 12:14 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

عضو شوراي اسلامي شهر سرخس تاکید کرد: لزوم تبدیل انبار تاریخی غله سرخس به موزه مردم شناسی

عضو شورای اسلامی سرخس گفت: براي تبديل انبار غله قديمي شهر سرخس به موزه مردم شناسي اقداماتي صورت گرفته است تا مرمت و بازسازي شود اما تصميمات فقط روي کاغذ مانده و اجرايي نشده است. به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، سرخس با قدمت تاریخی چند هزار ساله، یکی از گذرگاه های ورود آریایی ها به ایران و اولین شهر در مسیر جاده ابریشم محسوب می شود که به چهارراه اقوام مشهور است اما با وجود ده ها اثر تاریخی و باستانی موزه مردم شناسی ندارد. یکی از بناهای تاریخی در شهر سرخس انبار غله است که قدمت بنای آن با ایجاد سرخس ناصری برابری می کند. مردم و فرهیختگان شهر سرخس معتقدند ایجاد موزه مردم شناسی در این انبار غله ضمن احیا و مرمت آن از خروج صدها اشیای تاریخی و فرهنگی سرخس جلوگیری می کند. عضو شورای اسلامی شهر سرخس به نسیم سرخس، گفت: برای تبدیل انبار غله قدیمی شهر سرخس به موزه مردم شناسی اقداماتی صورت گرفته است تا مرمت و بازسازی شود اما تصمیمات فقط روی کاغذ مانده و اجرایی نشده است. معصومه گلاوی افزود: آثار فرهنگی و تاریخی زیادی توسط مردم که بیانگر تمدن اقوام سرخسی است در خانه ها و منازل نگهداری می شود که به دلیل نبود موزه مردم شناسی و مکانی مستقل برای حفظ و نگهداری آن امکان خارج شدن این اشیا از شهرستان وجود دارد.     قاسم افسرشهروند سرخسی که مجموعه ای از اشیای تاریخی را نگهداری می کند، می گوید: جای مناسبی برای این اشیا ندارد و این اشیا در حال از بین رفتن است. اگر مسئولان انبار قدیمی غله سرخس را که مکان مناسبی برای ایجاد موزه مردم شناسی است مرمت و بازسازی کنند این اشیا که در حال خروج از شهرستان است می تواند به آن محل منتقل شود. جمشید سندگل یک فرهنگی و رئیس اسبق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سرخس هم گفت: ایجاد موزه مردم شناسی یک ضرورت حتمی برای سرخس است و تنها مکان مناسب هم انبار غله قدیمی است. در همین زمینه مهندس «عادله اخوان» رئیس میراث فرهنگی سرخس به نسیم سرخس، گفت: هرگونه اطلاعاتی در زمینه میراث فرهنگی را از روابط عمومی استان جویا شوید. وی افزود: تعدادی اشیا در اتاقی به عنوان موزه مردم شناسی در این اداره نگهداری می شود که فقط ۳ اثر قالیچه بلوچی متعلق به سرخس است و بقیه از شهرهای دیگر به این جا آورده شده در حالی که اشیای قدیمی فراوانی متعلق به سرخس وجود دارد. علی محمددوست فرماندار سرخس نیز در پایان گفت: با هماهنگی شورای اسلامی شهر سرخس و مسئول میراث فرهنگی حتما از انبار تاریخی غله سرخس و آثار تاریخی جمع آوری شده شهروندان سرخسی بازدید می کنیم و جلسه ای با شورای اسلامی شهر و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل خواهد شد تا با توجه به خواسته به حق مردم آثاری که متعلق به تاریخ شهرستان است حفظ شود.    

گزارش: محمد علی تمدن


برچسب‌ها: ميراث فرهنگي سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/06/22ساعت 11:3 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

پيشنهاد و مطالبه
انبار تاريخي غله سرخس به موزه تبديل شود
خراسان رضوي - مورخ شنبه 1393/06/22 شماره انتشار 18783

سرخس- محمدعلي تمدن / سرخس با قدمت تاريخي چند هزار ساله، يکي از گذرگاه هاي ورود آريايي ها به ايران و اولين شهر در مسير جاده ابريشم محسوب مي شود که به چهارراه اقوام مشهور است اما با وجود ده ها اثر تاريخي و باستاني موزه مردم شناسي ندارد. يکي از بناهاي تاريخي در شهر سرخس انبار غله است که قدمت بناي آن با ايجاد سرخس ناصري برابري مي کند. مردم و فرهيختگان شهر سرخس معتقدند ايجاد موزه مردم شناسي در اين انبار غله ضمن احيا و مرمت آن از خروج صدها اشياي تاريخي و فرهنگي سرخس جلوگيري مي کند.عضو شوراي اسلامي شهر سرخس به خراسان گفت: براي تبديل انبار غله قديمي شهر سرخس به موزه مردم شناسي اقداماتي صورت گرفته است تا مرمت و بازسازي شود اما تصميمات فقط روي کاغذ مانده و اجرايي نشده است. «معصومه گلاوي» افزود: آثار فرهنگي و تاريخي زيادي توسط مردم که بيانگر تمدن اقوام سرخسي است در خانه ها و منازل نگهداري مي شود که به دليل نبود موزه مردم شناسي و مکاني مستقل براي حفظ و نگهداري آن امکان خارج شدن اين اشيا از شهرستان وجود دارد.«قاسم افسر» شهروند سرخسي که مجموعه اي از اشياي تاريخي را نگهداري مي کند به خراسان گفت: جاي مناسبي براي اين اشيا ندارد و اين اشيا در حال از بين رفتن است. اگر مسئولان انبار قديمي غله سرخس را که مکان مناسبي براي ايجاد موزه مردم شناسي است مرمت و بازسازي کنند اين اشيا که در حال خروج از شهرستان است مي تواند به آن محل منتقل شود.«جمشيد سندگل» يک فرهنگي و رئيس اسبق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي سرخس هم گفت: ايجاد موزه مردم شناسي يک ضرورت حتمي براي سرخس است و تنها مکان مناسب هم انبار غله قديمي است.در همين زمينه مهندس «عادله اخوان» رئيس ميراث فرهنگي سرخس به خراسان گفت: هرگونه اطلاعاتي در زمينه ميراث فرهنگي را از روابط عمومي استان جويا شويد. وي افزود: تعدادي اشيا در اتاقي به عنوان موزه مردم شناسي در اين اداره نگهداري مي شود که فقط ۳ اثر قاليچه بلوچي متعلق به سرخس است و بقيه از شهرهاي ديگر به اين جا آورده شده در حالي که اشياي قديمي فراواني متعلق به سرخس وجود دارد.

 

وعده فرماندار

علي محمددوست فرماندار سرخس نيز ضمن تقدير از پي گيري روزنامه خراسان گفت: با هماهنگي شوراي اسلامي شهر سرخس و مسئول ميراث فرهنگي حتما از انبار تاريخي غله سرخس و آثار تاريخي جمع آوري شده شهروندان سرخسي بازديد مي کنيم و جلسه اي با شوراي اسلامي شهر و ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تشکيل خواهد شد تا با توجه به خواسته به حق مردم آثاري که متعلق به تاريخ شهرستان است حفظ شود.


برچسب‌ها: ميراث فرهنگي سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/06/22ساعت 8:44 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 امام جمعه سرخس: نابودی گروهک تروریستی داعش نقشه جدید آمریکا برای بازگشت به عراق است

امام جمعه سرخس اظهار کرد: نابودی گروهک تروریستی داعش نقشه جدید آمریکا برای بازگشت به عراق است.  به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، حجت الاسلام علیرضا ارژنگ در خطبه های این هفته نماز جمعه سرخس با توصیه به تقوای الهی گفت: انسان معتقد به قیامت به‌ خاطر نرسیدن به منافع دنیا احساس شکست نمی‌کند، بر مصیبت صبر و تحمل می‌کند و دنیا را گذرگاه و آخرت را قرارگاه می‌پندارد. امام جمعه سرخس در ادامه با اشاره به عمل موفقیت آمیز چند روز گذشته رهبر معظم انقلاب اذعان کرد: وقتی خبر عارضه ولی امر مسلمین جهان در رسانه ها مخابره شد همه مردم و خواص ناراحت شدند و دلیل آن این بود که احساس کردند که امت به رنجی رسیده است. وی با بیان این که این اتفاق نکات ارزشمندی به همراه داشت، تصریح کرد: این اتفاق یک تلنگری برای ما بود که خداوند چه نعمت بی بدیلی به ما ارزانی داشته است و باید قدر آن را بدانیم و برای شخصیتی که مورد تایید ولی عصر (عج) قرار دارد دست به دعا برداریم. حجت الاسلام ارژنگ ادامه داد: این اتفاق به دشمنان نشان داد که حاکمیت دینی از نوع حکومت کفر نیست که حکومت بر قلب ها است و دلیل بر این مدعا این بود که با یک عمل عادی رهبر معظم انقلاب در سراسر عالم برای ایشان دعای توسل برگزار شد و مردم برای سلامتی مقام معظم رهبری دست به دعا برداشتند.     خطیب نماز جمعه سرخس در ادامه به اشاره به نطق چند روز گذشته رئیس جمهور آمریکا که گروهک تروریستی داعش را تروریست نامید، گفت: سوال اینجاست که این حرف آقای اوباما  و کسانی که خودشان حامی تروریست هستند واقعی است یا نه؟ که با کمی تامل ثابت می شود که این یک دعوای ساختگی و دروغین است. وی با بیان این که نوک حمله پیکان تروریست هابه سمت جبهه مقاومت است، این ادعای رئیس جمهور آمریکا را نقشه جدید آمریکا برای مخفی کردن حمایت غرب از جنایات تروریست ها در عراق و دیگر کشورهای اسلامی عنوان کرد. حجت الاسلام ارژنگ گروه های تروریستی را ساخته و ابزار سیاست آمریکا عنوان و افزود: امروز آمریکا یک جنگ زرگری به راه انداخته تا جنایات غربی ها را بپوشاند و سیاست تفرقه انداز حکومت کن انگلیسی ها را در دستور کار خود قرار داده است که مسلمانان باید هوشیار باشند. امام جمعه سرخس ادامه داد: نابودی گروهک تروریستی داعش نقشه جدید آمریکا برای بازگشت به عراق است. وی تصریح کرد: آمریکا دستش از عراق کوتاه شده و به بهانه مبارزه با تروریسم به دنبال بازگشت به عراق بعد از شکست سیاست هایش در این کشور است. خطیب نماز جمعه سرخس داعش را نماد آدم کشی و شرارت دانست و افزود: هدف این گروه بردن آبرو و بد نام کردن اسلام ، ایجاد جنگ بین شیعه و سنی و تامین اهداف رژیم صهیونیستی است. حجت الاسلام ارژنگ در پایان گفت: گروهک تروریستی داعش دست‌ پرورده کشور آمریکا است و در آینده آتش فتنه داعش دامن آمریکا را خواهد گرفت.


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در جمعه 1393/06/21ساعت 14:28 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 یکی از نزدیکان امام‌جمعه اهل سنت سرخس در گفتگو با نسیم سرخس: امام‌جمعه اهل سنت سرخس در سلامت کامل هستند

یکی از نزدیکان مولوی احمد عبدالهی (پارسا) امام‌جمعه اهل سنت سرخس ظهر امروز از سلامت وی به نسیم سرخس خبر داد.  یکی از نزدیکان مولوی پارسا امام‌جمعه اهل سنت سرخس ظهر امروز در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، گفت: مولوی احمد پارسا امام‌جمعه اهل سنت شهرستان سرخس و خانم وی در سلامت کامل هستند و در حادثه واژگونی خودرو آسیب جدی به وی وارده نشده است. وی در خصوص وضعیت سلامت اعضای خانواده مولوی پارسا اظهار کرد: پسر مولوی از ناحیه گردن آسیب جزئی دیده وهم اکنون در بیمارستان قاین بستری است.     عظیم عبدالهی ادامه داد: در این حادثه یکی از دختران مولوی به علت شدت جراحات به بیمارستان بیرجند اعزام و بعد از چند عمل جراحی هم‌اکنون دریکی از بیمارستان‌های بیرجند بستری است. وی بیان کرد: متأسفانه در حادثه واژگونی خودرو یکی از دختران مولوی جان خود را ازدست‌داده است که بعد از سیر مراحل قانونی و تأیید پزشک قانونی در شهر اسدیه شهرستان درمیان بیرجند تدفین می‌شود. خودروی امام‌جمعه اهل سنت سرخس عصر روز سه‌شنبه در مسیر قاین به زیرکوه از جاده منحرف و واژگون شد.


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/06/20ساعت 13:57 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

خبر کشتی گیران نیشابور هم حریف سرخس نشدند: غلبه کشتی گیران سرخس بر نیشابوری ها

یک دوره مسابقه تدارکاتی کشتی فرنگی و آزاد در رده های نونهالان، نوجوانان و جوانان در 32 وزن بین کشتی سرخس و تيم کشتي شهرداری نیشابور برگزارشد.  سعید ایزدی  گفت: یک دوره مسابقه تدارکاتی کشتی فرنگی و آزاد در رده های نونهالان، نوجوانان و جوانان در ۳۲ وزن بین کشتی سرخس و تیم کشتی شهرداری نیشابور و به میزبانی سرخس در محل سالن شهیددهقانزاده برگزارشد. وی خاطرنشان کرد: در پایان این دوره از مسابقات تیم کشتی سرخس موفق شد با نتیجه ۲۳ بر۹ بر تیم میهمان غلبه کند.


برچسب‌ها: ورزش و جوانان سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/06/20ساعت 13:2 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

خودروی «امام جمعه اهل سنت» سرخس درجاده قاین واژگون شد

عصر روز سه شنبه رخ داد: خودروی «امام جمعه اهل سنت» سرخس درجاده قاین واژگون شد خودروي پژو امام جمعه اهل سنت سرخس عصر روز سه شنبه در مسير قاين به زيرکوه از جاده منحرف و واژگون شد.  به گزارش  خراسان فرمانده پلیس راه قاینات علت این حادثه را توجه نکردن به جلو از سوی راننده پژو اعلام کرد. سرگرد«توفیقی نیا» افزود: بر اثر این حادثه ۴ نفر از سرنشینان خودرو که اعضای خانواده مولوی عبدالهی بودند به شدت مصدوم و به بیمارستان شهدای قاین اعزام شدند.


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/06/20ساعت 10:58 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

ثبت ۳وقف به ارزش بيش از ۱۷ميلياردريال در رشتخوار و سرخس

صادقي / دو وقف به ارزش بيش از 2.5ميلياردريال در رشتخوار و يک وقف به ارزش ۱۵ميلياردريال در سرخس به ثبت رسيد. به گزارش روابط عمومي اداره کل اوقاف و امور خيريه خراسان رضوي، «علي اکبر قربانزايي» و «شيخ نظر» و «غلامعلي اسماعيلي» ۱۲هزار و ۷۰۰مترمربع زمين را به نيت توسعه محوطه امام زاده سيدابوالقاسم شهرستان سلامي و نيز «رمضان سدهي» زميني به مساحت هزار و ۴۱۰مترمربع براي توسعه بقعه خواجه مراد اين شهرستان وقف کردند. ابراهيمي، رئيس اداره اوقاف شهرستان رشتخوار گفت: ارزش وقف هاي مذکور ۲ميليارد و ۸۲۰ميليون ريال برآورد شده است. همچنين نيک انديش ديگري به نام «شوکت بلوري» ساختماني به مساحت ۸۸۰مترمربع با ۶دربند مغازه را براي ساخت فاطميه و انجام فعاليت هاي فرهنگي، قرآني براي استفاده عموم وقف کرد. ارزش ريالي اين وقف ۱۵ميلياردريال برآورد شده است.


برچسب‌ها: اوقاف سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/06/20ساعت 8:34 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

نگراني ها از توقف ۳ روزه صدور بيمه نامه شخص ثالث در پايانه هاي مرزي استان
خراسان رضوي - مورخ پنج‌شنبه 1393/06/20 شماره انتشار 18782
نويسنده: حميدرضا ناسخ info@khorasannews.com

۳ روز است که نمايندگي هاي بيمه ايران مستقر در پايانه هاي مرزي خراسان رضوي براي کاميون هاي خارجي که قصد تردد در خاک ايران را دارند، بيمه نامه شخص ثالث صادر نمي کنند و اين موضوع سبب اعتراض برخي رانندگان خارجي و همچنين شرکت هاي حمل و نقل شده است.

احمدي نماينده يکي از شرکت هاي حمل و نقل در سرخس به خراسان گفت: نمايندگي بيمه ايران مستقر در پايانه مرزي سرخس از روز دوشنبه براي کاميون هاي خارجي که قصد ورود به داخل کشور را دارند، بيمه نامه صادر نمي کند و در اين باره نيز از قبل هيچ گونه اطلاع رساني نشده است.

وي گفت: اين موضوع سبب شده است که برخي رانندگان کشورهاي خارجي از اين که در پايانه مرزي و گمرک سرگردان شده اند اعتراض کنند و حتي اعلام کنند که مگر بنا به ضرورت، از خاک ايران عبور نخواهند کرد.

وي افزود: کليه کاميون هاي خارجي که قصد ورود به داخل کشور را دارند بايد بيمه شخص ثالث شوند تا بتوانند در داخل خاک ايران تردد کنند.

نماينده يک شرکت ديگر حمل و نقل هم با تأييد موضوع صادر نشدن بيمه نامه شخص ثالث براي کاميون هاي خارجي گفت: صدور بيمه نامه شخص ثالث براي کاميون هاي خارجي به اين دليل است که اگر اين کاميون ها با خودرو يا فردي در داخل کشور تصادف کنند، خسارات وارد آمده را بيمه بپردازد.

او افزود: هيچ کاميون خارجي بدون همراه داشتن بيمه نامه شخص ثالث حق خروج از گمرک و پايانه مرزي را ندارد چرا که در غير اين صورت پليس از تردد کاميون هاي خارجي بدون بيمه نامه موقت شخص ثالث در جاده ها جلوگيري مي کند.

وي اضافه کرد: کليه کاميون هاي خارجي مبالغي را به شرکت هاي حمل و نقل ايراني بابت ضمانت مي پردازند و اين کاميون ها تحت ضمانت شرکت هاي ايراني در کشور تردد مي کنند و صادر نشدن بيمه نامه براي آن ها خساراتي را به شرکت هاي حمل و نقل در پي دارد چرا که اين شرکت ها از هر کاميون مبلغ ۵۰دلار بابت ضمانت تردد در ايران اخذ مي کنند که با صادر نشدن بيمه نامه، ترددي صورت نگرفته و به شرکت هاي حمل و نقل خسارت وارد مي شود. ضمن اين که سازمان پايانه ها نيز از کاميون هاي خارجي مبالغي را با عنوان «تن کيلومتر» دريافت مي کند که اين مبالغ بين ۱۶۰دلار تا ۳۰۰يورو نسبت به رفتار متقابل کشورها متغير است.

وي اضافه کرد: صادر نشدن بيمه شخص ثالث براي کاميون هاي خارجي هم سبب مي شود درآمدي عايد شرکت بيمه ايران، سازمان پايانه ها و شرکت هاي حمل و نقل نشود و اين ها همه ضرر و زيان است.

نماينده يک شرکت ديگر نيز به نقل از يک راننده ترکيه اي اظهار داشت که اين رانندگان موضوع صادر نشدن بيمه شخص ثالث را به سفارتخانه و کنسولگري هاي ترکيه اطلاع داده اند و نسبت به اين موضوع اعتراض کرده  اند که اين موضوع چندان خوشايند نيست.

وي اضافه کرد که در تماس با شرکت بيمه ايران، اظهار داشته اند که به دليل يک مشکل فني اين موضوع پيش آمده است.

خبرنگار ما درباره چرايي موضوع نظر ميري، معاون مديرکل شرکت بيمه ايران خراسان رضوي را جويا شد که وي ضمن تأييد موضوع صادر نشدن بيمه شخص ثالث علت آن را برخي مشکلات فني دانست و گفت: ۳روز است نمايندگي هاي بيمه در پايانه هاي مرزي استان قادر به صدور بيمه نامه شخص ثالث براي کاميون هاي خارجي نيستند.

ميري افزود: علت موضوع تغيير سيستم هاي رايانه اي صدور بيمه به سيستم هاي تحت وب است که از تهران بايد کدي به نمايندگي هاي بيمه داده شود تا اين نمايندگي ها بتوانند بيمه نامه شخص ثالث براي رانندگان خارجي صادر کنند.

وي افزود: در پايانه هاي مرزي استان نيز به دليل برخي مشکلات مخابراتي مشکل حل نشده است و قرار است امروز (ديروز) اين مشکل حل شود و ما به شدت از طريق تهران پيگير موضوع هستيم.

ميري در پاسخ به اين سوال که مشکل رانندگان خارجي طي اين مدت چگونه حل مي شده است، گفت: ما مدارک برخي رانندگان را به گمرک بازرگان فاکس مي کرديم تا در آن جا برايشان بيمه نامه شخص ثالث صادر شود. سپس اين بيمه نامه پس از صدور فاکس مي شد و به دست رانندگان مي رسيد.


برچسب‌ها: پايانه مرزي سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/06/20ساعت 8:30 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

اخبار
خراسان جنوبي - مورخ پنج‌شنبه 1393/06/20 شماره انتشار 18782

خودروي «مولوي» سرخس درجاده قاين واژگون شد

خودروي پژو امام جمعه اهل سنت سرخس عصر روز سه شنبه در مسير قاين به زيرکوه از جاده منحرف و واژگون شد.فرمانده پليس راه قاينات علت اين حادثه را توجه نکردن به جلو از سوي راننده پژو اعلام کرد.سرگرد«توفيقي نيا» افزود: بر اثر اين حادثه 4 نفر از سرنشينان خودرو که اعضاي خانواده مولوي عبدالهي بودند به شدت مصدوم و به بيمارستان شهداي قاين اعزام شدند.


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/06/20ساعت 7:46 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

رئیس جمعیت هلال‌احمر سرخس خبر داد: برگزاری کلاس پیشگیری از سرقت در سرخس

رئیس جمعیت هلال‌احمر سرخس از برگزاری کلاس پیشگیری از سرقت در شهرستان با همکاری نیروی انتظامی در این جمعیت خبر داد. حسن گودرزی اظهارکرد: کلاس پیشگیری از سرقت با همکاری نیروی انتظامی در مرکز امور جوانان هلال‌احمر سرخس برگزار شد. وی خاطرنشان کرد: در این کلاس بیش از ۷۰  نفر از اعضای واحد خواهران به مدت ۳ ساعت و دعوت از کارشناس نیروی انتظامی شرکت کردند. رئیس جمعیت هلال‌احمر سرخس تصریح کرد: در این کلاس کارشناس نیروی انتظامی راه‌های پیشگیری از سرقت، ناهنجاری‌های جامعه و ایمنی کردن منازل مطالبی بیان که با استقبال اعضای سازمان جوانان هلال‌احمر سرخس روبرو شد.


