اشاره:

آقای مهندس محمد رضا مهدی پور متولد 1335فارغ التحصیل از دانشگاه صنعت نفت آبادان در رشته مهندسی شیمی با بیش از 33سال سابقه خدمت در صنعت نفت  هم اکنون بعنوان مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گازشرق به همراه همکارانشان در این شرکت که با پشتکار وجدیتی کم نظیر وستودنی درجهت نیل به اهداف و پویایی صنعت نفت در این خطه از میهن اسلامی گامهای بسیار موثری برداشته اند. مصاحبه خبرنگار هفته نامه را با ایشان می خوانیم:

سوال: آقای مهندس  مهدی پور لطفاً شرکت نفت و گاز شرق را معرفی کنیدواز اقداماتی که این شرکت تاکنون داشته را توضیح دهید؟

 شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق از مجموعه  شرکت های تابعه  شرکت نفت مناطق مرکزی ایران بوده که مسئولیت خطیرتولیدگاز و استحصال میعانات گازی درشرق و شمال شرقی ایران اسلامی را برعهده دارد. این شرکت خوراک گاز پالایشگاه شهید هاشمی نژاد را تامین نموده که نقش بسیار مهمی در تامین نیاز مصرف کنندگان داخلی گاز و انرژی کشور ایفاء می نماید. حوزه فعالیت این شرکت در حال حاضر استان خراسان رضوی و در180 کیلومتری شمال شرقی مشهد می باشدو اعم فعالیت های این شرکت تولید گاز و میعانات گازی از میدانهای گازی خانگیران وگنبدلی در شهرستان سرخس است.گاز تولیدی شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق  مصرف واحدهای خانگی و صنعتی در استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان،مازندران و بخشی ازسمنان میگردد و پتروشیمی خراسان و نیروگاه نکا از دیگر مصرف کنندگان صنعتی گاز تولیدی این شرکت می باشند.

خوشبختانه تاکنون در اوج پیک مصرف  با لطف خداوند و تلاش کارکنان سخت کوش و مجرب شرکت و انجام تعمیرات پیشگیرانه ، تعمیرات اساسی و سفارش و تامین بموقع قطعات مصرفی و...   با مشکل خاصی در جهت تقاضای گاز پالایشگاه  مواجه  نشده ایم .

با توجه به اینكه گاز مخزن با دارا بودن 5/3 درصد هیدروژن سولفوره و 5/6 درصد گاز کربنیک گازی بسیار خورنده برای چاهها ، تأسیسات و خطوط لوله بوده و با توجه به سمی بودن حاد گاز هیدروژن سولفوره ، آزاد شدن آن در محیط نیز برای انسان و محیط زیست بسیار خطرناک است . حداکثر دقٌت ، انضباط ، هوشیاری و علم در بهره برداری از این مخزن و مخازن مشابه امری الزامی است .

 خوشبختانه در بهره برداری از این مخزن در 26 سال گذشته هیچ آسیب و یا تلفات انسانی بوجود نیامده و خطوط لوله و تأسیسات نیز علیرغم نزدیک شدن به عمر طراحی خود از نظر خوردگی داخلی و خارجی در وضعیتی بهتر از نیمه عمرخود قرار دارند .

سوال: براي توسعه شركت چه برنامه هايي داريد. ( مهمترين برنامه هاي در دست اقدام )

1)    هم اكنون سه دستگاه  دكل در منطقه در حال حفاري چاههاي 52 و 57 خانگيران و چاه 10 گنبدلي ميباشد

2)        پروژه  احداث 195  دستگاه منازل سازمانی در شهرک نفت سرخس و تسهيلات جانبي ( در دست اقدام)

3)        پروژه طراحي و نصب  سیستم اسكادا (scada) خانگيران ( حدود 75 درصد پیشرفت )

4)        پروژه تثبيت شن هاي روان اطراف تاسيسات  بهره برداري  خانگيران ( در حال انتخاب پيمانكار )

5)        پروژه احداث استخر سرپوشیده درشهرك نفت سرخس ( در حال انتخاب پيمانكار )

6)        پروژه ذخيره سازي گاز در مخزن شوريجه D با هدف تزريق و ذخيره سازي ( 10  م م م ر ) گاز در 8                            ماهه گرم و توليد ( 20  م م م ر ) گاز در 4 ماهه سرد (در مرحله انتخاب مشاور طراحي)