برچسب‌ها: هلال احمر سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/06/19ساعت 17:5 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

سجادي: «علی جنتی» راه را اشتباه رفته است/ فیلتر «دانا» غیر قانونی است

سخنگوی مجمع نمایندگان خراسان رضوی در واکنش به فیلتر سایت های ارزشی:

«علی جنتی» راه را اشتباه رفته است/ فیلتر «دانا» غیر قانونی است/ فیلتر سایت های ارزشی اقدامی «ضد فرهنگی» از سوی «وزارت فرهنگ» است

سخنگوی مجمع نمایندگان خراسان رضوی در واکنش به فیلتر سایت های ارزشی توسط وزارت ارشاد گفت: آقای «علی جنتی» درباره فیلتر سایت ها مسیر را اشتباه رفته اند. احمد سجادی در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، درباره فیلتر سایت های ارزشی توسط وزارت ارشاد گفت: وزرات ارشاد باید سایت های خارجی که بدخواهان نظام هستند و مسائل فرهنگی غربی را اشاعه و گسترش می دهند، فیلتر کند. سخنگوی مجمع نمایندگان خراسان رضوی افزود: فیلتر سایت های ارزشی و به خصوص سایت های خبری ارزشی یک اقدام ضد فرهنگی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. سجادی بیان کرد: وزارت ارشاد تنها در صورتی می تواند سایت های خبری مانند سایت خبری «دانا» را فیلتر کند که از قوه قضائیه مجوز گرفته باشد و بر اساس آن مجوز ثابت کند که سایت های خبری مرتکب عمل غیر قانونی شده اند. وی تاکید کرد: تا جایی که ما اطلاع داریم فیلتر سایت های خبری به خصوص سایت «دانا» اقدامی غیرقانونی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است و این وزارت خانه خودسرانه اقدام به فیلتر سایت ها کرده است. نماینده مردم سرخس گفت: برخی اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضد فرهنگی است به عنوان مثال از یک سو به جای اینکه سایت «فیس بوک» که یک سایت ضد نظام جمهوری اسلامی است را در حالت فیلتر نگه دارد به دنبال رفع فیلتر آن است و از سوی دیگر به جای اینکه از سایت های خبری ارزشی داخلی حمایت کند به دنبال فیلتر آنها است. سجادی اذعان کرد: آقای «علی جنتی» درباره فیلتر سایت ها مسیر را اشتباه رفته اند. وی اظهار کرد: وزارت ارشاد باید در مقابل سایت های ضد ارزشی و تخریب کننده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بایستد و آن ها را فیلتر کند نه اینکه سایت های ارزشی و خبری داخلی را که در بحبوحه بمباران رسانه ای غرب، اخبار را با صداقت و شفافیت انعکاس می دهند، فیلتر کند. سخنگوی مجمع نمایندگان خراسان رضوی در پایان گفت: این کار وزارت ارشاد، کار خلافی است و باید درباره این موضوع جوابگو باشد و به دنبال رفع فیلتر سایت های ارزشی باشد.


برچسب‌ها: نماینده مردم سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/06/18ساعت 21:16 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

از ابتدای امسال صورت گرفت: مایه‌کوبی ۴۲۷ هزار رأس گوسفند و بز علیه شاربن در سرخس

رئیس شبکه دامپزشکی سرخس از مایه‌کوبی 427 هزار رأس گوسفند و بز علیه شاربن از ابتدای سال جاری در شهرستان خبر داد.  دکتر عباس باغبان نژاد  اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۴۲۷ هزار رأس دام سبک شامل گوسفند و بز علیه بیماری مهلک شاربن در شهرستان سرخس واکسینه شده‌اند. وی افزود: این حجم بالای عملیات در راستای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و با همکاری بخش خصوصی و دولتی دامپزشکی شهرستان صورت گرفته است. رئیس شبکه دامپزشکی سرخس در پایان گفت: بیماری شاربن از بیماری‌های عفونی واگیر و مشترک بین انسان و حیوان است که علاوه بر خطرات و خسارات فراوان برای دام و صنعت دامداری، قابلیت سرایت به انسان را دارد و منجر به عفونت پوستی، گوارشی و تنفسی در انسان شده و حتی می‌تواند منجر به مرگ انسان گردد.


برچسب‌ها: شبکه دامپزشکی سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/06/18ساعت 14:37 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

  وزیر نفت خبرداد؛ سهم ٧٠ درصدی گاز در سبد انرژی کشور 

وزیر نفت گفت: کشور ما جزو بی همتاترین کشورها در وابستگی به گاز در سبد انرژی هستیم و در حال حاضر ٧٠ درصد سبد انرژی کشور را گاز تشکیل می دهد. به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد، مهندس بیژن زنگنه در حاشیه افتتاح بزرگترین واحد ذخیره سازی گاز طبیعی ( شوریجه D ) در ایران افزود: با وجود ذخیره سازی قابل توجه گاز در کشور، باز هم میزان مصرف روزانه ٦٠٠ میلیون مترمکعبی گاز برای ما بسیار زیاد است. وی هدف از اجرای این طرح بزرگ را برداشت گاز در فصل سرد سال و تقویت گاز استانهای شمال و شمال شرق کشور عنوان و تصریح کرد: تاکنون حدود 380 میلیون مترمکعب گاز به مخزن شوریجه تزریق شده است. وزیر نفت با بیان اینکه در دو بخش بالادستی و پایین دستی مخزن ذخیره سازی شوریجه ٤٠٠ میلیون دلار هزینه شده است بیان کرد: برگشت سرمایه قابل توجهی از این مخزن ذخیره سازی خواهیم داشت. زنگنه ادامه داد: با افتتاح این طرح بزرگ در صنعت نفت، امسال تا ١٠ میلیون مترمکعب گاز و سال آینده تا ٢٠ میلیون مترمکعب گاز در روز از این مخزن بهره برداری خواهد شد. وزیر نفت همچنین به بهره برداری از دو مخزن ذخیره سازی سراجه قم و شوریجه اشاره کرد و بیان داشت: مخازن یاد شده پروژه های خوبی برای تقویت شبکه گاز هستند. وی اضافه کرد: طرح های ذخیره سازی باید ادامه پیدا کند تا بیش از ١٠٠ میلیون مترمکعب ذخیره سازی داشته باشیم تا این طرح ها بتواند قابلیت انتقال سریع گاز را در شبکه فراهم کند. زنگنه در پایان یادآور شد: توسعه میدانهای مشترک اولویت نخست صنعت نفت است. اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام می شود


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/06/18ساعت 8:57 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

سجادی: نگاه ها به شهرستان سرخس بسیار تنگ نظرانه و خسیسانه است

وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/18

سجادی: نگاه ها به شهرستان سرخس بسیار تنگ نظرانه و خسیسانه است/ خام فروشی گاز و گوگرد هیچ فایده ای برای سرخس نداشته است نماینده مردم سرخس گفت: تاکنون هیچگونه صنعت پایین دستی در سرخس ایجاد نشده است و متاسفانه نگاه ها به این شهرستان نگاه های تنگ نظرانه و خسیسانه است.  به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، احمد سجادی در جلسه شورای اداری سرخس اظهار کرد: با توجه به جلسه ای که هیئت دولت با رهبر معظم انقلاب داشتند ایشان عملکرد خوب بخش صنعت و نفت را مورد تاکید قرار دادند. نماینده مردم سرخس خطاب به وزیر نفت گفت: با توجه به اینکه اکتشاف و حفاری به خصوص در میادین مشترک از اولویت های وزیر نفت است انتظار داریم اکتشاف و حفاری میدان های طوس، افشار و دولت آباد هر چه سریعتر صورت بگیرد. سجادی ادامه داد: هیئت دولت باید به استان خراسان رضوی نگاه توسعه ای و صنعتی داشته باشد نه نگاه سنتی. وی اذعان کرد: تاکنون هیچگونه صنعت پایین دستی در سرخس ایجاد نشده است و متاسفانه نگاه ها به این شهرستان نگاه های تنگ نظرانه و خسیسانه است. نماینده مردم سرخس افزود: در شهرستان سرخس گاز و گوگرد داریم و فقط این ها را خام فروشی می کنیم و این خام فروشی گاز و گوگرد هیچ فایده ای برای سرخس نداشته و ندارد. سجادی با اشاره به پذیرفته نشدن ۳۰ نفر از جوانان بومی در آزمون استخدامی شرکت ملی نفت به دلیل تغییر حدنصاب ها گفت: از وزیر محترم نفت می خواهیم تا با استخدام و پذیرفتن این ۳۰ نفر هدیه ای به این جوانان بدهند. وی در ادامه خواستار گاز رسانی هرچه سریعتر به روستاها شد و افزود: با توجه به اینکه وزارت نفت وزارت خانه ثروتمندی است درخواست می کنیم تا برای بهبود وضعیت راه سرخس مشهد این وزارت خانه کمک مالی به شهرستان بکند. نماینده مردم سرخس در پایان گفت: امیدواریم تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد توسط دولت هر چه سریعتر تصویب شود.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/17ساعت 13:53 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/17

فرماندار سرخس: سرخس با وجود امکانات فراوان دارای نرخ اول بیکاری استان است/ محرومیت ۴۵ روستای سرخس از نعمت گاز/ تعرفه انرژی در سرخس مشابه تعرفه مناطق گرمسیری محاسبه شود

فرماندار سرخس گفت: متاسفانه شهرستان سرخس با وجود داشتن امکانات فراوان، نرخ اول بیکاری را در استان خراسان رضوی دارا است. به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، علی محمددوست در جلسه شورای اداری سرخس اظهار کرد: شهرستان سرخس را قومیت ها و مذاهب مختلف تشکیل می دهد و از لحاظ مذهبی ۴۰ درصد مردم شهرستان اهل سنت و ۶۰ درصد شیعه هستند. فرماندار سرخس با بیان اینکه سرخس یک شهر دانشگاهی است، گفت: شهرستان سرخس دارای سه دانشگاه با ۳۰۰۰ دانشجو است. محمددوست اذعان کرد: شهرستان سرخس پس از شهرستان مشهد بیشترین اعتبار و پروژه را دارد. وی با اشاره به باند دوم جاده سرخس مشهد گفت: این جاده در توسعه و رونق اقتصادی تاثیرگذاری زیادی دارد و امیدواریم با حضور آقای زنگنه به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در سرخس شاهد بهبود وضعیت جاده سرخس مشهد باشیم. فرماندار سرخس بیان کرد: تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد تجاری صنعتی از دیگر موضوعاتی است که می تواند تاثیر بسیار زیادی در رونق اقتصادی شهرستان و استان خراسان رضوی داشته باشد و امیدواریم هیئت دولت تبدیل این منطقه به منطقه آزاد تجاری صنعتی را تصویب کند. محمددوست گفت: در شهرستان سرخس که تامین کننده گاز ۵ استان کشور است ۴۵ روستا از نعمت گاز محروم هستند. وی بیکاری را یکی دیگر از دغدغه های جوانان سرخس دانست و گفت: متاسفانه شهرستان سرخس با وجود داشتن امکانات فراوان، نرخ اول بیکاری را در استان خراسان رضوی دارا است. فرماندار سرخس به مرزی بودن شهرستان سرخس اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه کارکنان دولت در منطقه سرخس از مزایای مناطق مرزی برخوردار نیستند. محمددوست در پایان به دمای بالای هوا در شهرستان سرخس اشاره و تاکید کرد: در تابستان میانگین حداکثر دما ۴۵ تا ۴۶ درجه است و معمولا استفاده از کولرها تا آبان ماه ادامه دارد و با توجه به اینکه سرخس یک شهر گرمسیر است و تعرفه های انرژی بالا است انتظار می رود تا تعرفه انرژی برای مردم شهرستان سرخس مشابه مناطق گرمسیری مانند خوزستان بررسی شود.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/17ساعت 13:23 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/16

امام‌جمعه سرخس: مبنای توسعه باید توسعه فرهنگی باشد

امام جمعه سرخس اظهار کرد: مبنای توسعه باید توسعه فرهنگی باشد و در ریشه تمامی مسائل باید فرهنگ باشد.به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، حجت‌الاسلام علیرضا ارژنگ در جلسه شورای اداری شهرستان سرخس اظهار کرد: از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران این است که مسئولان به سراغ مردم می‌آیند و در بین مردم حضور پیدا می‌کنند. امام‌جمعه سرخس گفت: برای شکرگزاری و قدردانی از مردم بهترین راه خدمت به مردم است.     ارژنگ اذعان کرد: یکی از اهداف استقرار نظام اسلامی برقراری عدالت در جامعه است.     وی بیان کرد: باوجود گذشت چند سال از انقلاب هنوز  عدالت به‌طور کامل مستقر نشده است و مسئولان باید به دنبال برقراری عدالت باشند. امام‌جمعه سرخس در ادامه به وضعیت شهرستان سرخس اشاره و عنوان کرد: باوجودآنکه به چندین استان کشور از سرخس گاز صادر می‌شود اما چندین روستا در اطراف لوله گاز هستند که از این نعمت خدادادی بی‌بهره‌اند. ارژنگ با اشاره به مسئله فرهنگ گفت: برخی درگذشته به مسئله فرهنگ تک‌بعدی نگاه می‌کردند اما باید توجه داشت که فرهنگ بسیار مهم است و همه‌چیز را شامل می‌شود. وی تأکید کرد: مبنای توسعه باید توسعه فرهنگی باشد و در ریشه تمامی مسائل باید فرهنگ باشد. امام‌جمعه سرخس در پایان گفت: حضور وزیر نفت به‌عنوان نماینده ویژه رئیس‌جمهور در سرخس باعث قوت قلبی برای مردم و امیدی برای مسئولان شهرستان است.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/17ساعت 13:17 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز: تولید 600 هزار بشکه میعانات گازی از مخزن گازی شوریجه

سرخس - ایرنا - مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز با اشاره به برداشت روزانه 2 هزار و 500 بشکه میعانات گازی از مخزن ذخیره سازی شوریجه در طی چهار ماه امسال گفت: در طی دو سال 600 هزار بشکه میعانات گازی به ارزش 60 میلیون دلار از شوریجه برداشت خواهد شد. [تولید 600 هزار بشکه میعانات گازی از مخزن گازی شوریجه]  مسعود سامی وند روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، با تشریح جزییات احداث مخزن ذخیره سازی گاز شوریجه اظهار داشت: شوریجه بزرگترین مخزن ذخیره سازی ایران و خاورمیانه به شمار می رود که در طول 34 ماه احداث شده است.  وی افزود: در مرحله نخست قرار است در طی هفت ماه از سال روزانه 10 میلیون مترمکعب گاز به این مخزن تزریق و در 4 ماه در سال نیز روزانه 10 میلیون مترمکعب گاز برداشت می شود.  سامی وند با بیان اینکه این مخزن دارای 21 حلقه چاه، 3 خط لوله و 3 کمپرسور برای تزریق گاز است، در خصوص برداشت میعانات گازی از این مخزن گفت: برآمد میعانات گازی این مخزن در طی دو سال 60 میلیون دلار خواهد شد و این در حالی است که برای احداث این مخزن 56 میلیون دلار هزینه ارزی ثبت شده است.  وی ادامه داد: همچنین 287 میلیارد تومان نیز توسط شرکت ذخیره سازی برای بخش ریالی این مخزن هزینه شده که البته شرکت مناطق نفت خیز مرکزی کشور نیز هزینه های دیگری را نیز انجام داده است.  مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز سپس خاطر نشان کرد: تمام هزینه های ثبت شده ظرف دو سال باز خواهد گشت.  سامی وند با بیان اینکه برای فصل زمستان یک میلیارد و 500 میلیون متر مکعب گاز در دو مخزن سراجه و شوریجه ذخیره شده است، گفت: تاکنون 400 میلیون مترمکعب در مخزن شوریجه و یک میلیارد و 100 میلیون مترمکعب در سراجه ذخیره شده است که در نظر داریم 300 میلیون مترکعب گاز دیگر نیز به این ظرفیت اضافه کنیم.  وی اضافه کرد: در فصل زمستان روزانه 10 میلیون مترمکعب از سراجه و 10 میلیون مترمعکب از شوریجه برداشت خواهد شد.  اقتصام(3) 2022 **س.ق ** 1574  انتهای پیام /*


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/17ساعت 11:53 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز: تولید 600 هزار بشکه میعانات گازی از مخزن گازی شوریجه

سرخس - ایرنا - مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز با اشاره به برداشت روزانه 2 هزار و 500 بشکه میعانات گازی از مخزن ذخیره سازی شوریجه در طی چهار ماه امسال گفت: در طی دو سال 600 هزار بشکه میعانات گازی به ارزش 60 میلیون دلار از شوریجه برداشت خواهد شد. [تولید 600 هزار بشکه میعانات گازی از مخزن گازی شوریجه]  مسعود سامی وند روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، با تشریح جزییات احداث مخزن ذخیره سازی گاز شوریجه اظهار داشت: شوریجه بزرگترین مخزن ذخیره سازی ایران و خاورمیانه به شمار می رود که در طول 34 ماه احداث شده است.  وی افزود: در مرحله نخست قرار است در طی هفت ماه از سال روزانه 10 میلیون مترمکعب گاز به این مخزن تزریق و در 4 ماه در سال نیز روزانه 10 میلیون مترمکعب گاز برداشت می شود.  سامی وند با بیان اینکه این مخزن دارای 21 حلقه چاه، 3 خط لوله و 3 کمپرسور برای تزریق گاز است، در خصوص برداشت میعانات گازی از این مخزن گفت: برآمد میعانات گازی این مخزن در طی دو سال 60 میلیون دلار خواهد شد و این در حالی است که برای احداث این مخزن 56 میلیون دلار هزینه ارزی ثبت شده است.  وی ادامه داد: همچنین 287 میلیارد تومان نیز توسط شرکت ذخیره سازی برای بخش ریالی این مخزن هزینه شده که البته شرکت مناطق نفت خیز مرکزی کشور نیز هزینه های دیگری را نیز انجام داده است.  مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز سپس خاطر نشان کرد: تمام هزینه های ثبت شده ظرف دو سال باز خواهد گشت.  سامی وند با بیان اینکه برای فصل زمستان یک میلیارد و 500 میلیون متر مکعب گاز در دو مخزن سراجه و شوریجه ذخیره شده است، گفت: تاکنون 400 میلیون مترمکعب در مخزن شوریجه و یک میلیارد و 100 میلیون مترمکعب در سراجه ذخیره شده است که در نظر داریم 300 میلیون مترکعب گاز دیگر نیز به این ظرفیت اضافه کنیم.  وی اضافه کرد: در فصل زمستان روزانه 10 میلیون مترمکعب از سراجه و 10 میلیون مترمعکب از شوریجه برداشت خواهد شد.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/17ساعت 11:53 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 معاون عملیات شرکت ملی گاز: خودداری ترکمنستان از اجرای کامل قرارداد صادرات گاز به ایران قابل پیگیری است

سرخس - ایرنا – معاون عملیات شرکت ملی گاز گفت: ترکمنستان براساس قرارداد باید روزانه 40 میلیون مترمکعب گاز به ایران صادر کند اما معمولا بیش از 23 میلیون مترمکعب صادر نکرده که این مساله قابل پیگیری است. [خودداری ترکمنستان از اجرای کامل قرارداد صادرات گاز به ایران قابل پیگیری است] 

به گزارش خبرنگار ایرنا، عبدالحسین ثمری روز دوشنبه در حاشیه مراسم بهره برداری از مخزن ذخیره سازی شوریجه در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: این موضوع حتما قابل پیگیری است و آن را بررسی خواهیم کرد.  وی افزود: به دلیل اینکه بخش عمده تولید گاز کشور در جنوب است، برای تامین گاز مناطق شمال و شمال شرق کشور از ترکمنستان گاز وارد که بدین طریق موازنه مصرف را در این مناطق برقرار می کردیم.  وی افزود: با بهره برداری از مخزن ذخیره سازی شوریجه وابستگی ایران به گاز ترکمنستان کاهش می یابد.  وی خاطرنشان کرد: با افتتاح مخزن ذخیره سازی شوریجه واردات گاز از ترکمنستان قطع نمی شود اما نیاز ما به گاز ترکمنستان کاسته شده و از حالت بحران خارج می شود.  گفتنی است، بزرگترین مخزن ذخیره سازی گاز طبیعی در ایران و خاورمیانه روز گذشته(یکشنبه)با حضور وزیر نفت در استان خراسان رضوی به طور رسمی راه اندازی شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.  با بهره برداری از مخزن ذخیره سازی شوریجه در شهرستان سرخس استان خراسان رضوی ایران از نظر توان ذخیره سازی گاز در رتبه اول خاورمیانه و رتبه پنجم جهان قرار می گیرد.  ‏این مخزن دارای ظرفیت ۴٫۸ میلیارد مترمکعب است که با راه اندازی آن وابستگی کشورمان به واردات گاز از ترکمنستان کاهش می یابد. ‏در فصل تابستان روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب گاز توسط سه کمپرسور به مخزن شوریجه تزریق و در روزهای سرد فصل پاییز و زمستان روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب گاز برداشت و به شبکه گازرسانی کشور تزریق می شود.  ‏تاکنون حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب گاز به مخزن شوریجه تزریق شده است.  اقتصام(3)س.ق/2022**1558  انتهای پیام


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/17ساعت 11:15 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

معاون عملیات شرکت ملی گاز: خودداری ترکمنستان از اجرای کامل قرارداد صادرات گاز به ایران قابل پیگیری است

سرخس - ایرنا – معاون عملیات شرکت ملی گاز گفت: ترکمنستان براساس قرارداد باید روزانه 40 میلیون مترمکعب گاز به ایران صادر کند اما معمولا بیش از 23 میلیون مترمکعب صادر نکرده که این مساله قابل پیگیری است. [خودداری ترکمنستان از اجرای کامل قرارداد صادرات گاز به ایران قابل پیگیری است]  به گزارش خبرنگار ایرنا، عبدالحسین ثمری روز دوشنبه در حاشیه مراسم بهره برداری از مخزن ذخیره سازی شوریجه در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: این موضوع حتما قابل پیگیری است و آن را بررسی خواهیم کرد.  وی افزود: به دلیل اینکه بخش عمده تولید گاز کشور در جنوب است، برای تامین گاز مناطق شمال و شمال شرق کشور از ترکمنستان گاز وارد که بدین طریق موازنه مصرف را در این مناطق برقرار می کردیم.  وی افزود: با بهره برداری از مخزن ذخیره سازی شوریجه وابستگی ایران به گاز ترکمنستان کاهش می یابد.  وی خاطرنشان کرد: با افتتاح مخزن ذخیره سازی شوریجه واردات گاز از ترکمنستان قطع نمی شود اما نیاز ما به گاز ترکمنستان کاسته شده و از حالت بحران خارج می شود.  گفتنی است، بزرگترین مخزن ذخیره سازی گاز طبیعی در ایران و خاورمیانه روز گذشته(یکشنبه)با حضور وزیر نفت در استان خراسان رضوی به طور رسمی راه اندازی شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.  با بهره برداری از مخزن ذخیره سازی شوریجه در شهرستان سرخس استان خراسان رضوی ایران از نظر توان ذخیره سازی گاز در رتبه اول خاورمیانه و رتبه پنجم جهان قرار می گیرد. ‏این مخزن دارای ظرفیت ۴٫۸ میلیارد مترمکعب است که با راه اندازی آن وابستگی کشورمان به واردات گاز از ترکمنستان کاهش می یابد. ‏  در فصل تابستان روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب گاز توسط سه کمپرسور به مخزن شوریجه تزریق و در روزهای سرد فصل پاییز و زمستان روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب گاز برداشت و به شبکه گازرسانی کشور تزریق می شود.  ‏تاکنون حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب گاز به مخزن شوریجه تزریق شده است.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/17ساعت 11:15 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 احداث پتروشیمی سرخس بصورت جدی پیگیری می شود  

وزیر نفت با اشاره به این که احداث پتروشیمی در سرخس بصورت جدی پیگیری و سبب ایجاد اشتغال در این منطقه می شود،گفت: بیکاری کشنده و زجرآور است و به هیچ وجه قابل دفاع نیست.

وزیر نفت با اشاره به این که احداث پتروشیمی در سرخس بصورت جدی پیگیری و سبب ایجاد اشتغال در این منطقه می شود،گفت: بیکاری کشنده و زجرآور است و به هیچ وجه قابل دفاع نیست. به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه همزمان با سفر هیئت دولت به استان خراسان در جلسه شورای اداری سرخس با بیان این که بیکاری و رکود دو معضل جدی در کشور است، افزود: بیکاری خودش معنی رکود است و اگر سرمایه‌گذاری در کشور انجام نشود کار و اشتغال ایجاد نمی‌شود.  وی با اشاره به این که دولت همه تلاش خود را برای عبور از رکود انجام می دهد، تصریح کرد: تحریم شری است که دشمنان برای ایران بوجود آوردند و ایران تلاش می کند از این وضعیت خارج شود.  زنگنه مهمترین کار در کشور را گازرسانی روستایی عنوان کرد و گفت: ظرف سه سال آینده بیش از ٩٧ درصد کشور از نعمت گاز بهره مند می شوند.  وی با اشاره به تلاش دولت برای گذر از دوران رکود گفت: برای ایجاد دانشکده نفت در شهرستان سرخس هر کاری که بتوانم انجام می‌دهم.  وزیر نفت راه‌های دسترسی به آسیای‌ میانه، بازار بزرگ مصرف در مشهد، منطقه ویژه اقتصادی برای اجرای پروژه‌های بزرگ و آب فراوان نسبت به سایر نقاط کشور را از ویژگیهای منحصر به فرد شهرستان سرخس دانست و اظهار کرد: در زمینه ایجاد دانشکده نفت و راه‌اندازی مجدد باشگاه ورزشی تمام تلاش خود را انجام می دهم.  زنگنه با اشاره به این که احداث پتروشیمی در سرخس را بطور جدی پیگیری می کند، افزود: با احداث پتروشیمی ٤٠ تا ٥٠ هزار شغل در این منطقه ایجاد می شود.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/17ساعت 9:21 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 با حضور وزیر نفت؛ بزرگترین واحد ذخیره سازی گاز طبیعی در خاورمیانه در خراسان رضوی افتتاح شد 

بزرگترین واحد ذخیره سازی گاز طبیعی در ایران و خاورمیانه دقایقی پیش با حضور مهندس بیژن زنگنه وزیر نفت در استان خراسان رضوی به طور رسمی راه اندازی شد. به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد، در این مراسم که با حضور معاونین وزیر نفت ، شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی، شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد و شرکت نفت و گاز شرق صورت گرفت دومین واحد ذخیره سازی گاز طبیعی کشور (شوریجه D ) و بزرگترین واحد ذخیره سازی خاورمیانه مورد بهره برداری قرار گرفت. این خبر حاکیست: در اجرای این پروژه، روزانه ١٠ میلیون متر مکعب گاز توسط سه کمپرسور هر کدام با ظرفیت 6/3 میلیون متر مکعب در روز به مخزن تزریق و در فصل سرما حداکثر روزانه ٢٠ میلیون متر مکعب در روز از مخزن برداشت و پس از نم زدایی به شبکه سراسری تزریق می شود. این خبر می افزاید: هدف از اجرای این طرح بزرگ برداشت گاز در فصل سرد سال و تقویت گاز استانهای شمال و شمال شرق کشور می باشد و تاکنون حدود 380 میلیون مترمکعب گاز به مخزن شوریجه تزریق شده است. گفتنی است: اولین واحد ذخیره سازی گاز طبیعی ایران پیش از این در منطقه سراجه استان قم راه اندازی شده است. اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام می شود.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/17ساعت 9:17 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 وزیر نفت اعلام کرد؛ پیشتازی پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد در زمینه خودکفایی و تامین قطعات 

وزیر نفت گفت: شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد در زمینه خودکفایی و تامین قطعات مورد نیاز از جمله پالایشگاه های پیشتاز کشور به شمار می رود. به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد، مهندس بیژن زنگنه در حاشیه افتتاح بزرگترین واحد ذخیره سازی گاز طبیعی ( شوریجه D ) در ایران افزود: باید از مسئولان پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد که همواره در تامین تجهیزات و مسیر خودکفایی پیشرو بوده اند تشکر ویژه ای داشته باشم. وی در ادامه در خصوص طرح ذخیره سازی شوریجه D بیان کرد: با راه اندازی طرح ذخیره سازی گاز در میدان شوریجه D در فاز نخست ١٠ میلیون مترمکعب و در فاز دوم ٢٠ میلیون مترمکعب در اوج مصرف و در طول فصل زمستان برداشت گاز انجام می گیرد.   وزیر نفت در خصوص تامین گاز در زمستان امسال گفت: مخزن ذخیره سازی گاز شوریجه به تامین گاز در فصل زمستان کمک می کند، زیرا در زمستان برای تامین گاز بخش های مختلف به روزانه بیش از ٦٠٠ میلیون متر مکعب گاز نیاز داریم. زنگنه تاکید کرد: برای بهره برداری از مخزن شوریجه D در طول سه سال و نیم گذشته، بیش از ٤٠٠ میلیون دلار در بخش های بالادستی و پایین دستی هزینه شده است. اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام می شود.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/17ساعت 9:16 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

در ششمین جشنواره روابط عمومی های برتر وزارت نفت انجام شد؛ تقدیر ویژه وزیر نفت از روابط عمومی پالایشگاه خانگیران 

سرخس- تمدن

روابط عمومی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد موفق به کسب عنوان روابط عمومی برتر در ششمین جشنواره روابط عمومی های برتر وزارت نفت شد. به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد، در ششمین جشنواره روابط عمومی های برتر وزارت نفت که با حضور روُسای روابط عمومی شرکت های تابعه برگزار شد         

روابط عمومی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد در رشته ارتباطات رسانه ای رتبه برتر را در سطح وزارت نفت کسب کرد. شایان ذکر است: این رتبه در بین شرکت های پالایش گاز کشور هم از آن روابط عمومی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد شده است. متن لوح تقدیر مهندس بیژن زنگنه وزیر نفت بدین شرح است: 

جناب آقای ابوالفضل نعمتی رئیس محترم روابط عمومی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد 

کسب رتبه برتر رشته ارتباطات رسانه ای در ششمین جشنواره روابط عمومی های برتر صنعت نفت توسط جنابعالی نشانگر کوشش و تلاش برجسته و قابل تقدیری است که در حیطه وظایف و مسئولیت های خویش انجام داده اید، یقیناٌ تداوم و تعمق این فعالیت ها در برهه ای که بارزترین نشانه آن خردورزی، تدبر و امیدواری است راه را برای تحقق اهداف و آرمان های فرهنگی و اطلاع رسانی صنعت نفت در بخش های مختلف هر چه بیشتر، هموار خواهد ساخت. توفیق و سربلندی شما را از درگاه ایزدمنان خواستارم.   بیژن زنگنه وزیر نفت


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/17ساعت 8:50 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

وزير نفت: بيکاري معلول رکود اقتصادي است

وزير نفت گفت: طرح گازرساني به 2/5 ميليون خانوار شهري و روستايي ايران در دستور کار وزارت نفت در دولت تدبير و اميد قرار گرفته است. وي گفت : بيکاري معلول رکود اقتصادي است زيرا اگر سرمايه گذاري انجام نشود ، کار و اشتغال جديدي ايجاد نمي شود.بيژن نامدار زنگنه در حاشيه هشتمين سفر استاني هيئت دولت در محل پالايشگاه گاز خانگيران سرخس در پاسخ به سئوال خبرنگار اعزامي ايرنا اظهار کرد: دولت يازدهم براي گازدار کردن اين تعداد خانوار شهري و روستايي در کشور حدود 100 هزار ميليارد ريال اعتبار در نظر گرفته شده است.وي افزود: با اجرايي شدن طرح بزرگ گازرساني از سوي دولت تدبير و اميد علاوه بر ايجاد رفاه در زندگي شهروندان، اشتغال نيز رونق مي گيرد.وي رضايتمندي مردم را از ديگر اهداف طرح بزرگ گازرساني دولت براي خانوارهاي ايراني اعلام کرده است.وزير نفت گفت: وزارت نفت براي تامين سوخت گاز مصرف زمستاني مشترکان گاز در سطح کشور و جلوگيري از افت فشار و کاستن از مصرف فرآورده هاي مايع نفتي 100 ميليون متر مکعب گاز عسلويه را به شبکه گازي کشور وارد مي کند.زنگنه افزود: با تزريق اين ميزان گاز به شبکه گازي کشور از ميدان نفت و گاز عسلويه، گاز مصرفي واحدهاي پرمصرف صنعتي همانند پتروشيمي و ساير صنايع بزرگ نيز تامين مي شود.

روزنامه رسالت


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/17ساعت 7:45 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

    وزیر نفت در جلسه شورای اداری سرخس: احداث پتروشیمی سرخس به صورت جدی پیگیری می شود   

وزیر نفت با اشاره به این که احداث پتروشیمی در سرخس به صورت جدی پیگیری و سبب ایجاد اشتغال در این منطقه می شود،گفت: بیکاری کشنده و زجرآور است و به هیچ وجه قابل دفاع نیست. به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه همزمان با سفر هیئت دولت به استان خراسان در جلسه شورای اداری سرخس با بیان این که بیکاری و رکود دو معضل جدی در کشور است، افزود: بیکاری خودش به معنای رکود است و اگر سرمایه‌گذاری در کشور انجام نشود کار و اشتغال ایجاد نمی‌شود. وی با اشاره به این که دولت همه تلاش خود را برای  عبور از رکود انجام می دهد، تصریح کرد: تحریم شری است که دشمنان برای ایران به وجود آوردند و ایران تلاش می کند از این وضع خارج شود.زنگنه مهمترین کار در کشور را گازرسانی روستایی عنوان کرد و گفت: ظرف سه سال آینده بیش از ٩٧ درصد کشور از نعمت گاز بهره مند می شوند. وی با اشاره به تلاش دولت برای گذر از دوران رکود گفت: برای ایجاد دانشکده نفت در شهرستان سرخس هر کاری که بتوانم انجام می‌دهم. وزیر نفت راههای دسترسی به آسیای‌ میانه، بازار بزرگ مصرف در مشهد، وجود منطقه ویژه اقتصادی برای اجرای پروژه‌های بزرگ و آب فراوان نسبت به دیگر نقاط کشور را از ویژگیهای منحصر به فرد شهرستان سرخس دانست و اظهار کرد: در زمینه ایجاد دانشکده نفت و راه‌اندازی مجدد باشگاه ورزشی همه تلاش خود را انجام می دهم. زنگنه با اشاره به این که احداث پتروشیمی در سرخس را به طور جدی پیگیری می کند، افزود: با احداث پتروشیمی ٤٠ تا ٥٠ هزار شغل در این منطقه ایجاد می شود.     

بیکاری مشکل اصلی سرخس     

نماینده سرخس در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به این که بیکاری مشکل اصلی این شهرستان است، افزود: هیچ سند پایین دستی در صنعت گاز در این منطقه تدوین نشده و نگاهها به این منطقه تنگ نظرانه بوده است. بر اساس این گزارش، در پایان این جلسه ٩٦ واحد مسکونی و استخر کارکنان نفت توسط وزیر نفت در سرخس به بهره‌برداری رسید. به گزارش شانا، بزرگترین مخزن ذخیره سازی گاز امروز (١٦ شهریور) در شوریجه با حضور وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت، مدیرعامل شرکت ملی گاز و نماینده این شهر افتتاح شد.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 22:33 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 کد خبر: ۲۳۴۶۵ تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۳ - ۲۱:۴۸ سرویس کیهان » اخبار

با حضور وزیر نفت انجام شد بهره‌برداری از واحد ذخیره‌سازی گاز طبیعی شورجه

در پالایشگاه خانگیران واحد ذخیره‌سازی گاز طبیعی شورجه به عنوان دومین منبع ذخیره‌سازی گاز طبیعی کشور در منطقه عملیاتی پالایشگاه خانگیران سرخس با حضور وزیر نفت به بهره‌برداری رسید. 

سرخس- خبرنگار کیهان:  برای این طرح بیش از 400 میلیون دلار هزینه صرف شده است. امسال در گام نخست 10 میلیون متر مکعب گاز ذخیره شده این مخزن در زمستان به بهره‌برداری می‌رسد و سال آینده این حجم به 20 میلیون متر مکعب می‌رسد. وزیر نفت در آیین افتتاح رسمی مجمع ذخیره‌سازی گاز طبیعی شوریده خانگیران سرخس گفت: هم اکنون شبکه انرژی ایران جزو بی‌همتاترین شبکه‌های دنیا و 70 درصد شبکه انرژی ما از گاز تأمین می‌شود. بیژن نامدار زنگنه افزود: باید طرح‌های ذخیره‌سازی را ادامه دهیم زیرا شبکه 600 میلیون متر مکعبی مصرف روزانه گاز باید به راحتی ذخیره‌سازی در لحظه داشته باشد تا در صورت بروز مشکل در یکی از خطوط امکان تأمین گاز مورد نیاز برای مدتی فراهم شود. وی گفت: افزایش تولید 100 میلیون متر مکعب گاز از عسلویه به شبکه امسال در دستور کار است و این امر سبب کاهش مصرف سوخت مایع، تأمین خوراک برای پتروشیمی و صنایع و افزایش ارزش افزوده می‌شود. وزیر نفت ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌های امسال وزارت نفت طرح بزرگ گازرسانی به روستاها است که 2/5 میلیون خانوار را با اعتباری بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان در بر می‌گیرد که خود حرکتی بزرگ برای ایجاد اشتغال و رفاه به شمار می‌رود. زنگنه خاطرنشان کرد: ما در پنج ماه نخست امسال بیش از 35 درصد گاز تحویل نیروگاه‌ها داده‌ایم که نسبت به سال گذشته بیشتر بوده است. زنگنه با تأکید بر اینکه اولویت کشور استخراج از میدان‌های مشترک نفت و گاز است، افزود: در شمال شرق کشور این میدان‌های مشترک برای ما و شبکه گاز کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا گاز خراسان و چند استان دیگر را فراهم می‌کند و انتقال گاز از جنوب به این منطقه هزینه سنگینی دارد. وی از 80 هزار نیروی مازاد در وزارت نفت خبر داد و گفت: در صورت نیاز از نیروهای بومی استفاده می‌کنیم.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 21:48 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

فرماندار سرخس: بالاترین میزان بیکاری در استان مربوط به این شهرستان است

مشهد - ایرنا - فرماندار سرخس گفت: به رغم ظرفیتهای منطقه بالاترین بیکاری در استان خراسان رضوی به میزان 15،8 درصد مربوط به این شهرستان است. [فرماندار سرخس: بالاترین میزان بیکاری در استان مربوط به این شهرستان است]  'علی محمددوست' روز یکشنبه در نشست شورای اداری این شهرستان با حضور وزیر نفت افزود: بر این اساس بیکاری مشکل جدی این منطقه و نیازمند توجه است.  وی گفت: ورود به ادارات راه مناسبی برای ایجاد اشتغال و جذب نیرو نیست بلکه می بایست با انجام سرمایه گذاری بر روی ظرفیتهای منطقه زمینه ایجاد اشتغال در سرخس فراهم شود.  فرماندار سرخس با اشاره به جمعیت 90 هزارنفری این شهرستان افزود: در این منطقه پتانسیلهای ارزشمندی همچون منطقه ویژه اقتصادی سرخس، گمرک، پایانه مرزی، راه آهن و سد دوستی دارد.  وی ادامه داد: این شهرستان همچنین با وجود 300 حلقه چاه کشاورزی در حوزه تولید محصولات کشاورزی مانند گندم، جو، پنبه و ذرت علوفه ای نیز از ظرفیت خوبی برخوردار است.  محمددوست در ادامه گفت: طی دو سال گذشته سهم شهرستان سرخس از دو درصد اعتبارات نفت و گاز بطور کامل تخصیص یافته و همین امر کمک خوبی به این خطه است.  وی ارتقا منطقه ویژه اقتصادی سرخس و پیگیری تحقق منطقه آزاد تجاری را از محل اعتبارات دولتی در جهت توسعه این منطقه محروم نیز موثر دانست.  فرماندار سرخس افزود: همچنین بخشی از پروژه بیمارستان 96 تختخوابی این شهرستان در مرحله نخست بهره برداری شده اما مرحله دوم آن که 36 تخت دیگر است انجام نشده زیرا نیازمند پنج میلیارد تومان اعتبار است.  وی ساخت و توسعه فاز سوم پالایشگاه سرخس را از دیگر زمینه های توسعه در این منطقه دانست و ابراز امیدواری کرد با دریافت مجوزهای مربوطه و تامین اعتبار لازم هر چه زودتر اجرایی شود.  مرکز شهرستان 90 هزار نفری سرخس در فاصله 185 کیلومتری شرق مشهد واقع است.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 21:26 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

نماینده سرخس: با وجود پالایشگاه گاز صنعت پایین دستی در این منطقه ایجاد نشده است

مشهد - ایرنا - نماینده مردم شهرستانهای سرخس و فریمان در مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود پالایشگاه خانگیران در این منطقه و ظرفیت قابل توجه آن هیچ صنعت پایین دستی در نفت و گاز سرخس ایجاد نشده است. [نماینده سرخس: با وجود پالایشگاه گاز صنعت پایین دستی در این منطقه ایجاد نشده است]  'احمد سجادی' روز یکشنبه در نشست شورای اداری شهرستان سرخس با حضور وزیر نفت افزود: اگر نگاهی به وضعیت درآمدی منطقه و استان شود مشخص می شود با وجود آنکه تولید گاز، گوگرد و میعانات در منطقه وجود دارد اما همه به صورت خام فروشی از این شهرستتان خارج می شود و سودی برای مردم ندارد.  وی گفت: ساخت 'مجتمع پروپیلن' با توجه به ظرفیتهای منطقه از مباحثی است که منجر به ایجاد اشتغال می شود لذا موضوع تامین آب آن را با جدیت پیگیری خواهیم کرد.  این نماینده مجلس اظهار داشت: جمعیت 100 هزار نفری سرخس با وجود این وضعیت در محرومیت هستند، تشدید خشکسالیها و از بین رفتن کشت و کار و دام مردم این معضلات را جدیتر کرده است.  وی ادامه داد: با تداوم خشکسالی طی سالهای 92 و 92 بیکاری در این منطقه حادتر شده در حالی وجود صنایع پایین دستی نفت و گاز خود می تواند ضمن ایجاد ارزش افزوده اشتغال خوبی ایجاد کند. سجادی کمک دولت در خصوص جبران بخشی از خسارات خشکسالی را دیگر ضرورتی دانست که می تواد کمک حال مردم منطقه باشد.  وی همچنین از جمله ضرورتها را حفاری در میادین مشترک گازی ایران و ترکمنستان همچون نواحی 'افشار و دولت آباد' عنوان و بیان کرد: در میدان گازی توس هم که یک میدان داخلی است این ضرورت احساس می شود.  نماینده مردم شهرستانهای سرخس و فریمان در مجلس همچنین خواستار تحقق و اجرایی شدن پروژه ساخت دانشکده نفت در این منطقه شد و گفت: مجوزهای لازم دریافت شده و 300 میلیون تومان برای شروع ساخت آن اختصاص یافته اما این پروژه اعتباری به میزان پنج میلیارد تومان نیاز دارد که می توان با تخصیص به موقع ظرف سه سال آن را به انجام رساند.  'شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد' واقع در شهرستان سرخس تولیدکننده گاز طبیعی، گوگرد، مایعات گازی و محصولات واحد تقطیر از مخازن گازی منطقه خانگیران شامل سه مخزن گاز شیرین و یک مخزن گاز ترش است.  مرکز شهرستان 90 هزار نفری سرخس در فاصله 185 کیلومتری شرق مشهد واقع است. این شهرستان از سمت شمال و شرق با کشور جمهوری ترکمنستان هم مرز است.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 21:16 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

نماینده سرخس: با وجود پالایشگاه گاز صنعت پایین دستی در این منطقه ایجاد نشده است

مشهد - ایرنا - نماینده مردم شهرستانهای سرخس و فریمان در مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود پالایشگاه خانگیران در این منطقه و ظرفیت قابل توجه آن هیچ صنعت پایین دستی در نفت و گاز سرخس ایجاد نشده است. [نماینده سرخس: با وجود پالایشگاه گاز صنعت پایین دستی در این منطقه ایجاد نشده است]  'احمد سجادی' روز یکشنبه در نشست شورای اداری شهرستان سرخس با حضور وزیر نفت افزود: اگر نگاهی به وضعیت درآمدی منطقه و استان شود مشخص می شود با وجود آنکه تولید گاز، گوگرد و میعانات در منطقه وجود دارد اما همه به صورت خام فروشی از این شهرستتان خارج می شود و سودی برای مردم ندارد.  وی گفت: ساخت 'مجتمع پروپیلن' با توجه به ظرفیتهای منطقه از مباحثی است که منجر به ایجاد اشتغال می شود لذا موضوع تامین آب آن را با جدیت پیگیری خواهیم کرد.  این نماینده مجلس اظهار داشت: جمعیت 100 هزار نفری سرخس با وجود این وضعیت در محرومیت هستند، تشدید خشکسالیها و از بین رفتن کشت و کار و دام مردم این معضلات را جدیتر کرده است.  وی ادامه داد: با تداوم خشکسالی طی سالهای 92 و 92 بیکاری در این منطقه حادتر شده در حالی وجود صنایع پایین دستی نفت و گاز خود می تواند ضمن ایجاد ارزش افزوده اشتغال خوبی ایجاد کند.  سجادی کمک دولت در خصوص جبران بخشی از خسارات خشکسالی را دیگر ضرورتی دانست که می تواد کمک حال مردم منطقه باشد.  وی همچنین از جمله ضرورتها را حفاری در میادین مشترک گازی ایران و ترکمنستان همچون نواحی 'افشار و دولت آباد' عنوان و بیان کرد: در میدان گازی توس هم که یک میدان داخلی است این ضرورت احساس می شود.  نماینده مردم شهرستانهای سرخس و فریمان در مجلس همچنین خواستار تحقق و اجرایی شدن پروژه ساخت دانشکده نفت در این منطقه شد و گفت: مجوزهای لازم دریافت شده و 300 میلیون تومان برای شروع ساخت آن اختصاص یافته اما این پروژه اعتباری به میزان پنج میلیارد تومان نیاز دارد که می توان با تخصیص به موقع ظرف سه سال آن را به انجام رساند.  'شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد' واقع در شهرستان سرخس تولیدکننده گاز طبیعی، گوگرد، مایعات گازی و محصولات واحد تقطیر از مخازن گازی منطقه خانگیران شامل سه مخزن گاز شیرین و یک مخزن گاز ترش است.  مرکز شهرستان 90 هزار نفری سرخس در فاصله 185 کیلومتری شرق مشهد واقع است.  این شهرستان از سمت شمال و شرق با کشور جمهوری ترکمنستان هم مرز است.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 21:16 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

فرماندار سرخس: 45 روستای سرخس فاقد گاز است/ دولت نگاه خود را به خراسان رضوی تغییر دهد 

فرماندار شهرستان سرخس گفت: در سرخس 45 روستا فاقد گاز است و این شهرستان نیازمند تأمین اعتباراتی است که برای برطرف کردن مشکل بیکاری در آن موثر است.

خبرگزاری فارس: 45 روستای سرخس فاقد گاز است/ دولت نگاه خود را به خراسان رضوی تغییر دهد  به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، علی محمددوست عصر امروز در جلسه شورای اداری شهرستان سرخس اظهار کرد: سرخس در 180 کیلومتری شرق مشهد واقع بوده و با شهرستان‌های مشهد و کلات نادری و کشور ترکمنستان هم‌مرز است. وی با اشاره به اینکه این شهرستان دارای جمعیتی بالغ بر 90 هزار نفر با قومیت‌های زابلی، بلوچ، ترک، عرب است که 40 درصد آنان را اهل تسنن و 60 درصد را شیعیان تشکیل می‌دهند، گفت: سرخس دارای ظرفیت‌های ارزشمندی شامل منطقه ویژه اقتصادی، گمرک، فرودگاه، راه‌آهن، سد عظیم دوستی، 300 حلقه چاه و 20 هزار هکتار اراضی کشاورزی است.  محمددوست ادامه داد: محصولات این شهرستان را گندم، پنبه، یونجه، ذرت علوفه‌ای و... تشکیل می‌دهند و دارای 400 هزار رأس دام سبک و سنگین بوده و نیز دارای سه دانشگاه جامع علمی‌کاربردی، آزاد اسلامی و پیام نور و 20 هزار دانش‌آموز است.  وی تصریح کرد: با توجه به وضعیت خاص سرخس، پس از مشهد بیشترین پروژه عمرانی از سهم نفت و گاز متعلق به این شهرستان است لذا تقاضا داریم که در ارتباط با باند دوم محور مشهد - سرخس اقدامات لازم در راستای تأمین اعتبار از 50 درصد سهم وزارت نفت و 50 درصد از سهم وزارت راه صورت گیرد چراکه در زیرساخت‌های منطقه بسیار موثر است.  فرماندار سرخس ادامه داد: بیمارستان سرخس از محل اعتبارات ملی تأمین اعتبار می‌شود و اکنون بیمارستان 96 تختخوابی این شهرستان در بخش دوم به 5 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.  وی همچنین با اشاره به اینکه 45 روستای این شهرستان فاقد گاز است، گفت: فاز سوم پالایشگاه سرخس نیز نیازمند تأمین اعتبار است و در ارتباط با بیکاری جوانان در این منطقه باید اذعان کرد که سرخس بالاترین نرخ بیکاری استان را دارد که نرخی معادل 15.8 درصد است که اگر مطالبات مطرح شده تأمین شود مشکل اشتغال این شهرستان نیز تا حدی برطرف می‌شود. محمددوست همچنین با بیان اینکه سرخس از مزایای منطقه مرزی محروم است که نیازمند مصوبه دولت در این زمینه است، گفت: تعرفه‌های انرژی در این شهرستان با وجود تابستان‌هایی گرم که تا آبان نیازمند استفاده از کولرهای گازی است بالا بوده که باید در این زمینه اقدامات لازم صورت گیرد. در ادامه این جلسه نماینده مردم سرخس نیز اظهار کرد: دولت باید نگاه خود به خراسان رضوی را از نگاه سنتی به نگاه توسعه‌ای و صنعتی تغییر دهد و از ظرفیت صنعت این استان غافل نشود.  احمد سجادی افزود: تاکنون نگاه‌ها نسبت به خراسان رضوی بسیار تنگ‌نظرانه بوده است و امیدواریم با توجه به خشکسالی‌هایی که در سرخس شاهد هستیم تأمین اعتبار در این زمینه هدیه‌ای برای مردم این منطقه باشد. وی تصریح کرد: سرخس تعدادی کارخانجات آماده بهره‌برداری در منطقه ویژه دارد که به دلیل مشکلاتی شامل تأمین گاز، آب و برق نیازمند عنایات ویژه هیئت دولت هستند.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 20:26 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

عضو کمیسیون انرژی مجلس: جذب نیروهای بومی در طرح‌های وزارت نفت مطالبه مردم سرخس است 

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مطالبات مردم سرخس از وزیر نفت به‌کارگیری نیروهای بومی در طرح‌های وزارت نفت در این منطقه است.