7)               همچنین بمنظور شناسایی مخازن جدید در منطقه خانگیران فعالیتهای لرزه نگاری توسط مدیریت اکتشاف و شرکت نفت مناطق مرکزی ایران برنامه و درحال اجراست


سوال:عملكرد شركت را در سال جاري  بيان  توليدات ، ميزان توليد

توليدات اصلي شركت بهره برداري نفت و گاز شرق عبارتند از:  الف : گاز ترش مخزن مزدوران با ظرفيت تاسيسات توليد 48 ميليون متر مكعب در روز و ظرفيت چاههاي توليدي قريب 48 ميليون متر مكعب در روز. (تا 50 ميليون متر مكعب در روز قابل افزايش است)

   ب : گاز شيرين از مخازن  شوريجه B  و شوريجه D  در خانگيران و مخزن مرزي گنبدلي  با ظرفيت چاههاي توليدي 9 ميليون متر مكعب در روز .

ج- مايعات گازي ترش و شيرين همراه گاز توليدي با ميزان 3500 بشكه در روز .

    در شش ماهه اول سال 88  مقدار  000/770/948/6 متر مکعب  گاز و بطور متوسط(36//37  م م م ر ) گاز تولید شده است که نسبت به تولید تکلیفی حدود 7/6 درصد افزایش تولید داشته ایم . 

  همچنین در شش ماهه اول سال جاری حدود 203327 بشکه مایعات گازی تولید شده است .

درسال  87 ضمن انجام تعهدات  تولید ، حدود 14% بیشتر از تولید تکلیفی در طول سال گاز تولید شده است و حداکثر توان تولید و در پیک تولید یعنی20/10/87 تا سقف 365/58 م م م (337/50 م م م گاز ترش و 028/8 م م م گاز شیرین)  تولید شده است .

 سوال:خدمات فرهنگي ، اجتماعي ،رفاهي،آموزشي و ورزشي دراختيار پرسنل  وهمچنين دراختيارخانواده ها :

·        توسعه امكانات رفاهي، ورزشي و بهداشتي درشهرک نفت سرخس واستراحتگاه كاركنان درمنطقه خانگیران.

·        برگزاري سمينار، همايش و برنامه­هاي آموزش عمومي و روانشناسي براي كاركنان و خانواده­های آنها .

·        برنامه­ريزي و اجراي برنامه­هاي تفريحي ، سياحتي و زيارتي بصورت گروهي و دسته جمعي براي كاركنان، فرزندان و خانواده­هاي آنها .

·        شناسايي، تشويق و حمايت از كاركنان زحمتکش و كوشا و انتخاب مناسب نيروي انساني و ترفيعات شغلی آنها متناسب با شايستگي­ها و ارزشیابی عملکرد آنها   .

·  برگزاري انواع جشن­ها، مراسم يادبود ، تشكر و قدرداني بخاطر كسب موفقيت­هاي فردي و گروهي واحدهاي سازماني به مناسبتهای مختلف  . 

·  طراحي واجراي برنامه­هاي آموزشي متناسب و مورد نياز مشاغل و تلاش براي رشد و اعتلاي كاركنان و افزايش مهارت و دانش آنها .

·  توجه به فعاليتهاي مشاركتی و كار گروهي كاركنان و تلاش براي افزايش توانايي بالقوه سازمان در زمينه نوآوري و خلاقيت کارکنان .

·  تدوين شرح وظايف و مسئوليت­هاي كاركنان متناسب با وضعيت  شغلی واقعی و  جاري آنها  و در اختيار گذاشتن امكانات  لازم براي انجام وظايف محوله .

·  بهسازی نیروی انسانی با  جذب و استخدام نیروهای توانمند تحصیلکرده وترجیحاٌ بومی استانهای خراسان .

·  استفاده از نظر سنجی و سایر عوامل بازخورد جهت  اندازه گیری رضایت شغلی کارکنان و استفاده از آنها در تصمیم گیری های مدیریتی و بهبود عملکرد سازمان .

سوال: در عرصه اجتماعي شركت تاكنون چه اقداماتي داشته است تشريح نمائيد .

همكاري با فرمانداري و  ادارات مختلف شهرستان و كمك به كميته امام خميني (ره) و سازمان بهزيستي و همچنين كمك به  توسعه و آباداني  روستاهاي اطراف تاسيسات منطقه تا جائي كه قانون اجازه داده است. 

        
+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۲/۲۲ساعت 11:23 توسط خبرگراري ساريكا |