خبرگزاری فارس: جذب نیروهای بومی در طرح‌های وزارت نفت مطالبه مردم سرخس است  به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، احمد سجادی عصر امروز در حاشیه مراسم افتتاح مرکز ذخیره‌سازی گاز طبیعی شوریجه خانگیران سرخس در پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد اظهار کرد: میان مجلس و دولت، مجلس و کمیسیون انرژی با وزارت نفت تعامل مطلوبی برقرار است و هرگونه طرحی که ارائه می‌شود به تصویب می‌رسد.  سجادی با اشاره به اینکه موتور محرکه دولت وزارت نفت است و گزینش وزیر نفت در هفته دولت به عنوان وزیر نمونه به دلیل طرح‌های خوب این وزارت‌خانه است، از وزیر نفت درخواست‌ کرد که اقداماتی نظیر صدور دستور حفاری در میدان مشترک ایران و ترکمنستان ( افشار و دولت‌آباد )، صدور دستور حفاری میدان توس که میدانی داخلی است و صدور مجوز فعالیت مجدد باشگاه ورزشی والیبال، فوتبال، کشتی و... صنعت نفت و گاز انجام شود.  نماینده مردم سرخس در ادامه درخواست‌هایش از وزیر نفت به صدور دستور جذب نیروهای بومی اشاره کرد و گفت: اکنون که شاهد اقدامی مهم و استراتژیک در راستای تأمین سوخت مردم هستیم تقاضا می‌شود نیروهای بومی این منطقه به کار گرفته شوند.  وی همچنین از جذب نیروهای استخدامی‌‌ رسمی به عنوان دیگر مطالبات مردم سرخس نام برد و افزود: صدور دستور اجرای ساخت دانشکده نفت در راستای تأمین سه ساله بودجه آن و صدور حکم اجرایی‌ کردن فاز دوم ذخیره‌سازی در راستای ذخیره‌سازی روزانه 20 میلیون متر مکعب و نیز دستور تأمین اعتبارات دو ساله لازم برای ساخت و هموارسازی راه منتهی به پالایشگاه گاز و ذخیره‌سازی و دستور ساخت مجتمع پروپیلن در راستای ایجاد اشتغال‌زایی مطلوب در منطقه از دیگر مطالبات مردم سرخس است.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 20:19 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

نماینده مردم سرخس در مجلس: فاز دوم مخزن ذخیره سازی شوریجه سرخس راه اندازی شود

خبرگزاری تسنیم: نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی خواستار راه اندازی فاز دوم مخزن ذخیره سازی شوریجه، کمک به احداث هر چه سریعتر جاده سرخس و ساخت مجتمع پروپیلن شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سرخس، احمد سجادی در مراسم افتتاح مخزن ذخیره سازی گاز شوریجه سرخس بیان اینکه تعامل مجلس و دولت در سطح بالایی است اظهار کرد: کمیسیون انرژی مجلس نیز با وزارت نفت تعامل بسیاری خوبی دارد.  نماینده مردم سرخس بیان کرد: آقای زنگنه در هفته دولت به عنوان وزیر نمونه دولت در هفته دولت انتخاب شد.  سجادی از وزیر نفت خواست فعالیت مجدد باشگاه ورزشی صنعت گاز سرخس هر چه سریعتر صورت بگیرد.  وی گفت: یک میلیارد تومان کل هزینه‌ای که برای فعالیت مجدد باشگاه ورزشی صنعت گاز سرخس نیاز است.  نماینده مردم سرخس گفت: کار بزرگی در شهرستان سرخس صورت می‌گیرد و آن هم تامین گاز و اطمینان خاطری که از سوخت پایدار ایجاد می شود، است.  سجادی استفاده از نیروهای بومی را بهترین آورده ملموس برای صنعت گاز در سرخس دانست و گفت: از وزیر محترم می خواهیم تا به استخدام افراد بومی در صنعت گاز به خصوص در سرخس توجه بیشتر و ویژه ای کند.  وی بیان کرد: در اعلام نتایج استخدامی شرکت ملی نفت حدنصاب از 40 درصد به 65 درصد رسیده است و سبب شده حدود 30 نفر از جوانان بومی سرخس در این آزمون قبول نشوند و از آقای زنگنه می خواهم تا به صورت ویژه به این مسئله بپردازند.  نماینده مردم سرخس در ادامه به ساخت دانشکده نفت در سرخس اشاره و تصریح کرد: وزیر محترم نفت دستور ساخت دانشکده نفت را در سرخس با 300 میلیون تومان اعتبار اولیه دادند که کل اعتبار مورد نیاز آن 5 میلیارد تومان و با مساحت 5 هزار متر مربع است و امیدواریم آقای وزیر این بودجه را در عرض سه سال به ما بدهند.  سجادی در پایان خواستار راه اندازی فاز دوم مخزن ذخیره سازی شوریجه، کمک به احداث هر چه سریعتر جاده سرخس و ساخت مجتمع پروپیلن شد.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 19:31 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

وزير نفت: براي تاسیس دانشكده نفت هر كاري كه بتوانم انجام مي‌دهم

شهرستان‌ها  19:29:55 1393/06/16 936-16390-5 كد خبر خبر آرشیوی     

وزير نفت گفت: براي ايجاد دانشكده نفت در شهرستان سرخس هر كاري كه بتوانم انجام مي‌دهم.  به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)-منطقه خراسان مهندس بيژن نامدار زنگنه در جلسه شورای اداری سرخس گفت: سرخس یک موقعیت استثنایی دارد  دارای انرژی زیاد است از جمله واردات گاز ترکمنستان راه های دسترسی به آسیای میانه، بازار بزرگ مصرف در مشهد منطقه ویژه اقتصادی برای اجرای پروژه های بزرگ و آب فراوان نسبت به سایر نقاط کشور از ویژگی های منحصر به فرد شهرستان سرخس است.  وي افزود: دو معضل جدی بیکاری و رکود در کشور وجود دارد که بیکاری خودش معنی رکود است و اگر سرمایه گذاری نشود کار و اشتغال ایجاد نمی‌شود.  وزير نفت تصریح کرد: بیکاری کشنده و زجرآور است و به هیچ وجه قابل دفاع نیست او گفت دولت تمام تلاش خود را بر این گذاشت که کشور را از رکود خارج کند  وی گفت: تحریم شر است شری که دشمنان برای ما به وجود آوردند و تلاش می‌کنیم این شر را به آنها برگردانیم و مهمترین کار را در کشور گازرسانی روستایی است.  وزیر نفت گفت: در زمینه ایجاد دانشکده نفت و راه‌اندازی مجدد باشگاه ورزشی هر کمکی از دستش برآید انجام داده تا فعال شود.  زنگنه افزود: مهمترین چیزی که مورد تغییر چهره شهرستان سرخس می‌شود ایجاد کارخانه پتروشیمی که 40 تا 50 هزار اشتغال ایجاد می‌کند.  وی افزود: ایجاد این کارخانه را به طور جد پیگیری می‌کنم با ایجاد این کارخانه 1.5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری را به منطقه توسط بخش خصوصی می‌آورد.  احمدی سجادی نماینده سرخس گفت: بیکاری مشکل اصلی این شهرستان است و هیچ سند پایین دستی در صنعت گاز در این شهرستان ایجاد نشده و نگاه‌ها تنگ نظرانه بوده است. نماینده سرخس گفت: گاز، گوگرد و میعانات گازی در این پالایشگاه به صورت خام فروشی بوده است و ما نیاز داریم که به 15 روستا گازرسانی شود.   سرخس 45 روستای فاقد گاز دارد  علی محمددوست فرماندار سرخس در سخنانی افزود: شهرستان سرخس 180 کیلومتر با مشهد فاصله دارد دارای منطقه ویژه اقتصادی، گمرک بین المللی، پایانه مرزی، راه‌آهن بین‌المللی و ظرفیت بالای کشاورزی منطقه است که قابل توجه است.  وی افزود: باید توجه ویژه‌ای به جاده سرخس و مخصوصا ایجاد باند دوم جاده هم شود که در توسعه این منطقه بسیار موثر است.  وی گفت: بیمارستان 96 تختخوابی سرخس فاز دوم آن که 36 تخت است مورد نیاز است  که باید تکمیل شود.  وی افزود: شهرستان سرخس 45 روستای فاقد گاز بالای 50 خانوار دارد که باید تا سال 95 گاز رسانی شود.  فرماندار گفت: مطالعات فاز 3 پالایشگاه انجام شده و مجوز  ساخت آن باید صادر شود.   فرماندارسرخس گفت: سرخس نقطه صفر مرزی است اما کارکنان دولت از مزایای منطقه مرزی بهره مند نیستند که این  نیاز به مصوبه هیات دولت دارد که از وزیر خواست به عنوان نماینده دولت این خواسته کارکنان را پیگیری کند.  در پایان 96 واحد مسکونی و استخر کارکنان نفت توسط وزیر نفت در سرخس به بهره برداری رسید.  خبرنگار: 15104 انتهاي پیام


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 19:29 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/15

سجادی: اعتبار مورد نیاز برای احداث دانشکده نفت در سرخس ۵ میلیارد تومان است/ امیدواریم آقای وزیر این بودجه را در عرض سه سال به ما بدهند

نماینده مردم سرخس گفت: وزیر محترم نفت دستور ساخت دانشکده نفت را در سرخس با 300 میلیون تومان اعتبار اولیه دادند که کل اعتبار مورد نیاز آن 5 میلیارد تومان و با مساحت 5 هزار متر مربع است و امیدواریم آقای وزیر این بودجه را در عرض سه سال به ما بدهند.  به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، احمد سجادی در مراسم افتتاح مخزن ذخیره سازی گاز شوریجه سرخس بیان اینکه تعامل مجلس و دولت در سطح بالایی است اظهار کرد: کمیسیون انرژی مجلس نیز با وزارت نفت تعامل بسیاری خوبی دارد. نماینده مردم سرخس اذعان کرد: آقای زنگنه در هفته دولت به عنوان وزیر نمونه دولت در هفته دولت انتخاب شد. سجادی از وزیر نفت خواستار شد: فعالیت مجدد باشگاه ورزشی صنعت گاز سرخس هر چه سریعتر صورت بگیرد. وی گفت: یک میلیارد تومان کل هزینه ای که برای فعالیت مجدد باشگاه ورزشی صنعت گاز سرخس نیاز است. نماینده مردم سرخس گفت: کار بزرگی در شهرستان سرخس صورت می گیرد و آن هم تامین گاز و اطمینان خاطری که از سوخت پایدار ایجاد می شود، است. سجادی استفاده از نیروهای بومی را بهترین آورده ملموس برای صنعت گاز در سرخس دانست و گفت: از وزیر محترم می خواهیم تا به استخدام افراد بومی در صنعت گاز به خصوص در سرخس توجه بیشتر و ویژه ای کند. وی بیان کرد: در اعلام نتایج استخدامی شرکت ملی نفت حدنصاب از ۴۰ درصد به ۶۵ درصد رسیده است و باعث شده حدود ۳۰ نفر از جوانان بومی سرخس در این آزمون قبول نشوند و از آقای زنگنه می خواهم تا به صورت ویژه به این مسئله بپردازند. نماینده مردم سرخس در ادامه به ساخت دانشکده نفت در سرخس اشاره و تصریح کرد: وزیر محترم نفت دستور ساخت دانشکده نفت را در سرخس با ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار اولیه دادند که کل اعتبار مورد نیاز آن ۵ میلیارد تومان و با مساحت ۵ هزار متر مربع است و امیدواریم آقای وزیر این بودجه را در عرض سه سال به ما بدهند. سجادی در پایان خواستار راه اندازی فاز دوم مخزن ذخیره سازی شوریجه، کمک به احداث هر چه سریعتر جاده سرخس و ساخت مجتمع پروپیلن شد.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 19:5 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 

سجادی: اعتبار مورد نیاز برای احداث دانشکده نفت در سرخس ۵ میلیارد تومان است

وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/15

سجادی: اعتبار مورد نیاز برای احداث دانشکده نفت در سرخس ۵ میلیارد تومان است/ امیدواریم آقای وزیر این بودجه را در عرض سه سال به ما بدهند نماینده مردم سرخس گفت: وزیر محترم نفت دستور ساخت دانشکده نفت را در سرخس با 300 میلیون تومان اعتبار اولیه دادند که کل اعتبار مورد نیاز آن 5 میلیارد تومان و با مساحت 5 هزار متر مربع است و امیدواریم آقای وزیر این بودجه را در عرض سه سال به ما بدهند.  به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، احمد سجادی در مراسم افتتاح مخزن ذخیره سازی گاز شوریجه سرخس بیان اینکه تعامل مجلس و دولت در سطح بالایی است اظهار کرد: کمیسیون انرژی مجلس نیز با وزارت نفت تعامل بسیاری خوبی دارد. نماینده مردم سرخس اذعان کرد: آقای زنگنه در هفته دولت به عنوان وزیر نمونه دولت در هفته دولت انتخاب شد. سجادی از وزیر نفت خواستار شد: فعالیت مجدد باشگاه ورزشی صنعت گاز سرخس هر چه سریعتر صورت بگیرد. وی گفت: یک میلیارد تومان کل هزینه ای که برای فعالیت مجدد باشگاه ورزشی صنعت گاز سرخس نیاز است. نماینده مردم سرخس گفت: کار بزرگی در شهرستان سرخس صورت می گیرد و آن هم تامین گاز و اطمینان خاطری که از سوخت پایدار ایجاد می شود، است. سجادی استفاده از نیروهای بومی را بهترین آورده ملموس برای صنعت گاز در سرخس دانست و گفت: از وزیر محترم می خواهیم تا به استخدام افراد بومی در صنعت گاز به خصوص در سرخس توجه بیشتر و ویژه ای کند. وی بیان کرد: در اعلام نتایج استخدامی شرکت ملی نفت حدنصاب از ۴۰ درصد به ۶۵ درصد رسیده است و باعث شده حدود ۳۰ نفر از جوانان بومی سرخس در این آزمون قبول نشوند و از آقای زنگنه می خواهم تا به صورت ویژه به این مسئله بپردازند. نماینده مردم سرخس در ادامه به ساخت دانشکده نفت در سرخس اشاره و تصریح کرد: وزیر محترم نفت دستور ساخت دانشکده نفت را در سرخس با ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار اولیه دادند که کل اعتبار مورد نیاز آن ۵ میلیارد تومان و با مساحت ۵ هزار متر مربع است و امیدواریم آقای وزیر این بودجه را در عرض سه سال به ما بدهند. سجادی در پایان خواستار راه اندازی فاز دوم مخزن ذخیره سازی شوریجه، کمک به احداث هر چه سریعتر جاده سرخس و ساخت مجتمع پروپیلن شد.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 19:5 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

مدیرعامل پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد: روزانه 7 میلیون مترمکعب گاز به مخزن شوریجه تزریق می‌شود 

مدیرعامل پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد گفت: در حال حاضر روزانه 7 میلیون متر مکعب گاز به مخزن ذخیره‌سازی گاز شوریجه خانگیران در سرخس تزریق می‌شود. خبرگزاری فارس: روزانه 7 میلیون مترمکعب گاز به مخزن شوریجه تزریق می‌شود  به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، ناصر اسلامی عصر امروز در مراسم افتتاح دومین و بزرگترین مرکز ذخیره‌سازی گاز طبیعی کشور ( شوریجه-خانگیران) در شهرستان سرخس اظهار کرد: در حال حاضر مجموع گاز دریافتی از مخازن ترش و شیرین به 58 میلیون متر مکعب در روز می‌رسد.  وی افزود: احداث یک واحد فرآورده‌های میان تقطیر به ظرفیت 2 هزار و 260 بشکه، احداث فاز دوم پالایشگاه و ایجاد دو واحد تولید گوگرد که توانسته است تولید گوگرد را به 2 هزار و 400 تن در روز افزایش دهد از جمله اقدامات این مجموعه به شمار می‌رود.  اسلامی همچنین به احداث واحد ذخیره‌سازی گاز شوریجه و بهره‌برداری آن اشاره کرد و گفت: این مجموعه تنها یک پالایشگاه گازی نبوده و باید توجه و عنایات لازم به این مجموعه از سوی دولت بیشتر صورت گیرد، چراکه این مجموعه دارای استراتژی است.  وی گفت: از جمله اهداف راه‌اندازی واحد ذخیره‌سازی گاز شوریجه در راستای قطع وابستگی به گاز وارداتی از ترکمنستان، نداشتن نیاز به صرف هزینه برای احداث خط لوله جدید انتقال گاز از مبادی تولید جنوب کشور به نوار شمال و شمال شرقی کشور، افزایش ضریب بازیافت مایعات گازی تولیدی از مخزن شوریجه به طوری که با افزایش تولید مایعات و فروش آن ظرف دو سال تمام هزینه‌های پروژه مستهلک شود و نیز افزایش اطمینان پایداری فشار شبکه تأمین گاز در بخش‌هایی از نوار شمالی و شمال شرقی کشور است.  وی در ادامه از دیگر اهداف راه‌اندازی واحد ذخیره‌سازی گاز شوریجه به ایجاد شرایط لازم در صادرات گاز تولیدی نیاز نوار شمالی و شمال شرقی کشور، افزایش ضریب امنیت تأمین مستقل‌بخشی از گاز مورد نیاز کشور از نگاه پدافند غیر عاملی و ایجاد بستر لازم در تداوم تزریق گاز در میادین نفتی به منظور ازدیاد برداشت نفت اشاره کرد و افزود: انتقال تکنولوژی ذخیره‌سازی گاز به داخل کشور نیز از دیگر اهداف افتتاح این واحد محسوب می‌شود.  مدیرعامل پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد خاطرنشان کرد: اکنون روزانه 7 میلیون متر مکعب گاز به مخزن شوریجه تزریق می‌شود و حجم آن نیز 4.8 میلیارد متر مکعب است و ظرفیت نم‌زدایی این مجتمع 20 میلیون متر مکعب در روز بوده و تأمین برق آن نیز از طریق نیروگاه مخزن، شبکه سراسری  و نیروگاه پالایشگاه صورت می‌گیرد.  وی افزود: تزریق 5 میلیون متر مکعب در هشت ماه ابتدای امسال و برداشت 9 میلیون متر مکعب در چهار ماه آخر این سال برنامه‌ریزی شده است.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 18:45 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/14

مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی: این شرکت تاکنون دو مخزن ذخیره سازی شوریجه سرخس و سراجه قم را به بهره برداری رسانده است

مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی گفت: این شرکت تاکنون دو مخزن ذخیره سازی شوریجه سرخس و سراجه قم را به بهره برداری رسانده است. به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، مسعود سامی وند در مراسم افتتاح مخزن ذخیره سازی گاز شوریجه سرخس اظهار کرد: شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی از سال ٨۶ کار خود را آغاز کرده و تاکنون دو مخزن ذخیره سازی شوریجه سرخس و سراجه قم را به بهره برداری رسانده است. مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی بیان کرد: مخزن شوریجه در سال ٨٧ برای ذخیره سازی انتخاب شد و فعالیتهای مربوط به بخش بالادستی این مخزن را شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و سایر بخشها را شرکت ذخیره سازی گاز اجرا کرد. مسعود سامی وند گفت: در حال حاضر مطالعات ابتدایی در ۲۲۰ مخزن در کل کشور انجام شده که ۳۰ مخزن مناسب برای ذخیره سازی است. وی در پایان عنوان کرد: در میدان قزل تپه نیز موفق به کشف لایه گازی شده‌ایم که روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب گاز تولید می‌شود و با توجه به قدیمی بودن دو حلقه چاه قبلی فقط نیاز به یک حفر یک چاه دارد که اگر این میدان گازی تکمیل شود تا مدت زیادی مشکل تامین گاز شمال کشور حل می‌شود.  


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 18:17 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/13

مدیرعامل پالایشگاه گاز سرخس: برداشت روزانه ٩ میلیون متر مکعب گاز از مخزن شوریجه سرخس/ سال آینده برداشت به روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب می رسد

مدیرعامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس گفت: هم اکنون امکان برداشت روزانه ٩ میلیون متر مکعب گاز از این مخزن در فصل سرد وجود دارد. به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، ناصر اسلامی در مراسم افتتاح مخزن ذخیره سازی گاز شوریجه سرخس اظهار کرد: خداوند را شاکریم که در ایام با برکت دهه کرامت و همزمان با ولادت حضرت امام رضا علیه السلام شاهد افتتاح پروژه ذخیره سازی هستیم. مدیرعامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس درباره منطقه خانگیران سرخس گفت: مطالعات زمین شناسی منطقه خانگیران سرخس مربوط به سال ۱۳۱۶ است و ضمن اینکه در سال ۱۳۴۱ اولین چاه حفر شد و در سال ۱۳۶۲ شاهد افتتاح و راه اندازی فاز اول آن با حضور رهبر معظم انقلاب به عنوان رئیس جمهور وقت بودیم. اسلامی افزود: فاز دوم پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس در سال ۱۳۸۱ افتتاح و راه اندازی شد. وی بیان کرد: در حال حاضر مجموع گاز دریافتی در این پالایشگاه ۵۸ میلیون متر مکعب در روز است. مدیرعامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس در ادامه به ایجاد دو واحد گوگردی اشاره و اذعان کرد: ظرفیت تولید گوگرد با خلوص ۹۸/۹۹ درصد در این پالایشگاه ۲۴۰۰ تن در روز است. اسلامی افزود: واحد های تولید گوگرد دانه بندی و بنتونتی روزانه ۶۵۰ تن تولید دارند. وی با اشاره به مخزن ذخیره سازی گاز شوریجه سرخس گفت: هم اکنون تزریق روزانه ٧ میلیون متر مکعب گاز با ٢ توربو کمپرسور از مجموع ٣ کمپرسور در این مخزن در حال انجام است. مدیر عامل پالایشگاه گاز شهیدهاشمی نژاد سرخس تاکید کرد: هم اکنون امکان برداشت روزانه ٩ میلیون متر مکعب گاز از این مخزن در فصل سرد وجود دارد. اسلامی افزود: ظرفیت برداشت گاز از مخزن شوریجه در سال آینده به ٢٠ میلیون متر مکعب در روز می رسد. وی با مقایسه تاسیسات ذخیره سازی شوریجه با سراجه قم گفت: حجم مخزن سراجه قم ٣,۶میلیارد متر مکعب و حجم مخزن شوریجه، ۴.٨ میلیارد متر مکعب است. مدیرعامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس عنوان کرد: ظرفیت واحدهای نم زدایی سراجه قم ١٠ میلیون متر مکعب در روز است درحالیکه ظرفیت واحدهای نم زدایی شوریجه، ٢٠ میلیون متر مکعب در روز است. اسلامی در پایان با بیان اینکه برق مورد نیاز تاسیسات سراجه قم از شبکه سراسری تامین می شود، یادآور شد: امکان تامین برق مخزن شوریجه از طریق نیروگاه ذخیره سازی، شبکه سراسری و نیروگاه پالایشگاه وجود دارد.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 17:49 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

  وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/12

افتتاح مجتمع مسکونی ۱۲۹ واحدی نفت در سرخس

با حضور وزیر نفت در شهرستان سرخس مجتمع مسکونی 129 واحدی نفت به بهره برداری رسید.  به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، با حضور وزیر نفت در سرخس مجتمع مسکونی ۱۲۹ واحدی نفت به بهره برداری رسید.     برای ساخت این مجتمع مسکونی با ۴۰ هزار متر مربع زیربنا مبلغ ۲۵۰ میلیارد ریال هزینه شده است. همچنین در مراسمی دیگر مجموعه ورزشی آبی شهرک نفت سرخس با اعتبار ۳۰ میلیارد ریال برای کارکنان این شرکت به بهره برداری رسید.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 17:42 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/11

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی: در ۴ ماه امسال بیش از برنامه ی تنظیم شده تولید داشتیم

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی گفت: تولید ما در 4 ماه امسال بیش از برنامه ی تنظیم شده بوده است. به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، سلبعلی کریمی در مراسم افتتاح مخزن ذخیره سازی گاز شوریجه سرخس اظهار کرد: نفت مناطق مرکزی وظیفه تولید گاز از چاه و تحویل به پالایشگاه برای فرآورش را دارد. مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی اذعان کرد: برنامه تعهدی ما در سال ۹۲ تولید ۳ میلیارد متر مکعب گاز بوده که توانستیم آن را اجرایی کنیم. کریمی ادامه داد: تولید ما در ۴ ماه امسال بیش از برنامه ی تنظیم شده بوده است. وی با بیان اینکه امسال برنامه هایی برای پایین دست داریم گفت: تلاش کردیم برنامه هایمان را با برنامه های پالایشگاه ها تنظیم کنیم. مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی خاطر نشان کرد: گستره جغرافیایی شرکت نفت مناطق مرکزی بیش از ۷۵ درصد کشور است.  کریمی ادامه داد: برنامه تامین خوراک پایدار شرکت نفت مناطق مرکزی نیز تهیه شده و در حال تصویب است. وی با بیان اینکه شرکت نفت مناطق مرکزی آمادگی حضور در میدان های دیگر به غیر از شوریجه را نیز دارد، افزود: در صورتی که که مجوز توسعه در میدان های طوس و افشار به این شرکت داده شود، می توانیم در تامین خوراک پایدار و تامین سوخت کشور موثر باشیم. مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با اشاره به وجود میدان های دست نخورده در این منطقه و حضور کارشناسان جوان و توانمند در این شرکت گفت: شرکت نفت مناطق مرکزی ایران تعهدات خود در زمینه تامین سوخت زمستانی را انجام می دهد. کریمی درباره روند انجام تعمیرات اساسی در شرکت نفت مرکزی گفت: تعمیرات در شرکت نفت غرب، شرق و زاگرس به پایان رسیده و هم اکنون تعمیرات در منطقه پارسیان در حال انجام است. وی در پایان گفت: شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، پروژه مسکن ٩۶ واحدی با اعتبار ٢۵ میلیارد تومان و مجموعه ورزشی آبی با اعتبار ٣ میلیارد تومان را برای کارکنان این مناطق تعریف کرده و امروز افتتاح می شود.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 17:21 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/10

تصاویر/ حضور وزیر نفت در شهرستان سرخس وزیر نفت با حضور در سرخس در جلسه شورای اداری شهرستان شرکت کرد.  عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 17:8 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

گاز ذخیره شده در مخزن شوریجه در فصول سرد سال مورد استفاده قرار می‌گیرد

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین طرح ذخیره‌سازی گاز خاورمیانه 

نشريات جام جم- مخزن ذخیره‌سازی شوریجه به عنوان بزرگ‌ترین مخزن ذخیره‌سازی گاز خاورمیانه در شهرستان سرخس با ظرفیت 4.8 میلیارد مترمکعب، دیروز با حضور وزیر نفت به طور رسمی افتتاح شد.  طرح ذخیره‌سازی گاز شوریجه، گاز موردنیاز استان‌های خراسان رضوی، شمالی، جنوبی، گلستان، مازندران، گیلان و اردبیل را تامین و کشور را از واردات گاز از ترکمنستان بی‌نیاز می‌کند. در چند سال گذشته، ترکمنستان چند بار در ماه‌های سرد، اقدام به قطع گاز و چانه‌زنی برای افزایش قیمت گازبهای صادراتی به ایران کرد که این امر برخلاف حسن همجواری بوده و مردم را در فصل سرد با مشکلات فراوانی روبه‌روکرد. اما اکنون با بهره‌برداری از این مخزن، واردات گاز از ترکمنستان کاهش یافته و رو به قطع شدن می‌رود.  این در حالی است که وزیر نفت اخیرا اعلام کرده است، ایران به واردات گاز از ترکمنستان نیازی ندارد و اگر گازی از این کشور وارد می‌شود برای ایجاد فرصت اشتغال برای فعالان اقتصادی و بخش خصوصی در این کشور است.  به گزارش شانا، طرح تزریق گاز به مخزن ذخیره‌سازی شوریجه با هدف برداشت گاز در فصل سرد سال و تقویت گاز استان‌های شمال و شمال شرق کشور، به بهره‌برداری رسید. طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی شوریجه در ٢٥ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سرخس در استان خراسان رضوی و در مجاورت پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد واقع شده است.  در اجرای این پروژه، روزانه ده میلیون مترمکعب گاز از سوی سه ردیف کمپرسور هر کدام با ظرفیت 6/3 میلیون مترمکعب در روز به مخزن تزریق و در فصل سرما حداکثر روزانه ٢٠ میلیون مترمکعب در روز از مخزن برداشت و پس از فرآورش به شبکه سراسری تزریق می‌شود.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 16:4 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

وزير نفت: ذخيره سازي گاز در كشور ادامه مي‌يابد

شهرستان‌ها  14:11:39 1393/06/16 936-15990-5 كد خبر خبر آرشیوی     

وزير نفت گفت: طرح‌هاي ذخيره‌سازي را در كشور ادامه مي‌دهيم به طوري كه بتوانيم تا بالاي 100 ميليون متر مكعب در روز گاز ذخيره‌سازي داشته باشيم وبايد خطوط آن ايجاد و اين خطوط را به شبكه تبديل كنيم.  به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه خراسان، مهندس بيژن زنگنه در افتتاح دومين و بزرگترين مجتمع ذخيره‌سازي گاز طبيعي كشور به نام شوريجه خانگيران سرخس كه در پالايشگاه گاز، نفت و پتروشيمي شهيد هاشمي نژاد سرخس می‌باشد، خاطرنشان كرد: پالايشگاه گاز شهيد هاشمي نژاد در ساخت قطعات مورد نيازش پيشرو بوده است.  وي گفت: ذخيره‌سازي براي كشوري كه مصرف آن به بالاي 600 ميليون متر مكعب در روز مي‌رسد، حياتي است.  زنگنه افزود: الان شبكه گاز كشور ما بي‌همتاترين شبکه در دنياست ودر سبد انرژي70 درصد سهم گاز است که اين خيلي بالاست و ما را مكلف مي‌‌كند كه وبه خصوص در نقاط دورذخيره‌سازي داشته باشيم چه در ذخيره‌سازي زيرزميني و چه در ان ان جي.  وي افزود: براي ذخيره‌سازي مخزن شوريجه در خانگيران بيش از 400 ميليون دلار هزينه شده است که تا 12 ميليون متر مكعب در روز ذخيره‌سازي مي‌شود و در سال آينده تا 20 ميليون متر مكعب برداشت مي‌توانيم داشته باشيم.  وزير نفت گفت: روزانه 9 ميليون متر مكعب گاز در مخزن شوريجه خانگيران تزريق مي‌شود و در فصل سرد و پيك مصرف تا 20 ميليون متر مكعب برداشت مي‌شود كه هشت ماه از سال روزانه تا 10 ميليون متر مكعب گاز به مخزن شوريجه تزريق و در چهار ماه از سال در فصل پيك مصرف روزانه تا 20 ميليون مترمكعب گاز برداشت مي‌شود.  وي افزود: در پالايشگاه خانگيران مجموع گاز دريافتي روزانه 58 ميليون متر مكعب گاز مي‌باشد و در يك واحد پالايشگاهي كوچك هم روزانه 2260 شبكه ميعانات گاز شامل نفت، گازوييل، حلال و نفت سفيد توليد مي‌شود و در چهار واحد گوگردسازي روزانه 2400 تن گوگرد با خلوص 99.98 درصد توليد مي‌شود كه روزانه از اين ميزان 650 تن در روز به صورت پاستيل توليد مي‌شود.  پالايشگاه سرخس يك مجتمع گازي، نفتي، و پتروشيمي است  مهندس ناصر اسلامي مديرعامل پالايشگاه گاز شهيد هاشمي نژاد در اين بازديد در جمع خبرنگاران گفت: براي تكميل پروژه دانه‌بندي گوگرد و گرانول كردن آن سرمايه گذاری بخش خصوصي تا حدود هزار ميليارد ريال در حال انجام است.  وي افزود: با ايجاد واحد ذخيره‌اي گاز شوريجه اين پالايشگاه به يك مجتمع گاز،‌ نفت، پتروشيمي تبديل شده است.  مديرعامل پالايشگاه گاز شهيد هاشمي نژاد  افزود: ما براي ايجاد واحد ذخيره‌‌سازي، تحريم اكرايني‌ها و كانادايي‌ها را شكستيم و براي آماده‌سازي واحد ذخيره سازي 8415 نفر روز كار انجام شده است.  اسلامي افزود: اين واحد داراي مخزني با ظرفيت 4 ميليارد و 800 ميليون متر مكعب و داراي 3 توربوكمپرسور است و امكان استفاده از سه نيروگاه در واحد ذخيره‌سازي،‌ پالايشگاه و شبكه سراسري براي اين طرح وجود دارد.  98 واحد مسكوني در سرخس به بهر‌برداري مي‌رسد  در اين مراسم مهندس سلبعلي كريمي مديرعامل شركت نفت مركزي هم در سخناني با بيان اينكه گستره اين شركت 75 درصد كشور است، گفت: 98 واحد مسكوني سرخس با هزينه 25 ميليون تومان و استخر با هزينه 3 ميليارد تومان به بهره‌برداري مي‌رسد.  وي با بیان اینکه ذخيره‌سازي گاز در شوريجه به يك ميليارد و 200 ميليون متر مكعب در سال مي‌رسد، افزود: در سال گذشته 93 ميليارد مترمكعب گاز در كشورتوليد شده است همچنين 30 ميليون بشكه نفت خام، 2.5 ميليون بشكه ميعانات گازي در كشور توليد شده است.  احمد سجادی نماينده سرخس در مجلس شوراي اسلامي نیزدر سخناني دستورحفاري در ميدان مشترك افشار و دولت آباد، فعاليت مجدد باشگاه ورزشي صنعت گاز سرخس، جذب نيروهاي بومي و ايجاد  دانشكده صنعت گاز، كمك به مساجد و مدارس، كمك به جاده، احداث سرخس، احداث مجتمع  بروپيلن و توسعه ذخيره سازي را از وزيرنفت خواستار شد.  وزير نفت در ادامه سفرش به سرخس با شركت در شوراي اداري سرخس استخر و مجموعه سازماني كاركنان نفت را افتتاح كرد.  وي از تمامي دست‌اندركاران صنعت نفت و گاز كشور به خصوص در منطقه سرخس تقدير كرد.  خبرنگار: 15104 انتهاي پیام


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 14:11 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

وزیر نفت در پاسخ به فارس: امسال 100 میلیون مترمکعب گاز از عسلویه به شبکه اضافه می‌شود 

وزیر نفت گفت: امسال افزود‌ه‌شدن تولید 100 میلیون متر مکعب گاز از عسلویه به شبکه در دستور کار است. خبرگزاری فارس: امسال 100 میلیون مترمکعب گاز از عسلویه به شبکه اضافه می‌شود  به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، بیژن نامدار زنگنه دقایقی پیش در حاشیه جلسه شورای اداری سرخس در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در ارتباط با عملکرد دولت تاکنون اظهار داشت: با توجه به اینکه دولت در شرایط سختی آغاز به کار کرد، عملکرد بسیار مطلوب بوده و موفقیت‌های بسیاری را در زمینه‌های مختلف به‌ویژه کنترل تورم و خارج شدن کشور از رکود شاهد بودیم و توجه دولت به حوزه سیاست خارجی نیز مطلوب بوده است.  وی در ارتباط با برنامه‌های امسال وزرات نفت گفت: امسال افزوده شدن تولید روزانه 100 میلیون مترمکعب گاز از عسلویه به شبکه را داریم که در برطرف شدن مشکلات شبکه نقش موثری دارد زیرا سبب کاهش مصرف سوخت مایع، تامین خوراک برای پتروشیمی و صنایع می‌شود که سبب افزایش ارزش افزوده می‌شود.  وزیر نفت ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌های امسال وزرات نفت طرح بزرگ گازرسانی به روستاها است که 2.5 میلیون خانوار را با اعتباری بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان در بر می‌گیرد که خود حرکتی بزرگ برای ایجاد اشتغال و رفاه به شمار می‌رود.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 13:23 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

با حضور وزیر نفت؛ بزرگترین واحد ذخیره سازی گاز خاورمیانه در سرخس افتتاح شد

شهرستان‌ها  13:5:46 1393/06/16 936-15790-5 كد خبر خبر آرشیوی     

بزرگترین واحد ذخیره سازی گاز طبیعی  خاورمیانه دقایقی پیش با حضور مهندس بیژن زنگنه وزیر نفت در پالايشگاه شهيدهاشمي‌نژاد سرخس راه اندازی شد.  به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)-منطقه خراسان، در این مراسم که با حضور معاونان وزیر نفت، شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی، شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد و شرکت نفت و گاز شرق صورت گرفت دومین واحد ذخیره سازی گاز طبیعی کشور شوریجه D  و بزرگترین واحد ذخیره‌سازی خاورمیانه مورد بهره برداری قرار گرفت.  در اجرای این پروژه، روزانه ١٠ میلیون متر مکعب گاز توسط سه کمپرسور هر کدام با ظرفیت 6/3 میلیون متر مکعب در روز به مخزن تزریق و در فصل سرما حداکثر روزانه ٢٠ میلیون متر مکعب در روز از مخزن برداشت و پس از نم زدایی به شبکه سراسری تزریق می‌شود.  هدف از اجرای این طرح بزرگ برداشت گاز در فصل سرد سال و تقویت گاز استان‌های شمال و شمال شرق کشور می‌باشد و تاکنون حدود 380 میلیون مترمکعب گاز به مخزن شوریجه تزریق شده است.  اولین واحد ذخیره سازی گاز طبیعی ایران پیش از این در منطقه سراجه استان قم راه اندازی شده است.  خبرنگار: 15026 انتهاي پیام


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 13:5 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/9

زنگنه: ساخت مجتمع پروپیلن ۴۰ تا ۵۰ هزار شغل در سرخس ایجاد می کند/ طرح تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد را به هیئت دولت منتقل می کنم

وزیر نفت در جلسه شورای اداری سرخس گفت: ساخت مجتمع پروپیلن می تواند 40 تا 50 هزار شغل را در سرخس ایجاد کند ضمن اینکه برای مجتمع پتروشیمی در سرخس سرمایه گذار آماده وجود دارد.  به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، بیژن نامدار زنگنه در جلسه شورای اداری سرخس گفت: در دولت کار که نتوانیم انجام دهیم را قول نمی دهیم و خود آقای رئیس جمهور نیز گفتند که کاری که امکان انجامش نیست را قول ندهید. وزیر نفت ادامه داد: اما کارهایی را که می توانیم انجام بدهیم را پیگیری می کنیم و بررسی می کنیم و در نهایت عملی خواهیم کرد. زنگنه اذعان کرد: سرخس یک موقعیت استثنایی در کشور و در منطقه است. وی ادامه داد: در منطقه سرخس ما علاوه بر اینکه انرژی را داریم واردات و صادرات نیز داریم و سرخس دروازه ای به بخش های دیگر جهان و به آسیای میانه است. وزیر نفت افزود: شهرستان سرخس در نزدیکی بازار مصرف بسیار بزرگی یعنی شهر مشهد و بخش شمالی کشور قرار دارد و علاوه بر آن زیر ساخت های حقوقی زیادی را دارا می باشد. زنگنه درباره ویژگی های شهرستان سرخس ادامه داد: شهرستان سرخس به نسبت بخش های دیگر استان خراسان رضوی و کشور آب مناسبی دارد و ضمن اینکه جمعیت اصلی سرخس شهری است. وی بیان کرد: بیکاری یکی از معضلاتی است که در جامعه ما وجود دارد و این مسئله خود معلول رکود است. وزیر نفت تاکید کرد: تا زمانی که سرمایه گذاری نشود، اشتغالی نیز ایجاد نخواهد شد و بیکاری خیلی زجر آور است. زنگنه با اشاره به تحریم های ظالمانه غرب علیه ایران خاطرنشان کرد: تحریم های شر است و باید شر دشمن را به خودشان برگردانیم. وی ادامه داد: همانگونه که پیامبر را در اوایل رسالت در شعب ابی طالب محاصره اقتصادی کردند ما را نیز مانند پیامبر محاصره اقتصادی کرده اند. وزیر نفت با اشاره به ساخت دانشکده نفت و همچنین راه اندازی باشگاه ورزشی صنعت گاز سرخس تاکید کرد: برای دانشکده نفت و راه اندازی باشگاه ورزشی صنعت گاز سرخس هر کمک خواهیم کرد. زنگنه مهمترین اقدام در سرخس را ساخت مجتمع پتروشیمی عنوان و تصریح کرد: ساخت این پروژه با اعتبار یک میلیون دلاری می تواند ۴۰ تا ۵۰ هزار شغل را در سرخس ایجاد کند ضمن اینکه برای مجتمع پتروشیمی در سرخس سرمایه گذار آماده وجود دارد. وی درباره تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد تجاری صنعتی گفت: این مسئله را برای بررسی و تصویب به هیئت دولت منتقل خواهم کرد. وزیر نفت اذعان کرد: به آینده سرخس بسیار خوش بین هستم. زنگنه گفت: هر چه گاز در کشور تولید می شود مربوط به جنوب کشور است و تنها منطقه ای که در شمال کشور تولید گاز دارد شهرستان سرخس است که بسیار مهم می باشد. وی در پایان با اشاره به اینکه کار وزارت نفت کار سختی است گفت: وزارت نفت روزانه ۱۳۰ میلیارد تومان معادل سالانه ۴۷ تا ۴۸ هزار میلیارد تومان برای هدفمندی یارانه‌ها به خزانه دولت واریز می‌کند.  


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 13:0 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

وزیر نفت: روزانه 130 میلیارد تومان به خزانه دولت واریز می کنیم

 انرژی - فارس نوشت:  وزیر نفت گفت: روزانه 130 میلیارد تومان از وزارت نفت به خزانه دولت در راستای هدفمندی یارانه‌ها واریز می‌شود. دقایقی پیش بیژن نامدار زنگنه در جلسه شورای اداری شهرستان سرخس که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد ضمن ابلاغ سلام گرم و صمیمانه رئیس جمهور به مسئولین این شهرستان اظهار کرد در دولت یازدهم کاری که قادر به انجام نباشیم وعده انحام آن را نمی‌دهیم.  وزیر نفت با اشاره به اینکه سرخس دارای یک موقعیت استثنایی در این استان است گفت: این شهرستان دارای انرژی، واردات انرژی، راه‌های دسترسی به مناطق مختلف‌ از جمله کشورهای همسایه، دسترسی به بازار بزرگ مصرف مشهدی‌،زیرساخت‌های حقوقی، وزن جمعت اصلی شهری و ... است.  او گفت: در راستای خروج از رکود که بیکاری معلول آن است کشور تمام همت خود را در این زمینه با کاهش شر دشمنان مانند رفع شرایط تحریم می‌کند.تا این مشکل رفع شود.  زنگنه در ادامه این جلسه با اشاره به تامین گازرسانی به روستاهای سرخس گفت: مهمترین اقدامی که چهره این منطقه را تغییر داده و ایجاد 40 تا 50 هزار اشتغال می‌کند پیگیری کارخانه پتروشیمی این منطقه است که نیازمند 1.5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است.  وزیر نفت گفت: دولت به آینده سرخس خوش بین است زیرا این شهرستان تنها نقطه تولید گاز در شمال کشور است. و میدان‌های مشترک و غیر مشترک در آن بسیار موثر خواهد بود.  او گفت: امیدواریم بتوانیم با استفاده از امکانات پتانسیل‌ها، ظرفیت‌های و اتکا به توانمندی‌های خود در توسعه کشور گام برداریم چرا که اکنون گاز تولید می‌کنیم اما آن را با قمیت ارزان ارائه می‌کنیم و این در حالی است که وزارت نفت روزانه 130 میلیارد تومان معادل سالانه 47 تا 48 هزار میلیارد تومان برای هدفمندی یارانه‌ها به خزانه دولت واریز می‌کند.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 12:32 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/8

زنگنه: مهمترین اقدام در سرخس ایجاد مجتمع پروپیلن است/ وضعیت اقتصادی کشور تأسف‌برانگیز و هیچ قابل دفاع نیست

وزیر نفت گفت: ایجاد مجتمع پروپیلن مهمترین اقدامی است که باید در سرخس انجام گیرد. به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، بیژن نامدار زنگنه در مراسم افتتاح مخزن ذخیره‌سازی گاز طبیعی شوریجه سرخس اظهار کرد: از همکاران پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد و شرکت هایی که در طرح ذخیره سازی فعالیت کرده اند و همکاری می کنند و در امر خودکفایی فعال بودند تشکر می کنم. وزیر نفت اذعان کرد: از واحد نفت مرکزی نیز که توانستند گاز تولیدی ما را ۳۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش دهند، تشکر می کنم. وی گفت: امیدواریم بتوانیم در ۶ ماه دوم سال کار مهمتری انجام دهیم و گاز بیشتری تولید کنیم البته کار، کار سختی است. وزیر نفت بیان کرد: ذخیره سازی برای کشور ما به عنوان کشوری که مصرفش به ۶۰۰ میلیون متر مکعب در روز می رسد بسیار حیاتی است. زنگنه ادامه داد: شبکه گاز ما جزو بی همتایان در صنعت گاز است و وابستگی ما به مصرف انرژی به گاز مربوط می شود. وی گفت: تنها کشوری هستیم که مکلف به افزایش پایداری انرژی هستیم. وزیر نفت در ادامه طرح های ذخیره سازی سراجه قم و شوریجه سرخس را طرح های خوبی دانست و تاکید کرد: بیش از ۴۰۰ میلیون دلار برای طرح ذخیره‌سازی گاز در میدان گازی شوریجه سرخس هزینه شده است. زنگنه افزود: امسال ۱۱ میلیون متر مکعب و سال آینده ۲۰ میلیون متر مکعب گاز از این میدان برداشت می‌کنیم. وی گفت: کار ذخیره سازی باید ادامه داشته باشد. وزیر نفت اظهار کرد: طرح ذخیره‌سازی شوریجه از نظر تئوریک یک شبکه نیست و با احداث خطوط باید به شبکه بدل شود. زنگنه با اشاره به میدان های مشترک گازی خاطرنشان کرد: میدان های مشترک گازی برای ما اولویت دارد و از اولویت های اول ما است و شرکت نفت و نفت مرکزی در کنار هم باید کار اکتشاف را انجام بدهند. وی با بیان اینکه جذب نیروهای بومی برای ما یک سیاست و اولویت است افزود: در هشت سال گذشته حدود ۸۰ هزار نفر به نیروهای این وزارتخانه اضافه شده است، در حالی که هیچ اتفاق ظاهری هم نیفتاده، پس ما نیروی اضافه داریم البته سیاست ما جذب نیروی بومی است. وزیر نفت با اشاره به ساخت مجتمع پروپیلن در سرخس گفت: احداث واحد پروپیلین طرح و ایده ای بود که خودم دادم و دستور آن را دادم و با توجه به وجود منطقه ویژه اقتصادی می‌تواند تاثیر خوبی در منطقه داشته باشد. زنگنه ادامه داد: برای ساخت این مجتمع نیازمند تامین ۹ میلیون متر مکعب آب هستیم و سعی می کنیم دراین سفر آن را بررسی کنیم. وی اذعان کرد: ایجاد واحد پروپیلن مهمترین اقدامی است که باید در سرخس انجام گیرد. وزیر نفت در پایان به وضعیت اقتصادی کشور اشاره و خاطر نشان کرد: در حال حاضر وضعیت اقتصادی کشور تأسف‌برانگیز و بد است و به هیچ وجه قابل دفاع نیست باید با همکاری یکدیگر مشکلات اقتصادی را رفع کنیم.  


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 11:45 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/7

تصاویر/ افتتاح بزرگترین مخزن ذخیره سازی گاز خاورمیانه در سرخس با حضور وزیر نفت

بزرگترین مخزن ذخیره سازی گاز خاورمیانه در سرخس با حضور وزیر نفت به بهره برداری رسید.  عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 11:30 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

  كدخبر: 6572 تاريخ : ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۷ PrintFriendly and PDFچاپ خبر

وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/6

بزرگترین مخزن ذخیره سازی گاز خاورمیانه در سرخس به بهره برداری رسید

بزرگترین مخزن ذخیره سازی گاز خاورمیانه در سرخس به بهره برداری رسید. به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، لحظاتی پیش مخزن ذخیره سازی گازشوریجه سرخس به عنوان بزرگترین مخزن ذخیره سازی گاز خاورمیانه با حضور وزیر نفت افتتاح شد. در فصل تابستان، روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب گاز توسط سه توربو کمپرسور به مخزن شوریجه تزریق و در روزهای سرد فصل پاییز و زمستان روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب گاز برداشت و به شبکه گازرسانی کشور تزریق می‌شود.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 9:27 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/5

وزیر نفت دقایقی قبل وارد سرخس شد

وزیر نفت دقایقی قبل وارد منطقه پالایشگاهی سرخس شد.  به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، وزیر نفت دقایقی قبل وارد منطقه پالایشگاهی سرخس شد.  بیژن نامدار زنگنه قرار است با حضور در مجتمع گازی سرخس بزرگترین مخزن ذخیره سازی گاز خاورمیانه را افتتاح کند. مدیران عامل شرکت های نفت و گاز وزیر نفت را همراهی می کنند. ادامه دارد….


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در یکشنبه 1393/06/16ساعت 9:24 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/4

یک پالایشگاه دیگر در پالایشگاه گاز خانگیران سرخس/ تزریق روزانه ۷ میلیون متر مکعب گاز به مخزن شوریجه D

مدیرعامل پالایشگاه گاز سرخس با بیان اینکه طراحی مخزن ذخیره سازی گاز شوریجه سرخس به گونه ای است که در ۸ ماه از سال در این مخزن تزریق و ۴ ماه از سال برداشت داریم گفت: این کار یعنی ما یک پالایشگاه دیگر ایجاد کرده ایم که ظرفیتش ۲۰ میلیون متر مکعب در روز است. به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، ناصر اسلامی در نشست خبری هفته گذشته با رسانه های استان خراسان رضوی با بیان اینکه اخیرا واحد ذخیره سازی به مجموعه پالایشگاه اضافه شده است تصریح کرد:  این بدین معنی است که این پالایشگاه هم تولید می کند و هم کار ذخیره سازی را انجام می دهد.    

مدیرعامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس ادامه داد:‌ ذخیره سازی در دنیا مرسوم بوده اما در ایران مرسوم نبوده است اما این کار برای اولین بار در قم انجام شد و برای دومین بار در منطقه شوریجه سرخس صورت گرفت. وی گفت: مخازن شوریجه نامگذاری شده اند و شامل مخزن B و D است. مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس افزود: مخزن شوریجه D مخزن گاز شیرین است و به مرور که از این مخزن گاز برداشت می شود فشار مخزن افت پیدا می کند و برای جلوگیری از کاهش افت فشار مخزن در زمانی که به گاز نیاز کمتری داریم به مخزن گاز تزریق می کنیم. اسلامی تاکید کرد: معمولا در فصل تابستان که نیاز کمتری به گاز است پس از تصفیه گاز، آن را به مخزن تزریق می کنیم و در فصل زمستان که نیاز به گاز بیشتر است از مخزن برداشت می کنیم. وی درباره پروژه مخزن ذخیره سازی گاز شوریجه گفت: حدود ۵۵ درصد از تجهیزات این پروژه توسط شرکت های داخلی ساخته و نصب شده است و حدود ۴۵ درصد نیز از تجهیزات داخلی است. مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس افزود: حجم این پروژه ۱۱۲ میلیارد تومان به اضافه ۱۸ میلیون یورو است.    

تزریق روزانه ۷ میلیون متر مکعب گاز به مخزن شوریجهD    

اسلامی اذعان کرد: کمپرسورها توسط یک شرکت اکراینی تامین شده است که خوشبختانه توانستیم این کمپرسورها را امسال راه اندازی کنیم و هم اکنون روزانه حدود ۷ میلیون متر مکعب گاز به مخزن شوریجه D‌ تزریق می کنیم. وی عنوان کرد:‌از اردیبهشت ماه تاکنون حدود ۳۴۰ میلیون متر مکعب گاز به این مخزن اضافه شده است.    

یک پالایشگاه دیگر در پالایشگاه گاز خانگیران سرخس 

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس با بیان اینکه طراحی این مخزن به گونه ای است که در ۸ ماه از سال روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز تزریق و ۴ ماه از سال(فصل پیک مصرف) روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب برداشت کنیم تصریح کرد: این کار یعنی ما یک پالایشگاه دیگر ایجاد کرده ایم که ظرفیتش ۲۰ میلیون متر مکعب در روز است.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در شنبه 1393/06/15ساعت 19:20 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/3

سجادی: مخزن ذخیره سازی گاز شوریجه سرخس بزرگترین مخزن ذخیره سازی خاورمیانه است/ فاز دوم مخزن ذخیره سازی گاز شوریجه سرخس هر چه سریعتر راه اندازی شود

نماینده سرخس گفت: طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی شوریجه سرخس بزرگترین مخزن ذخیره‌سازی گاز در خاورمیانه است.  احمد سجادی در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، اظهارکرد: طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی شوریجه سرخس بزرگترین مخزن ذخیره‌سازی گاز در خاورمیانه است. سخنگوی مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی درباره فاز نخست این طرح، تصریح کرد: در فاز نخست این طرح ١٠ میلیون متر مکعب گاز در هشت ماه سال ذخیره‌سازی می‌شود، از این رو در چهار ماه فصل سرد سال ٢٠ میلیون متر مکعب گاز برداشت خواهد شد. نماینده سرخس گفت: طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی شوریجه، دستاوردهای سازنده‌ای برای منطقه و استان مانند ایجاد اشتغالزایی به همراه داشته است؛ ضمن این که با راه اندازی این طرح گاز مورد نیاز صنایع منطقه و استان تامین می‌شود. عضو کمیسیون انرژی مجلس خواستار هموار شدن مسیر برای توسعه و راه‌اندازی فاز دوم پروژه ذخیره‌سازی گاز شوریجه شد و افزود: با راه‌اندازی فاز دوم، میزان ذخیره‌سازی به ٢٠ میلیون مترمکعب در  روز می‌رسد که سبب می شود میزان برداشت در فصل مورد نیاز به عدد ۴٠ میلیون مترمکعب ارتقاء یابد. وی تاکید کرد: در اجرای این پروژه، روزانه ١٠ میلیون متر مکعب گاز توسط ٣ ردیف کمپرسور هر کدام با ظرفیت ٣,۶ میلیون متر مکعب در روز به مخزن تزریق و در فصل سرما حداکثر روزانه ٢٠ میلیون متر مکعب در روز از مخزن برداشت و پس از فرآورش به شبکه سراسری تزریق می شود.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در شنبه 1393/06/15ساعت 18:59 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

مدیرعامل پالایشگاه خانگیران سرخس به «نسیم سرخس» خبر داد: احداث یک دی کلینیک به‌جای بیمارستان تخصصی نفت در سرخس/ ۲۵۰میلیارد ریال اعتبار پروژه/ استفاده غیر شرکتی‌ها از دی کلینیک

مدیرعامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس گفت: صحبت و بحث اولیه به‌جای احداث یک بیمارستان تخصصی درباره احداث یک دی کلینیک است اما امیدواریم فراتر از این باشد.  ناصر اسلامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار نسیم سرخس درباره بیمارستان تخصصی نفت گفت: صحبت و بحث اولیه درباره احداث یک دی کلینیک است اما امیدواریم فراتر از این باشد یعنی بتوانیم برخی جراحی‌ها را نیز در اینجا انجام دهیم.     مدیرعامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس  افزود: به دنبال این نیز هستیم که این بیمارستان یا دی کلینیک خودگردان باشد و علاوه بر خدمات‌رسانی به شرکتی‌ها به افراد غیر شرکتی نیز خدمات بدهد مانند شهرک توحید جم که در آنجا حدود۷۰درصد مراجعه‌کنندگان غیر شرکتی هستند.     اسلامی بابیان اینکه بیش از ۲۵۰میلیارد ریال اعتبار و هزینه این پروژه است گفت: این مرکز در آینده نیازمند تجهیز بیشتری خواهد بود.     وی در پایان درباره زمان افتتاح این بیمارستان یا دی کلینیک گفت: طبق گزارشی که از اداره بهداشت داریم حدود سه یا چهار ماه آینده این پروژه به بهره‌برداری می‌رسد.  


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در شنبه 1393/06/15ساعت 14:14 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

وزیر نفت در سرزمین آفتاب شرقی/2

سفر هوایی وزیر نفت با دو برنامه در سرخس

فرماندار سرخس گفت: وزیر نفت با حضور در سرخس بعد از افتتاح مخزن ذخیره سازی شوریجه در جلسه شورای اداری شهرستان حضور می یابد. علی محمددوست در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، درباره برنامه های سفر وزیر نفت به شهرستان سرخس گفت: وزیر نفت از ساعت ۹ تا ۱۱ برنامه افتتاح مخزن ذخیره سازی گاز شوریجه را خواهد داشت و پس از آن از ساعت ۱۱ تا ۱۲ در جلسه شورای اداری شهرستان شرکت می کند. فرماندار سرخس اذعان کرد: سفر وزیر نفت به سرخس به صورت هوایی خواهد بود.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در شنبه 1393/06/15ساعت 12:20 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی صورت گرفت: توزیع ۴۰۰ قطعه جوجه ۴۵ روزه در بین مددجویان کمیته امداد سرخس

به گزارش روايط عمومي کمیته امداد امام (ره) سرخس مدیر کمیته امداد امام (ره) سرخس از توزیع 400 قطعه جوجه 45 روزه در بین مددجویان تحت حمایت این نهاد خبر داد.  علیرضا دادمحمدی اظهار کرد: امروزه در بیشتر روستاهای کشور با کم‌ترین هزینه و امکانات پرورش مرغ بومی به‌صورت گله‌های کوچک انجام می‌شود و با استفاده از گوشت، تخم و پر آن‌ها بخشی از نیازهای افراد خانواده را برطرف می‌کند. وی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی پرورش مرغ بومی  برای خانواده‌های تحت پوشش در روستاها اذعان کرد: ایجاد اشتغال برای بانوان علاقه‌مند روستایی و در راستای اقتصاد مقاومتی و توانمند نمودن خانواده‌ها  از اهداف این دوره‌های آموزشی است. دادمحمدی تصریح کرد: اهمیت پرورش و نگهداری مرغ بومی، روش‌های پرورش، شرایط جایگاه، تغذیه و بیماری‌های آن و جوجه‌کشی طبیعی ازجمله این دوره‌های آموزشی بود که با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی، اداره تعاون و مرکز فنی و حرفه‌ای شهرستان برگزار شد. مدیر کمیته امداد امام (ره) سرخس در پایان گفت: تعداد ۴۰۰ قطعه جوجه به ارزش ۱۲ میلیون ریال بین ۲۰ خانواده تحت حمایت  این نهاد به‌صورت رایگان توزیع تا انشا الله بتوانند بخشی از مخارج زندگی خود را تأمین کنند.


برچسب‌ها: كميته امداد سرخس
+ نوشته شده در شنبه 1393/06/15ساعت 10:8 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 امام جمعه موقت سرخس: بیکاری، جاده سرخس و آب شرب ازجمله مشکلات مهم شهرستان سرخس است/ مسئولان مشکلات شهرستان را به دولتمردان در طول سفر ریاست جمهوری منتقل کنند

امام‌جمعه موقت سرخس اظهار کرد: بیکاری، جاده سرخس و آب شرب ازجمله مشکلات مهم شهرستان سرخس است که باید مسئولان در طول سفر ریاست جمهوری به خراسان رضوی این مشکلات را به آن‌ها منتقل کنند. حجت‌الاسلام حسن اکبری نیا در خطبه‌های نماز جمعه سرخس با توصیه به تقوای الهی و با اشاره به حدیثی از امام رضا علیه‌السلام گفت: کسی که گناهکاری را دوست بدارد خودش گناهکار است وکسی که مطیع خدا را دوست بدارد مطیع خداوند است و باید از این کلام امام رضا علیه‌السلام بهره بگیریم و در زندگی آن را به کار ببریم. وی بابیان این‌که اهل‌بیت علیه‌السلام باکسی تعارف نداشتند، اذعان کرد: اهل‌بیت علیه‌السلام باکسی که از خدا دوری می‌کردند قطع ارتباط می‌کردند. اکبری نیا در خطبه دوم با تبریک هفته تعاون، گفت: باید در تقواپیشگی و رسیدن به معنویت به یکدیگر کمک کنیم که یکی از راه‌های کمک به افزایش معنویت  امربه‌معروف و نهی از منکر است. وی در تذکری عنوان کرد: باید در مراسم ولادت ائمه شادمان باشیم، اما متأسفانه رسم غلطی است که در ولادت ائمه با برگزاری مراسم عروسی‌های غیر اسلامی و با گناه و لهو ولعب، این شب‌های معنوی را تبدیل به ظلمت و تاریکی کنند. اکبری نیا با تبریک دهه کرامت بابیان این‌که امام رضا(ع) در عرصه علمی و سیاسی زبانزد بودند، خاطرنشان کرد: مناظرات علمی امام با دانشمندان و علمای دیگر مذاهب از نقطه برجسته زندگی ایشان در زمان حکومت عباسی بود که توانست به‌واسطه علم الهی خود نقشه شوم مأمون را نقش بر آب کند. وی بیان کرد: ویژگی‌های اخلاقی، زهد و تقوای آن حضرت به‌گونه‌ای بود که حتی دشمنان خویش را نیز شیفته و مجذوب خود کردند با مردم درنهایت ادب تواضع و مهربانی رفتار می‌کردند و هیچ‌گاه خود را از مردم جدا نمی‌کردند. خطیب نماز جمعه سرخس با اشاره به سفر ریاست جمهوری به خراسان رضوی تصریح کرد: مسئولان شهرستان از سفر ریاست جمهوری به خراسان رضوی نهایت استفاده را ببرند و مشکلات شهرستان را به گوش دولتمردان برسانند. امام‌جمعه موقت سرخس اظهار کرد: بیکاری، جاده سرخس و آب شرب ازجمله مشکلات مهم شهرستان سرخس است که باید مسئولان در طول سفر ریاست جمهوری به خراسان رضوی این مشکلات را به آن‌ها منتقل کنند.

 

نسیم سرخس


برچسب‌ها: نماز جمعه
+ نوشته شده در جمعه 1393/06/14ساعت 14:42 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

سجادی در تماس تلفنی  مطرح کرد: استخدام افراد غیربومی در سرخس هیچ فایده ای ندارد/ اعتراض به «زنگنه» به دلیل نتایج استخدامی شرکت ملی نفت/ اقدام عجیب شرکت ملی نفت در تغییر حدنصاب نمره از ۴۰درصد به ۶۰درصد

عضو کمیسیون انرژی مجلس بابیان اینکه استخدام افراد غیربومی در سرخس هیچ فایده ای ندارد، اظهار کرد: افراد غیربومی پس‌ازآنکه استخدام می‌شوند، پس از چند سال درخواست انتقال می‌دهند و از منطقه می‌روند و استخدام آن‌ها فایده ای ندارد.  احمد سجادی در تماس تلفنی با خبرنگار نسیم سرخس، با اشاره به اعتراض پذیرفته‌نشدگان بومی سرخس در آزمون استخدامی شرکت ملی نفت اظهار کرد: نتایج اعلام‌شده بدون در نظر گرفتن حدنصاب‌های نمره بوده است. نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: حدنصاب نمره برای افراد مناطق محروم باید ۴۰درصد نمره باشد ضمن اینکه ۵۰درصد افرادی که استخدام و جذب می‌شوند باید بومی باشند. سجادی بیان کرد: در نتایجی که شرکت ملی نفت اعلام کرده است اقدام عجیبی صورت گرفته و حدنصاب نمره ۶۰ درصد درنظرگرفته شده است درحالی‌که حدنصاب نمره برای مناطق محروم باید ۴۰ درصد در نظر گرفته می‌شد. وی تأکید کرد: ضمن اینکه اسامی پذیرفته‌شدگان باید ۴هزار نفر اعلام می‌شد اما شرکت ملی نفت فقط ۱۰۰۰ نفر را به‌عنوان پذیرفته‌شده اعلام کرده است. عضو کمیسیون انرژی مجلس بابیان اینکه استخدام افراد غیربومی در سرخس هیچ فایده­ای ندارد، اظهار کرد: افراد غیربومی پس‌ازآنکه استخدام می‌شوند، پس از چند سال درخواست انتقال می‌دهند و از منطقه می‌روند و استخدام آن‌ها فایده­ای ندارد. سخنگوی مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در پایان گفت: درباره این موضوع اعتراض شدیدی به آقای زنگنه، وزیر نفت در کمیسیون انرژی داشته‌ام و این مسئله را پیگیری می‌کنم.

 

 نسیم سرخس


برچسب‌ها: نماینده مردم سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/06/13ساعت 20:21 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 معاون کشت و صنعت سرخس خبر داد: پیش‌بینی برداشت ۳ هزار و ۲۰۰ تن یونجه از مزارع سرخس در سال جاری

معاون کشت و صنعت سرخس گفت: برآورد مي شود تا پايان سال جاري از 325 هكتار اراضي زير كشت يونجه، 3 هزار و 200 تن محصول برداشت شود. حسن مهدی‌زاده با اشاره به این که بالاترین سطح تولید یونجه در شهرستان سرخس به کشت و صنعت سرخس اختصاص دارد اظهار داشت: یونجه یکی از اصلی‌ترین محصولات تولیدی این موسسه است که به منظور تامین خوراک دام به واحدهای گاوداری موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی ارسال می‌شود. وی خاطر نشان کرد: یونجه از مهمترین گیاهان علوفه‌ای است که به لحاظ داشتن ویتامین، املاح معدنی و پروتئین بالا ارزش زیادی از نظر تغذیه و تولید محصولات دامی دارد. معاون شرکت کشت و صنعت سرخس افزود: این گیاه همچنین به دلیل سرشار بودن از منابع ویتامین‌ها و آهن ارزش دارویی و تغذیه‌ای فراوانی برای انسان دارد و از این رو مزرعه آن را می‌توان مزرعه ویتامین‌ها نامید. وی با بیان این که سالانه بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ تن انواع محصولات در این شرکت تولید می‌شود گفت: فعالیت اصلی این موسسه، انجام فعالیت کشاورزی، باغداری که در این راستا در چهار بخش کاشت محصولات زراعی، ایجاد باغات، پرورش گل، درختکاری، خرید و اجاره اراضی کشاورزی، جنگلی و مرتعی، تاسیسات مربوطه و در نهایت به انجام خدمات انبارداری، تخلیه، بارگیری و حمل و نقل کالا می‌پردازد. معاون شرکت کشت و صنعت سرخس انواع تولیدات زراعی این شرکت را، یونجه، گندم، تریتیکاله، ذرت و کلزا نام برد و افزود: این شرکت در سال گذشته، موفق به تولید ۴۳۰ تن یونجه، ۵۴ تن کلزا، ۶۹۸ تن گندم، ۱۳۳۵تن ذرت علوفه ای و ۱۰۳ تن پسته شده است. مهدی‌زاده یادآور شد: براساس تصمیمات اتخاذ شده در مجمع عمومی این شرکت از سال ۱۳۹۱ کشت محصولات جالیزی شامل هندوانه، خربزه و طالبی در دستور کار قرار گرفت که با اختصاص ۲۰ هکتار از اراضی زراعی به کشت این محصولات، پیش‌بینی می‌شود حدود ۲۰۰ تن محصولات جالیزی برداشت شود.


برچسب‌ها: املاك و اراضي آستان قدس سرخس
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/06/13ساعت 19:57 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

در گفتگو با دبیر کمیته فرهنگی پالایشگاه خانگیران سرخس مطرح شد: برنامه های «دهه کرامت» کمیته فرهنگی پالایشگاه خانگیران سرخس

دبیر کمیته فرهنگی پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس گفت: در دهه کرامت 4 برنامه را برنامه‌ریزی کرده بودیم که موفق به اجرای سه برنامه شدیم.  محمدرضا به آبادی اظهار کرد: در دهه کرامت ۴ برنامه را برنامه‌ریزی کرده بودیم که موفق به اجرای سه برنامه شدیم. دبیر کمیته فرهنگی پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس افزود: اجرای برنامه جنگ شادی جزو برنامه‌های دهه کرامت بود که در آن ۳ نفر از روحانیون با اجرای برنامه شاد برای خانواده‌ها و فرزندان آن‌ها اثرگذاری خوبی را به لحاظ معنوی داشتند. به آبادی برگزاری جشن تکلیف فرزندان کارکنان پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس با حضور حجت‌الاسلام راستگو را از دیگر برنامه‌های دهه کرامت عنوان و تصریح کرد: به علت این‌که برخی خانواده‌ها در این ایام در مسافرت بودند این برنامه را به مهرماه منتقل کردیم و انشالله جشن تکلیف این عزیزان را در مهرماه و با حضور حجت‌الاسلام راستگو برگزار می‌کنیم. وی اردوی زیارتی به مشهد مقدس را از برنامه‌های دیگر این کمیته در دهه کرامت عنوان کرد و ادامه داد: چهارمین برنامه‌ای که در این دهه برنامه‌ریزی کرده بودیم و موفق به اجرای آن شدیم برپایی کارگاه آموزشی با موضوع نماز بود. دبیر کمیته فرهنگی پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس گفت: این کارگاه‌های آموزشی که به‌صورت جداگانه برای آقایان و بانوان برگزار شد با حضور حجت‌الاسلام کاظمی از مرکز تخصصی نماز قم بود و تأثیر خوبی داشت.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در پنجشنبه 1393/06/13ساعت 19:51 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد خبرداد؛ درآمد زایی 300 میلیاردتومانی فروش گوگرد پالایشگاه خانگیران برای کشور

سرخس- تمدن

  مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد از درآمد زایی 300 میلیارد تومانی فروش گوگرد این مجتمع پالایشی خبرداد. به گزارش خبر نگار خراسان به نقل از خبر روز چهارشنبه روابط عمومی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد، مهندس ناصر اسلامی در نشستی خبری در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: این مجتمع گازی بزرگترین مجتمع تولید گوگرد کشور به شمار می رود و با دارا بودن چهار واحد بازیافت گوگرد، روزانه ظرفیت تولید 2400 تن گوگرد را داراست و با توجه به میزان گاز ترش دریافتی میزان تولید روزانه به 2050 تن می رسد. وی عدم خام فروشی گوگرد و تبدیل 650 تن گوگرد به کود شیمیایی را از جمله اقدامات سال گذشته این مجتمع گازی عنوان کرد و اظهارداشت: این کود را می توان در اراضی با PH قلیایی استفاده کرد تا عناصر مورد نیاز راحت تر جذب گیاه شوند. این مقام مسئول با تاکید بر اینکه پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد تنها یک پالایشگاه گازی نیست و مجموعه‌ای از واحدهای پالایشی گاز، پالایش نفت، تولید کودهای شیمیایی است تصریح کرد: خوشبختانه واحدی به نام ذخیره سازی شوریجه D نیز به این مجموعه اضافه شده که بعد از ذخیره سازی سراجه قم، دومین واحد ذخیره سازی کشور به شمار می رود که از این طریق می توان روزانه 10 میلیون گاز را به مخزن تزریق و چهار ماه پایانی روزانه 20 میلیون متر مکعب برداشت کرد. اسلامی گفت: این مجموعه توانسته است با کسب امتیازات و تندیس‌های متعدد در زمینه تعالی سازمان، نظام مشارکت و لوح صنعت پاک در بین تمام پالایشگاه‌های گازی سرآمد باشد. این مقام مسئول تاکید کرد: در حال حاضر این پالایشگاه، گاز مورد نیاز استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان، مازندران و بخشی از سمنان را تامین می‌کند. اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام می شود


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/06/12ساعت 14:0 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 در حاشیه بازدید اصحاب رسانه از پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد عنوان شد؛ تولید بی وقفه گاز در شرقی ترین نقطه کشور 

سرخس- تمدن

مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد با بیان اینکه بیش از 30 سال از عمر این مجتمع پالایشی گذشته است از تولید بی وقفه گاز  در این پالایشگاه خبرداد. به گزارش خبرنگار خراسان به نقل از خبر روز چهارشنبه روابط عمومی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد، مهندس ناصر اسلامی در نشستی خبری در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: نخستین فعالیت اکتشافی پالایشگاه خانگیران در سال 1331 انجام گرفت و با حفر نخستین چاه در سال 1341 بر روی مخزن گاز شیرین شوریجه، اجرای تاسیسات گاز در این منطقه محروم معنا پیدا کرد. وی اظهارداشت: تاسیسات نم زدایی جمالی نیا با تامین خوراک از مخزن گاز شوریجه در سال 1352 به بهره برداری رسید و گاز مصرفی بخش محدودی از شهر مشهد از طریق یک خط لوله 16 اینچ ارسال گردید. اسلامی با بیان اینکه مخزن مستعد و بزرگ مزدوران در عمق 3700 متری زمین قراردارد تصریح کرد: مخزن گازی منطقه خانگیران سرخس شامل سه مخزن گاز شیرین با استعداد باقیمانده تولید 17 میلیارد متر مکعب و یک مخزن گاز ترش عظیم با استعداد باقیمانده تولید 300 میلیارد متر مکعب می باشد. این مقام مسئول ادامه داد: در سال 1362 نیز بهره برداری از مخزن گاز ترش مزدوران همزمان با راه اندازی پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد با 6 حلقه چاه آغاز گردید. مدیرعامل مجتمع گازی شهید هاشمی نژاد بیان کرد: مخزن گاز ترش مزدوران حاوی 6/3 درصد گاز هیدروژن سولفوره و 4/6 درصد گاز دی اکسید کربن می باشد. اسلامی تاکید کرد: لذا تولید مستمر، موفق و ایمن از سال 1362 ادامه داشته و ساعت کارکرد بدون حادثه در سال 1391 به 5/18میلیون ساعت می رسد و حفاظت تاسیسات در شرایط خورندگی بالای گاز ترش از افتخارات کارشناسان و متخصصان داخلی و پرتلاش این مجتمع عظیم پالایشی می باشد. وی خاطرنشان کرد: با توجه به وجود ذخایر عظیم گاز در این نقطه مرزی کشور، مطالعات اکتشافی از جمله لرزه نگاری 4 بعد که یکی از پیشرفته ترین روش های اکتشافی نفت و گاز می باشد در منطقه مرزی سرخس انجام گرفته و بر مبنای نتایج مطالعات مزبور انجام برخی حفاری های اکتشافی نیز در نقاط مرزی و دشت سرخس در دستور کار قرار گرفته که نخستین چاه اکتشافی نیز حفاری شده است. این مقام مسئول همچنین به میزان دریافت گاز در این مجتمع گازی اشاره کرد و بیان داشت: در سال 91 دریافت گاز ترش 3/16 میلیارد متر مکعب بود که این میزان در سال 92 به 3/17 میلیارد متر مکعب رسید و نشان از افزایش 6 درصدی دریافت گاز دارد. اسلامی ابرازداشت: همچنین تولید گوگرد این مجتمع در سال 91 از 594 هزار تن به 634 هزارتن در سال 92 افزایش یافته است که 8/6 درصد افزایش تولید داشته است. وی یادآور شد: همچنین تولید میعانات گازی از 164 هزار متر مکعب در سال 91 به 172 هزار متر مکعب در سال 92 رسیده است که 1/5 درصد افزایش تولید را بدنبال داشته است.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/06/12ساعت 14:0 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

براي اطلاع مسئولان
خراسان رضوي - مورخ چهارشنبه 1393/06/12 شماره انتشار 18775

سرخس شده تگزاس! موتورسواران با سر و صورت پوشيده و شلوارهاي کردي و چوب هاي يک متري، رعب و وحشت ايجاد مي کنند. هر روز شاهد يک درگيري هستيم و هيچ کس جوابگوي مردم نيست.


برچسب‌ها: فرماندهي انتظامی سرخس
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/06/12ساعت 9:36 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 گزارش تصویری از مسجد امام حسین (ع) شهرستان سرخس

عشق به امام حسین (ع) در مسجدی که بوی تازگی می دهد عشق به امام حسین (ع) در مسجدی که بوی تازگی می دهد. 

عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: تبليغات اسلامي سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/06/12ساعت 9:10 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 با حضور وزیر نفت در شهرستان سرخس؛ بزرگترین پروژه ذخیره سازی صنعت نفت کشور در سرخس به بهره‌برداری می‌رسد

 همزمان با سفر هیئت دولت و حضور ریاست جمهوری در استان خراسان رضوی، بزرگترین پروژه ذخیره سازی صنعت نفت و گاز کشور در شهرستان سرخس افتتاح می‌شود. این افتتاحیه با حضور بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در منطقه عملیاتی خانگیران سرخس انجام می‌شود.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در چهارشنبه 1393/06/12ساعت 8:17 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

به مناسبت هفته دولت؛ کلنگ زنی ۴ پروژه آموزش و پرورش سرخس

همزمان با هفته دولت چهار پروژه آموزش و پرورش شهرستان سرخس با اعتباري بالغ بر 22 ميليارد ريال كلنگ زني شد. این طرح ها  شامل احداث دبیرستان نور با ۸۰۰ متر مربع زیر بنا و اعتبار پنج میلیارد ریال،احداث خوابگاه شبانه روزی آموزشگاه نمونه آفرینش در ۹۰۰ متر مربع و اعتبار پنج میلیارد و دویست میلیون ریال،احداث سالن چند منظوره ویژه دانش آموزان استثنائی در ۶۰۰ متر مربع و اعتبارچهار میلیارد و هشتصد و پنجاه میلیون ریال و احداث سالن چند منظوره اداری با اعتبار چهار میلیارد و پانصد میلیون ریال است.  کلنگ زنی سرخس  حمید احمدی مدیر آموزش و پرورش سرخس نیز در آیین کلنگ زنی این پروژه ها ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر گفت:علاوه بر این پروژه ها، ۶ پروژه دیگر آموزش و پرورش نیز در نیمه دوم مهر ماه به بهره برداری می رسد که با توجه به تکمیل نبودن آنها نتوانستیم این پروژه ها را در هفته دولت افتتاح کنیم. 


برچسب‌ها: آموزش و پرورش سرخس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/06/11ساعت 12:12 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان خبر داد: اعزام کاروان 20 نفره دوندگان صحرا به زیارت حرم مطهر امام رضا(ع)  

رییس اداره ورزش و جوانان سرخس از اعزام کاروان 20 نفره دوندگان صحرا به زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) خبر داد.  رضا محمدیان با اعلام این خبر گفت: این کاروان 20 نفره برای دوازدهمین سال متوالی به صورت دو پیاده‌روی از سرخس جهت زیارت حرم مطهر امام هشتم(ع) از روز 13 لغایت 16 شهریور ماه به مشهد مقدس عزیمت می‌نمایند.


برچسب‌ها: ورزش و جوانان سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/06/11ساعت 10:54 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

رییس اداره راه وشهرسازی سرخس اعلام کرد: بهره‌برداری از 6 طرح اداره راه و شهرسازی سرخس در هفته دولت

 رییس اداره راه وشهرسازی سرخس گفت:در هفته دولت از شش طرح عمرانی مهم در حوزه راه این شهرستان بهره‌برداری شد.

به گزارش  روابط عمومی اداره کل راه وشهرسازی خراسان رضوی، مهندس علیرضا الیاسی با بیان این مطلب گفت:توسعه روستاها و ارائه خدمات به روستاییان با هدف حفظ جمعیت روستایی و همچنین توسعه کشاورزی و دامپروری در اولویت مجموعه راه وشهرسازی قرار گرفته است. وی تصریح کرد: در اجرای پروژه‌ها نیازمند مشارکت و عزم مردم و مسؤولان هستیم و بر همین اساس ما تمام همت خود را برای انجام به‌موقع کارها به‌کار خواهیم بست.  مهندس الیاسی عنوان کرد: در هفته دولت آسفالت سرخس –مشهد به طول 2/5 کیلومتر، روکش آسفالت محور روستایی حاجی خداداد 650 متر، روکش گردنه مزداوند 5/3 کیلومتر، روکش محور بزنگان 3/1 کیلومتر، محور سرخس – مشهد، به طول 15 کیلومتر و اصلاح محور پر حادثه محدوده پسته زار بهره برداری شد.


برچسب‌ها: راه و شهرسازي سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/06/11ساعت 9:13 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

در نشست خبري مديرعامل شرکت پالايش گاز شهيدهاشمي نژاد اعلام شد:
۱۱ درصد گاز موردنياز کشور در پالايشگاه شهيدهاشمي نژاد تصفيه مي شود
خراسان رضوي - مورخ سه‌شنبه 1393/06/11 شماره انتشار 18774
عکس: دهقاني

مهدي عرفانيان- ۱۱ درصد از گاز مصرفي کشور در پالايشگاه گاز شهيد هاشمي نژاد تصفيه مي شود که از طريق ۵ واحد تصفيه گاز ترش به ظرفيت ۵۰ ميليون مترمکعب گاز در روز و همچنين استفاده از ذخاير مخازن ذخيره گاز به ۶ استان کشور تزريق مي شود. مهندس ناصر اسلامي، مديرعامل شرکت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد، در نشست با خبرنگاران، ضمن اعلام اين خبر تصريح کرد: روزانه ۲ هزار تن گوگرد حاصل از پالايش گاز ترش در شرکت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد توليد مي شود که ۲۵ درصد آن به مصرف داخل مي رسد و ۷۵ درصد آن صادر مي شود. وي افزود: اين واحد پالايشگاهي يکي از بزرگ ترين توليدکنندگان گوگرد در جهان است. مديرعامل شرکت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد در پاسخ به سوال خراسان درباره ميزان برداشت از مخزن گازي «گنبدلي» که بين ايران و ترکمنستان مشترک است و در منطقه سرخس قرار دارد و همچنين اين موضوع که به صورت غيررسمي مطرح شده است که برداشت ترکمنستان از اين مخزن مشترک بيشتر از ايران است، گفت: ما از سال ۶۵ برداشت گاز از مخزن «گنبدلي» را شروع کرديم که نزديک به ۵ سال به دليل افت فشار گاز نتوانستيم از اين مخزن برداشت کنيم؛ اما پس از آن با اقداماتي که انجام شد، توانستيم برداشت مجدد از اين مخزن را آغاز کنيم که خوشبختانه تا ۳ ماه پاياني سال ۹۲ حدود ۲۰ ميليون دلار از محل برداشت از اين مخزن مشترک، درآمد براي کشور به دست آمد. اسلامي در ادامه گفت: تا زماني که فشار مخزن به صفر برسد، به برداشت از اين مخزن گازي مشترک ادامه خواهيم داد و در حال حاضر روزانه يک ميليون مترمکعب گاز از اين ميدان برداشت مي کنيم. وي تصريح کرد: در شرايط فعلي شواهد و قرائن نشان مي دهد که به دليل افت فشار، کشور ترکمنستان نمي تواند از اين مخزن مشترک برداشت کند، اما اين که در گذشته چقدر ترکمنستان از اين مخزن برداشت کرده است، ما اطلاعي نداريم.

مديرعامل شرکت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد با اشاره به سابقه طولاني اين حوزه گازي شرق کشور گفت: مطالعات اوليه درخصوص اين پالايشگاه در سال ۱۳۱۶ انجام شد که فاز اول آن در سال ۱۳۶۲ با ۳ واحد تصفيه گاز و فاز دوم در سال ۱۳۸۱ به بهره برداري رسيد و در حال حاضر مطالعات اوليه فاز سوم اين پالايشگاه در مراحل پاياني قرار دارد و اميدواريم تا يکي، دو ماه آينده پيمانکار فاز سوم انتخاب شود و تا پايان امسال کلنگ فاز سوم زده شود.

اسلامي تصريح کرد: پروژه فاز سوم پالايشگاه ۵۰۰ ميليارد تومان هزينه دارد که چنان چه تا پايان امسال کلنگ آن زده شود، ۲ سال طول مي کشد، تا به بهره برداري برسد و ۱۰ ميليون متر مکعب به ظرفيت پالايش گاز اين پالايشگاه اضافه مي کند.

وي تصريح کرد: نيروگاه برق شهيد سليمي نکاء بزرگ ترين مصرف کننده صنعتي گاز پالايشگاه شهيد هاشمي نژاد است که روزانه ۸ ميليون مترمکعب گاز مصرف مي کند و ۲۵۰۰ مگاوات برق به شبکه سراسري مي فرستد.

 

۶ استان کشور مصرف کننده گاز خانگيران

اسلامي در ادامه گفت: استان هاي خراسان رضوي، جنوبي، شمالي، گلستان، مازندران و بخشي از استان سمنان از طريق پالايشگاه گاز هاشمي نژاد تغذيه مي شوند. وي افزود: بين پالايشگاه هاي گاز کشور پس از پالايشگاه هاي پارس جنوبي، فجر جم و پارسيان در رتبه چهارم از نظر ميزان پالايش گاز قرار داريم.

 

ذخيره سازي گاز

اسلامي در ادامه نشست خبري ديروز گفت: به منظور تامين گاز مورد نياز در ماه هاي سرد زمستان که طي آن مصرف گاز افزايش پيدا مي کند، واحد ذخيره سازي گاز را نيز اضافه کرده ايم که واحد ذخيره سازي «شوريجه» پس از مخزن ذخيره سازي گاز «سراجه قم» رتبه دوم را در کشور دارد. وي تصريح کرد: در راه اندازي مخزن ذخيره سازي گاز «شوريجه دي» ۵۵ درصد پروژه به وسيله شرکت هاي داخلي انجام مي شود و ۴۵ درصد از توان شرکت هاي خارجي استفاده مي شود که ۱۱۲ ميليارد تومان و ۱۸ ميليون يورو براي اين پروژه هزينه شده است.

 

۳۴۰ ميليون مترمکعب ذخيره گاز براي زمستان

وي افزود: در حال حاضر روزانه ۷ ميليون مترمکعب گاز به اين مخزن براي ذخيره سازي تزريق مي کنيم که از ارديبهشت ماه تاکنون ۳۴۰ ميليون مترمکعب ذخيره سازي گاز انجام شده است.

اسلامي در ادامه گفت: تلاش مي کنيم ۸ ماه در سال روزانه به طور متوسط ۱۰ ميليون مترمکعب گاز ذخيره کنيم و ۴ ماه در سال روزانه به طور متوسط ۲۰ ميليون مترمکعب از مخازن ذخيره سازي برداشت کنيم.

مديرعامل شرکت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد تصريح کرد: ۵۰۰ هزار تن گوگرد در سال به وسيله واگن به بندرعباس انتقال مي يابد که روزانه حدود ۲ هزار تن از طريق ناوگان ريلي حمل مي شود.

در اين خصوص براي جلوگيري از خام فروشي، پروژه توليد کود از گوگرد و همچنين توليد آسفالت گوگردي را اجرا کرده ايم. وي در پايان از رسانه ها درخواست کرد براي احداث قطعه چهارم جاده مشهد- سرخس که متاسفانه طي سال هاي گذشته تعداد قابل توجهي از کارکنان اين پالايشگاه و خانواده هايشان در اين مسير دچار حادثه شده اند، پيگيري هاي رسانه اي لازم انجام شود.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/06/11ساعت 8:2 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

برگزاري کلاس مربیگری درجه ۳ والیبال در سرخس

سرخس- تمدن

رییس اداره ورزش و جوانان سرخس به خراسان گفت: کلاس مربیگری درجه ۳ والیبال در سرخس برگزار شد. رضا محمدیان افزود: در اين كلاس  25 نفر از آقایان شركت كردند كه صفاری از مدرسان فدراسیون از ششم شهریور به مدت ۵ روز مدرس این کلاس بود.


برچسب‌ها: ورزش و جوانان سرخس
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/06/11ساعت 8:0 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

مديرکل بازرسي وزارت نفت خبر داد: تعيين کارگروهي از سوي وزير براي حل مشکلات کارگران قراردادي و پيمانکار
خراسان رضوي - مورخ سه‌شنبه 1393/06/11 شماره انتشار 18774

سرخس- تمدن/ مشاور وزير و مديرکل بازرسي وزارت نفت گفت: به دستور وزير نفت کارگروهي مامور رسيدگي به مشکلات نيروهاي قراردادي و پيمانکار شرکت نفت شدند.به گزارش خبرنگار خراسان به نقل از خبر روز دوشنبه روابط عمومي شرکت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد، سيد رحيم عقيق در حاشيه بازديد از پالايشگاه خانگيران با اعلام اين خبر افزود: طبق آمار و گزارش هاي ارائه شده توسط مسئولان ارشد شرکت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد هم اکنون درصد زيادي از قطعات مورد نياز خود را در اين مجتمع گازي بومي سازي کرده ايم .مديرکل بازرسي وزارت نفت همچنين درباره بحث حقوق و مزاياي نيروهاي انساني شاغل در وزارت نفت بيان کرد: درحوزه منابع انساني درباره کارکنان پيمانکاري و قرارداد موقت با مشکلاتي روبه رو هستيم که اين اختلافات دريافتي حقوق بين کارکنان بايستي کاهش پيدا کند. وي با بيان اين که حجم نيروهاي شاغل در وزارت نفت زياد است اظهار داشت: اين موضوع بار سنگين مالي را به دنبال دارد اما رسيدگي کرده ايم و به تازگي به دستور وزير محترم گروهي در حوزه منابع انساني مامور شده اند تا مشکلات و چالش ها را بررسي کنند.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در سه شنبه 1393/06/11ساعت 7:57 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

گزارش تصویری/ بازدید خبرنگاران رسانه های خراسان رضوی از بخش های مختلف پالایشگاه گاز سرخس

خبرنگاران رسانه های استان خراسان رضوی از بخش های مختلف پالایشگاه گاز سرخس بازدید کردند. 

عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/10ساعت 20:15 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 خبر مشروح/ مديرعامل پالايشگاه خانگيران سرخس در نشست خبري با خبرنگاران استان:

رسانه ها فریاد ما را درباره «آسفالت گوگردی» به سازمان ها برسانند/ لزوم کمک وزارت نفت برای احداث قطعه ۴ محور سرخس مشهد/ با توجه به رفتار نامناسب بخش خصوصی برای راحتی در فروش مستقیم گوگرد نیازمند انبار مستقل هستیم

مديرعامل پالايشگاه گاز خانگيران سرخس گفت:‌ رسانه ها فرياد ما را درباره «آسفالت گوگردي» به سازمان ها برسانند.  به گزارش خبرنگار نسیم سرخس، ناصر اسلامی در نشست خبری در پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس با تبریک دهه کرامت و هفته دولت اظهار کرد: مطالعات پالایشگاه شهید هاشمی نژاد سرخس به سال ۱۳۶۲ بر می گردد که فاز اول آن در سال ۱۳۶۲ با سه واحد تصفیه گاز افتتاح شد و فاز دوم آن نیز در سال ۱۳۸۱ به افتتاح رسید.    

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس افزود: در این پالایشگاه دو نوع گاز ترش و شیرین داریم که گاز ترش آن از مخزن خانگیران می آید.

اسلامی در ادامه به تولید گوگرد در این پالایشگاه اشاره و تصریح کرد: ۶۰۰ هزار تن متوسط تولید گوگردی است که در این پالایشگاه تولید می کنیم و یکی از بزرگترین واحدهای تولید گوگرد در جهان هستیم.

وی با بیان اینکه تولید گوگرد به تولید گاز ترش بستگی دارد گفت: می توانیم تولید گوگرد خود را از ۲۰۵۰ تن به ۴۴۰۰ تن و حتی بیش از این نیز برسانیم.

فاز سوم پالایشگاه در مرحله انتخاب پیمانکار

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس در ادامه به انجام مطالعات ایجاد فاز سوم پالایشگاه اشاره و خاطرنشان کرد: فاز سوم پالایشگاه در مرحله انتخاب پیمانکار است و به زودی پیمانکار این فاز انتخاب می شود.

اسلامی بیان کرد: در فاز سوم پالایشگاه یکی از واحدهای تصفیه و تولید گاز اضافه خواهد شد ضمن اینکه در فاز سوم برج های خنک کننده و گوگرد گرانوله نیز خواهیم داشت.

وی با اشاره به تولید گاز شیرین در این پالایشگاه تشریح کرد: گاز شیرین گازی است که همراه خود SH2 و CO2  ندارد اما میعانات و آب را به همراه خود دارد که این نوع گاز را باید خشک و میعاناتش را جدا کنیم و نقطه شبنم را به منفی ۱۵ درجه زیر صفر برسانیم و به خط تزریق کنیم تا تبعات بعدی نداشته باشد.

تولید و ذخیره سازی در پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس با بیان اینکه اخیرا واحد ذخیره سازی به مجموعه پالایشگاه اضافه شده است تصریح کرد:  این بدین معنی است که این پالایشگاه هم تولید می کند و هم کار ذخیره سازی را انجام می دهد.

اسلامی ادامه داد:‌ ذخیره سازی در دنیا مرسوم بوده اما در ایران مرسوم نبوده است اما این کار برای اولین بار در قم انجام شد و برای دومین بار در منطقه شوریجه سرخس صورت گرفت.

وی گفت: مخازن شوریجه نامگذاری شده اند و شامل مخزن B و D است.

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس افزود: مخزن شوریجه D مخزن گاز شیرین است و به مرور که از این مخزن گاز برداشت می شود فشار مخزن افت پیدا می کند و برای جلوگیری از کاهش افت فشار مخزن در زمانی که به گاز نیاز کمتری داریم به مخزن گاز تزریق می کنیم.

اسلامی تاکید کرد: معمولا در فصل تابستان که نیاز کمتری به گاز است پس از تصفیه گاز، آن را به مخزن تزریق می کنیم و در فصل زمستان که نیاز به گاز بیشتر است از مخزن برداشت می کنیم.

وی درباره پروژه مخزن ذخیره سازی گاز شوریجه گفت: حدود ۵۵ درصد از تجهیزات این پروژه توسط شرکت های داخلی ساخته و نصب شده است و حدود ۴۵ درصد نیز از تجهیزات داخلی است.

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس افزود: حجم این پروژه ۱۱۲ میلیارد تومان به اضافه ۱۸ میلیون یورو است.

تزریق روزانه ۷ میلیون متر مکعب گاز به مخزن شوریجه D/ یک پالایشگاه دیگر در پالایشگاه گاز خانگیران سرخس

اسلامی اذعان کرد: کمپرسورها توسط یک شرکت اکراینی تامین شده است که خوشبختانه توانستیم این کمپرسورها را امسال راه اندازی کنیم و هم اکنون روزانه حدود ۷ میلیون متر مکعب گاز به مخزن شوریجه D‌ تزریق می کنیم.

وی عنوان کرد:‌از اردیبهشت ماه تاکنون حدود ۳۴۰ میلیون متر مکعب گاز به این مخزن اضافه شده است.

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس با بیان اینکه طراحی این مخزن به گونه ای است که در ۸ ماه از سال روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز تزریق و ۴ ماه از سال(فصل پیک مصرف) روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب برداشت کنیم تصریح کرد: این کار یعنی ما یک پالایشگاه دیگر ایجاد کرده ایم که ظرفیتش ۲۰ میلیون متر مکعب در روز است.

اسلامی سال ۹۲ را سال موفقیت آمیزی برای این پالایشگاه توصیف و خاطرنشان کرد: ما هر سال افزایش دریافت و افزایش تولید داریم که در سال گذشته این مقدار به ۱۷/۳ میلیارد متر مکعب گاز دریافتی رسید و نسبت به سال قبل آن ۶ درصد افزایش داشتیم و با این افزایش بر میزان تولید گوگرد نیز افزوده شد.

وی ادامه داد:‌ در تولید گوگرد از ۵۹۴ هزار تن به ۶۳۴ هزارتن رسیدیم و ۶/۸ درصد در سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱ افزایش تولید داشتیم.

تامین کل بودجه پالایشگاه از طریق فروش گوگرد

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس با بیان اینکه ما می توانیم این گوگرد را در دنیا بفروشیم گفت: یک بخش از نیاز های ارزی و ریالی خود را می توانیم از فروش گوگرد تامین کنیم.

اسلامی اذعان کرد: ۳۰۰ میلیارد تومان مبلغی است که ما از فروش گوگرد توانستیم تامین کنیم و این بدین معنی است که می توانیم کل بودجه پالایشگاه را از فروش گوگرد تامین کنیم.

وی تاکید کرد: تولید گوگرد و تامین این مبلغ به راحتی بدست نمی آید و کار شبانه روزی می طلبد.

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس اظهار کرد: اکنون که فصل تابستان است در حال انجام تعمیرات اساسی ۵ واحد تصفیه گاز و ۴ واحد بازیافت گوگرد هستیم تا برای فصل تولید آماده شویم.

اسلامی خاطرنشان کرد: فصل تولید از اوایل پاییز شروع می شود و در آن زمان نباید هیچکدام از واحدها از سرویس خارج شود و باید همه آنها آماده تولید باشند.

وی به خودکفایی در پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس اشاره و بیان کرد: در زمینه خودکفایی اقدامات خوبی در این پالایشگاه انجام دادیم و یکی از استراتژی های ما این است که سعی کنیم نیازهایمان را از داخل تامین کنیم.

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس تصریح کرد:‌بیش از ۳۴ هزار نوع قطعه مورد نیاز در این پالایشگاه داریم.

صرفه جویی ۶ میلیارد تومانی در پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس/ ارتباط تنگاتنگ گاز با نام خانگیران

اسلامی در ادامه از صرفه جویی ۶ میلیارد تومانی در ۶ سال اخیر در این پالایشگاه خبر داد و گفت: قطعاتی که باید  اسقاط می کردیم و دور می انداختیم را توسط نیروهای تعمیرات پالایشگاه بازسازی و تعمیر کردیم و این مسئله در صرفه جویی بسیار تاثیرگذار بوده است.

وی اذعان کرد: گاز را در صنعت گاز با نام «خانگیران» می شناسند و این مسئله به خاطر قدمت و خلاقیت هایی است که کارکنان این پالایشگاه از خودشان به خرج داده اند.

کمک به پالایشگاه های دیگر کشور در زمینه های مهندسی

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس ادامه داد: ما در زمینه کمک به سایر پالایشگاه ها، راه اندازی و تامین نیازها و انجام کارهای مهندسی آنها اقداماتی خوبی را انجام داده ایم.

اسلامی گفت: این از افتخارات ما است که نیروهای ما به پالایشگاه های ایلام، فجر جم، پارس جنوبی و پارسیان کمک رسانی کرده اند و می کنند.

وی اظهار کرد: در زمینه جانشین پروری و تربیت نیرو در این پالایشگاه کارها و اقدامات خوبی انجام داده ایم و در اینجا نیروهای خودمان را تربیت می کنیم و از همین نیروها مسئولیت های بالا را به عهده می گیرند.

استراتژی عدم خام فروشی گوگرد/ تولید کود گوگرد بنتونتی و گوگرد گرانوله

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس در ادامه به عدم خام فروشی گوگرد اشاره و خاطرنشان کرد:  یکی از اقداماتی که در سال های گذشته انجام شد و جزو استراتژی های ما بود، عدم خام فروشی گوگرد بود و تلاش کردیم تا هر چقدر می توانیم آن را تبدیل به فرآورده کنیم.

اسلامی اذعان کرد:‌ ما گوگرد را به کود گوگرد بنتونتی تبدیل کردیم که با این کود، می توانیم PH زمین هایی که دارای PH قلیایی هستند را پایین بیاوریم و خنثی کنیم تا ریز مغذی ها و مواد غذایی بتوانند راحت جذب گیاه شوند و این مسئله از افتخارات این پالایشگاه است.

وی افزود: علاوه بر تولید کود گوگرد بنتونتی، یک واحد تولید گوگرد گرانوله هم داریم که یک بحث محیط زیستی دارد و گوگرد را از حالت فله ای و خاکی به حالت ریز تبدیل می کنیم.

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس درباره منابع انسانی این پالایشگاه گفت: حدود ۹۰۰ نفر نیروی رسمی و حدود ۱۱۰۰ نفر نیروی پیمانکاری داریم که تعدادی از نیروهای پیمانکاری به نیروهای قرارداد مستقیم تبدیل وضعیت شده اند.

اسلامی توضیح داد: در بخش پیمانکاری ۶۵ درصد نیروها بومی و بقیه غیر بومی هستند اما در نیروهای رسمی ۶۵ درصد نیروها غیربومی و ۳۵ درصد نیروها بومی هستند.

سرخس، تامین کننده گاز ۵ استان کشور

وی بیان کرد:‌گازی که ما در اینجا تصفیه می کنیم تامین کننده گاز ۵ استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، گلستان، مازندران و بخشی از استان سمنان است.

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس در ادامه به کسب تندیس ها، گواهینامه ها و تقدیرنامه ها توسط این پالایشگاه اشاره و خاطرنشان کرد: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس در کسب تندیس ها، گواهینامه ها و تقدیرنامه ها در کشور سرآمد است.

کسب تندیس بلورین در نظام تعالی سازمانی، لوح صنعت سبز در زمینه زیست محیطی و لوح زرین در حوزه نظام پیشنهادات توسط پالایشگاه خانگیران سرخس

اسلامی با بیان اینکه در نظام تعالی سازمان دارنده تندیس بلورین هستیم یادآور شد: این به معنا این است که در بین پالایشگاه های گاز و نفت در افق ۱۳۹۴ ما باید سرآمدترین پالایشگاه باشیم.

وی تاکید کرد:‌ در بین کل پالایشگاه های گازی اولین بار این پالایشگاه تندیس بلورین را در زمینه تعالی سازمان کسب کرده است.

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس از دریافت لوح صنعت سبز توسط این پالایشگاه طی سه سال اخیر خبر داد.

اسلامی اذعان کرد: لوح صنعت سبز را به سادگی به هر پالایشگاهی نمی دهند و پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس در حالی این لوح را دریافت کرده که می تواند یک آلاینده باشد.

وی افزود: باید اقدامات زیادی انجام دهیم تا بتوانیم از سازمان های زیربط مانند محیط زیست این لوح را دریافت کنیم و با پروژه های زیست محیطی ای که تعریف و انجام کردیم توانستیم این لوح را دریافت کنیم.

پالایشگاه خانگیران سرخس دارای ۵۴ هکتار فضای سبز

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس تصریح کرد:‌اکنون بیش از دو برابر از آنچه که نیاز است برای تاسیسات پالایشگاه فضای سبز داریم که مقدار آن ۵۴ هکتار است.

اسلامی به نظام پیشنهادات اشاره و عنوان کرد:‌در زمینه نظام پیشنهادات این پالایشگاه در وزارت نفت سرآمد است و توانستیم در این حوزه با حدود ۵۳ هزار پیشنهاد لوح زرین را دریافت کنیم.

وی گفت: در زمینه های مختلف از کارکنان، خانواده ها و فرزندان آنان پیشنهادات را دریافت کردیم و پس از بررسی اگر قابل اجرا بوده اند آنها را اجرایی کردیم.

تامین ۱۱ درصد از انرژی کل کشور توسط پالایشگاه شهید هاشمی نژاد سرخس

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس در ادامه به میزان انرژی ای که این پالایشگاه در سطح کشور تامین می کند اشاره و اظهار کرد:‌۱۱ درصد از انرژی کشور توسط این پالایشگاه و به همت کارکنان این پالایشگاه تامین می شود.

اسلامی افزود: این میزان تولید انرژی در شرایطی انجام می شود که اختلاف دما در این منطقه کم نظیر است و به ۷۰ درجه سانتی گراد می رسد یعنی ما سردترین و گرمترین شهر ایران را در اینجا داریم.

وی ادامه داد: در این شرایط باید طراحی ها به گونه ای باشند که کوچکترین اشکالی نسبت به تغییرات زیاد دما ایجاد نشود.

در ادامه این نشست خبرنگاران رسانه های استان خراسان رضوی سوالات خود را مطرح کردند.

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره مخزن مشترک گنبدلی که بین ایران و ترکمنستان مشترک است گفت:‌ حدود ۵ سال است که به دلیل افت فشار مخزن ما نتوانستیم از این مخزن برداشت کنیم ولی خوشبختانه از سال ۱۳۹۱ با ابداعاتی که همکاران ما در پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد انجام دادند توانستیم علی رغم اینکه فشار مخزن افت داشته و به ۴۰۰ پوند رسیده بود آن را برای مخزن سوخت پالایشگاه استفاده کنیم و روزانه ۱ میلیون متر مکعب برداشت کنیم.

اسلامی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره ظرفیت و حجم مخزن ذخیر سازی گاز شوریجه گفت: حجم مخزن شوریجه D را از ۶ میلیون متر مکعب در روز به ۹ میلیون متر مکعب در روز خواهیم رساند.

وی تشریح کرد: امسال توانستیم حجم این مخزن را به یک میلیارد و ۸۰ میلیون متر مکعب گاز برسانیم و در سال آینده نیز این مقدار را به ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب خواهیم رساند و در فاز دوم  حجم مخزن به ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب می رسد.

رفتار نامناسب بخش خصوصی درقبال پالایشگاه برای فروش مستقیم گوگرد در بندرعباس/ لزوم داشتن انبار مستقل در بندرعباس

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس در پاسخ به سوال خبرنگار «نسیم سرخس» درباره فروش مستقیم گوگرد اظهار کرد: بخش عمده ای از گوگرد، حدود ۵۰۰ هزار تن در سال به وسیله واگن به بندرعباس حمل می شود و از آنجا نیز توسط کشتی به خارج از کشور صادر می شود.

اسلامی ادامه داد: در بخش تولید و بارگیری مشکلی نداریم ضمن اینکه برای بارگیری با راه آهن جمهوری اسلامی قرارداد داریم و روزانه ۲ هزار تن را حمل می کنیم.

وی در ادامه توضیح داد: به دلیل آنکه نمی توانیم بار را مستقیما از قطار به کشتی بارگیری کنیم باید آن را در انبارها تخلیه کنیم تا گوگرد را با باکس ها و وسایل مخصوص در کشتی بارگیری کنند.

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس افزود: انبارهایی که تاکنون برای تخیله  گوگرد استفاده می کنیم متعلق به بخش خصوصی است و رفتار آنها تاکنون رفتار مناسبی نبوده است و ما برای اینکه این وابستگی را قطع کنیم مجوزهای لازم را گرفتیم تا به زودی زمین هایی که در آنجا شناسایی شده اند را خریداری کنیم و با احداث انبار در آنجا گوگرد را در انبارهای خودمان تخلیه کنیم ضمن آنکه ریل قطار در کنار آنجا وارد می شود و این مسئله کار را برای ما آسان می کند.

اسلامی گفت: امیدواریم در یک سال آینده این مشکل رفع شود و بتوانیم از زمین های خودمان برای تخلیه استفاده کنیم.

رسانه ها فریاد ما را درباره آسفالت گوگردی به سازمان ها برسانند/ لزوم دریافت کد برای آسفالت گوگردی

وی درباره آسفالت گوگردی نیز به خبرنگار ما گفت:آسفالت گوگردی یک پروژه پژوهشی بود و ۱۰ سال است که از این پروژه می گذرد و پیگیری های زیادی در این زمینه انجام دادیم.

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس خاطرنشان کرد: این پروژه، پروژه موفقیت آمیزی بود و نهادها و سازمان های مختلف از این پروژه بازدید کردند.

اسلامی اذعان کرد: قیمت قیر ۵ برابر قیمت گوگرد است و گوگرد را طی یک پروژه پژوهشی جایگزین قیر کردیم یعنی یک پنجم قیر مصرفی در آسفالت را می توانیم گوگرد بزنیم و تمام خواص و مقاومت آسفالت را در آسفالت گوگردی داشته باشیم.

وی بیان کرد: از رسانه ها درخواست می کنیم فریاد و صدای ما را به سازمان ها برسانند.

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس گفت: برای این پروژه ما دنبال دریافت کد هستیم زیرا تا زمانی که در لیست فهرست بها قرار نگیرد این پروژه اجرایی نمی شود.

اسلامی گفت: مجوزهای لازم را ما گرفتیم و از سازمان ها می خواهیم بیایند این پروژه را بینند و اگر واقعا مثبت بود آن را اجرایی کنند.

وی عنوان کرد: چرا ما باید قیر را با ۵ برابر قیمت استفاده کنیم و از گوگردی که در کشور ما فراوان است و آن را صادر می کنیم برای آسفالت استفاده نکنیم؟

از نهایی شدن احداث دانشکده نفت سرخس بی اطلاعم

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس در ادامه درباره ایجاد دانشکده نفت نیز به خبرنگار «نسیم سرخس» گفت: من نیز درباره تصویب این دانشکده شنیدم و درباره اینکه چقدر این موضوع جلو رفته اطلاعی ندارم.

اسلامی بیان کرد: برای احداث دانشکده نفت باید بررسی شود که چقدر نیرو نیاز داریم و آیا احداث این دانشکده به صلاح است یا خیر؟

مصرف گاز ایران برابر با مصرف گاز کل اروپا است

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره مصرف و صرفه جویی گاز گفت: مصرف گاز ایران ۶۵۰ میلیون متر مکعب است و این یعنی ما به اندازه کل اروپا مصرف می کنیم و باید در زمینه مصرف باید بسیار رعایت و کنترل داشته باشیم.

مدیر عامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس ادامه داد: دستگاه های پالایشگاه را برای صرفه جویی بیشتر انرژی به روز می کنیم و ارتقا می دهیم و در این زمینه ها کارهای زیادی کردیم.

اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار یکی از رسانه های داخلی استان درباره فاز سوم پالایشگاه گفت: قرار است این پروژه توسط شرکت مهندسی توسعه انجام بشود و حداکثر یک ماه دیگر پیمانکار انتخاب می شود و تا پایان سال عملیات احداث آن شروع خواهد شد و با وجود آنکه پروژه سنگینی است و ۵۰۰ میلیارد تومان ارزش این پروژه است امیدواریم تا دو سال آینده پروژه به اتمام برسد.

وزارت نفت برای قطعه ۴ محور سرخس مشهد کمک کند/ بسیاری از همکاران ما در این محور فوت کرده اند

وی در پایان به احداث قطعه ۴ محور سرخس مشهد اشاره کرد و گفت:‌ از وزارت نفت درخواست می کنیم تا از بخش کمک به مناطق محروم بودجه ای را برای قطعه ۴ محور سرخس مشهد که ۴۴ کیلومتر است درنظر بگیرد تا هر چه سریعتر این پروژه انجام شود و جاده مناسبی را در سرخس داشته باشیم و توجه به این مسئله را خیلی ضروری می دانیم زیرا بسیاری از همکاران و خانواده های آنان را در این جاده از دست دادیم.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/10ساعت 19:46 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

گزارش تصویری/ نشست خبری مدیرعامل پالایشگاه گاز سرخس با رسانه های استان

نشست خبری مدیرعامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس با رسانه های استان خراسان رضوی برگزار شد.  عکس: مهدی ریحانی


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/10ساعت 19:34 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

ذخيره گاز زمستان برخي مناطق کشور در مخزن شوريجه هاشمي نژاد

  مشهد / واحد مرکزی خبر / اجتماعی  340میلیون مترمکعب گاز برای مصرف زمستان برخی مناطق کشوردرمخزن شوریجه پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس ذخیره سازی شد. مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد سرخس امروز در نشستی خبری در محل این پالایشگاه گفت: واحدذخیره سازی شوریجه امسال با هدف ذخیره و تولید سوخت گاز زمستان بعضی مناطق کشور فعال شده است. ناصر اسلامی افزود: وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران، برنامه ذخیره سازی گاز طبیعی در مخزن گاز شوریجه را با هدف تامین گاز استانهای شمالی، شمال شرقی و بخشی از مرکز ایران در دستور کار قرار داده و عملیات آن از سال 89 آغاز شده است . او گفت : تاکنون بخشی از اقدامات راه اندازی این واحد ذخیره سازی با هزار و 120میلیارد ریال هزینه ریالی و 18میلیون یورو هزینه ارزی اجرا شده و تاکنون 340میلیون مترمکعب گاز در آن ذخیره شده است . مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد سرخس با بیان این که بخش دیگری از عملیات اجرایی این طرح ذخیره سازی همچنان در حال اجراست افزود: در طراحی این مخزن برنامه ریزی شده است در هشت ماه نخست سال ،روزانه 10میلیون مترمکعب گاز به آن تزریق شود و در چهار ماه سرد سال روزانه 20 میلیون مترمکعب از این ذخیره برای تامین گاز مورد نیاز استانهای تحت پوشش برداشت شود. ناصر اسلامی با اشاره به برنامه ریزی برای تزریق و ذخیره یک میلیارد و 80میلیون مترمکعب گاز در مخزن شوریجه در سال جاری گفت: پیش بینی شده است،سال آینده میزان تزریق و ذخیره سازی گاز در این مخزن ،به دو میلیارد و 400 میلیون مترمکعب در مرحله نخست و در مرحله دوم این ظرفیت به چهار میلیارد و 800 میلیون مترمکعب افزایش یابد. او ابراز امیدواری کرد با همکاری و صرفه جویی مردم و بخشهای مختلف از جمله صنایع و نیروگاهها زمستان امسال در تامین گاز استانهای تحت پوشش مشکلی نداشته باشیم. مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد گفت:پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد در 180 کیلومتری شمال شرق مشهد قرار دارد و گاز استان های خراسان شمالی، جنوبی، رضوی، گلستان و سمنان را تأمین می کند. ناصر اسلامی افزود : تولید این پالایشگاه با همه ظرفیت در فصل زمستان ،روزانه 50 میلیون مترمکعب خواهد بود که با 20 میلیون مترمکعب برداشت از ذخیره گاز شوریجه،به 70 میلیون مترمکعب افزایش می یابد.


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/10ساعت 18:36 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

 340 میلیون مترمکعب گاز در مخزن شوریجه سرخس ذخیره شد

مشهد - ایرنا - مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد(خانگیران) سرخس گفت: ذخیره گاز در ˈمخزن شوریجه دیˈ در این منطقه برای مصرف زمستان تاکنون به 340 میلیون مترمکعب رسیده است.

[340 میلیون مترمکعب گاز در مخزن شوریجه سرخس ذخیره شد]  مهندس ˈناصر اسلامیˈ روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: واحد ذخیره سازی شوریجه از امسال به منظور ذخیره و تولید سوخت گاز برای زمستان فعال شده است.  وی با بیان اینکه نخستین مخزن ذخیره گاز کشور در ˈسراجه قمˈ قرار دارد گفت: ˈشوریجهˈ دومین مخزنی است که طی سالهای گذشته از آن گاز شیرین استخراج می شد لذا با اتمام گاز، از آن برای ذخیره سوخت گاز مورد نیاز زمستان استفاده می شود.  مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد افزود: بخشی از اقدامات اولیه ویژه راه اندازی این واحد ذخیره سازی انجام شده و بخش دیگر آن نیز در دست انجام است.  وی با بیان اینکه 55 درصد تجهیزات این پروژه توسط شرکتهای داخلی ساخته و نصب شده است گفت: فقط 45 درصد این امکانات از کشور اوکراین تامین گردید.  اسلامی هزینه ریالی اجری این پروژه را هزار و 120 میلیارد ریال و هزینه ارزی آن را 18 میلیون یورو عنوان کرد.  مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد با اشاره به اینکه این پروژه از سال 89 شروع شد افزود: از اردیبهشت ماه امسال کمپرسورهای این طرح راه اندازی شد و روزانه هفت میلیون مترمکعب گاز به مخزن تزریق می شود.  وی ادامه داد: به تدریج این ظرفیت به 10 میلیون مترمکعب در روز افزایش می شود لذا برنامه ریزی شده برای امسال یک میلیارد و 80 میلیون مترمکعب گاز به مخزن شوریجه تزریق شود.  مهندس اسلامی گفت: در طراحی این مخزن برنامه ریزی شده طی هشت ماه سال روزانه 10 میلیون مترمکعب گاز به آن تزریق شود و طی چهار ماه سرد سال روزانه 20 میلیون مترمکعب از این ذخیره برای تامین گاز مورد نیاز استانهای تحت پوشش برداشت شود.  وی افزود: برای سال آینده میزان ذخیره سازی و تزریق گاز در این مخزن بر اساس برنامه باید به دو میلیارد و 400 میلیون مترمکعب و در مرحله دوم این ظرفیت به چهار میلیارد و 800 میلیون مترمکعب افزایش یابد.  مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد گفت: تولید خود پالایشگاه نیز با تمام ظرفیت در ایام زمستان روزانه 50 میلیون مترمکعب خواهد بود که با 20 میلیون مترمکعب برداشت از ذخیره، به 70 میلیون مترمکعب افزایش می یابد.  وی ابراز امیدواری کرد: با همکاری، تعامل و صرفه جویی مردم و بخشهای مختلف همچون صنایع و نیروگاهها زمستان امسال مشکلی در تامین گاز نداشته باشیم.  برنامه ذخیره سازی گاز طبیعی در مخزن گاز شوریجه به منظور تامین گاز استانهای شمالی، شمال شرقی و بخشی از مرکز ایران از سال ۸۷ از سوی وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران در دستور کار قرار گرفت.  شوریجه در شمال شرق کشور قابلیت بسیار مناسبی جهت ذخیره سازی گاز طبیعی دارد و امکان ذخیره ۴.۸ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی را در منطقه فراهم می کند.  ˈشرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژادˈ واقع در 180 کیلومتری شمال شرق مشهد  تولیدکننده گاز طبیعی، گوگرد، مایعات گازی و محصولات واحد تقطیر از مخازن گازی منطقه خانگیران شامل سه مخزن گاز شیرین و یک مخزن گاز ترش است.  عملیات اجرایی پالایشگاه گاز خانگیران در سال 1354 آغاز و در سال 1357 به دلیل تقارن با پیروزی انقلاب اسلامی متوقف و در نهایت با یک وقفه سه ساله در ایام الله دهه مبارک فجر سال 1362 با حضور حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان رییس جمهور وقت آغاز شد.  سابقه اکتشاف گاز در منطقه خانگیران واقع در شمال شرق مشهد به سال 1331 و فعالیت نخستین چاه گاز شیرین آن به سال 1341 باز می گردد. 

2713/660  انتهای پیام /*


برچسب‌ها: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه 1393/06/10ساعت 14:26 توسط محمد علي تمدن خبرنگار شهرستان سرخس |

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر